25 nejlepších sprchových koutů 2023

Užijte si sprchu každý den.

Autorka: Hana Kratochvílová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Arttec BRILIANT PAN00916
100 %
★★★★★
★★★★★

Sprchový kout

 • Sprchový kout se vejde i do malé koupelny, při sprchování je menší spotřeba vody a výhodou je bezbariérový vstup.
 • Dobře zvolte typ konstrukce a velikost a výšku sprchové vaničky.
 • Neméně důležitý je i systém otevírání a zavírání dveří.
 • O uživatelský komfort se postará i vhodně zvolená baterie.

Sprchový kout - náš výběr

Sprchové kouty 90x90

Rohové sprchové kouty

Sprchové kouty bez vaničky

Sprchové kouty s hlubokou vaničkou

Zobrazit kompletní nabídku sprchových koutů

Sprchový kout

3+1 výhoda sprchového koutu

1. Snadná údržba: Hladké povrchy mají tu výhodu, že se snadno čistí. Nastříkáte na ně speciální přípravek, který funguje jako ochranná vrstva proti vodnímu kameni, setřete hadříkem a máte hotovo.

2. Šetříte vodu: Každodenním napouštěním vany spotřebujete obrovské množství vody. Díky sprše spotřebujete menší množství vody a ušetříte i čas strávený v koupelně.

Sprchový kout
Arttec BRILIANT PAN00916

3. Bezbariérový vstup: Myslete na budoucnost. Pro malé děti je vana ideální, ale na “stará kolena” se z ní budete dostávat jen velmi těžko. Sprchový kout může být klidně i bezbariérový.

Nechte si vyrobit sprchový kout na míru: Atypický prostor dnes již není žádný problém. Výroba sprchového koutu na míru je rozšířenou záležitostí a nabízí ji většina firem.

Kritéria výběru

Základem při výběru sprchového koutu je volba typu konstrukce. Záleží však také na jeho tvaru, velikosti okolního prostoru, způsobu otevírání dveří a použitému materiálu. Každý parametr rozebereme podrobněji.

Sprchové kouty 90x90
Savana Veduta Kinga Plus sprchový kout s vaničkou 90x90

Volba typu konstrukce

Základním parametrem, na který byste se měli zaměřit při výběru každého sprchového koutu je jeho konstrukce. V současné době se pro výrobu používají dva materiály:

 • hliník
 • plast

Hliník vypadá dobře za všech okolností, působí elegantně. Zaměřte se na úroveň zpracování. Příliš levné konstrukce totiž mají tendenci se postupem času deformovat.

Rohové sprchové kouty
H K Sprchový kout obdélníkový, SIMPLE 120x90 cm L/P varianta, rohový vstup včetně sprchové vaničky z litého mramoru

Plast nabízí dostatečnou odolnost, existuje v mnoha barevných provedeních a je dlouhodobě tvarově stálý. Designově však bude vždy působit lacině a nenadělá příliš parády.

Na trhu naleznete tři základní druhy řešení konstrukce – rámovou, bezrámovou a půlrámovou. Každá z možností má své vlastní výhody a nevýhody a hodí se pro jiný typ domácnosti. Jednotlivé rozdíly přináší následující tabulka:

Typ konstrukce Výhody Nevýhody
Rámová Vysoká odolnost, stabilita konstrukce, vhodné do často používaných sprch Horší vzhled, vyšší hmotnost
Bezrámová Odlehčená konstrukce, absence nevzhledných svislých pruhů, posuvné dveře šetří místo Horší vzhled, vyšší hmotnost
Půlrámová Moderní odlehčený design Nutnost přichycení profilů ke zdi, vyšší cena, nižší výdrž v případě častého používání

Tvar a velikost prostoru

Tvar a velikost prostoru hraje při výběru sprchového koutu významnou roli. Podle prostorových možností musíte zvolit odpovídající tvar sprchového koutu. Na trhu se vyskytují produkty čtvercovitého, obdélníkového či čtvrtkruhového tvaru.

