Nejlepší výklopná vrata 2024 a jak vybrat

Garážová vrata do vlastní i pronajaté garáže.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vrata garážová výklopná GSL antracit 2500 x 2125 mm

Jak vybrat výklopná vrata

 • Každá garáž potřebuje pořádná vrata. Na výběr máte z několika typů. Jedněmi jsou i výklopná vrata.
 • Nejdůležitějším parametrem je plocha vrat.
 • Vrata mohou být osazená okénkem.
 • Vrata můžete zavírat motorem nebo ručně.

Výklopná vrata - náš výběr

Výklopná vrata Hörmann

Bílá výklopná vrata

Zobrazit kompletní nabídku Výklopná vrata

Jak vybrat výklopná vrata

 • Každá garáž potřebuje pořádná vrata. Na výběr máte z několika typů. Jedněmi jsou i výklopná vrata.
 • Nejdůležitějším parametrem je plocha vrat.
 • Vrata mohou být osazená okénkem.
 • Vrata můžete zavírat motorem nebo ručně.

Velikost

Plocha vrat je nejzákladnější parametr při výběru. Výklopná vrata koupíte i v běžných řetězcích, u nich je tedy velikost zásadní. Nebo si nechte vyrobit vrata na míru a jejich velikost přizpůsobte vaší garáži.

Pevná velikost

Garážová výklopná vrata se vyrábějí v několika velikostech. Křídlo vrat bývá 2,5 metru široké a přes 2 metry vysoké. Vrata s pevnou velikostí jsou většinou levnější než ta na míru.
Nevýhodou pevné velikosti vrat je, že jim nejspíše budete muset přizpůsobit již hotovou garáž a nevyhnete se tak stavebním úpravám. Vyplatí se vám ale v případě, že parkování pro váš vůz teprve stavíte.

Na míru

Jestliže máte hotovou garáž, kterou vybavujete novými výklopnými vraty, sáhněte po vratech na míru. V takovém případě firma přijede, zaměří a vrata přizpůsobí podle vašich přání.
Výhoda je v tomto případě zřejmá. Kromě velikosti si vyberete dekor, barvu a další prvky. Za vrata na míru ale zaplatíte o něco více než za ta s pevnou velikostí.

Osazení

Výklopná vrata
Vrata garážová výklopná GSL antracit 2500 x 2125 mm

Výklopná vrata do garáže nemusejí být za každou cenu plochá. Někteří výrobci nabízejí osazení dveřmi nebo malým okénkem.
Dveře umožňují snadný průchod do garáže. Oceníte je zejména v případě, že výklopná vrata jsou jediný vchod. Okno zase přivede do místnosti světlo.

Víte, že…?

Dveře i okna v garážových vratech jsou užitečné prvky. Nezapomeňte ale na to, že zejména okno může přitáhnout zvědavé oči nenechavců. Každý zásah do konstrukce vrat navíc snižuje celkové zabezpečení.

Pracovník při montáži garážových vrat

Instalaci vrat přenechte odborníkům, iStock / brizmaker

Ovládání

Komu by se chtělo každé ráno ručkovat a vytahovat těžká vrata? Výrobci dnes nabízejí zvedání vrat pomocí motoru, který odvede práci za vás, nebo přes pružinový mechanismus. Motor ale nemusí být nutně výhra.

Ruční

Výklopná vrata Hörmann
Výklopná vrata Hörmann Berry Pearl - RAL 7016

Výklopná vrata s ručním pohonem využívají pružinový a kladkový mechanismus. Díky němu vrata snadno a rychle vytáhnete.
V případě pořízení vrat s ručním pohonem vás ale čeká vystupování z vozu při parkování. I když je pružinový mechanismus účinný, s vytahováním mohou mít problém méně fyzicky zdatní lidé.

Motor

Výhody výklopných vrat s elektrickým motorem jsou zřejmé. Při otvírání vám stačí zmáčknout tlačítko na vypínači nebo dálkovém ovládání vrat a motor se už o vše postará.
Motor vrat ovšem vyžaduje neustálý přístup k elektrickému proudu. Jestliže jsou vrata jediným přístupovým místem do garáže, při výpadku proudu se z ní stane nedobytný trezor. To vám při ranním dojíždění do práce připraví horké chvíle.

Typ pohonuVýhodyNevýhody
RučníNižší cena, rychlejšíNevhodné pro děti a slabší ženy
Elektrický motorDálkové ovládání, bez práceVyšší cena, vyžaduje elektrický proud

Barva

Garážová vrata mohou dotvářet celkový estetický dojem z vaší zahrady. Při výběru se tak určitě zaměřte na jejich provedení a barevný motiv. Výrobci nejčastěji vybírají ze vzorníku RAL:

 • RAL 9016 – dopravní bílá
 • RAL 9006 – bílý hliník
 • RAL 7035 – světle šedá
 • RAL 7016 – antracitová šedá
 • RAL 6005 – mechová zelená
 • RAL 8014 – sépiová hnědá
Bílá výklopná vrata
Výklopná garážová vrata Ecostar 2500x2125 mm, bílá, vč. pohonu

Na výběr máte kromě barev také různé barevné motivy. Velmi populární jsou segmenty ze zlatého dubu a ozdobné aplikace z nerezu a měděných prvků.

Výklopná vrata

Výklopná vrata koupíte v mnoha designech, iStock / Maryana Serdynska

Cena

V případě vrat na míru nemá smysl o ceně hovořit. Cenovou nabídku vám vždy připraví firma podle vašich potřeb a zadání. Počítejte ale s tím, že za méně než 10 000 Kč běžně velká vrata nepořídíte.
Jinak tomu je ovšem u již hotových vrat. Zde se cena pohybuje od 7 000 Kč za běžná výklopná vrata bez dveří a dalších aplikací.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat výklopná vrata?

Při výběru řešte také záruku a možný servis. Většina výrobců dnes již nabízí nadstandardní pětiletou záruku. Sejdete se ale i se zárukou na 10 let nebo dokonce doživotní. Výrobci zpravidla poskytují záruku na vrata a motor zvlášť. Dělají to především z důvodu rychlejšího řešení v případě závady.

Jakého výrobce zvolit?

Pokud plánujete nákup již hotový garážových vrat, rozhodně by vašemu zraku neměly ujít firmy Ecostar, Hörmann a GSL. Tito výrobci nabízejí relativně levná již hotová řešení pro výklopná vrata. V případě vrat na míru máte volné ruce. Firem, které se výrobou vrat a dveří zabývají, je poměrně hodně a najdete je i v menším městě. Ideálně volte tak, aby to k vám neměli daleko na zaměření a případný servis.
Zobrazit kompletní nabídku Výklopná vrata