Výrobník ledu

Perfektní led do koktejlu i limonády. Staňte se hvězdou večírků, poradíme Vám jak.

ca. 300 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 4 000 CZK

Výrobník ledu

  • Se skvělým pomocníkem, jakým výrobník ledu bezesporu je, připravíte oblíbený drink jednoduše a bez dlouhého čekání.
  • Stěžejní je pochopit, jaké jsou možnosti chlazení.
  • Dále by vás mělo zajímat, jaký má přístroj objem, ovládání, rychlost přípravy ledu nebo dokonce velikost kostek.
  • Nezapomeňte potom také na design a materiál.

Typ chlazení

Na počátku stojí zásadní otázka. Jakému chlazení dát přednost? V domácnostech běžně používané, a také levnější, jsou výrobníky chlazené vzduchem. Druhou možností je chlazení vodou. Nebudeme vás zatěžovat technikáliemi, rovnou si řekneme, co jednotlivé varianty obnáší.

Výrobník tříště
Squeezy Freezy
Typ Výhody Nevýhody
Chlazení vzduchem Nižší provozní náklady, nižší pořizovací cena. Náročnější údržba, nevhodné do míst s horkým vzduchem, dostatek místa.
Chlazení vodou Bezúdržbové, okolní teplota neovlivňuje činnost, nižší míra hluku. Výraznější náklady na provoz.

Rozměry a objem

Běžná rodina si plně vystačí s menším přístrojem o objemu nádoby na 2,2 l vody, jež zvládnou vyrobit devět kostek za 9 minut.

V případě, kdy je nutné pohostit větší skupinu osob, je vhodné se poohlédnout po větších strojích. Najdete i zásobníky s objemem 4,5 litru. Při jejich použití je možné počítat s 15 kilogramy ledu za 24 hodin. Jsou tak schopny uhasit žízeň i opravdu velkému davu.

Kapacita nádoby na led

Druhá nádoba výrobníku na led je vyhrazena pro vznikající ledové kostky. U té nenarazíte na technické parametry v podobě objemu, ale spíše hmotnosti. Zkrátka a dobře kolik kilogramů ledu se do zásobníku vejde. Údaje se liší v závislosti na konkrétním modelu. Rozpětí je od 0,3 do 1 kilogramu a více. To je pro běžné použití naprosto dostačující.

Top volba
Clatronic EWB 3526

Nejoblíbenější jsou modely, které disponují kapacitou na 2,2 litru vody a nádobou na 0,7 kg ledu. Nepodceňte tento údaj. Nedostatečně velká nádoba na led vám může přidělat starosti při přípravě večírku nebo pohoštění.

Dále také počítejte s tím, že se led v zásobníku může po delší době začít rozpouštět.

Množství vyrobeného ledu

Stěžejní informací u výrobníků ledu pro vás bude hlavně to, kolik ledu ve výsledku vyrobí. Výrobci uvádí, že domácí přístroje dokáží vyrobit mezi 9 až 15 kilogramy ledu za den. Tento údaj vám asi nic neřekne.

Automatické vypnutí
ProfiCook PC EWB 1079

Pro lepší představu, na jeden cyklus většinou vyrobí 9 kostek ledu za 9 minut. Samotná výroba probíhá ve várkách. Oněch 9 kostek se po zamrznutí přesouvá do zásobníku a přístroj mrazí další. Je to pro vás dostatečné, nebo potřebujete výkonnější přístroj?

Odpadní voda

Při výrobě ledu vzniká odpadní voda, kterou je potřeba vylévat.

Dražší modely, které jsou napojené na vodovodní řád, je řešením připojení odpadní hadice. Vše pak probíhá automaticky.

Do malé kuchyně
Klarstein Kristall TK49

Modely pro běžné použití v domácnosti je třeba pravidelně vypouštět otevřením zátky do připravené nádoby.

Doplňování vody

Za možnost připojení výrobníku k vodovodnímu řádu si připlatíte. Na druhou stranu, voda je do přístroje doplňována automaticky, a vám odpadá starost s doléváním. To ocení hlavně restaurační zařízení, kde je třeba vyrobit i několik desítek kilogramů ledu denně.

Jestli ale potřebujete výrobník ledu na domácí použití, abyste si zpříjemnili parné léto míchaným drinkem, nebo chcete pár kostek ledu večer do sklenky dobré whiskey, pak vám určitě stačí ručně doplňované stroje. V takovém případě musíte však dolévat vodu do zásobníku pokaždé, když dojde.

Tichý
Klarstein Ice Volcano 2G LED ICE4

Spotřeba vody a energie

Mohlo by se zdát, že přístroje budou patřit, vzhledem ke svému účelu, k náročnějším. Opak je pravdou. Většina z nich má spotřebu od 100 do 150 W. Při průměrné ceně elektřiny 4 Kč za 1 kWh není nutné obávat se zvýšených nákladů na provoz.

S výkonem souvisí i rychlost výroby ledu. Je na vás, jak rychle a kolik ledu potřebujete. Především bary a restaurace, kde je potřeba i několik desítek kilogramů ledu denně, ocení možnost připojení k vodovodnímu řádu.

Doporučujeme v každém případě volit přístroje vybavené automatickým vypínačem, který jej po dokončení výroby ledu vypne.

12 kg kostek ledu
Guzzanti GZ 120

Hlučnost

Hlučnost výrobníků ledu závisí na použité technologii chlazení. U domácích výrobníků na led je cirkulace vzduchu zajištěna větráčkem. Většina výrobků při výrobě ledu nijak neruší. Nemusíte se bát, že přes hukot vycházející z výrobníku ledu nic neuslyšíte.

Design

Od technických parametrů se přesuneme k volbě vzhledu. Nikdo nechce mít na lince nevzhledný přístroj. Výrobníky ledu na první pohled připomínají domácí pekárnu.

Design v zásadě podléhá funkčnosti přístroje. Přesto ale existují drobné odlišnosti.
První z nich je volba materiálu. Levnější přístroje jsou vyrobeny z plastu v různých barevných provedeních. Plast však bývá náchylnější k odřeninám a škrábancům, jsou na něm vidět šmouhy po doteku.

Dražší výrobníky ledu patří mezi solidnější výrobky. Leštěný nebo matný nerez je sice cenově nákladnější, ale také odolnější a má vyšší životnost.

Z běžných modelů led vyndáte lopatkou, kdežto u moderních přístrojů může padat přímo do sklenice po zadání příslušné funkce. Některé výrobky jsou k dostání s proskleným hledím do nádoby na led.

Funkce a příslušenství

Při nákupu nového pomocníka do domácnosti přihlížejte také k jeho funkcím. Indikátory, časovače, vyjímatelné nádoby, podsvícený displej – to vše vám může zpříjemnit život. Doporučujeme se ujistit, že návod k výrobníku je v češtině, a přes všechny funkce zůstává ovládání výrobníku ledu stále jednoduché.

Pojďme se společně podívat, co vše nám přístroje mohou nabídnout.

Funkce Použití
Vyjímatelná nádoba na led Ukládá se do ní vyrobený led. Z hlediska údržby doporučujeme volit vyjímatelnou.
LED displej Podsvícený displej najdete u dražších modelů. Přináší větší přehlednost.
Akustický indikátor Dokončení přípravy ledu, prázdný nebo plný zásobník – vše se ohlásí zvukovou signalizací.
Automatické vypnutí Po dokončení přípravy se přístroj vypne. Šetří tak provozní náklady.
Časovač Chcete mít led připravený právě ve chvíli, kdy se vrátíte domů? Nastavte si konkrétní čas na vašem přístroji.
Tvarované kostky ledu Volba tvaru nepatří mezi obvyklé možnosti volby. Za pár stokorun navíc už ale můžete mít i ledové drti nebo ledové tříště.

Cena

Výrobník ledu je na první pohled jednoduché, avšak velmi propracované zařízení. Chcete-li mít pravidelný přísun ledu po celý rok, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Cenu zpravidla tvoří nejen kvalita a výkon daného výrobku, ale také samotný vzhled a značka. Jsou investicí, kde se vyplatí nešetřit a vybírat pouze z prověřených značek jako jsou Clatronic, Princess, GUZZANTI, Simag, Klarstein nebo Scotsman.

Pro větší přehlednost jsme rozdělili výrobníky ledu do 4 cenových kategorií.

  • Cena od 3 000 do 4 000 Kč: V této kategorii najdete základní modely, které zůstávají jen výrobníky ledu a nenabízí nic navíc. Na kostky ledu si budete muset chvíli počkat, a budete muset zvládnout nějaký ten hluk. Místo nerezového fešáka na vás vykoukne jeho levnější plastová kopie. Pokud led necháte v zásobníku delší dobu, můžete místo něj najít louži vody.
  • Cena od 4 000 do 6 000 Kč: Naprostou většinu výrobníků z této kategorie koupíte v rozmezí od čtyř a půl do pěti tisíc korun. A že už je z čeho vybírat. Kromě barvy plastu můžete volit odlišné velikosti zásobníků na led a různé možnosti výkonu.
  • Cena od 6 000 do 10 000 Kč: Hledáte přístroj s nadstandardními funkcemi, který se bude vyjímat ve vaší moderní chytré domácnosti, a nebude vás při přípravě ledu rušit? Za luxus si připlatíte, ale stojí to za to. Plasty nahradila elegantní nerez, podsvícený displej vám ukáže, jak to s přípravou ledu vypadá, a ovládání nabídne mnoho dalších funkcí. Nemusíte se omezit jen na klasické kostky, vybírat můžete z různých tvarů ledu, které přístroj udrží zmrzlé do doby, než je budete potřebovat.
  • Cena nad 10 000 Kč: Do profi provozu potřebujete výkonného pomocníka, co zvládne nepřetržité používání. Jejich cena začíná právě na této částce a může se vyšplhat až do závratných výšin. Cena se může zvyšovat s každým parametrem, záleží, co očekáváte. Připojení k vodovodnímu řádu a odpadu, velikost, příkon, nebo i technologie výroby ledu.

Shrnutí na závěr

Našli jste, co jste hledali a máte ve výběru jasno? Pokud ještě stále přemýšlíte, který přístroj by mohl být ten nejvhodnější, dovolte nám malé shrnutí.

Ujasněte si, co od výrobku potřebujete: Stačí vám základní model, nebo se raději budete volit modely s přídavnými funkcemi? Spokojíte se s výrobkem z plastu, nebo zvolíte kvalitní a odolný nerezový plášť? Jaké množství ledu budete standardně vyrábět? Podle vašich odpovědí zužte parametry výběru.

Jak důležitá je pro vás cena: Co si budeme povídat, cena hraje při rozhodování významnou roli. Odpovídají vámi zvolené parametry investici, kterou do přístroje chcete vložit?

Vsaďte na prověřené značky: Neznámá značka nemusí být vždy špatná, ale vždy se dívejte po uživatelským recenzích. Ověřené značky jsou sázkou na jistotu. Pokud se navíc výrobce specializuje na kuchyňské spotřebiče nebo přímo výrobníky ledu, bývají jejich produkty kvalitnější než u značek, které takové produkty vyrábějí jen okrajově.

Otázky a odpovědi

Kdo potřebuje výrobník ledu?

Patříte k nadšencům, kteří s prvními jarními paprsky leští skleničky a míchátka na oblíbené drinky, nebo se raději po procházce zasníte nad sklenkou lahodné whisky? Obě skupiny spojuje jedna přísada - kostky ledu. Se skvělým pomocníkem, jakým výrobník ledu bezesporu je, připravíte oblíbený drink jednoduše a bez dlouhého čekání.

Jak vybrat výrobník ledu?

Především je třeba ujasnit si, co od daného “stroje na led” očekáváte. Samozřejmě je to hlavně výroba kostek ledu, ale co další funkce? Abychom vás zasvětili do problematiky, je dobré vědět, na co vlastně byste se měli zaměřit. Stěžejní je pochopit, jaké jsou možnosti chlazení. Dále by vás mělo zajímat, jaký má přístroj objem, ovládání, rychlost přípravy ledu nebo dokonce velikost kostek. Nezapomeňte potom také na design a materiál. Máte spoustu možností.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Výrobník tříště
Top volba
Automatické vypnutí
Do malé kuchyně
Tichý
12 kg kostek ledu
Image
Product
Squeezy Freezy
Clatronic EWB 3526
ProfiCook PC EWB 1079
Klarstein Kristall TK49
Klarstein Ice Volcano 2G LED ICE4
Guzzanti GZ 120
Výrobce
Clatronic
Profi Cook
Klarstein
Klarstein
Guzzanti
Cena ca. 300 CZK ca. 3 400 CZK ca. 3 800 CZK ca. 5 000 CZK ca. 5 400 CZK ca. 4 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.