Jak vybrat ruční nářadí?
- Ruční nářadí by nemělo chybět v žádné domácnosti, koupit ho můžete samostatně nebo v sadě.
- Při výběru hraje hlavní roli cena, ta se podepisuje na kvalitě. Pokud chcete, aby nářadí vydrželo, kupujte vždy výrobky známých značek.
- Ruční nářadí využijete v domácnosti, dílně a hodit se Vám bude také v autě.
Ruční nářadí - náš výběr
Ruční zahradní nářadí
Jak vybrat ruční nářadí?
V sadě nebo samostatně?
Pokud jste se rozhodli, že si zařizujete novou domácnost nebo dílnu a rozhodli jste se, že si koupíte nové nářadí, tak se můžete rozhodnout mezi tím, jestli koupíte jednotlivé kousky anebo rovnou celou sadu.
Pokud víte, že nejste kutil a tyto domácí práce se Vám protiví, tak se možná rozhodnete, že Vám stačí jedny kleště, kladivo, plochý a křížový šroubovák a hotovo. V tom případě je pro Vás ideální vybrat si pár kousků a jednoznačně ušetříte.
Druhý případ, kdy se vyplatí pořizovat jednotlivé nářadí je ten, kdy jste si koupili sadu nářadí a něco v ní chybí. V ostatních případech je určitě lepší si pořídit celou sadu nářadí.
Sady nářadí jsou populární především proto, že v nich dostanete všechno v jednom balení. To balení navíc slouží i jako dobrý organizer, takže se pak nepřehrabujete a nehledáte ten jeden zatoulaný klíč, ale vše má své místo, víte kam sáhnout. Pokud se Vás tedy netýká případ s absolutním odporem k těmto manuálním pracím, tak sáhněte raději po sadě ručního nářadí.
Využití
Různí uživatelé se dostávají do různých situací, a proto potřebují také různé nářadí. Z toho důvodu i výrobci nářadí vyrábějí různé sady, které jsou upraveny pro různé využití.
Do domácnosti
Pro domácnost, ve smyslu toho, že bydlíte na bytě nebo v domě a potřebujete nářadí především na údržbu, jsou ideální univerzální kufříky s nářadím. Tam najdete sadu základních šroubováků, několik druhý kleští jako štípací, „sikovky“. Užitečné jsou imbusové klíče, francouzské klíče, kladivo, svinovací metr a menší vodováha. V těchto sadách jsou šroubováky často řešeny adaptérem na bity, do kterého vkládáte bity různých velikostí a máte z toho sadu šroubováků. Pozor na to, tyto šroubováky jsou většinou kratší a tlustší, takže se nemusíte dostat všude. Proto je dobré, aby v sadě byl i klasický dlouhý šroubovák.
Do auta
Do auta je dobré mít jinou sadu nářadí. V první řadě velký kufr s nářadím by Vám zabíral úložný prostor, navíc proč vozit zbytečná kila, když do auta potřebujete méně nářadí a jiné spektrum. V sadě do auta určitě nepotřebujete kladivo nebo rašpli. Naopak budete potřebovat šroubováky, nejlépe dlouhé, abyste se dostali i do špatně přístupných míst a s různými zakončeními (křížové, torx apod.). Jistě se hodí i klíče na povolení a utažení autobaterie. Hodit se může i zkoušečka elektrického napětí.
Do dílny
Do dílny je výběr nářadí asi nejsložitější a bude i finančně nejnáročnější. Pokud jste kutil, který si rád s něčím pohraje a práce v dílně je pro Vás relaxací nebo naopak Vás to živí, tak potom budete potřebovat specializované sady a to hned několik. Taková klasika je gola sada, sada šroubováků, případně kleští. Ti, kteří opracovávají materiály (dřevo, kov…) pro změnu využijí sadu pilníků, rašplí a podobně.
Údržbáři v různých provozech mají pro změnu rádi různé brašny nebo opasky s nářadím. Ty se prodávají speciálně pro instalatéry, elektrikáře a další profese s tím, že každý tam má jinou skladbu nářadí, tak aby byl schopen hned na místě opravit většinu poruch.
Provedení
U ručního nářadí je důležité kvalitní provedení. U sad se to týká nejen nářadí, ale i kufříku nebo brašny.
- Brašny jsou nejlepší kožené, aby je ostré hroty šroubováku neprotrhly.
- U kufříku si dejte pozor na kvalitu zpracování uzavírání a rukojeť. To jsou nejzranitelnější místa kufříku na nářadí a tady nejlépe poznáte kvalitu sady.
U jednotlivých dílů ručního nářadí je důležitý materiál a ergonomie provedení. Materiál by měl být pevný a přesto lehký. K dosažení této kombinace se používají různé slitiny oceli. Pokud budete s nářadím pracovat venku nebo třeba na zahradě, kde se drží vlhkost, tak je dobré mít nářadí s povrchovou úpravou proti zrezivění. Ideální kombinací lehkého, pevného a antikorozního materiál je chrom vanadová ocel.
Užitečné může být magnetické zakončení některých kusů nářadí. Používá se to například u špiček šroubováků či imbusových klíčů, takže na ně můžete nasadit šroubek a na šroubováku ho vsadit do závitu.
Ruční nářadí by mělo mít také izolované uchopení rukojeti, tak abyste při kontaktu s elektrickým napětím nedostali zásah. Stejně tak by Vám rukojeť měla sedět v ruce a může být například pogumovaná, aby Vám nářadí ve zpocené ruce neklouzalo.
Výrobci
Výrobců ručního nářadí je mnoho, od neznámých značek lokálních výrobců po celosvětové producenty, kteří mají velice širokou nabídku nářadí. Mezi takové výrobce patří Makita, Narex, DeWalt nebo Milwaukee. Tyto značky kromě širokého výběru nabízejí zákazníkům také kvalitu.
Ceny
Ceny ručního nářadí závisí na tom, co právě sháníte. Pokud potřebujete pouze základní kusy ručního nářadí, tak Vám budou stačit řádově desetikoruny. V případě, že jste se rozhodli si pořídit celou sadu nářadí, tak ty nejlevnější se dají pořídit i do 1000 Kč. Jedná se o menší a univerzální sady, ve kterých najdete zhruba 50 ks jednotlivého nářadí.
Za cenu 2000 až 3000 Kč se dají pořídit sady nářadí, které jsou buď specializované sady, nebo velké kufříky s několika stovkami kusů nářadí, takže už dostanete velký rozsah různých typů a velikostí nářadí.
Za více než 3000 Kč už vybavíte celou dílnu i s různými ručními pilami apod. Tedy i s nářadím, které běžně v sadách není. Za ceny kolem 5000 Kč se dají koupit i kovové kabinety na nářadí, spojovací materiál a všechno, co v dílně potřebujete.