Nejlepší přístřešky na dřevo 2023 a jak vybrat

Vždy suché dřevo k okamžité spotřebě.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Garden King Přístřešek na dřevo 163 x 154 x 88 cm PM-1265
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat přístřešek na dřevo

  • Dřevník je primárně určen k uskladnění dřeva, některé dřevníky plní funkci zahradních domků nebo přístřešků.
  • Výrobním materiálem dřevníku není pouze dřevo, delší životnost mají dřevníky kovové nebo pletivové.
  • Zásadním parametrem při výběru dřevníku je velikost, která je závislá nejen na prostoru, který dřevníku vymezíte.

Přístřešek na dřevo - náš výběr

Přístřešky na dřevo s kůlnou

IWHOME Přístřešek na dřevo s kůlnou plechový PLUTOS A 3,07 m² antracit
Výrobce: Iwhome
Hmotnost: 40 kg
Materiál: plechové
Barva: černé
Šířka: 282 cm
Výška: 168 cm
Duramax 53645 imitace dřeva
přečíst recenzi
Výrobce: Duramax
Hmotnost: 48 kg
Barva: hnědé
Materiál: kovové
Šířka: 261.7 cm
Výška: 160.4 cm

Plechové přístřešky na dřevo

Ocelové přístřešky na dřevo

Zobrazit kompletní nabídku přístřešků na dřevo

Jak vybrat přístřešek na dřevo

  • Dřevník je primárně určen k uskladnění dřeva, některé dřevníky plní funkci zahradních domků nebo přístřešků.
  • Výrobním materiálem dřevníku není pouze dřevo, delší životnost mají dřevníky kovové nebo pletivové.
  • Zásadním parametrem při výběru dřevníku je velikost, která je závislá nejen na prostoru, který dřevníku vymezíte.

Druhy dřevníků

Existuje několik typů dřevníků. Nyní vám je v tabulce představíme v závislosti na materiálovém zpracování či konstrukčním provedení.

Typ dřevníkuPopis
Dřevník z pletivaJedná se v podstatě o klece, jejichž stěny tvoří výplet z kovového pozinkovaného drátu. Střecha bývá plná. Výhodou této varianty je možnost zamykání, takže ochráníte dřevo nejen před nepříznivým počasím, ale i před zloději.
Plachtový dřevníkBuď se může jednat pouze o plachtovou krytinu, kterou umístíte např. na kovový stojan na dřevo pro vyšší ochranu před počasím, nebo můžete pořídit fóliovník, který může sloužit nejen pro pěstování rostlin, ale také ke skladování dřeva. U fóliovníku ale musíte zajistit izolaci dřeva od země. Tohle je ale pouze dočasné řešení.
Skleněný dřevníkI zde je důležité dostatečné větrání a izolace od zemní vlhkosti. Tato varianta je ale také pouze dočasným řešením.
Dřevník s kůlnouJedná se spíše o dražší modely, ale výhodou je dostatek místa pro skladování dřeva i nástrojů k jeho zpracování nebo jiného nářadí.
Stojan na dřevoNejlevnější a nejjednodušší varianta. Jedná se o kovový rám, který drží polínka srovnaná a izolovaná od země. Tato konstrukce je holá, bez střechy. Takže je vhodné, umístit tento stojan pod střechu.
Dřevěný zahradní domek se dřevníkem

Koupit můžete dřevník ze dřeva, kovu i plastu, iStock / Wojciech Kozielczyk

Velikost

Než začnete plánovat koupi dřevníku, musíte mít jasnou představu o jeho velikosti. Velikost je dána množstvím dřeva, které za zimu spálíte. Před tím, než budete dřevem topit, musí být řádně proschlé, což trvá 3 až 4 roky. To znamená, že dřevník by měl být schopen uschovat dřevo alespoň na tři roky. Při přípravě místa je důležité dbát na to, abyste měli seskládané dřevo do minimálně třech na sobě nezávislých oddílů. Dřevo budete během let obměňovat, musíte mít tedy možnost ho ubírat a skládat. Pokud budete mít jednotlivé prostory oddělené, nebudete muset dělat žádná další opatření v případě, že by vám celá hromada začala padat.

Víte, že…?

Spousta lidí topí vlhkým dřevem. To však škodí hned na několika úrovních. Jedná se o princip, který je ekonomicky neefektivní, může mít neblahé následky na životnost topného zařízení nebo stav komínu a je horší i pro životní prostředí. Proto je třeba, aby dřevo, kterým topíme, bylo suché.

Dřevo uskladněné v dřevníku

Dřevník by měl mít dostatečnou kapacitu, iStock / klenger

Cirkulace vzduchu a vlhkost

Přístřešek na dřevo
Garden King Přístřešek na dřevo 163 x 154 x 88 cm PM-1265

Typický dřevník by měl mít otevřenou čelní stranu (často i zadní). Boky by měly mít velké otvory, které umožní vysokou cirkulaci vzduchu. Střecha samozřejmě nesmí chybět. Některé zahradní přístřešky na dřevo mají i podlahu. Ta je důležitá, protože musíte dřevo odizolovat od vlhkosti půdy a také ideálně umožnit volné prodění vzduchu i ze spodu.

Design

Jestliže vám jde o hezký vzhled, zřejmě u vás zvítězí dřevné modely. Některé dřevníky mohou mít i velmi stylové provedení. U kovových konstrukcí můžete vybírat alespoň mezi barevnými variantami. Existují také kovové dřevníky, které mají dřevěný dekor, což jsou ale většinou dřevníky s kůlnou.

Údržba

Nejméně náročné na údržbu jsou kovové dřevníky. Musí mít však kvalitní pozinkování nebo jinou ochranu povrchu a celkové poctivé zpracování. Takový přístřešek stačí pouze podle potřeby omývat. Dřevěný typy mají vysokou životnost, ale postupem času mohou vyžadovat větší údržbu nebo spíše renovaci. Může se jednat například o přebroušení a obnovu ochranných nátěrů.

Dřevník na zahradě

K uskladnění menšího množství dřeva poslouží i jednoduché přístřešky, iStock / Sandris Veveris

Výrobci

Přístřešky na dřevo s kůlnou
IWHOME Přístřešek na dřevo s kůlnou plechový PLUTOS A 3,07 m² antracit

Při výběru dřevníku vždy volte kvalitního výrobce. Abyste získali alespoň malou inspiraci, uvedeme zde několik značek, se kterými neuděláte chybu.

G21

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších českých značek nářadí a domácího či zahradního vybavení. U tohoto výrobce se snoubí dobrý poměr ceny s kvalitou.

VeGA

Známým dovozcem výrobků této značky je známá společnost V-Garden. Značka VeGA vyrábí nejen dřevníky a skleníky, ale například i oblíbené sekačky.

Herold/Eko-Line

Plechové přístřešky na dřevo
IWHome Přístřešek na dřevo plechový HESTIA CW-A antracit IWH-10230010

Jedná se o výrobce Herold, který pod značkou Eko-Line nabízí velice pěkné a především kvalitní domky, přístřešky, pergoly, přístřešky na dřevo a další podobné produkty. Nechybí ani modely pro náročnější zájemce.

Cena

Cenové rozpětí dřevníků je veliké. Záleží především na velikosti a materiálu. Dřevníky vám vyrobí také na míru. Mnoho firem se specializuje na výrobu dřevníků, stání pro auta, zahradních domků a dalších staveb vhodných na zahradu.

  • Jednoduché stojany lze zakoupit již za cenu 2 500 – 5 000 Kč. Jedná se o menší dřevěné nebo ocelové konstrukce. Dřevěný stojan je vybaven střechou, ocelové jsou doplněny o plachtu. Jsou vhodné pro uskladnění menšího množství dřeva, ideálně přímo ke stěně obydlí nebo venkovního posezení.
  • Od 10 000 – 20 000 Kč koupíte dřevníky větších rozměrů, v případě dřevěného typu, je možné koupit dřevník doplněný o uzamykatelný prostor, který lze využívat jako sklad nářadí. Můžete do něj uschovat například popelnici nebo zahradní nářadí čí nábytek. Dalšími možnostmi jsou pak plechové nebo klecové dřevníky, které mohou být uzamykatelné. Mezi výrobce patří Herold, Henry, Kluh.
  • Opravdu velké nebo designově pěkně vyvedené dřevníky pořídíte od 20 000 Kč a více. Dřevěné varianty mohou připomínat zahradní domek, mají ale dostatek odvětrávacích částí a nejsou uzamykatelné. I v případě kovových dřevníků se jedná o větší rozměry, popřípadě o více kusů menších rozměrů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dřevník?

Prakticky věčné jsou dřevníky vyrobené z kovu nebo pletiva. Kovový dřevník můžete opět využít jako zahradní domek , avšak koupit můžete také kovový dřevník v podobě stojanu. Velmi kvalitní jsou také praktické pletivové dřevníky.

Jaké funkce může dřevník mít?

Dřevník může být využíván jako zahradní domek. V tomto případě by měl být doplněn o uzamykatelné dveře. Zabezpečit můžete celý dřevník nebo pouze jeho část. Některé dřevníky mají vymezený prostor na uskladnění popelnic.
Zobrazit kompletní nabídku přístřešků na dřevo