Chemický záchod

Pro Váš komfort vždy a všude.

ca. 2 200 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 24 200 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat chemický záchod

  • Každý, kdo vlastní rekreační objekt kde není možnost napojení na kanalizaci, hledá alternativní řešení toalety.
  • Typ – chemický záchod má několik podob, může být přenosný i zabudovaný.
  • Parametry – při výběru chemické toalety je třeba brát ohled hned na několik parametrů, jako jsou rozměry, nosnost, hmotnost, objem odpadní nádrže a v neposlední řadě i technologie splachování.
  • Chemie – Pro správné fungování počítejte s tím, že budete muset pořídit správnou chemii, která se postará o rozklad výkalů a zamezí nepříjemnému zápachu.

Použití chemického WC

Chemický záchod najde své uplatnění zejména tam, kde není možné využít klasickou toaletu. Ať už to jsou chatky, chaty, chalupy, karavany, lodě, mobilní domy či zahrady a zahrádky. Ale i v některých domácnostech se tento záchod používá, a to hlavně tam, kde nelze připojit toaletu na kanalizaci. Hojně se využívá i pro seniory a invalidy, pro které je obtížně dojít na klasický záchod. A právě díky tomu, že je chemické WC mobilní, poslouží dobře i během cestování.

Základní typy

Jak jsme již zmínili, chemická toaleta může být jednak mobilní, ale lze ji i pevně zabudovat. K těmto odlišnostem patří i mnohé další, na které se nyní podrobněji podíváme. Toalety se vyrábí z vysoce odolného pastu či keramiky.

Přenosný
Thetford Porta Potti Qube 365

Přenosný chemický záchod

Čelí vetší oblibě než zabudované WC, právě kvůli tomu, že je možné s ním jakkoliv manipulovat a kamkoliv ho postavit. Není vybaven pevným připojením na odpad, tudíž místo toho má vlastní sběrnou nádobu. Součástí je i nádrž na vodu pro spláchnutí WC. Nejčastěji se nachází na kulturních akcích, zahradách, staveništích aj.

Zabudovaný chemický záchod

Hlavní funkce je stejná jako u přenosné toalety, jen s tím rozdílem, že tento typ lze připojit na odpad, je-li v daném místě k dispozici. V tu chvíli se z něj rázem stane klasický záchod. Rovněž může být vybaven sběrnou nádobou s větší kapacitou. Nachází se většinou v mobilních domech či karavanech. Tento typ je však výrazně dražší než předchozí model.

  Výhody Nevýhody
Přenosný záchod bez nutnosti připojení na odpad omezená kapacita sběrné nádoby
  univerzální využití horší údržba
  levnější varianta  
Zabudovaný záchod jednodušší údržba vyšší pořizovací cena
  větší kapacity nádoby na odpad  
  možnost napojení na odpad  

Parametry chemického WC

Výběr kvalitní a pohodlné chemické toalety není jen tak. Je třeba brát ohled hned na několik parametrů, jako jsou rozměry, nosnost, hmotnost, objem odpadní nádrže a v neposlední řadě i technologie splachování.

Extra hygienický
Dometic 972

Rozměry toalety

Rozměry chemického záchodu se budou odvíjet od prostoru, kam budete WC umisťovat a zda či jak často ho budete přesouvat. Nejdůležitějším parametrem je však výška toalety. Ta totiž úzce souvisí s pohodlím, zejména pro vyšší i starší osoby. Nevýhodou je, že výrobce většinou uvádí prostorové rozměry, nikoliv však výšku toalety. V takovém případě doporučujeme kontaktovat přímo prodejce. Obecně se ale výška sedátka pohybuje okolo 40 cm.

Víte, že…?

Pokud pro vás výška 40 cm není dostačující, můžete zakoupit speciální nástavec, který přidá i několik centimetrů navíc. A co by člověk pro větší pohodlí neudělal, že?

Hmotnost a nosnost

Hmotnosti věnujte pozornost tehdy, když volíte přenosnou variantu. Pamatujte však vždy, že k samotné váze toalety musíte ještě připočítat hmotnost odpadu. Samotný záchod obvykle váží 4-6 kg.

Na chalupu
Separett Villa 9000

Logicky platí, že čím těžší je záchod, tím větší je i jeho nosnost. Nejlehčí zařízení dosahuje nostnost až 110 kg a u kvalitnějších modelů až 300 kg.

