Kamna

Teplo domova s vůní dřeva.

ca. 2 600 CZK
ca. 12 600 CZK
ca. 45 000 CZK
ca. 44 500 CZK
ca. 35 100 CZK
ca. 101 100 CZK

Jak vybrat kamna

Vzpomínáte s nostalgií na kamna ve staré babiččině chalupě? Závidíte postavám svého oblíbeného seriálu, když tráví večer pohodovou relaxací se sklenkou vína u praskajícího ohniště? Dnes již nemusíte, neboť na trhu se objevuje stále větší množství krbových kamen, s nimiž můžete podobných výjevů dosáhnout i ve své domácnosti. My jen doufáme, že tento článek vám pomůže se v široké nabídce zorientovat.

Typ

Aby to nebylo tak jednoduché, musíme si v prvé řadě vysvětlit několik velmi podobně znějících pojmů. Zdání však klame a v praxi se jedná o velmi rozdílné systémy. Jde o tuto trojici:

 • Krb
 • Krbová vložka
 • Krbová kamna
Biokrb
Kratki DELTA 2
ca. 2 600 CZK
Aktuálni cena

Více informací o nich naleznete v následující tabulce:

Typ Charakteristika Výhody Nevýhody
Krb Otevřené ohniště umístěné v interiéru, vytvořené z nehořlavých materiálů Perfektní vzhled Nízká výhřevnost, riziko poškození podlahy žhavými uhlíky
Krbová vložka Krb umístěný za ochrannými dvířky se sklem Vysoká účinnost, možnost rozvodu po celém domě, ochrana před žhavými částečkami Nutnost kvalitní obezdívky, vyšší finanční náročnost, nepříliš estetický vzhled
Krbová kamna Samostatně stojící zdroj tepla připojený na komínový odvod Snadná instalace, možnost využití různorodého paliva, vysoká účinnost Obtížnější údržba, potřebné obklady a nehořlavý materiál kolem krbu

Víte, že…?

U krbových kamen opravdu dbejte na jejich vhodné umístění a důkladnou úpravu okolního prostoru. Jedná se o otevřené ohniště, z nějž mohou odlétávat žhavé částečky a v extrémním případě vést až k požáru.

Způsob rozvodu

Chcete používat kamna pro vytápění domácnosti? Věnujte péči výběru odpovídajícího způsobu rozvodu. V současné době lze volit mezi kamny s výměníkem nebo bez výměníku.

Krbová vložka
Thorma ALICANTE
ca. 12 600 CZK
Aktuálni cena

Kamna s výměníkem

Asi vám již došlo, že kamna s výměníkem umožňují propojení s topnou soustavou a rozvod tepla po celém domě. Podle druhu topné soustavy volte odpovídající konstrukci kamen. V současné době lze vybírat z níže uvedené dvojice:

 • Teplovodní krbová kamna – podobně jako kotle na tuhá paliva nebo plyn ohřívají vodu v radiátorech, podlahovém topení nebo bojlerech
 • Teplovzdušná krbová kamna – systém trubek a průduchů jimiž je horkých vzduch vháněn do místností

Víte, že…?

berte na vědomí, že kamna s teplovzdušným rozvodem nejsou vhodná pro alergiky. Průduchy a trubky víří prach, a navíc mohou přenášet pachy či zvuky z jednoho pokoje do druhého.

Kanadská krbová kamna
Regency F2400 Medium
ca. 45 000 CZK
Aktuálni cena

Kamna bez výměníku

Pořizujete si kamna jen z estetických důvodů? Máte vlastní elektrické topení a nějaké to teplo oceníte pouze při posezení v obýváku? Zvolte kamna bez výměníku, počítejte ovšem s tím, že je není možné ani dodatečně napojit na rozvodnou síť. Podle způsobu, jakým dochází k přenosu tepla, rozlišujeme, podobně jako v předcházejícím případě, dvě varianty zařízení bez výměníku:

 • Sálavá kamna – vyrobeny z litiny nebo kachel, kvalitní akumulační schopnosti, teplo předávají podobně jako slunce, nevíří prach, vytápějí pouze okolní prostor
 • Teplovzdušná konvekční kamna – dvouplášťová konstrukce s mezerou mezi spalovací komorou a pláštěm, ohřátý vzduch vychází z horní části krbu, teplý vzduch se hromadí u stropu

Kanadská kamna

Trošku stranou mimo obě výše uvedené kategorie stojí kanadská kamna. Jsou navržena tak, aby kromě samotného paliva spálila i plyny a částice vznikající při jeho hoření. Díky tomu je jejich provoz ekologičtější, a navíc výrazně ušetříte za dřevo. Na rozdíl od klasických modelů budete popel vynášet pouze jednou za tři měsíce a alergici se nemusí bát dráždivých částeček vznikajících při spalování. Zakoupit můžete variantu s i bez výměníku, jen mějte připraveni dostatečně naditou peněženku.

Kachlová kamna
ABX Karelie TV
ca. 44 500 CZK
Aktuálni cena

Výkon

Vybíráte si kamna výhradně podle toho, jak zapadnou do vašeho obývacího pokoje? Velká chyba! V prvé řadě musíte mít správně vypočítáno, kolik tepla potřebujete pro dostatečné vytopení prostoru. Jestliže jsou kamna příliš slabá, mohou vlivem dlouhodobého přetěžování popraskat. U příliš předimenzovaných modelů zase budete mít tendenci udržovat jen velmi slabý oheň, jenž s sebou přináší nepříjemný kouř a zápach.

Standardně se počítá s tím, že 1 kW optimálně vytopí 20 m3 starého domu a 40 m3 moderní novostavby. Uvedená data považujte za orientační a svůj výběr raději zkonzultujte s odborníkem, jenž provede měření tepelných ztrát. Obvykle se vychází z následujících hodnot ztrát tepla určených dle druhu stavby a jejího stáří. Počítá se vždy s hodinovou ztrátou na metr krychlový plochy:

 • Nízkoenergetický, dobře udržovaný dům – 23 W
 • Dostatečně izolovaný, dobře udržovaný dům – 30 W
 • Středně izolovaný, postarší dům – 35 W
 • Staré, špatně izolované domy – 50 W
 • Rekreační objekty – 80 W
Česká krbová kamna
Haas+Sohn ALYTUS TV
ca. 35 100 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Objem místnosti nebo domácnosti vypočítáte pomocí jednoduchého vzorce délka × šířka × výška, zjednodušeně plocha místnosti v m2 × výška stropu.

Materiál

Až po volbě optimálního systému předávání tepla a výkonu se můžete pustit na spíše designové charakteristiky. Někde uprostřed stojí materiál, jenž má vliv jak na provoz zařízení, tak i na jeho vzhled. V současné době se uplatňuje zejména následující trojice:

 • Plech – nízká cena, rychlé vytopení a vychladnutí, vhodný pro nepravidelný topení v rekreačních objektech
 • Litina – vyšší cena, dobrá schopnost akumulace tepla, dlouhá životnost, ideální jako hlavní zdroj tepla v domácnosti
 • Keramika – vysoká cena, dlouhá životnost, perfektní výhřevnost, nízká spotřeba paliva, romantický design
S výměníkem
Nordica Norma Idro D.S.A. TV
ca. 101 100 CZK
Aktuálni cena

Keramické modely mnohdy výrobci dělí na lehká, polotěžká a těžká. Zařazení do jednotlivých kategorií se určuje podle doby rozehřívání a následné akumulace:

 • Lehká – velmi rychlé zahřátí během desítek minut, teplo vydrží zhruba čtyři hodiny
 • Polotěžká – zahřátí za dvě hodiny, teplo vydrží až osm hodin
 • Těžká – zahřátí za čtyři hodiny, teplo vydrží až dvanáct hodin

Obecně platí, že čím déle kamna teplo udrží, tím jsou vhodnější k dlouhodobému vytápění. U rychle vychladajících ohnišť se sice rychleji zahřejete, za zimu ale protopíte klidně i třikrát více.

Kouřovod a komín

Ať spalujete jakákoliv tuhá paliva, vždy vznikají zplodiny, jež je zapotřebí vyvést bezpečně ven z objektu. V opačném případě může dojít i ke katastrofě v podobě požáru nebo otravy. Vždy si proto ověřte průměr kouřovodu, který by měl přesně zapadat do komínu. Bude-li příliš úzký, nebo naopak příliš široký, problém je na světě a výsledkem bude špatný tah.

Vyměnili jste stará dobrá kamna za nová a nějak vám nechtějí táhnout? Berte v potaz i fakt, že každý model je jiný, a co stačilo tomu předcházejícímu, může být pro nový nedostatečné. Vždycky se vyplatí koupit celou sadu včetně kouřovodu a provedení komínu následně konzultovat s odborníkem. Pamatujte i na zajištění dostatečně velkého prostoru pro spalování. Ať nejste překvapeni, že je drahá čalouněná sedačka celá od kouře, když stojí jen několik desítek centimetrů od kamen.

Palivo

Zvažujete nákup nového topeniště? Přemýšlejte i nad výběrem paliva, protože od něj se odvíjejí následné platby za provoz. Dříve tolik oblíbené uhlí postupně ustupuje ekologičtějším palivům, i když zejména na vesnicích si stále zachovává velkou popularitu. V následující tabulce naleznete soupis těch nejvýznamnějších otopů spolu s popisem jejich výhod a nevýhod:

Typ paliva Výhody Nevýhody
Dřevo Nízká cena, vysoká účinnost, široká škála možností Riziko navlhnutí, ucpávání komínů
Brikety Rychlé a účinné spalování, odolnost proti vlhkosti Možnost znečišťujících látek, vyšší cena
Uhlí Nízká cena, vysoká výhřevnost, snadná skladovatelnost Ekologicky nešetrné
Plyn Okamžitý nástup tepla, čistý provoz bez odpadu Vysoká cena, nebezpečí úniku plynu a výbuchu
Elektřina Snadné ovládání, rychlé vytápění bez nutnosti přikládání Obrovská cena
Biolíh Hoření bez odpadu a spalin, možnost přidání aromat Krátká doba hoření, nutno nechat kamna vychladnout
Pelety Několikadenní provoz díky velkému zásobníku, snadná regulace teploty, ekologický provoz Vyšší cena, nižší výhřevnost

Zatímco u dřeva či uhlí zaplatíte za jednu zimu zhruba 8 000 – 15 000 korun, v případě elektřiny bude cena minimálně třikrát vyšší. Promyslete si proto dobře, kterému otopu dáte přednost.

Typy spalování

Teď si asi lámete hlavu nad tím, co byste si pod pojmem typy spalování vlastně měli představit? Je to jednoduché, moderní kotle využívají hned několika různých systému vhánění vzduchu, díky nimž jsou výhřevnější a generují mnohem menší množství popela a zplodin. Rozlišujeme hned tři základní typy nasávaného vzduchu užitého k udržování ohně:

 • Primární spalování – vzduch je přiveden skrze popelník a rošt pod ohně, při jehož zapalování pomáhá
 • Sekundární spalování – opětovné vzplanutí a spalování zplodin vzniklých z předcházejícího hoření, snižuje znečištění ovzduší, čistí skla dvířek
 • Terciární spalování – shora přiváděný, neregulovaný vzduch, spaluje částice a těkavé plyny při teplotě nad 600 °C, výrazné omezení ekologické zátěže

Nejvýznamnější značky

Asi nikoho z nás by nenapadlo kupovat kamna někde na bazaru nebo v neznačkových e-shopech. Jejich zapojení může představovat výrazný risk nejen pro vaši domácnost, ale i zdraví, jelikož stačí, aby konstrukce nevydržela vysoký žár a požár je na cestě. Jestliže tedy při brouzdání obchody či internetem narazíte na podezřele levné ohniště, zpozorněte, zapojte svůj chytrý mobil s internetem a výrobce si důkladně proklepněte.

