Pneumatiky

Střevíčky pro Vaše automiláčky.

ca. 1 600 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat pneumatiky

Nedovedete si bez svého čtyřkolového miláčka představit život? Je pro vás řízení denním chlebem nebo se jím dokonce živíte? Jistě věnujete adekvátní péči volbě správného typu pneumatik zajišťujících dobrou ovladatelnost a stabilitu automobilu. Nevíte-li si rady, pomůže vám následující článek obsahující přehled nejdůležitějších kritérií pro správný výběr.

Rozměry

První a nejdůležitější parametr spočívá ve volbě odpovídajícího rozměru pneumatiky. Obvykle pomůže velký technický průkaz obsahující informaci o doporučených velikostech, schválených výrobcem automobilu. U většiny modelů tyto údaje naleznete i na jednom z bočních sloupků nebo nádrži.

Zaujal vás úplně jiný druh kol a rozhodli jste se je na svého mazlíka nasadit? Raději se vyhněte policejním kontrolám nebo dokonce STK. Vozidlo vybavené jiným typem a velikostí pneumatik, než které jsou uvedeny v příslušných dokumentech, nesplňují homologaci pro silniční provoz.

Pokud jde o dílčí parametry celkových rozměrů, jedná se o tuto základní trojici:

 • Šířka pneumatiky – uvedena v milimetrech
 • Boční profil – výška bočnice pneumatiky uváděná v procentech vůči šířce, od 0–100 (boční profil 50 u pneumatiky šířky 200 mm činí 100 mm)
 • Průměr pneumatiky – průměr díry uprostřed pneumatiky, udáván v palcích (1“ = 2,54 cm)

Víte, že…?

Jestliže přeci jen toužíte po něčem extra, dveře úplně zavřené nemáte. Musíte ovšem požádat příslušný úřad s rozšířenou působností o zápis zvolených pneumatik mezi povolené alternativy. Až po získání souhlasu lze s těmito koly jezdit bez obav z nepříjemného postihu.

Rychlostní index

Milujete rychlou jízdu a 200 km/h pro vás není nedosažitelnou hranicí? Věnujte náležitou pozornost tzv. rychlostnímu indexu svých pneumatik. Určuje totiž, s jak vysokou rychlostí si kolo poradí. Po jejím překročení riskujete, neboť se zvyšuje riziko selhání. Rychlostní index bývá standardně označován písmeny, přičemž bližší přehled nabízí následující tabulka:

Rychlostní index Bezpečná rychlost
N 0–140 km/h
Q 0–160 km/h
R 0–170 km/h
S 0–180 km/h
T 0–190 km/h
H 0–210 km/h
V 0–240 km/h
ZR Nad 240 km/h

Výše uvedené údaje doporučujeme za všech okolností respektovat. Asi těžko budete krotit vůz, jemuž ve 240kilometrové rychlosti praskne pneumatika. Výsledkem nerozvážnosti pak může být tragédie obrovských rozměrů.

Nosnostní index

Druhý, neméně závažný, index je označován jako nosnostní. Jak již jeho název napovídá, udává, jakou maximální zátěž zvolená kola unesou. Cenné informace opět ukrývá velký techničák, v němž je minimální výše tohoto indexu stanovena. Jestliže na své vozidlo namontujete pneumatiky s nižší nosností, podobně jako u nevhodných rozměrů porušujete zákonné normy.

Rozhodli jste se využít mohutné pneumatiky z jiného vozidla stejných rozměrů, ale s výrazně vyšším nosnostním indexem? Klidně můžete, maximální hranice není totiž stanovena, použití mohutnějších kol naopak vede k jejich delší životnosti.

Energetický štítek

Věděli jste, že i pneumatiky mají svůj energetický štítek podobně jako elektrické spotřebiče? Vyplatí se jej pečlivě prostudovat, neboť zmiňuje celou řadu důležitých informací zejména s ohledem na spotřebu vozidla. Za nejzásadnější považujeme tyto tři parametry:

 • Spotřeba paliva – označení na škále G – nejméně úsporný, A – nejúspornější kvalitní gumy pomáhají uspořit palivo, snižují tření
 • Přilnavost – jak dobře drží pneumatika na mokré vozovce, od A do G, rozdíl mezi nejlepším a nejhorším hodnocením činí 30 %
 • Vnější hluk – množství hluku vydávaného při jízdě, 3 hodnoty

Hloubka dezénu

Dobře si během nákupu zkontrolujte i vzorek – dezén jednotlivých kol. Podle jeho výšky zjistíte hlavně při nákupu starší sady, v jakém stavu vlastně je. Dezén u zimních pneumatik musí dosahovat alespoň 4 mm u osobních automobilů a minimálně 6 mm u vozidel nad 1,6 t. V létě jsou požadavky mnohem mírnější a vzorek musí mít alespoň 1,6 mm.

Pokud jde o vzorek samotný, rozlišujeme hned tři základní varianty jeho provedení:

 • Symetrický – standardní, ve všech směrech stejný, ideální poměr cena/výkon, optimální pro dlouhé cesty
 • Asymetrický – každá strana jiná, vhodnější pro auta se silným motorem, vyšší cena, delší výdrž
 • Směrový – šípovitý design, skvělý záběr, dobré odvádění vody, ideální pro zimní kola

Víte, že…?

Vyměňujete-li si pneumatiky sami, buďte při montáži asymetrických a směrových typů velmi pozorní. Musí být nasazeny odpovídajícím způsobem, v opačném případě se vám příliš dobře nepojede.

DOT

Vydali jste se do bazaru a nalezli sadu postarších pneumatik za lákavou cenu? Koukněte na jejich boční stranu, kde má své pevné místo dvanáctimístný kód DOT. Vás zajímají poslední čtyři čísla. Zatímco poslední dvojice udává konkrétní rok, dle třetího a čtvrtého numera od konce zjistíte přesný týden výroby.

Obecně se doporučuje nepoužívat pneumatiky starší 6 let, neboť materiál velmi rychle ztrácí své vlastnosti. Pravidelně kontrolujte hloubku dezénu a při nadměrném nebo nerovnoměrném ojetí raději přezouvejte. Jednak zamezíte případným problémům při řízení, jednak pošetříte geometrii vozidla. U zimního obutí zkraťte výše uvedený interval ještě o další 2–3 roky.

Styl jízdy

Na váš konečný výběr by měl mít vliv i preferovaný styl jízdy. Jestliže vlastníte luxusní sportovní auto, asi se s klasickými koly nespokojíte a budete hledat jejich závodní UHP variantu. Můžete se těšit na daleko vyšší odolnost a nepoměrně lepší jízdní vlastnosti, včetně snadnějšího ovládání automobilu. Průměr těchto kol by se měl pohybovat okolo 17“

Naproti tomu řidiči využívající auto jako nezbytného rodinného pomocníka na nákup nebo dopravu do práce, jistě ocení standardní pneumatiky. 16“ průměr zajišťuje jednodušší ovladatelnost a vyšší stabilitu na cestách při pomalejší a šetrnější jízdě.

Konstrukce

Určitý vliv na jízdní komfort skýtá i typ konstrukce. Pneumatika má samozřejmě vždy kruhový tvar, ale navržení kostry se poměrně výrazně liší:

 • Diagonální – starší varianta, vlákna jsou křížena, vyšší stabilita, odolnost a pevnost, menší nosnost, výraznější prokluzování, horší zvládání vysoké rychlosti
 • Radiální – novější, vlákna uložena kolmo na patky, lepší záběr, úspornější, nižší prokluzování, lepší zvládání rychlosti, menší odolnost a stabilita

I zde vybírejte hlavně podle stylu jízdy. Zatímco na luxusních sportovních autech se lépe vyjímají spíše radiální modely, u rodinných korábů spíše oceníte stabilitu a odolnost, kterou přináší starší diagonální typ.

Označení

Abyste se ve změti různých zkratek neztratili, připravili jsme ještě jednu tabulku. Obsahuje soupis nejhojněji používaných značek s vysvětlením jejich významu:

Označení Co to znamená? Specifikace
TL Tubeless Bezdušová pneumatika
TT Tubetype Dušová pneumatika, uplatňována u motocyklů
XL Extra Load Vyšší index nosnosti
RF Reinforced Zesílená kostra, odolnost proti poškození a vyšší nosnost
FR, MFS Frange Rim Gumová ochrana ráfků před poškozením
C Commercial Určení pro užitkové vozy, dodávky, lehká nákladní vozidla
A/S All Season celoroční využití
A/T All Terain Vhodné do každého terénu
M/T Mud Terrain Vhodné do blátivého terénu
M+S Mud + Snow Zimní pneumatiky
HP High Performance Výkonné pneumatiky pro náročnější řidiče
UHP Ultra High Performance Vysoce výkonné pneumatiky pro nejnáročnější zákazníky

Nejvýznamnější značky

Dostali jste skvělou možnost zakoupit starší pneumatiky za zlomek ceny? V prvé řadě si ověřte všechny jejich parametry podle rad uvedených v návodu výše. Pak se podívejte na logo firmy a zjistěte, zda se jedná o skutečně renomovanou společnost nebo bezejmenného producenta odněkud z východní Asie. Jestli je všechno, jak má být a ani kód DOT neskýtá žádná nepříjemné překvapení, směle do toho. V opačném případě ruce pryč!

Řízení není žádná legrace, stačí selhání lidské nebo techniky a může se vám nenávratně změnit celý život. I proto byste tomu neměli jít naproti a hledat výhradně výrobky ověřených producentů. Mezi ty nejvýznamnější řadíme firmy Goodyear Dunlop, Michelin, Continental Barum, Pirelli, Bridgestone a Nokian.

Cena

Nákup pneumatik není ničím v porovnání s celým vozidlem. Vyplatí se též sledovat nejrůznější akce automobilek a dealerů, s jejichž pomocí můžete přijít k sadě kvalitních kol zdarma nebo za symbolický poplatek. A kdyby to náhodou nevyšlo, nemusíte zoufat, pořízení pneumatik vás s největší pravděpodobností nezruinuje. My jsme na základě analýzy nabídky identifikovali hned tři základní cenová rozpětí:

 • Do 3 000 Kč
 • 3 000–6 000 Kč
 • Nad 6 000 Kč

Upozorňujeme, že cena je stanovena vždy za jeden kus. Pro pořízení sady proto musíte danou sumu vynásobit čtyřmi.

Cena do 3 000 Kč

Již v nejlevnější skupině do 3 000 Kč naleznete modely vhodné pro každodenní jízdu v létě i zimě. Nabídka čítá pneumatiky různorodých rozměrů a dezénů, takže si vybere majitel prakticky všech značek vozidel. Hodnocení přilnavosti za mokra bývá obvykle v nejvyšších skupinách od A po C, o něco málo horší je to s úsporou paliva (průměrné hodnocení E). Jestliže však automobil užíváte jen jako společníka na nákupu nebo rodinné výlety, považujte za zbytečné poohlížet se po nákladnějších sadách.

Cena od 3 000 do 6 000 Kč

Střední třída je již navržena s ohledem na potřeby profesionálů a milovníků rychlé jízdy. Rychlostní index často přesahuje hranici 200 km/hod., takže závodníci se nemají čeho obávat. Stejně jako v předcházejícím případě počítejte s širokou škálou rozměrů a nosností. Za samozřejmé považujte skvělou přilnavost v kategorii A, lepší situace panuje i ve spotřebě paliva – hodnocení C.

Cena nad 6 000 Kč

Stojí vám v garáži luxusní závodní vůz? Jistě se poohlížíte po jeho adekvátním obutí, proto hledáte v těch nejdražších kategoriích. Zde nabízené modely již kralují ve všech parametrech a svému majiteli pomáhají i šetřit palivo. Samozřejmostí je luxusní radiální konstrukce a vysoký rychlostní index. Ani jízda nad 240 kilometrů v hodině nebude zdrojem zbytečných obav. Nezapomínejte však dodržovat dopravní předpisy!

Jméno
Celoroční přilnavé
Letní ekologické
Zimní pro SUV
Celoroční dostupné
Letní oblíbené
Zimní pro osobák
Letní pro SUV
Zimní české
Image
Produkt
Nokian Weatherproof 205/55 R16 91H
Continental EcoContact 6 195/65 R15 91H
Nokian WR D4 215/60 R17 96H
Barum Quartaris 5 195/65 R15 91H
Dunlop SP Sport BluResponse 205/55 R16 91V
Barum Polaris 5 195/65 R15 91T
Hankook K115 205/55 R16 91V
Barum Polaris 5 195/50 R15 82H
Hlučnost
69 dB
71 dB
69 dB
72 dB
68 dB
72 dB
70 dB
72 dB
Index nosnosti
91
91
96
91
91
91
91
82
Index rychlosti
H (=210 km/h)
H (=210 km/h)
H (=210 km/h)
H (=210 km/h)
V (=240 km/h)
T (=190 km/h)
V (=240 km/h)
H (=210 km/h)
Nominální šířka
205
195
215
195
205
195
205
195
Přilnavost za mokra
A
A
A
C
C
C
A
C
Profil
55
65
60
65
55
65
55
50
Úspora paliva
C
A
C
C
C
C
E
E
Vnitřní průměr
R16
R15
R17
R15
R16
R15
R16
R15
Výrobce
Nokian
Continental
Nokian
Barum
Dunlop
Barum
Hankook
Barum
Cena ca. 1 600 CZK ca. 1 400 CZK ca. 2 700 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena