Plachta na dřevo

Zakrývací plachta nejen na dřevo.

ca. 200 CZK
ca. 600 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 2 200 CZK

Jak vybrat plachtu na dřevo

  • Zakrývací plachta na dřevo je velkým pomocníkem zejména pro ty z vás, kteří nemají kam schovat naštípané dřevo v zimě nebo při nepříznivém počasí.
  • Tento materiál je třeba mít pod kontrolou, aby splnil svůj účel. Takže pokud nemáte k dispozici přístřešek nebo jiný prostor, kde dřevo můžete ochránit, poslouží vám zakrývací plachta.
  • Důležitým parametrem je gramáž plachty.

Typy

V dnešní době existuje několik druhů plachet. Ovšem ne všechny se hodí na zakrývání dřeva. Pojďme si říci, o jaké typy se jedná.

Modrá Basic plachta

Tento typ plachty se využívá pouze jednorázově nebo dočasně, maximálně však po dobu 2 – 3 týdnů. Gramáž se totiž pohybuje kolem 75 g / m2. Modrá plachta se využívá především do interiéru nebo na předměty, které nejsou vystaveny povětrnostním podmínkám. Plachta lze využít i na stínění např. na stavbě, v zemědělství nebo v domácnosti. Tento typ plachty není vhodný na zakrytí dřeva.

S oky
TOPTRADE plachta s oky na dřevo 2x10m, zelená silná

Zelená Standard plachta

Jedná se o středně silnou plachtu, která je nepromokavá. Gramáž je tudíž vyšší než u předchozího typu plachty, konkrétně je to 130 g / m2. Využívají se především v exteriéru, ale jsou vhodné i do interiéru. Slouží k zakrytí všeho, co chcete, aby zůstalo suché, takže jsou vhodné i pro uchování dřeva. Je totiž nepromokavá, takže se nemusíte bát, že by vám déšť poškodil vaše polena. Dále můžete zakrýt míchačku nebo klidně rozestavěný domek. Plachtu lze využívat často. Díky lanku, které je podél plachty, se netrhá.

Stříbrno – hnědá plachta

Pyšní se gramáží celých 210 g / m2. Jistě oceníte také to, že je nejen vodotěsná, ale také dost silná. Využití tohoto druhu plachty je určené pro exteriér. Můžete jí zakrýt naprosto všechno, co potřebujete, takže i dřevo. Kromě toho se často využívá k zakrývání stavebního materiálu nebo nářadí či přístřešku, který chcete, aby dlouho vydržel. Jejím důležitým pozitivem je především extrémní trvanlivost. Vzhledem k tomu, že jedna strana je stříbrná, chrání zakrytou plochu před UV zářením.

Stříbrno – černá plachta

Jedná se o nejsilnější typ plachty. Pokud chcete jistotu a nechcete riskovat, jednoznačně je to pro vás to správné řešení. Její gramáž je dokonce 260 g / m2. Jedná se o nejsilnější a nepromokavý kousek. Můžete ji pořídit v různých rozměrech, takže s ní zakryjete takřka všechno. Zakryje jak dřevo, jak i vaši stavbu, střechu nebo třeba boudu pro vašeho čtyřnohého miláčka. Je odolná vůči dešti, sněhu, větru i bouřím. Jestliže plachtu správně upevníte, popřípadě upravíte, máte 100 % jistotu ochrany. Díky kvalitnímu materiálu vám poslouží roky, takž se jedná o velmi výhodnou investici.

Nepromokavá
Wolfcraft Zakrývací plachta na dřevo 5124000

Gramáž

Tento parametr nám udává, kolik látky je právě na 1 m2. Můžeme se řídit tím, že čím je gramáž nižší, tím je větší pravděpodobnost, že s tím určité předměty nebudete moci zakrývat. Například pokud zvolíte plachtu o nejnižší gramáži 75g, je vhodné s ní zakrývat třeba nářadí v garáži. Pokud ovšem chcete zakrýt bazén, doporučuje se gramáž až 260g. Jak je to se dřevem? Gramáž plachty, která je vhodná pro zakrytí dřeva, vám prozradíme v následující tabulce.

Gramáž (m2) Použití
75 g jednorázové, popřípadě dočasné použití
130 g silnější a nepromokavá varianta
210 g stavební materiál, auto, garáž
260 g bazén, dřevo, uhlí, rozestavěný objekt

Velikost

Důležité je, abyste zvolili vhodnou velikost plachty a dřevo tak bylo celé kompletně zakryté. Vždy si vyberte o 1 metr větší rozměr. To znamená, že pokud máte poskládané dřevo na ploše 3×5 metrů, rozhodně doporučujeme, abyste koupili 3×6 nebo i více. Při koupi je totiž uvedeno, že rozměr +/- o 5 % kolísá.

Víte, že…?

Když si budete pořizovat plachtu, nemusíte se bát, že byste nepoznali, o který typ se jedná. U každého produktu je vždy uvedeno, o jaký druh plachty se jedná.

Víceúčelová
Víceúčelová plachta 6 x 10 m na seno, slámu, dřevo, přívěsné vozíky k zajištění nákladu

Ceny

V jednotlivých cenových relacích se budeme bavit o rozměru plachty 10 x 12 metrů.

  • Do 1 000 Kč – Pokud chcete pouze jednorázové využití, pak za tuto hodnotu pořídíte obyčejnou modrou plachtu.
  • 1 000 – 2 000 Kč – O něco lépe je na tom zelená plachta, která už je nepromokavá a má spolehlivější vlastnosti, takže i její hodnota je samozřejmě vyšší.
Kruhová
Nepromokavá plachta 200 g/m2 kruhová průměr 5 m krycí extra silná na dřevo, seno, slámu
  • 2 000 – 3 000 Kč – Mezi dvěma až třemi tisíci korun se pohybuje cena stříbrno – hnědé plachty, která už patří mezi jednu z nejlepších variant, kterou můžete pro spolehlivé uschování dřeva zvolit.
  • 3 000 – 4 000 Kč – Pokud chcete to nejlepší, co dnešní trh nabízí, je tady stříbrno – černá varianta. Od toho se také odvíjí cena, která je v tomto případě okolo čtyř tisíc korun. Nicméně s touto investicí určitě neprohloupíte.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat plachtu na dřevo?

Co se týká peněžní hodnoty plachet na dřevo, záleží zde především na velikosti, kterou zvolíte a také na typu plachty. Platí zde heslo, že čím je plachta větší, odolnější a kvalitnější, tím je také dražší.

Kdy plachta poslouží?

Plachta na dřevo může posloužit v mnoha situacích. Pomocí kvalitní plachty ochráníte auto, zahradní nábytek a mnoho jiného.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.