Ruční nářadí

Nářadí pro každého.

ca. 400 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat ruční nářadí?

  • Ruční nářadí by nemělo chybět v žádné domácnosti, koupit ho můžete samostatně nebo v sadě.
  • Při výběru hraje hlavní roli cena, ta se podepisuje na kvalitě. Pokud chcete, aby nářadí vydrželo, kupujte vždy výrobky známých značek.
  • Ruční nářadí využijete v domácnosti, dílně a hodit se Vám bude také v autě.

V sadě nebo samostatně?

Pokud jste se rozhodli, že si zařizujete novou domácnost nebo dílnu a rozhodli jste se, že si koupíte nové nářadí, tak se můžete rozhodnout mezi tím, jestli koupíte jednotlivé kousky anebo rovnou celou sadu.

Pokud víte, že nejste kutil a tyto domácí práce se Vám protiví, tak se možná rozhodnete, že Vám stačí jedny kleště, kladivo, plochý a křížový šroubovák a hotovo. V tom případě je pro Vás ideální vybrat si pár kousků a jednoznačně ušetříte.

Lady sada
EXTOL LADY 6595

Druhý případ, kdy se vyplatí pořizovat jednotlivé nářadí je ten, kdy jste si koupili sadu nářadí a něco v ní chybí. V ostatních případech je určitě lepší si pořídit celou sadu nářadí.

Sady nářadí jsou populární především proto, že v nich dostanete všechno v jednom balení. To balení navíc slouží i jako dobrý organizer, takže se pak nepřehrabujete a nehledáte ten jeden zatoulaný klíč, ale vše má své místo, víte kam sáhnout. Pokud se Vás tedy netýká případ s absolutním odporem k těmto manuálním pracím, tak sáhněte raději po sadě ručního nářadí.

Využití

Různí uživatelé se dostávají do různých situací, a proto potřebují také různé nářadí. Z toho důvodu i výrobci nářadí vyrábějí různé sady, které jsou upraveny pro různé využití.

Střední sada
EXTOL PREMIUM 6563

Do domácnosti

Pro domácnost, ve smyslu toho, že bydlíte na bytě nebo v domě a potřebujete nářadí především na údržbu, jsou ideální univerzální kufříky s nářadím. Tam najdete sadu základních šroubováků, několik druhý kleští jako štípací, „sikovky“. Užitečné jsou imbusové klíče, francouzské klíče, kladivo, svinovací metr a menší vodováha. V těchto sadách jsou šroubováky často řešeny adaptérem na bity, do kterého vkládáte bity různých velikostí a máte z toho sadu šroubováků. Pozor na to, tyto šroubováky jsou většinou kratší a tlustší, takže se nemusíte dostat všude. Proto je dobré, aby v sadě byl i klasický dlouhý šroubovák.

Do auta

Do auta je dobré mít jinou sadu nářadí. V první řadě velký kufr s nářadím by Vám zabíral úložný prostor, navíc proč vozit zbytečná kila, když do auta potřebujete méně nářadí a jiné spektrum. V sadě do auta určitě nepotřebujete kladivo nebo rašpli. Naopak budete potřebovat šroubováky, nejlépe dlouhé, abyste se dostali i do špatně přístupných míst a s různými zakončeními (křížové, torx apod.). Jistě se hodí i klíče na povolení a utažení autobaterie. Hodit se může i zkoušečka elektrického napětí.

Do dílny

Do dílny je výběr nářadí asi nejsložitější a bude i finančně nejnáročnější. Pokud jste kutil, který si rád s něčím pohraje a práce v dílně je pro Vás relaxací nebo naopak Vás to živí, tak potom budete potřebovat specializované sady a to hned několik. Taková klasika je gola sada, sada šroubováků, případně kleští. Ti, kteří opracovávají materiály (dřevo, kov…) pro změnu využijí sadu pilníků, rašplí a podobně.

Velká sada
GEKO G10855

Údržbáři v různých provozech mají pro změnu rádi různé brašny nebo opasky s nářadím. Ty se prodávají speciálně pro instalatéry, elektrikáře a další profese s tím, že každý tam má jinou skladbu nářadí, tak aby byl schopen hned na místě opravit většinu poruch.

Provedení

U ručního nářadí je důležité kvalitní provedení. U sad se to týká nejen nářadí, ale i kufříku nebo brašny.

  • Brašny jsou nejlepší kožené, aby je ostré hroty šroubováku neprotrhly.
  • U kufříku si dejte pozor na kvalitu zpracování uzavírání a rukojeť. To jsou nejzranitelnější místa kufříku na nářadí a tady nejlépe poznáte kvalitu sady.
Do dílny
Verk 15794 Sada nářadí v kufříku 15 dílů

U jednotlivých dílů ručního nářadí je důležitý materiál a ergonomie provedení. Materiál by měl být pevný a přesto lehký. K dosažení této kombinace se používají různé slitiny oceli. Pokud budete s nářadím pracovat venku nebo třeba na zahradě, kde se drží vlhkost, tak je dobré mít nářadí s povrchovou úpravou proti zrezivění. Ideální kombinací lehkého, pevného a antikorozního materiál je chrom vanadová ocel.

Užitečné může být magnetické zakončení některých kusů nářadí. Používá se to například u špiček šroubováků či imbusových klíčů, takže na ně můžete nasadit šroubek a na šroubováku ho vsadit do závitu.

Ruční nářadí by mělo mít také izolované uchopení rukojeti, tak abyste při kontaktu s elektrickým napětím nedostali zásah. Stejně tak by Vám rukojeť měla sedět v ruce a může být například pogumovaná, aby Vám nářadí ve zpocené ruce neklouzalo.

Výrobci

Výrobců ručního nářadí je mnoho, od neznámých značek lokálních výrobců po celosvětové producenty, kteří mají velice širokou nabídku nářadí. Mezi takové výrobce patří Makita, Narex, DeWalt nebo Milwaukee. Tyto značky kromě širokého výběru nabízejí zákazníkům také kvalitu.

Ceny

Ceny ručního nářadí závisí na tom, co právě sháníte. Pokud potřebujete pouze základní kusy ručního nářadí, tak Vám budou stačit řádově desetikoruny. V případě, že jste se rozhodli si pořídit celou sadu nářadí, tak ty nejlevnější se dají pořídit i do 1000 Kč. Jedná se o menší a univerzální sady, ve kterých najdete zhruba 50 ks jednotlivého nářadí.

Za cenu 2000 až 3000 Kč se dají pořídit sady nářadí, které jsou buď specializované sady, nebo velké kufříky s několika stovkami kusů nářadí, takže už dostanete velký rozsah různých typů a velikostí nářadí.

Za více než 3000 Kč už vybavíte celou dílnu i s různými ručními pilami apod. Tedy i s nářadím, které běžně v sadách není. Za ceny kolem 5000 Kč se dají koupit i kovové kabinety na nářadí, spojovací materiál a všechno, co v dílně potřebujete.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se koupit levné nářadí?

Do domácích dílen se nejčastěji pořizuje hobby nářadí. Pod tímto označením se ukrývá méně kvalitní nářadí. To se vyznačuje zejména svojí dostupností. To, zda Vám toto nářadí bude stačit, záleží na tom, jak často a jakým způsobem budete nářadí používat. I pro méně časté použití byste však měli upřednostnit hobby nářadí ověřených výrobců, které je přece jenom kvalitnější.

Co by mělo být součástí sady?

Dílenské nářadí můžete koupit samostatně, podle toho, co přesně budete skutečně potřebovat. Toto ruční nářadí však bývá velmi častou součástí sady. Jednotlivé sady jsou různě velké a dostupné jsou dokonce sady pro ženy. Součástí sady bývají různé klíče, šroubováky, kladiva, kleště, nože. V případě, kdy budete kupovat nářadí do auta, oceníte také svítilnu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Lady sada
Střední sada
Velká sada
Do dílny
Image
Produkt
EXTOL LADY 6595
EXTOL PREMIUM 6563
GEKO G10855
Verk 15794 Sada nářadí v kufříku 15 dílů
Cena ca. 400 CZK ca. 2 300 CZK ca. 2 400 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.