Nejlepší proutěná křesla 2024 a jak vybrat

Na chalupu i do moderní domácnosti.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vingo Dětské proutěné houpací křeslo

Jak vybrat proutěné křeslo

 • Proutěný nábytek v sobě nese jistou dávku nostalgie, protože většina z vás jej má zcela jistě spojený s chalupami vašich babiček.
 • Na dnešním trhu najdete širokou nabídku proutěného nábytku v různém provedení, které se bude hodit jak do tradičních interiérů, tak do těch moderních.
 • V kategorii proutěného nábytku zpravidla narazíte na nábytek z proutí nebo ratanu.
 • Proutěný nábytek je v současné době velmi moderní a tomu odpovídá i jeho design.

Proutěné křeslo - náš výběr

Vingo Dětské proutěné houpací křeslo
Výrobce: Vingo
Zobrazit více
Dětské proutěné houpací křeslo Vingo má rozměry 84 cm výšky, 80 cm délky a 43 cm šířky, s nosností 90 kg. Upleteto z pevných prutů vrby nebo lísky. Je snadno udržovatelné pomocí vlhkého hadříku a nabízí vysoké opěradlo pro podporu hlavy. Vhodné do interiéru nebo na terasu.
Zobrazit méně

Proutěná houpací křesla

Halmar ROCCO
Výrobce: Halmar
Nosnost: 100 kg
Barva: béžová
Hmotnost: 9 kg
Šířka: 58 cm
Výška: 110 cm
Axin Trading Houpací křeslo Bujak dětské
přečíst recenzi
Výrobce: Axin trading
Nosnost: 90 kg
Hmotnost: 3.3 kg
Výška: 84 cm
Šířka: 43 cm
Zobrazit více
Dětské houpací křeslo Bujak od Axin Trading je zkonstruováno z pevných vrbových prutů a výplet z vrbového proutí. Rozměry tohoto křesla jsou 43x80x84 cm a jeho maximální zatížitelnost je 90 kg.
Zobrazit méně

Proutěná křesla vajíčko

Zobrazit kompletní nabídku Proutěné křeslo

Jak vybrat proutěné křeslo

Typy

Nábytek lze obecně rozdělit na dva základní typy a to:

 • Zahradní nábytek – určený na používání ve venkovním prostředí a tomu by měl odpovídat také zvolený materiál a jeho úprava; je žádoucí, aby alespoň částečně odolával změnám počasí, byl např. odolný proti vlhkosti apod.
 • Interiérový nábytek – určený zcela výhradně jako součást interiéru a tomu odpovídá i jeho design
Žena relaxuje v proutěném křesle

Proutěné křeslo lze používat v bytě i na zahradě, iStock / Prostock-Studio

Materiál

V kategorii proutěného nábytku zpravidla narazíte na nábytek z proutí nebo ratanu. Ač se oba materiály zdají být podobné, je mezi nimi zásadní rozdíl.

Ratan

Ratan je popínavá rostlina pocházející z Indonéské džungle. Roste do tvaru prutů o průměru 1 – 3 cm a může dorůst i do délky 100 metrů. Má velmi silné jádro a to zaručuje vysokou odolnost vůči zlomení. K výrobě nábytku se používají jak samotné pruty, tak kůra, která slouží k svazováním a omotávkám.
Další variantou je pak nábytek z umělého ratanu.

Proutí

Proutěné křeslo
Vingo Dětské proutěné houpací křeslo

Proutěný nábytek se zpravidla vyrábí z několika druhů keřů, respektive z jejich mladých výhonků, přičemž nejčastěji se jedná o vrbu. Proutěný nábytek má dlouhou tradici a to zejména kvůli dobré dostupnosti materiálu i jeho vlastnostem jako je:

 • Ohebnost
 • Pružnost
 • Pevnost
 • Hladkost
 • Odolnost vůči škůdcům

Proutěná křesla jsou navíc vhodná i jako zahradní, pokud jsou umístěna na zastřešeném místě. Snesou občasný déšť a např. mráz jim nebude vadit vůbec.

Design

Představa nábytku z proutí je zpravidla taková, že se jedná o kousky hodící se spíše do klasických nebo retro interiérů. Opak je ale pravdou. Proutěný nábytek je v současné době velmi moderní a tomu odpovídá i jeho design. Samotná křesla najdete jak v retro provedení tak ve velmi moderním stylu. Často také dochází ke kombinaci materiálu, kdy proutěný základ je doplněn dřevěnými nebo kovovými prvky. V nabídkách najdete např.:

 • Zahradní křesílka různých tvarů
 • Křesla s úložným prostorem
 • Dětská křesla
 • Taburety
 • Proutěné židle
 • Závěsné houpací křesla
 • Klasická houpací křesla
Kulaté proutěné křeslo s polštáři

O kvalitě a ceně křesla rozhoduje výrobní materiál, iStock / Craft24

Péče

Proutěná houpací křesla
Halmar ROCCO

Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela přírodní materiál, je nutné o křesla řádně pečovat. Existuje několik doporoučení jako např.:

 • Není žádoucí, aby nábytek přeschl – nenechávejte ho na přímém slunci nebo u rozpáleného topení
 • Nábytku škodí také voda a vlhkost – čistěte ho pouze mírně navlhčeným hadříkem nebo suchým kartáčkem; po sprchování nebo namáčení může plesnivět
 • Po použití chemických nebo abrazivních prostředků může dojít k nenávratnému poškození
 • Leštěnka na nábytek používaná s mírou oživí strukturu a barvy proutí
 • Pokud nábytek přetřete po zakoupení bezbarvým lakem, získá barevnou stálost – proutí má tendence stářím tmavnout

Víte, že…?

Vrbové proutí je původně spojeno s košíkářstvím. Jednalo se o domácí práci, která sloužila jako forma přivýdělku. V době manufaktur o tento materiál rapidně stoupl zájem a kromě košů se začal vyrábět i další sortiment jako kočárky nebo právě nábytek.

Proutěné křeslo v místnosti s květinami

Proutěná křesla jsou náročnější na údržbu, iStock / brizmaker

Ceny a výrobci

Ceny proutěného nábytku se zpravidla odvíjí od jeho provedení. Nejlevnější jsou taburetky, které koupíte od cca 300 Kč. Klasická křesla pak mohou začínat na částce lehce přesahující 1000 Kč. Nejdražší modely se pak mohou pohybovat kolem 15000 Kč.

VýrobcePopisCeny proutěných křesel
Tomáš HradilJeho výrobky najdete na eshopu e-proutenezbozi.cz. V nabídce jsou nejrůznější výrobky z proutí od košů, přes truhly a kufry až po proutěný nábytek. Ze sedacího nábytku nabízí např. taburety, dětská křesílka a houpací křesla, klasická křesla a lavice.Od 300 Kč do 1500 Kč
HitraTento výrobce se zaměřuje na nábytek z ratanu a pro ČR vyrábí již 25 let. Výroba probíhá v Indonéské továrně na ostrově Jáva. Nabídka zahrnuje kompletní kolekci ratanového nábytku.Od 1800 Kč do 13500 Kč
VingoMalá rodinná firma, která se specializuje na dovoz přírodního zahradního a bytového nábytku z celého světa. V současné době také začíná s vlastní výrobou.Od 500 Kč do 8500 Kč

Otázky a odpovědi

Jak vybrat proutěné křeslo?

Ať už vybíráte křeslo nebo třeba jen židli a to z jakéhokoli materiálu, vždy je důležité, aby zajišťovalo dostatečný komfort při každodenním sezení. Bolest zad nebo celkově bolest pohybového aparátu je záležitost téměř každého, i když jen občas. I to je důvod, proč myslet na zdravé sezení.

Proč mít proutěný nábytek?

O proutí se traduje, že má pozitivní vliv na lidskou psychiku. I to je snad jeden z důvodů, proč se proutěný nábytek těší takové oblibě.
Zobrazit kompletní nabídku Proutěné křeslo