Odpadní nádrž

Zcela jistě patří mezi nejdůležitější parametry. Jde přece o to, kolik odpadu se do toalety vejde. Nezapomeňte myslet i na splachovací vodu. Nejběžnější objem je 18 litrů, ovšem k dispozici je objem nižší i vyšší. Platí však pravidlo, že odpadní nádrž má vždy větší kapacitu než nádoba na vodu.

Technologie splachování

Dělí se na manuální a elektronické ovládání, které je však dostupné pouze u dražších modelů. Elektrická pumpa se o splachování postará sama po použití toalety. Manuální ovládání se dále rozděluje ještě na měchový a pístový systém.

Pro snadnou manipulaci
Brunner Optitoil Standard
  • Měchové splachování: Jsou jím vybaveny modely s nižší pořizovací cenou. Funguje na základě vytlačení vody z nádrže měchem, který připomíná plastovou harmoniku. Obtížněji se ovládá a má nižší životnost.
  • Pístové splachování: V případě, že si chemický záchod pořizujete na místo, kde ho budete využívat častěji, investujte do pístového systému. Odměnou bude větší výkon, životnost i jednodušší ovládání.

Potřebná chemie

Pro správné fungování počítejte s tím, že budete muset pořídit správnou chemii, která se postará o rozklad výkalů a zamezí nepříjemnému zápachu. Působí také jako dezinfekce a eliminuje zdravotní rizika, která mohou vzniknout ze špatné hygieny. Chemie se dělí na rozkladovou, údržbovou a čistící. K dostání je jednak v tabletách, prášku či gelu. Cena se pohybuje okolo 200 Kč v závislosti na výrobci.

  • Rozkladová chemie: Lze si jednoduše odvodit, že jejím smyslem je rozpustit odpad v nádobě. Dávkování se řídí velikostí nádrže a použitím konkrétního přípravku.
  • Údržbová chemie: Stará se o příjemnou vůni a přidává se do nádržky na vodu.
  • Čistící chemie: Chemie pro čistění se používá pravidelně zhruba 3x ročně pro čištění kazety a rozpuštění usazenin.

Víte, že…?

Při používání chemické toalety vás čeká i výměna toaletního papíru, který je rozpustný ve vodě. Můžete sice využívat klasický, ale ten nesmí přijít do odpadní nádoby.

Cena

Při koupi chemického WC je třeba zohlednit všechny výše uvedené parametry, jenž v konečné fázi ovlivní i jeho cenu. Na tu mohou mít vliv i osvědčení značky jako např. Thetford, Campingaz či Dometic.

Cena do 5 000 Kč

Možná některé z vás překvapí, že chemickou toaletu lze pořídit i do 1 000 Kč. Jedná se však o lehká zařízení s nízkou kvalitou. Oceníte je tam, kde je budete používat minimálně. Nicméně v této cenové kategorii pořídíte WC pro běžné použití na chaty či do karavanů. Mají dostatečnou nosnost a jednoduchou obsluhu.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Toalety pro každodení použití s vysokou kvalitou lze sehnat do 10 000 Kč. Jedná se o vestavěné varianty, které lze napojit přímo na odpad. Nosnost se obvykle pohybuje do 250 kg.

Cena nad 10 000 Kč

V dražší kategorii se nachází luxusní chemické toalety s elektrickou pumpou. Plast u těchto modelů nahrazuje vysoce kvalitní keramika. Kvalitnější modely se mohou vyšplhat až na hranici 20 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaké rozměry má chemické WC?

Klasická velikost toalety je od 35 – 45 cm na šířku, hloubka je pak od 42 – 60 cm. Zde je třeba myslet na to, že čím větší WC pořídíte, tím větší bude i jeho hmotnost. Hmotnost se běžně pohybuje od 4 – 10 kg.

Lze použít toaletní papír?

Do chemického WC patří speciální toaletní papír. Ten se rozloží pomocí chemických přípravků, které musíte s tímto typem toalety používat. Nevýhodou toaletního papíru je vyšší cena, než za jakou koupíte běžný toaletní papír.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Přenosný
Extra hygienický
Na chalupu
Pro snadnou manipulaci
Image
Produkt
Thetford Porta Potti Qube 365
Dometic 972
Separett Villa 9000
Brunner Optitoil Standard
Cena ca. 2 200 CZK ca. 3 300 CZK ca. 24 200 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.