Nejlepší přídavná světla na auto 2025 a jak vybrat
Rozšiřují možnosti svícení.
Jak vybrat přídavná světla na auto
- Jedná se o doplňující světla na auto, která rozšiřují možnosti svícení standardních světel, a to tedy potkávacích.
- Může se jednat o světla mlhová, dálková, nebo například světla pro denní svícení.
- Vybírat lze z klasických žárovek, halogenů nebo LED diod.
Přídavná světla na auto - náš výběr
Dálková přídavná světla na auto
Jak vybrat přídavná světla na auto
Vlastnosti
Přídavná světla na auto jsou nedocenitelným pomocníkem, pokud pravidelně jezdíte delší trasy, a to zejména po dálnicích či úsecích mimo obydlené oblasti. Hodí se také pro případy, kdy vám na vašem voze některý druh světel chybí. Koupit můžete také jiné typy přídavných světel na auto, například mlhová světla či světla pro denní svícení. Většina přídavných světel je osazena poměrně klasickou žárovkou nesoucí označení H3. Přídavná dálková světla mohou být opatřena mřížkou, která je chrání před okolními vlivy. Při běžném provozu jde zejména o odletující kamínky od kol ostatních automobilů.
Přídavná světla lze upevnit vždy na obě strany vozidla, nejsou tedy určená na jednu výhradní stranu. Vyžadují pouze velice jednoduchou montáž, kterou zvládne i běžně zkušený automechanik.
Montáž
Český zákon ukládá možnost použití maximálně dvou přídavných světel, přičemž obě musí být identická. Nelze tedy kombinovat dvě různá světla. Striktně je dáno také umístění na vozidlu. Přídavná dálková světla musí být alespoň 250 milimetrů od vozovky a maximálně 400 milimetrů od okraje vozidla. Je nasnadě, že přídavná dálková světla nemohou být příliš uprostřed čelní části vozu. Současně platí, že přídavná dálková světla nesmí být umístěna výše než klasická potkávací světla.
LED přední přídavná světla Lada Niva, denní svícení, blinkr, dálkové
Samotná montáž probíhá pomocí několika jednoduchých krocích. Nejprve se namontují samotná světla, jejichž místo je nejčastěji buď v předním či před předním nárazníkem, nebo za mřížkou chladiče. Následně je na řadě nezbytná kabeláž, která se doporučuje provádět směrem z kabiny vozidla. Posléze dojde k propojení přídavných světel s elektronikou ve voze a dalším nastavením, aby se mohla světla spouštět. V některých případech je nutné vytvořit nový spínač pro ovládání.
Typy světel
Na váš vůz si můžete samozřejmě přidělat různé typy přídavných světe, přičemž každé může sloužit pro různé účely.
Denní svícení
Zejména pro starší vozidla se hodí přídavná světla pro denní svícení. Ta jsou vždy ve formě LED diod a montují se například do nárazníků, případně pod masku. Vždy ale musí být pod úrovní standardních potkávacích světel. Mějte též na paměti, že musí plnit patřičnou homologaci, aby protijedoucí vozidla neoslňovala a naopak i dostatečně svítila.
Mlhová světla
Na některých vozidlech mlhová světla vpředu nejsou, neboť je vyhláška povinně nevyžaduje. Lze je však samozřejmě dokoupit, některá vozidla již pro tento typ světel mají přípravu. Možností je samozřejmě koupit sekundární pár mlhových světel, což se hodí, pokud často jezdíte v noci a zimě v horách, kde může být hustá mlha.
Dálková světla
Dálkovými světly je vybaveno každé auto, avšak opět se někdy může hodit přisvícení navíc, a to zajistí přídavná dálková světla. Ta se spouští současně s běžnými dálkovými světly a využívají se nejen př jízdě, ale například i v místech, kde není jiného světla.
Druhý světel
Přídavná světla se dnes nabízejí v několika různých druzích a je jen na vás, který typ zvolíte.
Žárovka
Cenově nejdostupnějším řešením je klasická žárovka, která je označena kódem H1, H3 či H4. Často jde o další dálkové světlo nebo mlhovky a stejná žárovka může být použitá i v běžných dálkových světlech. Zpravidla jde o cenově dostupnější řešení.
Halogen
Pro náročnější uživatele se bude hodit spíše halogenová přídavná světlo, které je většinou označováno jako H3. Halogeny dosvítí mnohem dále a hodí se například i do přírody, kdy potřebujete maximum světla například při vyprošťování. Halogenová přídavná světla se tak hodí na offroady a obecně vozidla 4×4. Dosvit halogenových světlometů se může pohybovat i kolem 400 metrů.
LED
Nejmodernějším typem přídavných světel jsou samozřejmě LED diodová světla, která se často používají pro denní svícení. Ta již dnes spolehlivě vynikající největším dosvitem, který se u nejlepších typů může pohybovat i nad hranicí 600 metrů. Další výhodou LED přídavných světel je jejich dlouhá životnost. Vesměs jde říci, že i při pravidelném a tedy častém používání vydrží dlouhé léta, často tak mohou přežít i délku vlastnictví daného vozu.
Přídavné dálkové světlo | Dosvit | ||
---|---|---|---|
Žárovka | Kolem 100 metrů | ||
Halogen | Až 400 metrů | ||
LED dioda | Více než 600 metrů |
Ceny
Přídavná světla nemusí představovat velkou finanční zátěž. Například velmi dobře svítící halogenová světla lze v páru sehnat již za méně než 500 Kč. V případě LED diod pro denní svícení lze říci, že slušné typy začínají od hranice 1 000 Kč. Výkonnější diody, například i pro běžné svícení vás vyjdou na 2 000 Kč.