Přídavná světla na auto

Rozšiřují možnosti svícení.

ca. 1 000 CZK
ca. 300 CZK
ca. 700 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat přídavná světla na auto

  • Jedná se o doplňující světla na auto, která rozšiřují možnosti svícení standardních světel, a to tedy potkávacích.
  • Může se jednat o světla mlhová, dálková, nebo například světla pro denní svícení.
  • Vybírat lze z klasických žárovek, halogenů nebo LED diod.

Vlastnosti

Přídavná světla na auto jsou nedocenitelným pomocníkem, pokud pravidelně jezdíte delší trasy, a to zejména po dálnicích či úsecích mimo obydlené oblasti. Hodí se také pro případy, kdy vám na vašem voze některý druh světel chybí. Koupit můžete také jiné typy přídavných světel na auto, například mlhová světla či světla pro denní svícení. Většina přídavných světel je osazena poměrně klasickou žárovkou nesoucí označení H3. Přídavná dálková světla mohou být opatřena mřížkou, která je chrání před okolními vlivy. Při běžném provozu jde zejména o odletující kamínky od kol ostatních automobilů.

Přídavná světla lze upevnit vždy na obě strany vozidla, nejsou tedy určená na jednu výhradní stranu. Vyžadují pouze velice jednoduchou montáž, kterou zvládne i běžně zkušený automechanik.

Hranaté
Přídavné hranaté světlomety na auto dálkové H3 homologace Sada

Montáž

Český zákon ukládá možnost použití maximálně dvou přídavných světel, přičemž obě musí být identická. Nelze tedy kombinovat dvě různá světla. Striktně je dáno také umístění na vozidlu. Přídavná dálková světla musí být alespoň 250 milimetrů od vozovky a maximálně 400 milimetrů od okraje vozidla. Je nasnadě, že přídavná dálková světla nemohou být příliš uprostřed čelní části vozu. Současně platí, že přídavná dálková světla nesmí být umístěna výše než klasická potkávací světla.

Samotná montáž probíhá pomocí několika jednoduchých krocích. Nejprve se namontují samotná světla, jejichž místo je nejčastěji buď v předním či před předním nárazníkem, nebo za mřížkou chladiče. Následně je na řadě nezbytná kabeláž, která se doporučuje provádět směrem z kabiny vozidla. Posléze dojde k propojení přídavných světel s elektronikou ve voze a dalším nastavením, aby se mohla světla spouštět. V některých případech je nutné vytvořit nový spínač pro ovládání.

Typy světel

Na váš vůz si můžete samozřejmě přidělat různé typy přídavných světe, přičemž každé může sloužit pro různé účely.

Pracovní
CAR.COOL 1632 Přídavné pracovní světlo na auto, kulaté, 6000-6500K, 42W

Denní svícení

Zejména pro starší vozidla se hodí přídavná světla pro denní svícení. Ta jsou vždy ve formě LED diod a montují se například do nárazníků, případně pod masku. Vždy ale musí být pod úrovní standardních potkávacích světel. Mějte též na paměti, že musí plnit patřičnou homologaci, aby protijedoucí vozidla neoslňovala a naopak i dostatečně svítila.

Mlhová světla

Na některých vozidlech mlhová světla vpředu nejsou, neboť je vyhláška povinně nevyžaduje. Lze je však samozřejmě dokoupit, některá vozidla již pro tento typ světel mají přípravu. Možností je samozřejmě koupit sekundární pár mlhových světel, což se hodí, pokud často jezdíte v noci a zimě v horách, kde může být hustá mlha.

Dálková světla

Dálkovými světly je vybaveno každé auto, avšak opět se někdy může hodit přisvícení navíc, a to zajistí přídavná dálková světla. Ta se spouští současně s běžnými dálkovými světly a využívají se nejen př jízdě, ale například i v místech, kde není jiného světla.

Kvalitní
Světlo přídavné CREE LED 10-30V – 12W 780 lumen LAMPA Italy

Druhý světel

Přídavná světla se dnes nabízejí v několika různých druzích a je jen na vás, který typ zvolíte.

Žárovka

Cenově nejdostupnějším řešením je klasická žárovka, která je označena kódem H1, H3 či H4. Často jde o další dálkové světlo nebo mlhovky a stejná žárovka může být použitá i v běžných dálkových světlech. Zpravidla jde o cenově dostupnější řešení.

Halogen

Pro náročnější uživatele se bude hodit spíše halogenová přídavná světlo, které je většinou označováno jako H3. Halogeny dosvítí mnohem dále a hodí se například i do přírody, kdy potřebujete maximum světla například při vyprošťování. Halogenová přídavná světla se tak hodí na offroady a obecně vozidla 4×4. Dosvit halogenových světlometů se může pohybovat i kolem 400 metrů.

Čtvercové
CAR.COOL 1633 Přídavné pracovní světlo na auto, čtvercové, 6000-6500K, 48W

LED

Nejmodernějším typem přídavných světel jsou samozřejmě LED diodová světla, která se často používají pro denní svícení. Ta již dnes spolehlivě vynikající největším dosvitem, který se u nejlepších typů může pohybovat i nad hranicí 600 metrů. Další výhodou LED přídavných světel je jejich dlouhá životnost. Vesměs jde říci, že i při pravidelném a tedy častém používání vydrží dlouhé léta, často tak mohou přežít i délku vlastnictví daného vozu.

Přídavné dálkové světlo dosvit    
žárovka kolem 100 metrů    
halogen až 400 metrů    
LED dioda více než 600 metrů

Ceny

Přídavná světla nemusí představovat velkou finanční zátěž. Například velmi dobře svítící halogenová světla lze v páru sehnat již za méně než 500 Kč. V případě LED diod pro denní svícení lze říci, že slušné typy začínají od hranice 1 000 Kč. Výkonnější diody, například i pro běžné svícení vás vyjdou na 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaké typy přídavných světel jsou na výběr?

Vybírat můžete buď z klasických žárovek, halogenových žárovek a nebo nejmodernějších LED diod.

Na co při výběru dát pozor?

Zaměřte se především na homologaci, což platí dvojnásob u LED diod pro denní svícení, kdy se nemusí vyplatit nejlevnější model.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.