Houpací křeslo

Odpočinek po dlouhém dni pro celou rodinu.

ca. 7 000 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 400 CZK
ca. 7 500 CZK
ca. 2 700 CZK
 
ca. 1 300 CZK
 

Houpací křeslo

Pro někoho může být houpací křeslo přežitkem, který pamatuje leda tak od babičky. Tento originální kus nábytku zůstává stále v módě. A není divu. Je ideálním místem pro relaxaci. Místem, kde si můžeme odpočinout po náročném dni nad šálkem horkého čaje. Perfektně se hodí do obývacího pokoje, ložnice nebo třeba na verandu. Využijete jej i venku. V tomto článku se podíváme jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak vybrat to pravé.

Proč mít houpací křeslo?

Možná váháte, zda pořízení houpacího křesla není jen další zbytečnost, která vám doma bude zabírat místo. Zažeňte negativní myšlenky. Jestli jste se v dětství také houpali na židli a dostávali vynadáno, musíte tento nápadný kus nábytku mít.

Houpavé pohyby nás uklidňují od narození. Hodí se tedy jak pro nastávající maminky, tak i pro maminky novopečené, které se mohou na křesle houpat i s miminkem v náručí. Zarelaxovat si na nich můžete ale i jen tak, bez ohledu na věk. Moderní ergonomická křesla navíc uleví od bolavých zad.

Závěsné
TEMPO KONDELA NOELA
ca. 7 000 CZK
Aktuálni cena

Tip: Historie těchto specifických křesel se začala psát již v první polovině 18. století.
Houpací křesla původně našla uplatnění v zahradě jako odpočinkové sezení vyrobené ze dřeva. Později je proslavil americký prezident John Fitzgerald Kennedy, jemuž bylo houpání předepsané lékařem kvůli zdravotním problémům se zády. Na základě spokojenosti tato křesla věnoval jako dárky rodině, přátelům i hlavám jiných států.

5 výhod houpací křesla

Obývací pokoj je jednou z nejvytíženějších místností v domě, proto byste se v něm měli cítit pohodlně. Sedací souprava zabírá obvykle většinu místa a je obvykle dominantou celé místnosti. S tím toho příliš nenaděláte. Pokud si ale sedací soupravu vyberete uváženě, místo dalšího křesla můžete zvolit houpací křeslo.

  • S jeho pořízením vzniká další místo k sezení.
  • Vytvoříte místo, které přímo svádí k odpočinku a relaxaci.
  • Dokonale zapadne všude, kam jej postavíte.
  • Pokud máte malé nespavce, můžete jej využít jako kolébku k uspávání.
  • Moderní křesla jsou nejen ergonomická, ale mají také zabudovaný systém přehrávání hudby nebo dobíjecí stanici na váš mobilní telefon.
Klasické
Halmar MAX 2
ca. 3 100 CZK
Aktuálni cena

Na co myslet před koupí?

Před samotným nákupem byste si měli položit 3 hlavní otázky:

Kam křeslo umístíte?
Kdo jej bude primárně využívat?
Chcete raději klasické nebo závěsné křeslo?

Umístění křesla

Umístění křesla zásadním způsobem ovlivňuje použité materiály. Interiéru sluší dřevo, venkovním křeslům dominuje umělý ratan.

Závěsné bavlněné na zahradu
Sedco RELAX
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Houpací křesla pro interiér jsou nejčastěji vyrobena ze dřeva, které nejen dobře vypadá, ale je také velmi stabilní a odolné. Navíc ani jeho údržba nepatří k nijak náročným. Dřevo je také velmi oblíbeným materiálem designérů, neboť je krásně tvárné a dají se z něj vytvořit opravdu originální kousky.

Venkovním prostorům nejvíce sluší houpací křeslo z umělého ratanu. Jedná se o velmi pevný materiál, který je odolný vůči vlhku a vysokým teplotám. Jeho velkou výhodou je také snadná údržba. Stačí když jej otřete navlhčeným hadříkem. Pokud jej budete chtít schovat nebo přemístit, jistě oceníte lehkost tohoto materiálu. Navíc vypadá opravdu dobře a svým vzhledem připomínajícím přírodní ratan krásně zapadne kamkoliv.

Tip: Jedním z nejoblíbenějších materiálů poslední doby je bambus. Jeho výhody jsou především v pevnosti a odolnosti. Stejně tak údržba je absolutně nenáročná a i bez větší péče vydrží nábytek z něj dlouhé roky. Navíc je pěstování bambusu velmi ekologické, takže pořízením houpacího křesla z bambusu pomáháte přírodě.

Extravagantní
Tempo Kondela ROGER
ca. 7 500 CZK
Aktuálni cena

Kdo jej bude využívat?

Ať už vybíráte křeslo pro děti nebo pro dospělé, věnujte pozornost maximální nosnosti a hmotnosti samotného křesla. Zbytečně přetížené křeslo vám brzy začne vrzat a vysoká hmotnost by mohla být obtěžující v případě, že potřebujete křeslo přenést z místa na místo.

V parametrech výrobku sledujte nosnost křesla. Tedy kolik kilogramů křeslo unese. Pokud si na křeslo sedne dospělý muž s běžnou váhou kolem 80 kg a vyskočí na něj malé dítě nebo větší pes, už to může být problém. Počítejte tedy se všemi reálnými variantami, které mohou ve vaší domácnosti nastat.

Obvykle je lepší si vybrat větší velikost křesla, než jste původně měli v úmyslu. Větší křeslo je také pohodlnější.Chcete-li raději větší křeslo, dívejte se křeslech xxl, která bývají určeny pro více osob.

Proutěné
Houpací křeslo Rocco
ca. 2 700 CZK
Aktuálni cena

Pro malé děti najdete na trhu velké množství houpacích křesel. V závislosti na konkrétním typu mají uvedenou maximální hmotnost. Některé disponují také možností tzv. automatizovaného houpání pomocí baterií. Dětem se jistě bude líbit i doprovodná hudba.

Klasické nebo závěsné?

Přestože rozdíl mezi oběma typy je na první pohled patrný, liší ve více parametrech. Pokud vám ve více ohledech vyhovuje závěsné křeslo, nejste si ale jistí pevností úchytu, můžete zvolit zlatou střední cestu – houpací křeslo se samonosnou konstrukcí. Jedná se o křeslo, které je zavěšeno na vlastní konstrukci, která sedí pevně na zemi. Můžete si tak užívat stability a všech výhod závěsného houpacího křesla najednou.

Typ Parametry
Klasické houpací křeslo Stojí pevně nohama na zemi. Nejčastěji bývají vyrobena ze dřeva a jiných přírodních materiálů. Pořídit si však můžeme také kovová houpací křesla. Plastová houpací křesla se vzhledem k tvárnosti plastu nalézají v roztodivných tvarech.
Závěsné houpací křeslo Mohou být uchycena do stojanu, častěji se však přichytávají ke stropu. Je důležité si dopředu zjistit, zda je váš strop, případně konstrukce, na kterou chcete houpací křeslo zavěsit, dostatečně pevná. Nejčastěji jsou vyrobena ze dřeva, nebo kovu, a doplněna o látkové podsedáky.
Houpací síť Můžete ji zavěsit i do interiéru, její užití je však ideální venku. Houpací sítě jsou opravdu nosné a velmi pohodlné. Navíc je stačí zavěsit na dvě silnější větve a o nic víc se nemusíte starat.
Houpací látkové křeslo Jedná se v podstatě o odolnou a pevnou látku, do které se dá pohodlně usadit a udělat si z ní křeslo. Jeho největší výhodou je skladnost, lehkost a také vhodnost do interiéru i exteriéru.

Jaký vybrat materiál?

Něco málo o materiálech jsme již řekli výše. Jaké jsou další možnosti a kam se jaký materiál hodí? Na tuto otázku se vám teď pokusíme odpovědět.

Pohupovací
Bradop R32

Klasická křesla

Klasická houpací křesla se vyrábějí nejčastěji z ohýbaného dřeva s čalouněným podsedákem nebo pletenou výplní. Další používané materiály jsou rákos či ratan. Najít můžeme i kovaná křesla, či křesla z plastu.

Křesla z přírodních materiálů se hodí do retro stylu bydlení. Ratanová jsou vhodná i třeba na zahradu či verandu, protože dobře odolávají vlhku i vysokým teplotám.

Díky novým konstrukcím a materiálům, jako je právě plast, jsou k mání také designová houpací křesla, která výborně doplní minimalistický a moderní styl bydlení.

Houpací síť
Amazonas Aruba cayenne
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena

Tip: Doveďte své houpací křeslo k dokonalosti díky množství doplňků, které jsou dostupné na trhu. Mezi nejužitečnější patří podnožky a polštářky.

Závěsná křesla

  • Plátno: Taková křesla jsou lehká a snadná na údržbu. Většinu z nich můžete bez obav vyprat v pračce. Na výběr máte z celé široké škály barev a vzorů.
  • Bavlněná síť: Tato křesla jsou většinou v kombinaci s dřevěným rámem. Kromě snadné údržby nabízí také maximální prodyšnost, což se hodí zejména při houpání v létě.
  • Ratanová či proutěná křesla: Naleznete je hned v několika tvarových provedeních. Mezi nejoblíbenější patří ta ve tvaru vejce či kapky.
  • Plast: Rozmanité tvary vykouzlí z vašeho křesla nový futuristickým doplňkem do vaší domácnosti.

Moderní houpací křeslo

Chytrá domácnost je nedílnou součástí dnešní doby. Výrobci se předhání se stále dokonalejšími technologiemi a různými technickými vychytávkami. Inovace neminuly ani oblast interiérového designu a nábytku. Křesla se zabudovaným systémem na přehrávání hudby s digitálními reproduktory, možnost napojení na sluchátka, případně dokovací stanice, která nabíjí vaše iOS zařízení, to všechno už je dnes realitou.

Hnízdo pro děti
La Siesta Joki JOD 70-34

Výrobci nábytku nezaostávají ani ekologicky. Čeští designéři už dříve přišli s návrhem houpacího křesla, které využívá získanou energii z houpání. Zatímco odpočíváte, vyrábíte si elektřinu potřebnou na svícení nebo nabití baterie. Nutností je mechanismus tvořený soustavou dynama, setrvačníku a pohyblivé kliky.

Křeslo vám může sloužit také jako pomůcka pro rozvoj smyslového vnímání či pohybových schopností? Setkat se můžete i s tzv. rezonančními houpacími křesly. Kromě houpání si v nich uživatel vychutná i příjemné vibrace hudby, které podněcují smyslové zážitky.

Nákup houpacího křesla

Houpací křesla přináší do vašeho interiéru či exteriéru jedinečný prvek, který v prostoru dokáže vytvořit romantické vzpomínky, ale také moderní design. Jejich podoba a použité materiály odráží výslednou cenu. Široký sortiment různých typů tohoto nábytku s uklidňujícím účinkem najdete také v ověřených e-shopech.

Vybírejte online a pomocí srovnávače vyberte v dané kategorie cenově nejvýhodnější.

Cena

Nejlevnější jsou látková houpací křesla. Seženete je od 300 Kč. Ta nejkvalitnější nebo různě vylepšená textilní křesla stojí i okolo 2000 Kč.

Tip: V některých závěsných křeslech lze i různě nastavovat a měnit polohy. Můžete si jej uzpůsobit nejen k sezení, ale i ležení.

Ratanová a dřevěná křesla představují větší investici. Ceny za ně se pohybují v řádech tisíců korun. Krásná houpací křesla seženete nejčastěji v rozmezí 5000 – 15 000 Kč.

Údržba

Materiál pro křeslo volte podle toho, kolik času jste ochotni věnovat údržbě.

Plast nebo umělý ratan stačí čas od času přetřít vlhkým hadříkem. Jiné materiály vyžadují větší péči.

Vůbec nejnáročnější na údržbu je dřevo, které by se mělo alespoň dvakrát za sezonu pořádně vyčistit a napustit olejem. Pokud se do takové údržby nechcete pouštět, vhodnou variantou jsou bambusová křesla. Ta stačí občas otřít navlhčeným hadříkem.

Textilní houpací křesla s odnímatelnými dřevěnými součástmi lze prát pohodlně v pračce. Jestliže ale pevné součásti nejdou od látky oddělit, budete se muset spolehnout na ruční čištění.

Nomination
Závěsné
Klasické
Závěsné bavlněné na zahradu
Extravagantní
Proutěné
Pohupovací
Houpací síť
Hnízdo pro děti
Image
Product
TEMPO KONDELA NOELA
Halmar MAX 2
Sedco RELAX
Tempo Kondela ROGER
Houpací křeslo Rocco
Bradop R32
Amazonas Aruba cayenne
La Siesta Joki JOD 70-34
Nosnost
160 kg
110 kg
110 kg
150 kg
80 kg
120 kg
180 kg
80 kg
Materiál
ratanová
dřevěná
dřevěná
ekokůže
proutěná
kovová
cotton-feel polyester
100 % bavlna
Výrobce
Tempo Kondela
Halmar
Sedco
Tempo Kondela
Halmar
Bradop
Amazonas
La siesta
Cena ca. 7 000 CZK ca. 3 100 CZK ca. 400 CZK ca. 7 500 CZK ca. 2 700 CZK   ca. 1 300 CZK  
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena