Proutěné křeslo

Na chalupu i do moderní domácnosti.

ca. 3 000 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 6 300 CZK

Jak vybrat proutěné křeslo

 • Proutěný nábytek v sobě nese jistou dávku nostalgie, protože většina z vás jej má zcela jistě spojený s chalupami vašich babiček.
 • Na dnešním trhu najdete širokou nabídku proutěného nábytku v různém provedení, které se bude hodit jak do tradičních interiérů, tak do těch moderních.
 • V kategorii proutěného nábytku zpravidla narazíte na nábytek z proutí nebo ratanu.
 • Proutěný nábytek je v současné době velmi moderní a tomu odpovídá i jeho design.

Typy

Nábytek lze obecně rozdělit na dva základní typy a to:

 • Zahradní nábytek – určený na používání ve venkovním prostředí a tomu by měl odpovídat také zvolený materiál a jeho úprava; je žádoucí, aby alespoň částečně odolával změnám počasí, byl např. odolný proti vlhkosti apod.
 • Interiérový nábytek – určený zcela výhradně jako součást interiéru a tomu odpovídá i jeho design
Houpací křeslo
Vingo Dětské proutěné houpací křeslo

Materiál

V kategorii proutěného nábytku zpravidla narazíte na nábytek z proutí nebo ratanu. Ač se oba materiály zdají být podobné, je mezi nimi zásadní rozdíl.

Ratan

Ratan je popínavá rostlina pocházející z Indonéské džungle. Roste do tvaru prutů o průměru 1 – 3 cm a může dorůst i do délky 100 metrů. Má velmi silné jádro a to zaručuje vysokou odolnost vůči zlomení. K výrobě nábytku se používají jak samotné pruty, tak kůra, která slouží k svazováním a omotávkám.
Další variantou je pak nábytek z umělého ratanu.

Proutí

Proutěný nábytek se zpravidla vyrábí z několika druhů keřů, respektive z jejich mladých výhonků, přičemž nejčastěji se jedná o vrbu. Proutěný nábytek má dlouhou tradici a to zejména kvůli dobré dostupnosti materiálu i jeho vlastnostem jako je:

Tradiční tvar
Home Křeslo proutěné HELA 58x60x85 cm Bílé
 • Ohebnost
 • Pružnost
 • Pevnost
 • Hladkost
 • Odolnost vůči škůdcům

Proutěná křesla jsou navíc vhodná i jako zahradní, pokud jsou umístěna na zastřešeném místě. Snesou občasný déšť a např. mráz jim nebude vadit vůbec.

Design

Představa nábytku z proutí je zpravidla taková, že se jedná o kousky hodící se spíše do klasických nebo retro interiérů. Opak je ale pravdou. Proutěný nábytek je v současné době velmi moderní a tomu odpovídá i jeho design. Samotná křesla najdete jak v retro provedení tak ve velmi moderním stylu. Často také dochází ke kombinaci materiálu, kdy proutěný základ je doplněn dřevěnými nebo kovovými prvky. V nabídkách najdete např.:

Proutěné závěsné křeslo
Juskys Proutěné závěsné křeslo Lani z textilu v tmavě šedé
 • Zahradní křesílka různých tvarů
 • Křesla s úložným prostorem
 • Dětská křesla
 • Taburety
 • Proutěné židle
 • Závěsné houpací křesla
 • Klasická houpací křesla

Péče

Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela přírodní materiál, je nutné o křesla řádně pečovat. Existuje několik doporoučení jako např.:

 • Není žádoucí, aby nábytek přeschl – nenechávejte ho na přímém slunci nebo u rozpáleného topení
 • Nábytku škodí také voda a vlhkost – čistěte ho pouze mírně navlhčeným hadříkem nebo suchým kartáčkem; po sprchování nebo namáčení může plesnivět
 • Po použití chemických nebo abrazivních prostředků může dojít k nenávratnému poškození
 • Leštěnka na nábytek používaná s mírou oživí strukturu a barvy proutí
 • Pokud nábytek přetřete po zakoupení bezbarvým lakem, získá barevnou stálost – proutí má tendence stářím tmavnout
Šířka 95 cm
Bogart Křeslo stojící ploché proutěné kokon Gardins III Zelený

Víte, že…?

Vrbové proutí je původně spojeno s košíkářstvím. Jednalo se o domácí práci, která sloužila jako forma přivýdělku. V době manufaktur o tento materiál rapidně stoupl zájem a kromě košů se začal vyrábět i další sortiment jako kočárky nebo právě nábytek.

Ceny a výrobci

Ceny proutěného nábytku se zpravidla odvíjí od jeho provedení. Nejlevnější jsou taburetky, které koupíte od cca 300 Kč. Klasická křesla pak mohou začínat na částce lehce přesahující 1000 Kč. Nejdražší modely se pak mohou pohybovat kolem 15000 Kč.

Výrobce Popis Ceny proutěných křesel
Tomáš Hradil Jeho výrobky najdete na eshopu e-proutenezbozi.cz. V nabídce jsou nejrůznější výrobky z proutí od košů, přes truhly a kufry až po proutěný nábytek. Ze sedacího nábytku nabízí např. taburety, dětská křesílka a houpací křesla, klasická křesla a lavice. Od 300 Kč do 1500 Kč
Hitra Tento výrobce se zaměřuje na nábytek z ratanu a pro ČR vyrábí již 25 let. Výroba probíhá v Indonéské továrně na ostrově Jáva. Nabídka zahrnuje kompletní kolekci ratanového nábytku. Od 1800 Kč do 13500 Kč
Vingo Malá rodinná firma, která se specializuje na dovoz přírodního zahradního a bytového nábytku z celého světa. V současné době také začíná s vlastní výrobou. Od 500 Kč do 8500 Kč

Otázky a odpovědi

Jak vybrat proutěné křeslo?

Ať už vybíráte křeslo nebo třeba jen židli a to z jakéhokoli materiálu, vždy je důležité, aby zajišťovalo dostatečný komfort při každodenním sezení. Bolest zad nebo celkově bolest pohybového aparátu je záležitost téměř každého, i když jen občas. I to je důvod, proč myslet na zdravé sezení.

Proč mít proutěný nábytek?

O proutí se traduje, že má pozitivní vliv na lidskou psychiku. I to je snad jeden z důvodů, proč se proutěný nábytek těší takové oblibě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Houpací křeslo
Tradiční tvar
Proutěné závěsné křeslo
Šířka 95 cm
Komfortní zahradní křeslo
Komfortní
Image
Produkt
Vingo Dětské proutěné houpací křeslo
Home Křeslo proutěné HELA 58x60x85 cm Bílé
Juskys Proutěné závěsné křeslo Lani z textilu v tmavě šedé
Bogart Křeslo stojící ploché proutěné kokon Gardins III Zelený
Dimenza Proutěné křeslo BILBAO
Křeslo Bilbao
Výrobce
Vingo
Home
Juskys
Bogart
Dimenza
Dimenza
Nosnost
90 kg
100 kg
160 kg
140 kg
100 kg
Polohovací
ne
ne
ne
ano
Hloubka sedáku
43 cm
40 cm
50 cm
80 cm
59 cm
59 cm
Cena ca. 3 000 CZK ca. 1 900 CZK ca. 5 500 CZK ca. 6 300 CZK ca. 6 300 CZK ca. 6 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.