Sprchové kouty bez vaničky
Olsen Spa Lugo sprchový kout čtvrtkruhový 90x90x195 cm bez vaničky chrom-grape sklo OLBLUGO90CP

Pokud bojujete o každý centimetr, rozměry sprchových koutů začínají na 75 × 75 cm. Raději malý kout než žádný, že. Obecně však platí, že minimálním rozměrem zaručujícím pohodlné sprchování s dostatkem místa je 80 x 80 cm. Na druhou stranu při dostatku místa není nutné se omezovat, běžně pořídíte velikost 90 × 120 cm. Výjimkou nejsou ani zařízení dvojnásobné velikosti.

Rohový sprchový kout

Zvolte správnou velikost

Víte, že…?

Velký sprchový kout o rozměrech 150 x 150 nebo 75 x 170 cm je ideálním řešením v případě, že máte dostatek prostoru a nemůžete se dohodnout, zda pořídit sprchový kout nebo vanu. Nedělejte kompromisy. Můžete mít oboje.

Systém otevírání a sprchové dveře

Nejslabším článkem celého sprchového koutu jsou dveře. V oblíbenosti vítězí ty posuvné, ale nejsou samozřejmě jediným řešením. Vybírat můžete ještě ze zalamovacích, pantových a shrnovacích dveří. Každý typ má své výhody a nevýhody, přesvědčte se sami:

Sprchové kouty s hlubokou vaničkou
Well FUNY 90 DEP Frost Sprchový kout s hlubokou vaničkou
Typ otevírání dveří Výhody Nevýhody
Posuvné Nenáročné na prostor, efektivně zadrží vodu Odolnost, velký průchod, možnosti úpravy rozměrů
Zalamovací Maximální vstup po otevření dveří, prostorově nenáročné, efektivně zadržují vodu Vyšší cena
Pantové Maximální vstup po otevření dveří, prostorově nenáročné, efektivně zadržují vodu Voda stéká ven, prostorově náročné
Shrnovací Odolnost, velký průchod, možnosti úpravy rozměrů Nižší efektivita zadržení vody

Typ dveří vybírejte s ohledem na prostor ve vaší koupelně. Vstup a výstup z koutu by měl být pokud možno co nejsnadnější a zároveň by dveře zbytečně neměly neomezovat okolí.

Materiál výplně dveří

Nezapomínejte na materiál výplně dveří, ač se nemusí zdát, je stejně důležitý. Vybírejte jej s ohledem na celkové designové provedení koutu. Jaké výplně jsou nejpoužívanější?

Skleněná výplň je vyrobena z bezpečnostního skla tak, aby předcházela možným zraněním. Přednostní skla je snadná údržba. S přípravkem proti usazování vodního kamene bude úklid hračka.

Sprchový kout
Roth Outlet Aviles 90 x 90 cm sprchový kout čtvrtkruhový 4000661

Polystyrolovou výplň je možné nalézt u produktů s plastovým rámem a dá se zakoupit v několika provedeních. Že nevíte o co jde? Polystyrolové sklo je známější pod označením plexisklo. Při výběru berte ohled na celkový vzhled koupelny. Obecně je výhodnější zvolit alespoň nějaké vzorky, případně matné provedení, jež eliminuje případné škrábance.

Lamelová výplň je pak specificky využívána v koutech se shrnovacím otevíráním dveří, její vlastnosti jsou však prakticky shodné s těmi, jež nabízí polystyrol.

S vaničkou nebo bez ní

Při rozhodování, jaký typ sprchového koutu zvolit, je třeba si kromě materiálu a tvaru odpovědět i na otázku, zda dáte přednost tomu s vaničkou, nebo bez. Obě řešení mají své výhody a nevýhody.

Interiér koupelny

Bezbariérový vstup

Sprchové kouty 90x90
Roth Čtvercový sprchový kout OBZS2 s posuvnými dveřmi 90x90 cm 90 cm 90 cm 4000798

Kout s vaničkou

Sprchový kout s vaničkou patří mezi klasiku. Je dostupný v mnoha provedeních, designech i materiálech. Oblíbenými materiály jsou akrylát, smalt, keramika, litý mramor. Přitom akrylát a smalt patří dlouhodobě k nejoblíbenějším. Proč tomu tak je?

Vaničky z litého mramoru Akrylátové vaničky
+ dokonale hladký a rovný povrch + dokonale hladký a rovný povrch
+ snadná údržba a instalace + snadná údržba
+ vysoká pevnost a stabilita + nízká cena
+ tlumí dopad vody  

Akrylátové vaničky jsou nejlevnější, dobře tvarovatelné a vyznačují se vcelku uspokojivou odolností. Jsou vša náchylné k poškrábaní a častým používáním koutu se deformují nejrychleji ze všech tří materiálů.

Smalt patří mezi léty prověřenou klasiku. Je pravým opakem akrylátu. Vyznačuje se velmi vysokou tvrdostí a není prakticky možné jej poškrábat. Na druhé straně však může pád tvrdšího předmětu způsobit odštípnutí jeho části. Kvalita provedení smaltované vaničky závisí zejména na její tloušťce. Ta by měla být alespoň 3,5 mm.

Rohové sprchové kouty
Sanotechnik Sprchový kout rohový 80 x 80 x 180 cm

Nejmladším, ale stále oblíbenějším materiálem je umělý kámen. Lité vaničky z něj vyrobené charakterizuje obrovská stabilita, odolnost proti poškrábání. Nijak se nedeformují ani při častém sprchování. Jejich zásadní nevýhodou je pak výrazně vyšší cena a zejména hmotnost, jež může dosahovat až 30 kg.

Víte, že…?

Poslední trendy nahrávají přírodnímu vzhledu. Krásné jsou povrchy imitující dřevo. Jestli jste ale příznivci chladné hladké krásy, nebojte se barev a sáhněte po odstínu tmavě šedé.

Na velikosti záleží. Alespoň co se komfortu a pohodlí týče. Pokud máte prostor, nebojte se velkých sprchových koutů s délkou kolem 160 cm.

Sprchové kouty bez vaničky
Olsen Spa Lugo sprchový kout čtvrtkruhový 80x80x195 cm bez vaničky chrom-grape sklo OLBLUGO80CP

Vaničky se liší nejen tvarem a velikostí, ale také hloubkou. Zatímco nízké vaničky jsou pohodlné především seniorům, kteří tak do sprchy mohou snadno vstoupit. Hlubší typy sprchových vaniček oceňují rodiny s malými dětmi, neboť je lze snadno proměnit v relativně pohodlnou vanu. Sprchové vaničky se buď obezdívají, připevňují se k podlaze, nebo se do ní mohou přímo zapustit.

Bez vaničky

Kdysi oblíbené celodlážděné povrchy vytlačily na nějakou dobu vaničky. Důvod byl prostý, odtoky se často ucpávaly a bylo nutné složité čištění. Doba pokročila a celodlážděné sprchové kouty se vrací na výsluní.

Takzvané walk-in řešení, neboli sprchový kout bez vaničky je rozhodně designově zajímavějším řešením. Umožňuje velmi elegantně barevně sjednotit podlahu v celé koupelně a díky skleněným plochám se ještě umocní efekt celistvosti prostoru. Neoddiskutovatelnou výhodou tohoto řešení je bezbariérový vstup, a skvělá je také možnost variability. Nejste omezeni standardními velikostmi vaniček a sprchový kout si navrhnete do posledního detailu na míru vašim potřebám.

Sprchové kouty s hlubokou vaničkou
Well FUNY W62658

Pro pohodlné a bezpečné užívání vydlážděného koutu je klíčové dostatečné sešikmení spádu podlahy a kvalitní odtokový žlab.

Baterie do sprchového koutu

Důležitým prvkem při výběru sprchové koutu je sprchová baterie. Ta by měla mít dostatečný průtok vody, poskytovat komfort a zároveň být úsporná.

Baterie není ale jen ovládacím prvkem. Představuje také do jisté míry designový kousek, který ovlivní vzhled vaší sprchy. V základním rozdělení si můžete zvolit:

Sprchový kout
MAXMAX MEXEN Sprchový kout ROMA 120x90 cm
 • baterie nástěnné
 • podmítkové, které jsou zabudované pod omítkou

Existují ruční i hlavové baterie sprchy. Nejvyšší komfort přináší kombinace obou řešení. Vybírat můžete z pákových baterií, které jsou oblíbené kvůli svému jednoduchému ovládání a současně šetří vodu. K dostání jsou ale i retro baterie, resp. kohoutky, které skvěle doplní vintage styl vaší koupelny.

V materiálech stále vládne chrom, oblíbené je také zlato nebo mosaz. Oba dodají sprchovému koutu nádech luxusu.

Sprchové kouty 90x90
ROSS Atlanta N 90x90 - čtvercový sprchový kout s vaničkou z litého mramoru

Víte, že…?

Nespokojte se s obyčejnou baterií, chtějte víc. Sprchový panel vytvoří z vašeho koutu dokonalé místo relaxu a odpočinku.

Sprchový box

Instalace sprchového boxu je ze všech variant nejjednodušší i nejrychlejší. Zpravidla jde také o to nejlevnější řešení. Zapomeňte na obyčejné plastové boxy malých rozměrů. Je pravda, že velikost sprchového boxu začíná na rozměrech 75 x 75 cm, ale dostat se můžete až k obřímu provedení 90 x 200 cm. Výběr proto přizpůsobte místu, které jste pro sprchový box v koupelně vyčlenili.

Celkový vzhled sprchového boxu ovlivňuje z velké části typ konstrukce. Odlehčená bezrámová konstrukce působí čistě a moderně. Důležitá je i sprchová vanička, volit můžete mezi mělkou a hlubokou.

Rohové sprchové kouty
New trendy Sprchový kout Prime Black 70x80 cm rohový vstup
 • Mělká vanička: nenarušuje celkový vzhled koupelny. Dobře se z ní vychází, hodí se tedy zejména pro starší jedince.
 • Hluboká vanička: částečně může nahrazovat klasickou vanu.

Box má ale i svá úskalí. Složitěji se udržuje, levné sprchové boxy se mohou brzy odřít, rozvrzat. Častým problémem bývá i poškození kolejnic.

Tipy na míru

Stále vybíráte ten pravý sprchový kout, listujete katalogy, hledáte řešení…a pořád to není ono? Toužíte po originalitě a běžná řešení vám nestačí? Inspirujte se na následujících řádcích a nechte si vytvořit sprchový kout na míru.

Sprchové kouty bez vaničky
H K Sprchový kout obdélníkový HK Simple Grape, 100x80 cm, bez vaničky
 • Akvárium: při stavbě sprchového koutu schválně vynechte nějaká místa a vsaďte do nich si akvárium. Můžete v něm mít kvetoucí akvarijní rostlinu nebo rybičky. Nezapomeňte na šneky, kteří čistí akvárium od řas.
 • Rostoucí krystaly s LED podsvícením: do vzniklých výklenků můžete také umístit rostoucí krystaly. Krystaly rostou ve vodě. Když dorostou do požadované délky, stačí vylít vodu a zapnout Led podsvícení. Večerní sprchování s podsvícení ocení všechny romantické duše.

Fantazii se meze nekladou a možné je dnes téměř vše. Nebojte si hrát a kombinovat. Výsledek stojí za to.

