Nejlepší placht na dřevo 2024 a jak vybrat

Zakrývací plachta nejen na dřevo.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Plachta pro přístřešek na dřevo Ruston S

Jak vybrat plachtu na dřevo

  • Zakrývací plachta na dřevo je velkým pomocníkem zejména pro ty z vás, kteří nemají kam schovat naštípané dřevo v zimě nebo při nepříznivém počasí.
  • Tento materiál je třeba mít pod kontrolou, aby splnil svůj účel. Takže pokud nemáte k dispozici přístřešek nebo jiný prostor, kde dřevo můžete ochránit, poslouží vám zakrývací plachta.
  • Důležitým parametrem je gramáž plachty.

Plachta na dřevo - náš výběr

Kulaté plachty na dřevo

Zobrazit kompletní nabídku Plachta na dřevo

Jak vybrat plachtu na dřevo

Typy

V dnešní době existuje několik druhů plachet. Ovšem ne všechny se hodí na zakrývání dřeva. Pojďme si říci, o jaké typy se jedná.

Modrá Basic plachta

Tento typ plachty se využívá pouze jednorázově nebo dočasně, maximálně však po dobu 2 – 3 týdnů. Gramáž se totiž pohybuje kolem 75 g / m2. Modrá plachta se využívá především do interiéru nebo na předměty, které nejsou vystaveny povětrnostním podmínkám. Plachta lze využít i na stínění např. na stavbě, v zemědělství nebo v domácnosti. Tento typ plachty není vhodný na zakrytí dřeva.

Žasněžené dřevo

Díky plachtě bude dřevo chráněno před nepříznivým počasím, iStock /Kalichka

Zelená Standard plachta

Jedná se o středně silnou plachtu, která je nepromokavá. Gramáž je tudíž vyšší než u předchozího typu plachty, konkrétně je to 130 g / m2. Využívají se především v exteriéru, ale jsou vhodné i do interiéru. Slouží k zakrytí všeho, co chcete, aby zůstalo suché, takže jsou vhodné i pro uchování dřeva. Je totiž nepromokavá, takže se nemusíte bát, že by vám déšť poškodil vaše polena. Dále můžete zakrýt míchačku nebo klidně rozestavěný domek. Plachtu lze využívat často. Díky lanku, které je podél plachty, se netrhá.

Stříbrno – hnědá plachta

Plachta na dřevo
Plachta pro přístřešek na dřevo Ruston S

Pyšní se gramáží celých 210 g / m2. Jistě oceníte také to, že je nejen vodotěsná, ale také dost silná. Využití tohoto druhu plachty je určené pro exteriér. Můžete jí zakrýt naprosto všechno, co potřebujete, takže i dřevo. Kromě toho se často využívá k zakrývání stavebního materiálu nebo nářadí či přístřešku, který chcete, aby dlouho vydržel. Jejím důležitým pozitivem je především extrémní trvanlivost. Vzhledem k tomu, že jedna strana je stříbrná, chrání zakrytou plochu před UV zářením.

Stříbrno – černá plachta

Jedná se o nejsilnější typ plachty. Pokud chcete jistotu a nechcete riskovat, jednoznačně je to pro vás to správné řešení. Její gramáž je dokonce 260 g / m2. Jedná se o nejsilnější a nepromokavý kousek. Můžete ji pořídit v různých rozměrech, takže s ní zakryjete takřka všechno. Zakryje jak dřevo, jak i vaši stavbu, střechu nebo třeba boudu pro vašeho čtyřnohého miláčka. Je odolná vůči dešti, sněhu, větru i bouřím. Jestliže plachtu správně upevníte, popřípadě upravíte, máte 100 % jistotu ochrany. Díky kvalitnímu materiálu vám poslouží roky, takž se jedná o velmi výhodnou investici.

Gramáž

Tento parametr nám udává, kolik látky je právě na 1 m2. Můžeme se řídit tím, že čím je gramáž nižší, tím je větší pravděpodobnost, že s tím určité předměty nebudete moci zakrývat. Například pokud zvolíte plachtu o nejnižší gramáži 75g, je vhodné s ní zakrývat třeba nářadí v garáži. Pokud ovšem chcete zakrýt bazén, doporučuje se gramáž až 260g. Jak je to se dřevem? Gramáž plachty, která je vhodná pro zakrytí dřeva, vám prozradíme v následující tabulce.

Gramáž (m2)Použití
75 gJednorázové, popřípadě dočasné použití
130 gSilnější a nepromokavá varianta
210 gStavební materiál, auto, garáž
260 gBazén, dřevo, uhlí, rozestavěný objekt
Dřevo pod plachtou

Plachty se liší svojí gramáží a tím i kvalitou, iStock /andreasgaertner

Velikost

Kulaté plachty na dřevo
FESTA Zakrývací PE plachta s oky kruhová 120g/m² 4,5 m

Důležité je, abyste zvolili vhodnou velikost plachty a dřevo tak bylo celé kompletně zakryté. Vždy si vyberte o 1 metr větší rozměr. To znamená, že pokud máte poskládané dřevo na ploše 3×5 metrů, rozhodně doporučujeme, abyste koupili 3×6 nebo i více. Při koupi je totiž uvedeno, že rozměr +/- o 5 % kolísá.

Víte, že…?

Když si budete pořizovat plachtu, nemusíte se bát, že byste nepoznali, o který typ se jedná. U každého produktu je vždy uvedeno, o jaký druh plachty se jedná.

Ceny

V jednotlivých cenových relacích se budeme bavit o rozměru plachty 10 x 12 metrů.

  • Do 1 000 Kč – Pokud chcete pouze jednorázové využití, pak za tuto hodnotu pořídíte obyčejnou modrou plachtu.
  • 1 000 – 2 000 Kč – O něco lépe je na tom zelená plachta, která už je nepromokavá a má spolehlivější vlastnosti, takže i její hodnota je samozřejmě vyšší.
  • 2 000 – 3 000 Kč – Mezi dvěma až třemi tisíci korun se pohybuje cena stříbrno – hnědé plachty, která už patří mezi jednu z nejlepších variant, kterou můžete pro spolehlivé uschování dřeva zvolit.
  • 3 000 – 4 000 Kč – Pokud chcete to nejlepší, co dnešní trh nabízí, je tady stříbrno – černá varianta. Od toho se také odvíjí cena, která je v tomto případě okolo čtyř tisíc korun. Nicméně s touto investicí určitě neprohloupíte.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat plachtu na dřevo?

Co se týká peněžní hodnoty plachet na dřevo, záleží zde především na velikosti, kterou zvolíte a také na typu plachty. Platí zde heslo, že čím je plachta větší, odolnější a kvalitnější, tím je také dražší.

Kdy plachta poslouží?

Plachta na dřevo může posloužit v mnoha situacích. Pomocí kvalitní plachty ochráníte auto, zahradní nábytek a mnoho jiného.
Zobrazit kompletní nabídku Plachta na dřevo