Rukavice na kočárek

Jak vybrat rukavice na kočárek

  • Rukavice a rukávníky ke kočárku zahřejí ruce maminky i v případě, že nemá nasazené rukavice. Konkrétní typ rukávníků je vhodné volit podle typu kočárku.
  • Mezi základní parametry patří výběr vhodného materiálu. Ten by měl být nejen příjemný, ale také funkční.
  • Ve většině případech bude ale rozhodující samotný vzhled. Ten je možné přizpůsobit dalším doplňkům, které ke kočárku patří.

Typy rukávníků

Typ rukávníku je třeba přizpůsobit konkrétnímu kočárku. Na kočárky se spojeným madlem se hodí klasický rukávník. V případě kočárku typu golfek budou vhodnější právě rukavice. Konkrétní typ je třeba řádně promyslet, zejména pokud se bude přendávat na různé typy kočárků.

Maminka na zimní procházce s kočárkem

Kočárek můžete vybavit rukavicemi nebo rukávníkem, iStock / hetmanstock

Rukávník

Rukávníky mají podobu jedné velké rukavice, kterou je možné připevnit na jakýkoliv typ kočárku se spojenou rukojetí, tzn., hodí se na hluboké i sportovní modely kočárků. Kočárky mohou mít dokonce i ruční brzdu, kterou je možné ovládat přímo v rukávníku. Tento typ je na jednu stranu velmi praktický, na druhou stranu nemusí být pro všechny maminky dostatečně atraktivní.

Rukavice

Svým vzhledem připomínají klasické rukavice, tzn. každá ruka má tu svou. Na madla se tedy také připojují samostatně. Hodí se zejména na kočárky typu golfové hole, ale samozřejmě se mohou použít i na klasických modelech se spojenou rukojetí. Zpravidla mají velmi stylový vzhled, který zaujme na první pohled.

DUO nebo 2v1

De facto se jedná o kombinaci předchozích typů – buď může mít podobnu jednoho velkého rukávníku, který lze ale rozdělit na dvě samostatné rukavice. Tyto rukávníky jsou vhodné, zejména pokud se kombinují klasické kočárky s golfovými.

Typ Klady Zápory
Rukávník Vhodný na hluboké a sportovní kočárky s ruční brzdou Lze použít pouze na kočárky se spojenou rukojetí
  Praktický typ, lépe zahřeje Méně atraktivní vzhled
  Nižší pořizovací cena  
Rukavice Atraktivní design Vyšší pořizovací cena
  Možné použití na všechny typy kočárků  
DUO, 2v1 Opět vhodný na všechny typy kočárků Stejně jako u rukávníků nemusí být vzhled považován za atraktivní
Žena tlačí kočárek v rukavicích

Na výrobu rukavic se používají umělé i přírodní materiály, iStock / Kyryl Gorlov

Jaký zvolit materiál

Rukávníky a rukavice ke kočárku se zpravidla vyrábí z dvojího materiálu. Svrchní vrstva by měla být ideálně z odolného, nepromokavého materiálu, vnitřní vrstva hřejivá.
Jako svrchní vrstva se nejčastěji používají materiály jako šusťákovina nebo softshell. V obou případech se jedná o pevné materiály, které snadno odolají i nepříznivému počasí.
Větší výběr je pak v materiálech, které tvoří vnitřní vrstvu. Patří sem např.:

  • 100% polyester – může se jednat o materiály jako je fleec, mikrofleec, mikrovlákno apod.; mezi pozitivní vlastnosti patří nemačkavost, rychlé sušení, méně žmolkovatí; materiál je navíc velmi příjemný na omak
  • Plyš – jemný a na dotek příjemný materiál zaručující dostatečnou prodyšnost; výhodou jsou také dobré tepelně izolační vlastnosti; do této kategorie lze zařadit samet, velur, manšestr atd.
  • Vlna – jedná se o přírodní materiál s funkčními vlastnostmi, mezi které patří výborná termoregulace, prodyšnost, schopnost odvádět pot apod.; vlna je hřejivý materiál, který poskytuje vysoký komfort při jeho používání
  • Merino vlna – jedná se o vlnu ovcí Merino žijících ve vyšších nadmořských výškách s vysoce kvalitní srstí; tento materiál je co do kvality na vysoké úrovni a tomu odpovídá i pořizovací cena; Vlna je jemná, přirozeně antibakteriální se samočistící schopností; dokáže zahřát, i když je mokrá

Víte, že…?

Při výběru rukavic a rukávníků je vhodné zohlednit také jejich údržbu. Modely z umělých materiálů jsou obecně na údržbu snadnější. Většinou se mohou prát v pračce za použití běžných pracích prostředků. Např. výrobky z merina vyžadují speciální zacházení, aby si zachovaly své pozitivní vlastnosti.

Volba vzhledu

Vzhled rukávníku nebo rukavic bude pro většinu maminek rozhodující. Design je vždy otázka osobního vkusu. Jednotlivé modely se vyrábí v různých ***barevných variantách, se vzory či jiným potiskem***. Zajímavý efekt může dělat ***kožešinka***, kterou může být obšitý lem rukávníku. Rukavice je pak možné vyladit s jinými doplňky na kočárku, např. s fusakem, taškou, kožešinkou na stříšce atd.

Pohled na ruce tlačící kočárek v červeném rukávníku

Rukavice lze koupit v mnoha různých designech, iStock / Michael Nesterov

Výrobci a ceny

Na našem trhu se lze nejčastěji setkat se značkami jako Emitex, Dětský svět – Romana Šebestová, Cottonmoose, Baby Nellys, Pinkie a další.
Cenu výrazně ovlivňuje zejména výrobní materiál a celkové zpracování. Nelevnější modely lze koupit i za méně než 200 Kč. Většinou se jedná o jednoduché rukávníky z umělých materiálů. Nejdražší rukávníky a rukavice stojí do cca 3000 Kč. V tomto případě bývají vyrobeny z pravé kožešiny nebo vlny.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat rukavice na kočárek?

Kritérií pro výběr není mnoho. Mezi nejdůležitější patří výrobní materiál a celkový design výrobku. Za zvážení stojí také konkrétní typ, který lze volit podle madla kočárku, pro který jsou určeny.

Jakým způsobem se rukavice na madlo připevní?

K uchycení se nejčastěji používá suchý zip, druky nebo magnety. V případě suchých zipů je třeba počítat s dřívějším opotřebením. Nejodolnější variantou jsou magnety.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.