Boxovací pytel

Bouchni si do mě!

ca. 800 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 5 700 CZK
ca. 11 000 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat boxovací pytel

Vybít zlost si občas potřebuje každý z nás. Někomu stačí jít se proběhnout, projít nebo jen vyvětrat hlavu. Někdo naopak potřebuje udeřit. Boxovací pytel je ideálním řešením. Ale nebojte, není to jeho jediná vlastnost. Mnoho lidí ho vyhledává, jelikož rádi boxují a našli si zálibu v tvrdých a adrenalinových sportech. Pokud mezi ně patříte i vy a rádi byste trénovali doma, pohodlně se usaďte, poradíme vám s jeho výběrem.

Typy boxovacích pytlů

Boxovat jde téměř do všeho, jenže jsou materiály, o které si můžete pouze ublížit, než abyste si zasportovali či ulevili. Většina z vás si zcela jistě pod pojmem boxovací pytel představí válec, který je upevněn ke stropu. To ale není jediný typ. Pojďme se tedy na jednotlivá řešení podívat podrobněji.

Klasický boxovací pytel

Klasický boxovací pytel je právě ten, který spousta z vás zná. Proto další parametry budeme věnovat tomuto typu, vzhledem k jeho velké rozšířenosti.

Uvnitř pytle je speciální vyplň, do níž lze boxovat rukama, ale kopat i nohama. A právě z hlediska výplně, se pytel dále dělí na tři druhy.

 • Boxovací pytel plnící: Ideální pro začátečníky, kteří zprvu potřebují na své tréninky měkčí pytel. A v závislosti na umu, tréninku a píli si lze do pyle kdykoliv přidat další výplň a dělat tak pytel tvrdší a těžší.
 • Boxovací pytel vyplněný: Oproti předchozímu typu je tento pytel již od koupě naplněn a nelze do něj nic dalšího přidat. Není vhodný pro začátečníky, jelikož v době jeho pořizování byste již měli vědět, co pro boxování potřebujete. Většinou jde o jeho váhu a délku.
 • Boxovací pytel nevyplněný: V tomto případě zakoupíte pouze vak pro výplň, jenž si ji můžete sami poskládat. Ovšem potřebujete už ale dostatečné znalosti o boxování.

Boxovací hruška

Jde o jeden z nejmenších druhů boxovacího pytle. Název hruška má kvůli svému specifickému tvaru. Vnitřek je vyplněn vzduchem, který je uložen v ochranném vaku a následně ukryt pod povrchem samotné boxovacího pytle a to z toho důvodu, aby vzduch neunikal mezi švy. Využívá se především pro kondiční cvičení, proto je součástí mnoha fitness center. K dostání je na zavěšení ke stropu pomocí řetězu nebo také na speciálním podstavci.

Boxovací míč

Slouží nejen pro trénink pohybu rukou, ale i následné úhyby. Díky tomu, že je nejvíce rychlý, zlepšíte koordinaci rukou a oči pří úderu. Naučíte se tak včas reagovat ne zpětné vracení se míče a bez problémů zvládnete protiúder.

Boxovací trenažér

Pod pojmem boxovací trenažér se skrývá boxovací pytel s podstavcem. Výhodou je sice způsob ukotvení, protože není třeba ho zavěsit ke stropu, nicméně vzhledem k jeho velikosti na zemi zabírá více místa. Vnitřek pytle nejčastěji tvoří, písek, voda nebo jiný vysoce odolný materiál. Vše je však přizpůsobeno stylu sportovce. Navíc boxovací trenažér se dále dle potřeb a využití dělí na dva druhy:

 • Klasický boxovací trenažér: Jednoduše řečeno, jedná se o pytel, který je ve tvaru válce upevněný k podstavci. Právě díky jeho podobě ho lze využít na údery horními či dolním končetinami.
 • Boxovací figurína: S tímto typem se mohou setkat převážně profesionální boxeři. Tím, že vystihuje postavu lidského těla, lze trénovat přímo mířené údery do míst potenciálního protivníka.

Velikost pytle

Velikost pytle je jedním z nejdůležitějších faktorů z hlediska boxování. Záleží, zda se zaměřujete na ruce či nohy. Tento parametr byste v žádném případě neměli podceňovat, jinak vaše technika nebude nikdy správná.

 • Pytel na boxování: Při tréninku horní poloviny těla, není třeba žádných velkých rozměrů. Postačí pytel s rozměry od 80 do 120 cm.
 • Pytel pro kopy: Se zaměřením na spodní polovinu těla investuje do větších rozměrů. Ty by se měly pohybovat od 150 do 200 cm. Výhodou je, že se nemusíte soustředit je na kopy, ale můžete zapojit i ruce.

U boxovacího pytle na zavěšení počítejte ještě s délkou řetězu. Ta je pro každou velikost jiná, nicméně obecně se pohybuje v rozmezí od 20 cm až do 58 cm. V žádném případě byste řetěz neměli jakkoliv jinak upravovat. Při správném využití je pytel zavěšen 10 cm nad výškou sportovce.

Řetěz se pak upevňuje trojím způsobem. To slouží pro správný pohyb pytle, ale i jeho odrazy při boxování.

 • Kovová konstrukce: Svým tvarem připomíná klasickou šibenici. Je ideální pokud nemáte boxovací pytel kam zavěsit.
 • Křížový hák: Slouží k upevnění pytle ke stropu. Podobný držák se používá i pro ostatní fitness nářadí.
 • Pružiny: Pružiny se uchycují až na stropní držák. Za ně se pak věší boxovací pytel. Jejich velkou výhodou je, že tlumí nárazy.

Váha pytle

S délkou úzce souvisí i hmotnost pytle. Oba dva parametry je nutné sledovat s ohledem na schopnost jedince, ať už se jedná o amatéra či zkušeného boxera.

 • Pytel pro začátečníky: Pokud jste se před přečtením našeho článku rozhodli, že se začnete věnovat boxování, volte lehčí náčiní. Nejprve se musíte naučit správnou techniku a pak si pořídit těžší pytel.
 • Běžný boxovací pytel: Máte-li již s boxováním nějaké zkušenosti, volte takovou váhu pytel, která odpovídá polovině vaší tělesné hmotnosti.
 • Pro zkušené boxery: Po delší době pravidelného tréninku možná zjistíte, že potřebujete těžší pytel. To není žádný problém. Pokud se tedy v boxu dostanete až na profesionální úroveň, mějte na paměti, že ideální váha pytle odpovídá 80 % vaší hmotnosti.

Ještě se s dovolením vrátíme k hmotnosti pytle vůči postavě člověka. Sice jsme zmínili, že ta by měla odpovídat zhruba polovině váhy sportovce, ale pro jednodušší orientací uvádíme rozmezí, které byste při hobby boxování neměli překročit, abyste s neublížili. Začínáme od nejnižších hmotností, jelikož v tomto sportu čelí nadšení i děti.

Přibližná hmotnost člověka Váha pytle
36 kg 18 – 22 kg
45 kg 23 – 35 kg
68 kg 35 – 65 kg
91 kg 45 – 85 kg

Náplň boxovacího pytle

Při výběru vhodného boxovacího pytle je nutné podívat se i podívat „dovnitř“. Náplň ovlivňuje cenu, ale také je třeba vybírat podle dosavadních zkušeností.

Nejlevnější varianta je textilní výplň. Může se ovšem jednat o gumu či plast rozdrcený na malé kousky. Dalším řešením je písek, voda či kůže. Nejdražší, ale také nejlepší je vzduch. Oproti ostatním typům výplně drží tvar a nedochází k jeho deformaci.

Výrobní materiál

Ještě než sáhnete po prvním pytli v obchodě se sportovním náčiním, měli byste znát i druhy použitého materiálu.

Levné modely nabízí koženku, vinyl či textilní plátno. Díky svým vlastnostem je měkčí, proto ho ocení zejména začátečníci. Boxeři, kteří to s tímto sportem myslí vážně, volí spíše variantu pravé kůže. Ta se vyznačuje dlouhou životností, pevností a vysokou odolností. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady.

Víte, že…?

Při výběru boxovacích pytlů se nemusíte omezovat jen na materiál, ale můžete zvolit i různou barevnou kombinaci či speciální motivy.

Příslušenství k boxu

Možná to není nutné ani připomínat, ale při boxování do pytle se bojuje s rukavicemi, aby byly ochráněny ruce, ale i samotné klouby. Druhů rukavic je několik, ovšem ani tak nejsou jediným doplňkem.

 • Klasické rukavice: Známé také jako pytlovky. Jedná se o klasické rukavice s vyztuženou přední částí ruky. Vaše ruce ochrání, ale poskytnou i dostatečný komfort.
 • Prstové rukavice: Připomínají rukavice pro cyklisty. Konečky prstů koukají na povrch a označují se i jako rukavice na MMA. Část na kloubech je vyztužena, a celé jsou z pevnějšího materiálu.
 • Boxerské bandáže: Namísto klasických rukavic, které mohou někomu vadit, si sportovci dělají textilní bandáže.
 • Lapy: Během tréninku můžete i namísto pytle trénovat s parťákem, který si vezme speciální látkové nebo pěnové boby nazývané právě lapy. Trénink s nimi je pak energičtější, jelikož reagujete na osobu, nikoliv na pouhý pytel.
 • Chránič hlavy: Začínajícím boxerům se doporučuje použít i ochranné pomůcky na hlavu.
 • Chrániče zubů: Jistě jste již někdy viděli boxera, kdy mu při úsměvu chybělo pár zubů. To všechno vzniká při vzájemných bojích nebo při nechtěném úderu boxovacím pytlem.

Víte, že…?

Pro správné použití chrániče zubů jej musíte na chvíli vložit do horké vody. Tím dojde ke změkčení materiálu. Následně ochranu vložíte do úst a ta dokonale přilne na zuby.

Cena a značka

Konec našeho příspěvku věnujeme, jako již tradičně, ceně produktu, u kterého vám pomáháme s výběrem. Dnes cenu ovlivňuje typ boxovacího pytle, jeho velikost, váha, ale i výplň. V konečné řadě se přidává i výrobce. Mezi ty ověřené patří nejznámější Everlast, Spartan, či také Acra, Prosmart a InSPORTline.

Cena do 1 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii pořídíte dětské závěsné boxovací pytle. Jejich hmotnost dosahuje maximálně 15 kg s výškou nejčastěji kolem 70 cm. Obsahují textilní výplň, jenž chrání syntetická kůže.

Cena od 1 000 Kč do 2 500 Kč

Střední cenové rozmezí nabízí pytle pro hobby sportovce, kteří si sem tam zaboxují. Hmotnost pytle se pohybuje od 35 do 50 kg a jejich délka od 100 do 140 cm. K dispozici jsou klasické závěsné pytle, boxovací hrušky i míče.

Cena nad 2 500 Kč

Při ceně nad 2 500 Kč máte k dispozici všechny typy boxovacího náčiní. Jejich délka se pohybuje i nad 160 cm. Výplně v tomto případě jsou vodní, pískové, ale vzduchové. Ty chrání obal z kůže. Drahé nastavitelné trenažéry se pak mohou vyšplhat i nad hranici 10 000 Kč.

Jméno
Pro začátečníky
Boxovací trenažér
Pro zvýšení kondice
Hruška
Pro děti
Vodní
Pro profíky
Plnící
Image
Produkt
SportKO Elite MP2
Avento Boxovací trenažér
Shindo Sport
Everlast Stacionární reflexní hruška
inSPORTline
Aqua Punching Bag
SportKO Leather
Master
Cena ca. 800 CZK ca. 3 700 CZK ca. 1 000 CZK ca. 2 400 CZK ca. 1 000 CZK ca. 5 700 CZK ca. 11 000 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena