Nejlepší paravány 2023 a jak vybrat

Uzpůsobte prostor svým momentálním potřebám.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Greatstore 3dílný paraván černý 260 x 180 cm

Jak vybrat paraván

 • Paravány jsou zástěny, které známé z koupališť, nebo obchodů.
 • Své místo ale najdou také v domácnostech nebo na zahradách, kde díky nim vykouzlíte místo, ve kterém budete moci v soukromí relaxovat.
 • Paraván může být čistě dekorativní, kdy v bytech zakrývá nevzhledná místa jako je bojler, skříň s pojistkami a jiné.
 • V zahradě nebo na balkonu pak poslouží také jako ochrana před větrem.

Paraván - náš výběr

Zahradní paravány

Dřevěné paravány

Japonské paravány

Zobrazit kompletní nabídku paravánů

Jak vybrat paraván

 • Paravány jsou zástěny, které známé z koupališť, nebo obchodů.
 • Své místo ale najdou také v domácnostech nebo na zahradách, kde díky nim vykouzlíte místo, ve kterém budete moci v soukromí relaxovat.
 • Paraván může být čistě dekorativní, kdy v bytech zakrývá nevzhledná místa jako je bojler, skříň s pojistkami a jiné.
 • V zahradě nebo na balkonu pak poslouží také jako ochrana před větrem.

Paraván do bytu

Na první pohled se jedná o skládací desku, která je lehká a snadno se přenáší. Mohou být ale také designový prvek, který oživí váš interiér. Jejich největší výhodou je pak zejména to, že je během chvíle složíte, uskladníte nebo přemístíte na jiné místo.

Výběr paravánů je široký, co se týká materiálů, designů i tvarů. Klasický paraván je obdélníkový nebo má obloukovitý tvar. Bývá vysoký asi 2 metry a skládá se ze tří a více dílů. Ty jsou vzájemně spojeny pomocí pantů nebo jednoduchých závěsů.

Pohled na pokoj s paravanem

Paravám může být stylovou dekorací do bytu, iStock / KatarzynaBialasiewicz

Materiál

Při výběru paravánu do bytu máte několik možností výběru. Paraván může být klasický, moderní nebo extravagantní, vybírat můžete z mnoha tvarů a barev.

 • Kostra paravánu je většinou ze dřeva nebo kovu.
 • Dřevěná konstrukce může být z tradičního dřeva, používají se i exotické dřeviny jako je teak. Kov pak může být v matném nebo lesklém provedení.
 • Levnější typy mají plastovou konstrukci, která vám nabídne širokou škálu barevného provedení.
 • Kvalitnější plastové paravány jsou vyráběny z termoplastu.
 • Konstrukce je potažena různými druhy látek a tkanin. Na výběr máte mnoho barev a vzorů.
 • Výplň může být ale také dřevěná, rákosová, používá se kůže, ručně malovaný papír, sklo a další.
 • Další možností je pak polstrovaný paraván, který má snímatelný potah. Ten lze nejenom prát, můžete ho také měnit.

Víte, že…?

Paraván
Greatstore 3dílný paraván černý 260 x 180 cm

Dělící stěny mohou plnit účel pouze dekorativní. K tomu můžete využít stěny z tvrzeného skla, kovu nebo keramiky. Krásně vypadá vitráž, leptané sklo nebo kovaný mřížový.

Japonský paraván

K oblíbeným patři japonské paravány, iStock / Navamin keawmorakot

Paraván na zahradu

Také zahrada vám může poskytnout soukromí díky venkovnímu paravánu. Venkovní typy jsou vyrobeny tak, aby odolávaly povětrnostním vlivům, a je u nich důležitá především stabilita. Proto je možné ukotvit je do země pomocí šroubového ukotvení. Na paraván můžete pověsit květiny, nebo ho nechat obrůst pnoucími rostlinami.

 • Venkovní paraván může být i menších rozměrů. Tyto malé typy jsou určeny především jako ochrana před větrem, kdy je chráněno především venkovní ohniště. Ve většině případů je vyrobena z pevného plátna na kovové konstrukci a často ji seženete pod pojmem kempingová zástěna.
 • Paraván, který chcete umístit na nezpevněnou plochu, budou v zemi držet kolíky, které jsou zasunuty na jeho obou koncích, naopak do pevné podlahy ho snadno umístíte pomocí šroubů a pomocí spon ho pak pevně uchytíte do zdi.

Materiál

Venkovní paravány jsou vyráběny ze dřeva, často se setkáte také s rákosem nebo proutím. Dalším materiálem, se kterým se můžete setkat, je již zmiňované pevné plátno na kovové konstrukci. Konstrukce je vyrobena z hliníku a plátno se volí silné a to takové, které je také používáno na výrobu zahradních lehátek.

 • Bambusové paravány nabízejí atraktivní vzhled, bambus je silnější než ten, který znáte z rohoží. Je to materiál odolný vůči vodě a vlhkosti.

Víte, že…?

Zahradní paravány
Paraván 3dílný terakota 170 x 210 cm

Kromě klasických paravánů jsou dnes k dostání modely vyrobené z malých částí, které jsou k sobě spojeny ohebným mechanismem. Díky nim máte možnost tvarovat stěnu do oblouku.

Paraván v obývacím pokoji

Paravány se vyrábí z různých materiálů, iStock / Helin Loik-Tomson

Cena

Cena paravánů není příliš vysoká, pěkné kousky lze pořídit již za cenu převyšující 1 000 Kč. Jedná se však většinou o modely vhodné do vnitřních prostor. V případě, že plánujete koupi paravánu do zahrady, na terasu nebo na balkon, je nutné počítat s cenou vyšší. Většina zahradních paravánu je prodávána bez příslušenství, které je nutné k venkovním typům dokoupit.

CenaMožnosti
Do 3 000 KčVybírat můžete mnoho druhů paravánů z různých druhů materiálů a také různých velikostí. Paravány jsou slouženy z 3 – 5 částí. Jednotlivé díly jsou spojeny pomocí speciálních závěsů, které umožňují variabilní sestavení. Rámy mohou být dřevěné nebo kovové. Zakoupit můžete krásně designově provedené modely například v japonském stylu nebo krásným výpletem z provázků z mořské trávy.
Od 3 000 – 6 000 KčZde se již jedná o krásná provedení, kdy jsou paravány vyrobeny z přírodního ratanu, dřevěné modely v retro stylu, nebo oboustranné paravány s textilní výplní a krásnými potisky. Dále již můžete zakoupit jednodušší zástěny do zahrad. Mezi praktické doplňky zahrad mohou patřit zejména vysouvací typy, které lze pevně uchytit ke stěně domů. Lze je vysunout až do délky 6 metrů.
Od 6 000 Kč a váceVáš interiér ozdobí ručně vyřezávaný paraván z mangového dřeva nebo model s výplní z vláken různě barevné bavlny. Na výběr máte samozřejmě mnohem více, záleží na vašem vkusu a finančních možnostech.

Otázky a odpovědi

Co zvážit při výběru venkovního paravánu?

Při výběru venkovního materiálu byste neměli příliš řešit design výrobku, ale měli byste si dát pozor především na to, aby byl vyroben z kvalitních a odolných materiálů. Důležitá je také stabilita, je potřeba, aby byl paraván dobře ukotven.

Kde využít domácí paraván?

Paravány mohou být součástí vybavení ložnice, kde vám poskytnou soukromí při převlékání. Praktické jsou také v ostatních částech domácnosti, kdy díky nim snadno a rychle rozdělíte prostor v místnosti. Výborně se hodí do koupelen, kde oddělí toaletu nebo sprchu od zbytku místnosti.
Zobrazit kompletní nabídku paravánů