Cena

Univerzální odpověď na otázku, kolik sprchový kout bude stát, neexistuje. Sprchový kout může stát 10 000 Kč, ale i 100 000 Kč. Seženete samozřejmě i velmi levné plastové varianty, otázkou zůstává, jak dlouho vám budou sloužit. Vše záleží na vašich finančních a prostorových možnostech a nárocích. Výrobců materiálů a druhů je opravdu hodně. Nejoblíbenějšími zůstávají Laufen, Ravak, Siko, Roltechnik, Gelco a další.

Sprchové kouty s hlubokou vaničkou
Well FUNY W62618

Cena do 6 000 Kč: Pokud je pro vás rozhodujícím faktorem cena, levné sprchové kouty pořídíte již od 2 000 Kč. Cena se však promítá do použitého materiálu. Zlatý střed pro nenáročné uživatele bývá okolo 4 500 Kč. Za tuto cenu dostanete prostornější kout s bezpečnostními čirými skly a chromovými lištami dveří. Pozor, nezapomeňte připočíst cenu vaničky.

Cena od 6 000 do 10 000 Kč: Nehledáte nic neročného, přesto byste rádi vybírali materiály, barvy nebo třeba barvu? Tato kategorie splní očekávání ne příliš náročnému zákazníkovi, pro kterého je cena rozhodujícím faktorem, ale zároveň by rád vybíral z více možností.

Cena od 10 000 Kč: Nejširší kategorie výrobků splní i ty nejnáročnější požadavky. Dostane se i na velmi prostorné sprchové kouty. Běžný uživatel vybere kvalitní sprchový kout do 20 000 Kč. Je libo moderní materiály, imitace dřeva, umělý kámen, nebo atypické prvky. S každým dalším požadavkem cena roste. Jestliže sníte o něčem speciálním, cena může vyšplhat pěkně vysoko.

Sprchový kout
Arttec SMARAGD PAN01281

Desatero pro správný výběr

1. Minimální rozměr, který zaručí pohodlné sprchování, je 80 x 80 cm.

2. Máte-li dost prostoru, volte vaničku větší. K dostání jsou i rozměry 140 x 100 a 150 x 150 cm.

3. Vybírat můžete z mnoha pravidelných i atypických tvarů.

Sprchové kouty 90x90
Mereo Sprchový kout čtvrtkruhový 90x90 cm s vaničkou a sifonem - aluchrom/sklo, vanička 90 cm CK35123ZH

4. Důležitý je materiál: ocel s vrstvou smaltu, akrylát, stále oblíbenější umělý kámen, ale také žula nebo keramika.

5. Móda upřednostňuje vaničky s minimální výškou, které se instalují do roviny s podlahou – dobře vypadají, ale také zjednodušují vstup do sprchy.

6. Hluboká vanička naopak dobře poslouží ke sprchování dospělých a koupání dětí.

Rohové sprchové kouty
Aqualine AMADEO obdélníkový sprchový kout 1200x900 mm, L P varianta, Brick sklo BTS120BTP90

7. U vyšších vaniček existují dvě varianty zakrytí nepěkné boční části – můžete je nechat obložit jako zbytek koupelny nebo koupit boční panel ze stejného materiálu, jako je vanička.

8. Při instalaci je nutné dodržovat pokyny výrobce, případně volit firmu výrobcem proškolenou.

9. Vaničky lze opatřit speciální protiskluzovou vrstvou.

Sprchové kouty bez vaničky
H K Sprchový kout čtvercový HK Simple Grape, 80x80 cm, bez vaničky

10. Vždy kupujte výrobky od firem, které poskytují dostatečně dlouhou záruku, záruční i pozáruční servis.

Otázky a odpovědi

Jak najít to správné místo pro sprchový kout?

Mělo by to být takové místo, kde je jednoduchý vstup i výstup do sprchového koutu. S tím svým způsobem souvisí i výška sprchové vaničky. Velmi často je žádané, aby bylo ze sprchového koutu možné vidět vstupní dveře.

Jak zvolit otevírání dveří?

To volte s ohledem na velikost koupelny a další zařízení. Vybírat můžete mezi posuvnými dveřmi a dveřmi na pantech.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku sprchových koutů