I na kamnářském trhu lze nalézt celou řadu významných značek, s nimiž neuděláte chybu. Tyto firmy by si nedovolily hazardovat se svým dobrým jménem případným neštěstím, které by se jistě dočkalo řádné medializace. Mezi takové značky řadíme kupříkladu ABX, Dovre, Edilkamin, Hass + Sohn, Hein, Invicta, Jotul, Morso, Nordica, Romotop, Thorma nebo Ungaro.

Cena

Těšíte se, až budete relaxovat v pohodlném křesle u praskajícího ohně? Ověřte si, zda máte po ruce dostatečný finanční obnos, neboť pořízení kamen není zrovna nejlevnější záležitostí. Každopádně doporučujeme vyhnout se podezřele levným modelům. Buďto jsou vyrobeny z levného a málo odolného plechu, nebo jejich výkon nepokryje ani komoru. My jsme nabízené modely rozčlenili do tří skupin:

 • Do 20 000 Kč
 • 20 000–40 000 Kč
 • Nad 40 000 Kč

Cena do 20 000 Kč

V hodnotě do 20 000 korun pořídíte zařízení vhodné do menších domácností. Určena jsou na tuhá paliva, zejména pak dřevo nebo uhlí, výjimečně si poradí i s peletami. Z materiálů se nejvíce uplatňují plech, litina, ale i keramika. Výkon jen výjimečně přesahuje hranici 5 kW, takže určitě nepočítejte s použitím krbu pro hlavní vytápění. K oné relaxaci se sklenkou vína a dobrou knížkou však bude jako stvořený.

Cena od 20 000 do 40 000 Kč

Střední třída již nabízí i modely fungující na plyn nebo elektřinu. Pokud jde o tuhá paliva, mnohdy umožňují spalovat jak uhlí, tak i dřevo nebo pelety. Výkon přesahuje 8 kW, což již uspokojí i majitele menších domů. Samozřejmostí je široká škála materiálů a designových provedení, takže na své si přijdou jak milovníci jednouchých tvarů, tak i nadšenci do složitých ornamentů.

Cena nad 40 000 Kč

Pomalu, ale jistě se dostáváme na samotný vrchol. Na něm stojí kamna s výměníkem, jež lze využít i jako hlavní zdroje vytápění. Nabídka obsahuje zařízení schopna spalovat všechna myslitelná paliva, takže vše závisí jen na vašich preferencích. Totéž platí i o škále konstrukčních materiálů a designu.

Nomination
Biokrb
Krbová vložka
Kanadská krbová kamna
Kachlová kamna
Česká krbová kamna
S výměníkem
Image
Product
Kratki DELTA 2
Thorma ALICANTE
Regency F2400 Medium
ABX Karelie TV
Haas+Sohn ALYTUS TV
Nordica Norma Idro D.S.A. TV
Hmotnost
8.4 kg
75 kg
183 kg
257 kg
146 kg
249 kg
Průměr kouřovodu
150 mm
150 mm
150 mm
150 mm
160 mm
Šířka
610 mm
61 cm
95 cm
55 cm
72 cm
Hloubka
390 mm
51.8 cm
48.1 cm
57.5 cm
Materiál
ocel
ocelová
kachlová
ocelová
Maximální délka polen
45 cm
54 cm
33 cm
30 cm
Výška
835 mm
81 cm
138 cm
100 cm
Cena ca. 2 600 CZK ca. 12 600 CZK ca. 45 000 CZK ca. 44 500 CZK ca. 35 100 CZK ca. 101 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena