Smoothie maker

Pro milovníky ovoce, zeleniny a čerstvého smoothie. Vyberte si.

ca. 600 CZK
ca. 6 600 CZK
ca. 900 CZK
ca. 600 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat smoothie maker

 • Smoothie maker je vlastně jednoduchý malý mixér.
 • Jeho hlavní výhoda je to, že všechno dáváte přímo do nádobky, ze které budete pít.
 • Ta je zároveň uzavíratelná, je možné ji kamkoliv vzít.
 • Navíc v příslušenství můžete najít více sklenic různých rozměrů.
 • Také čištění je jednodušší než u mixéru.
 • Hlavní rozdíl je ale v ceně.
 • Smoothie maker je cenově dostupnější.

Co je smoothie

Je to nápoj vyrobený z rozmixovaného ovoce nebo zeleniny, případně kombinace obojího. Ve správném nápoji by neměly chybět ani semínka, zdravá sladidla nebo kysané mléčné výrobky.

 • Záleží pouze na vás, co si do svého smoothie přidáte. Můžete mít přírodní šťávu nebo namixovat plnohodnotné jídlo, které vás zasytí a dodá spoustu energie.
Univerzální přístroj
SILVERCREST SSMS 600 D4
 • Smoothie je nejen zdravé a lahodné, ale také moderní. Lidé je pijí k snídani, maminky připravují dětem do školy jako zdravou svačinu.

Pro a proti

Se stále větším zájmem o smoothie se objevuje mnoho otázek, co se zdraví týče. Zaměřte se tedy na výhody a nevýhody časté konzumace takto připravených jídel nebo nápojů.

Výhody Nevýhody
Ovoce se dává celé včetně slupky, dosáhne se tak vyšší koncentrace balastních látek a velké množství vitamínů a minerálů. Mixováním je zelenina lépe stravitelná, tělo lépe využije obsažené látky.
Smoothie je stále bráno jen jako osvěžující nápoj, přídavek k běžné stravě. Pokud ho budete pít a dál jíst tak, jak jste zvyklí, zvýší se vaše váha. Ovoce obsahuje spoustu cukrů a tím i spoustu kalorií.
Snadná konzumace. Lze si je vzít téměř všude. Někdy je lepší zakousnout se do syrového ovoce. Žvýkání dodává mozku informace a tím se může lépe rozhodnout, že je žaludek plný. Při pití tělo nestačí rychle zareagovat a kila mohou opět naskakovat.
V tekutém stavu dokážete zkonzumovat více ovoce a zeleniny. U malých dětí může tekutá strava zlepšit stravovací návyky. Pozor na kupované smoothie, může obsahovat spoustu škodlivých látek, nebo dokonce přidané cukry
Chutím ani kombinacím se zde meze nekladou. Záleží na vás, jak si jídlo připravíte. Kupované smoothie může být díky reklamám velká zátěž pro vaši peněženku. Kupovaný nápoj může stát mnohonásobně víc než ten připravený doma.

Materiál a design

Nejčastějším materiálem je plast, který je cenově lépe dostupný. Nemá ale dlouhou životnost. Snadno se poškodí, může jít o škrábance nebo poškození mechanické. Některé modely mají kovový základ a plastové lahve. Další modely mají lahve skleněné, ty se mohou snadněji rozbít. Důležité je, ale to, aby nože byly nerezové.

Vakuový mixér
Bosch MMBV621M

Koupit můžete výrobek téměř v jakékoliv barvě. Většinou jsou nádoby průhledné, ale najít můžete i takové, přes které vidět není. Záleží pouze na vašem vkusu.

Velikost

Významný parametr výběru je velikost a skladnost přístroje. Doporučená velikost nádoby je 750 ml. Větší nádoby jsou pohodlnější, ale zase nejsou tak skladné.

Funkce

Základní funkcí je příprava smoothie, ale můžete se setkat i s doplňkovými funkcemi.

Stolní mixér
Sencor SBL 7178BK

Sekání

Pro tento typ spotřebiče není tato funkce běžná, setkat se s ní můžete jen u některých typů.

Drcení ledu

Pokud je pro vás tato funkce atraktivní, musíte investovat do dražšího přístroje. Levné typy mají malý příkon a nadrtit led nezvládnou. Navíc u nich hrozí přehřátí.

Regulace otáček

Levnější modely mají pouze jednu rychlost. Některé jsou vybaveny více rychlostmi. Ideální řešení jsou rychlosti 3. Pomohou vám připravit různé druhy koktejlů. V některých můžete mít kousky ovoce, jiné rozmixovat do hladka.

Pro nenáročné
Hyundai HB 983

Ovládání

Většina dostupných přístrojů se ovládá pouze jedním tlačítkem. Pokud ho držíte, přístroj pracuje. Některé typy jsou vybaveny tlačítky například pro regulaci rychlosti, pulsní režim nebo pro spuštění dalších programů.

Bezpečnostní pojistka

Díky této pojistce se mixér zapne pouze tehdy, je-li nádoba nasazena na správným místě. Vyhnete se tak případným nehodám. Druhá pojistka zabraňuje přehřátí.

Displej

Displejem jsou vybaveny pouze některé modely.

Oblíbený
Sencor SHB 4460WH

Lahve

Láhve vyrobené z umělých hmot často načichnou jejím obsahem. Ovoce a zelenina mají výrazné aroma a mohou barvit. Pro výrobu sklenic a lahví proto někteří výrobci používají speciální umělou hmotu Tritan copolyester. K výhodám tohoto plastu patří, že v sobě vůni potravin nedrží. Například firma Domo takový plast u svých výrobků deklaruje.
Mnoho výrobků se prodává s náhradními láhvemi různých velikostí. Základní láhve mají objem 0,6 l, což je objem jedné porce. Náhradní láhve mají další velikosti. Ve větších nádobách budete snadněji připravovat polévky nebo omáčky. Setkat se můžete i s lahví vybavenou brčkem pro snadnější pití.

Vysokorychlostní motor

Díky rychlému motoru můžete používat i mražené ovoce místo čerstvých surovin. Nemusíte ji ani krájet na menší kousky. Tyto motory rozemelou semínka i slupky, dosáhnete tím lepší chuti. Také mohou drtit led.

Příkon

U přístrojů s vyšším příkonem nehrozí, že by se rychle přehrál a zpracování surovin bude dokonalejší. Příkon může být v rozmezí 100 až 1 500 W.

 • Příkon 100 W – tento příkon je nedostačující, přístroj se může začít přehřívat už po minutě hodu.
 • Příkon nad 180 W – spotřebiče s tímto příkonem se hodí pro příležitostné používání a ne pro denní používání. Pro tvrdší ovoce budete potřebovat delší čas na rozmixování.
 • Příkon nad 300 W- tento příkon je vhodný pro přípravu jakéhokoliv nápoje. Přístroje mohou drtit i led nebo ořechy a nebudou se přehřívat.

Otáčky

Počet otáček je údaj, který udává, kolikrát se nůž otočí za 1 minutu. Čím jsou otáčky větší, tím rychleji a kvalitněji svůj nápoj připravíte. Pokud investujete do dražších přístrojů, můžete si otáčky nastavit sami a umixovat si nápoj podle svých představ.

 • Ideální počet se pohybuje okolo 20 000 otáček za minutu.
 • Přístroje, které mají počet otáček jen 10 000, nejsou ideální volbou.

Doba nepřetržitého provozu

Připravit smoothie nezabere mnoho času. Proto se doba nepřetržitého provozu pohybuje kolem 1 minuty. Pokud ale budete mixovat zmrzlé ovoce nebo drtit led může být čas přípravy delší a je možné, že se přístroj bude přehřívat. Proto vybírejte mixéry s minimální dobou provozu pohybující se kolem 2 minut.

Čištění

Očistit láhve od zbytků zeleniny je poměrně snadné. Stačí láhve vložit do myčky, vyjmuté nože pak jednoduše opláchnout. Pouze mytí podlouhlých láhví může být obtížnější. Na ně budete muset vzít mycí kartáč.

Hlučnost

Smoothie maker patří mezi hlučnější přístroje. Hlučnost se pohybuje okolo 70 až 100 dB, je to podobný hluk, který vydává fén. Díky tomu, že je doba, po kterou budete mixovat velmi krátká, hluk vydávaný při mixování vám nezpůsobí žádný zdravotní problém.

Stabilita

Pro bezpečné používání je přístroj vybaven pogumovanými nožičkami nebo přísavkami. Nehrozí proto, že by se při mixování pohybovat, bude stát pevně na jednom místě.

Cena

Smoothie mixéry nejsou nijak finančně náročné. Kvalitní přístroj seženete do 2 000 Kč. Není vhodné kupovat ten nejlevnější model, jeho životnost nebude příliš vysoká. Je lepší investovat do dražšího a tedy kvalitnějšího zařízení, které vám bude sloužit dlouhou dobu. Cena také závisí na materiálu, z kterého je přístroj vyroben, a na funkcích kterými je vybaven.

 • Do 600 Kč – v této cenové skupině najdete ty nejzákladnější typy. Přístroje jsou vyrobené z plastu a příkon je nízký. Nemají žádné přídavné funkce a případné doplňky. Rychle dochází k přehřívání. Hodí se pro ty, kteří budou mixovat pouze občas.
 • Od 600 – 1 000 Kč – přístroje jsou už kvalitnější, vyrobeny jsou z plastu. Mají vyšší příkon a hodí se pouze k mixování ovoce a zeleniny. Je vhodný pro nenáročné uživatele.
 • Od 1 000 – 2 000 Kč – materiál je už kombinací kovu a plastu. Díky vyššímu příkonu zvládnou sekat bylinky nebo drtit led. Je ideální pro náročnější uživatele, kteří budou mixér používat každý den.
 • Nad 2 000 Kč – mixéry jsou vybaveny vysokým příkonem, který se pohybuje kolem 1 000 W. Rozdrtí led i ořechy. Je vybaven doplňkovými funkcemi, materiál je opět kov a plast.

Výrobci

Mezi výrobce patří tito: Delimano, Domo, G21, Sencor, Eta, Concept, ECG.

Shrnutí

Mezi příslušenstvím byste měli naleznout více lahví různých velikostí a také by neměly chybět dobře uzavíratelná víčka. Zaměřte se na větší výkon a otáčky, díky kterým můžete nadrtit led a nasekat ořechy a jiná semínka. Ideálním materiálem je kombinace kovu a plastu.
Tak tedy dobrou zdravou chuť!

Víte, že…?

Věděli jste, že například banán dokáže redukovat kruhy pod očima, grep pomáhá zachovat mladistvý vzhled pleti a jahody zbavují pleť pupínků? Zelené listy vám dodají energii. Zkuste tedy do svého nápoje přidat listy baby špenátu, zelí nebo kapusty.

Detoxikace těla je dnes častá věc. Pokud chcete zbavit tělo škodlivých látek je zdravý detox ta nejlepší cesta. Určitě se ale nepouštějte do žádného drastického hladovění. Dobře zvolený smoothie dá vašemu tělu přesně to, co potřebuje. Budete se cítit dobře a vyhnete se pocitu hladu.

Otázky a odpovědi

Co je smoothie?

Téměř každý to chce a hodně lidí o tom často mluví. Mít se dobře, žít zdravěji a cítit se stále lépe. Popularita smoothies stále roste zejména mezi sportovci a lidmi pečujícími o své zdraví. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví chutným, rychlým a snadným způsobem je to pro vás to pravé řešení. Tímto nápojem můžete také nahradit plnohodnotné jídlo.

Jak vybrat smoothie maker?

Pokud si přejete mít spotřebíč, který vám poslouží k vaší dlouhodobé spokojenosti, je vhodné investovat minimálně 1 000 Kč. Nejlepší jsou ty, se kterými se dá snadno manipulovat. Mají tedy hlavu se sekacími noži oddělitelnou od nádoby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Univerzální přístroj
Vakuový mixér
Stolní mixér
Pro nenáročné
Oblíbený
Image
Product
SILVERCREST SSMS 600 D4
Bosch MMBV621M
Sencor SBL 7178BK
Hyundai HB 983
Sencor SHB 4460WH
Objem mísy
Počet rychlostí
2
2
Drcení ledu
Materiál nádoby
Tritan
Tritan
plast
plast
Pulsní spínač
Příkon
600 W
1000 W
800 W
380 W
800 W
Cena ca. 600 CZK ca. 6 600 CZK ca. 900 CZK ca. 600 CZK ca. 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.