Nejlepší ruční nářadí 2024 a jak vybrat

Nářadí pro každého.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Makita E-10883 221 ks
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ruční nářadí?

  • Ruční nářadí by nemělo chybět v žádné domácnosti, koupit ho můžete samostatně nebo v sadě.
  • Při výběru hraje hlavní roli cena, ta se podepisuje na kvalitě. Pokud chcete, aby nářadí vydrželo, kupujte vždy výrobky známých značek.
  • Ruční nářadí využijete v domácnosti, dílně a hodit se Vám bude také v autě.

Ruční nářadí - náš výběr

Makita E-10883 221 ks
přečíst recenzi
Výrobce: Makita
Počet kusů v sadě: 221
V kufru: ano
Hmotnost: 9.6 kg
Zobrazit více
Makita E-10883 je sada 221 ks ručního nářadí, které obsahuje kombinované klíče, imbusové klíče, bity, nástrčné klíče a další doplňky. Hmotnost setu je 9,6 kg a rozměry kufru 470 x 100 x 400 mm. Ideální pro širokou škálu pracovních úloh a údržbu.
Zobrazit méně

Ruční zahradní nářadí

GEKO Nůžky zahradnické ERGO, 200mm
přečíst recenzi
Výrobce: Geko
Průměr stříhané větve: 2.5 cm
Hmotnost: 0.5 kg
Délka: 20 cm
Materiál čepele: ocel
Typ pohonu: manuální
Zobrazit více
Jednoruční zahradní nůžky s celkovou délkou 200 mm. Řezné čepele z oceli HCS, délka čepele 60 mm. Rukojeti z oceli s protiskluzovým materiálem, délka rukojeti 90 mm. Maximální průměr řezu 25 mm. Použití: prořezávání květin, výhonků stromů, keřů a malých větví.
Zobrazit méně
SIXTOL GARDEN SET 9 SX6015
přečíst recenzi
Výrobce: Sixtol
Pohon: ruční
Počet dílů v sadě: 9 ks
Zahradní nářadí: ano
Zobrazit více
Sada zahradního nářadí Sixtol Garden Set obsahuje 9 kusů náčiní z pozinkované uhlíkové oceli a nerezové oceli s ergonomickými rukojetěmi. Sada zahrnuje lopatku, motyčku s kypřičem, nůžky, švédské hrabičky, kultivátor, nůž na plevel, ruční hrabičky, nůžky na trávu a sazeč cibulovin. Balení váží 2 kg a má rozměry 42,5 x 23 x 10 cm.
Zobrazit méně
Fieldmann FZNR 1101
přečíst recenzi
Výrobce: Fieldmann
Pohon: ruční
Počet dílů v sadě: 5 ks
Zahradní nářadí: ano
Zobrazit více
Sada zahradního nářadí Fieldmann FZNR 1101 je vyrobena z lehkého plastu se silnými polyamidovými vlákny, který zvyšuje pevnost a odolnost materiálu. Materiál je odolný vůči extrémním teplotám, což přispívá k dlouhodobé trvanlivosti nástrojů. Sada je vhodná pro zahradníky a zahrádkáře.
Zobrazit méně
GARDENA 8964-30
Výrobce: GARDENA
Pohon: ruční
Zahradní nářadí: ano
Zobrazit více
Sada drobného nářadí GARDENA 8964-30 zahrnuje květinovou lopatku Comfort, květinové hrábě Comfort a malé hrábě Comfort. Tyto nástroje jsou určeny pro výsadbu a přesazování, kypření a hrabání půdy či odstraňování listí a plevelů v malých zahradách. Rukojeť je ergonomicky tvarovaná a nástroje jsou vyrobeny z oceli s termosetovým povlakem. Sada má záruku na trvanlivost 25 let.
Zobrazit méně
LEVIOR 45035
přečíst recenzi
Výrobce: Levior
Počet dílů v sadě: 4 ks
Zahradní nářadí: ano
Zobrazit více
Nářadí LEVIOR 45035 (sada 4 dílů, délka 24 cm) obsahuje úzký rýček, široký rýček, kypřidlo a sazeč. Určeno pro menší zahradní práce, pokojové rostliny a přesazování. Rukojeť vyrobena z plastu, vhodná pro hobby zahradnívání.
Zobrazit méně

Ruční nářadí pro truhláře

Sada 6ks plochých dlát v kazetě Narex Bystřice 853053
přečíst recenzi
Zobrazit více
Sada 6ks plochých dlát Narex Bystřice 853053 je určena pro práci se dřevem. Čepele jsou vyrobeny z Cr-Mn oceli s tvrdostí 59 HRc dle DIN 5139. Rukojeť má ergonomický oválný průřez, je vyrobena z dřeva, které je mořené a voskované a opatřena zaválcovanou zděří.
Zobrazit méně
Sada řezbářských dlát 5 ks START NAREX Bystřice 869200
Zobrazit více
Sada řezbářských dlát NAREX Bystřice 869200 je určena pro začínající řezbáře. Obsahuje 5 druhů dlát s profily 822701 až 822705, vyrobených z kalené uhlíkové oceli. Dláta jsou opatřena bukovými rukojetěmi a sada zahrnuje lipové dřevo pro řezbu. Návod na použití a ostření nástrojů je součástí balení.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ruční nářadí

Jak vybrat ruční nářadí?

V sadě nebo samostatně?

Pokud jste se rozhodli, že si zařizujete novou domácnost nebo dílnu a rozhodli jste se, že si koupíte nové nářadí, tak se můžete rozhodnout mezi tím, jestli koupíte jednotlivé kousky anebo rovnou celou sadu.

Pokud víte, že nejste kutil a tyto domácí práce se Vám protiví, tak se možná rozhodnete, že Vám stačí jedny kleště, kladivo, plochý a křížový šroubovák a hotovo. V tom případě je pro Vás ideální vybrat si pár kousků a jednoznačně ušetříte.

Druhý případ, kdy se vyplatí pořizovat jednotlivé nářadí je ten, kdy jste si koupili sadu nářadí a něco v ní chybí. V ostatních případech je určitě lepší si pořídit celou sadu nářadí.

Ruční nářadí
Makita E-10883 221 ks

Sady nářadí jsou populární především proto, že v nich dostanete všechno v jednom balení. To balení navíc slouží i jako dobrý organizer, takže se pak nepřehrabujete a nehledáte ten jeden zatoulaný klíč, ale vše má své místo, víte kam sáhnout. Pokud se Vás tedy netýká případ s absolutním odporem k těmto manuálním pracím, tak sáhněte raději po sadě ručního nářadí.

Využití

Různí uživatelé se dostávají do různých situací, a proto potřebují také různé nářadí. Z toho důvodu i výrobci nářadí vyrábějí různé sady, které jsou upraveny pro různé využití.

Do domácnosti

Pro domácnost, ve smyslu toho, že bydlíte na bytě nebo v domě a potřebujete nářadí především na údržbu, jsou ideální univerzální kufříky s nářadím. Tam najdete sadu základních šroubováků, několik druhý kleští jako štípací, „sikovky“. Užitečné jsou imbusové klíče, francouzské klíče, kladivo, svinovací metr a menší vodováha. V těchto sadách jsou šroubováky často řešeny adaptérem na bity, do kterého vkládáte bity různých velikostí a máte z toho sadu šroubováků. Pozor na to, tyto šroubováky jsou většinou kratší a tlustší, takže se nemusíte dostat všude. Proto je dobré, aby v sadě byl i klasický dlouhý šroubovák.

Ruční nářadí

Ruční nářadí využijete při péčí o domácnost, iStock / Okea

Do auta

Ruční zahradní nářadí
GEKO Nůžky zahradnické ERGO, 200mm

Do auta je dobré mít jinou sadu nářadí. V první řadě velký kufr s nářadím by Vám zabíral úložný prostor, navíc proč vozit zbytečná kila, když do auta potřebujete méně nářadí a jiné spektrum. V sadě do auta určitě nepotřebujete kladivo nebo rašpli. Naopak budete potřebovat šroubováky, nejlépe dlouhé, abyste se dostali i do špatně přístupných míst a s různými zakončeními (křížové, torx apod.). Jistě se hodí i klíče na povolení a utažení autobaterie. Hodit se může i zkoušečka elektrického napětí.

Do dílny

Do dílny je výběr nářadí asi nejsložitější a bude i finančně nejnáročnější. Pokud jste kutil, který si rád s něčím pohraje a práce v dílně je pro Vás relaxací nebo naopak Vás to živí, tak potom budete potřebovat specializované sady a to hned několik. Taková klasika je gola sada, sada šroubováků, případně kleští. Ti, kteří opracovávají materiály (dřevo, kov…) pro změnu využijí sadu pilníků, rašplí a podobně.

Údržbáři v různých provozech mají pro změnu rádi různé brašny nebo opasky s nářadím. Ty se prodávají speciálně pro instalatéry, elektrikáře a další profese s tím, že každý tam má jinou skladbu nářadí, tak aby byl schopen hned na místě opravit většinu poruch.

Provedení

Ruční nářadí pro truhláře
Sada 6ks plochých dlát v kazetě Narex Bystřice 853053

U ručního nářadí je důležité kvalitní provedení. U sad se to týká nejen nářadí, ale i kufříku nebo brašny.

  • Brašny jsou nejlepší kožené, aby je ostré hroty šroubováku neprotrhly.
  • U kufříku si dejte pozor na kvalitu zpracování uzavírání a rukojeť. To jsou nejzranitelnější místa kufříku na nářadí a tady nejlépe poznáte kvalitu sady.
Ruční nářadí

Kvalitu nářadí určuje výrobní materiál, iStock / Krasyuk


U jednotlivých dílů ručního nářadí je důležitý materiál a ergonomie provedení. Materiál by měl být pevný a přesto lehký. K dosažení této kombinace se používají různé slitiny oceli. Pokud budete s nářadím pracovat venku nebo třeba na zahradě, kde se drží vlhkost, tak je dobré mít nářadí s povrchovou úpravou proti zrezivění. Ideální kombinací lehkého, pevného a antikorozního materiál je chrom vanadová ocel.

Užitečné může být magnetické zakončení některých kusů nářadí. Používá se to například u špiček šroubováků či imbusových klíčů, takže na ně můžete nasadit šroubek a na šroubováku ho vsadit do závitu.

Ruční nářadí by mělo mít také izolované uchopení rukojeti, tak abyste při kontaktu s elektrickým napětím nedostali zásah. Stejně tak by Vám rukojeť měla sedět v ruce a může být například pogumovaná, aby Vám nářadí ve zpocené ruce neklouzalo.

Sada ručního nářadí

K ručnímu nářadí můžete přikoupit různé tašky nebo brašny, iStock / Okea

Výrobci

Ruční zahradní nářadí
SIXTOL GARDEN SET 9 SX6015

Výrobců ručního nářadí je mnoho, od neznámých značek lokálních výrobců po celosvětové producenty, kteří mají velice širokou nabídku nářadí. Mezi takové výrobce patří Makita, Narex, DeWalt nebo Milwaukee. Tyto značky kromě širokého výběru nabízejí zákazníkům také kvalitu.

Ceny

Ceny ručního nářadí závisí na tom, co právě sháníte. Pokud potřebujete pouze základní kusy ručního nářadí, tak Vám budou stačit řádově desetikoruny. V případě, že jste se rozhodli si pořídit celou sadu nářadí, tak ty nejlevnější se dají pořídit i do 1000 Kč. Jedná se o menší a univerzální sady, ve kterých najdete zhruba 50 ks jednotlivého nářadí.

Za cenu 2000 až 3000 Kč se dají pořídit sady nářadí, které jsou buď specializované sady, nebo velké kufříky s několika stovkami kusů nářadí, takže už dostanete velký rozsah různých typů a velikostí nářadí.

Ruční nářadí pro truhláře
Sada řezbářských dlát 5 ks START NAREX Bystřice 869200

Za více než 3000 Kč už vybavíte celou dílnu i s různými ručními pilami apod. Tedy i s nářadím, které běžně v sadách není. Za ceny kolem 5000 Kč se dají koupit i kovové kabinety na nářadí, spojovací materiál a všechno, co v dílně potřebujete.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se koupit levné nářadí?

Do domácích dílen se nejčastěji pořizuje hobby nářadí. Pod tímto označením se ukrývá méně kvalitní nářadí. To se vyznačuje zejména svojí dostupností. To, zda Vám toto nářadí bude stačit, záleží na tom, jak často a jakým způsobem budete nářadí používat. I pro méně časté použití byste však měli upřednostnit hobby nářadí ověřených výrobců, které je přece jenom kvalitnější.

Co by mělo být součástí sady?

Dílenské nářadí můžete koupit samostatně, podle toho, co přesně budete skutečně potřebovat. Toto ruční nářadí však bývá velmi častou součástí sady. Jednotlivé sady jsou různě velké a dostupné jsou dokonce sady pro ženy. Součástí sady bývají různé klíče, šroubováky, kladiva, kleště, nože. V případě, kdy budete kupovat nářadí do auta, oceníte také svítilnu.
Zobrazit kompletní nabídku Ruční nářadí