Výrobník sody

Šetří životní prostředí i Vaši peněženku.

ca. 1 500 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat výrobník sody

Čistou perlivou vodu pije pravidelně více než polovina populace. Dříve snad neexistovala rodina, která by nevlastnila alespoň jeden produkt k výrobě sifonu. Potom tento boom odezněl a nyní se opět plnou silou vrací. A novým moderním sifonům se nyní říká výrobníky. Představíme vám nové moderní výrobníky, které mohou ukončit nekonečné tahání plastových lahví a stálé vynášení odpadu. Pomohou vám také ušetřit nemalou sumu peněz. Domácí limonádu vyrobíte už od 3 Kč za litr.

Princip výroby

Výrobníky využívají principy vynalezené v roce 1903 Guy Gilbeyem. Tyto přístroje dokážou vyrobit sodovou nebo ochucenou vodu také z té kohoutkové a CO2. Proces spočívá v sycení vody oxidem uhličitým pod tlakem. Oxid uhličitý je uložen v přetlakové lahvi a tím se vodě dodává perlivost.

Láhev naplněná vodou je našroubována do výrobníku a stisknutím tlačítka je stlačený oxid vehnán do vody a dojde k její nasycení. Pokud je bombička prázdná, musí dojít k její výměně. Pokud se tedy nepočítá voda, je to jediný nutný náklad spojený s výrobou domácí sodovky.

S technologií turbo
Limo Bar Elixír Turbo
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Domácí perlivá voda

Takovou vodu si můžete vyrobit v pohodlí domova. Jedna bombička vystačí až na 80 litrů perlivé vody. Poté co bombičku vyčerpáte, můžete jí snadno vyměnit na více než 2 000 místech po celé republice nebo koupit novou. Pro ty, kdo pijí raději vodu ochucenou je na trhu výběr několika příchutí. Můžete vybírat s cukrem i bez, slazené ovocnou šťávou nebo třeba připravit zelený čaj.

Máte chuť na míchaný drink? Ani to není problém. Zakoupit můžete koktejlový balíček s příchutí Mojito nebo Moscow Mule. Obě příchutě jsou bez alkoholu, ale není rozhodně problém do drinku alkohol přidat.

Typ výrobníků

Přístroje můžete rozdělit podle jejích využití a to na domácí a komerční. Jejich název odpovídá určení, kde pro ně najdete využití. Pokud je ale rodina velká, bude její požadavky splňovat lépe komerční výrobník.

Tradiční sifon
LISS
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena
Název Výhody Nevýhody
Domácí výrobník Praktické rozměry Snadná manipulace Nižší cena Široké designové provedení Menší objem lahví Nižší výkon bombiček
Komerční výrobník Rychlejší příprava Větší objem lahví a bombiček Odolnější konstrukce Vyšší cena Velké rozměry

Materiál a design

Lahve mohou být plastové nebo skleněné. V obou případech se jedná o zdravotně nezávadný materiál. Vybírat tedy můžete s klidem podle vaší potřeby. V současné době jsou plastové láhve oblíbenější. Jsou levnější a také velmi odolné proti poškození.

Při práci se skleněnou láhví musíte být opatrnější. Její výhoda spočívá v jednodušší údržbě i a při bezpečném zacházení má dlouholetou životnost bez jakýchkoliv známek opotřebení. Oproti plastové láhvi je dražší.

Výrobníky se prodávají v mnoha tvarech, velikostech a mají širokou škálu barevného provedení. Je možné zakoupit i lahev o objemu půl litru s plastovým uzávěrem, kterou můžete vzít kamkoliv s sebou.

S odšťavňovačem
Tescoma MyDrink 308610
ca. 2 100 CZK
Aktuálni cena

Bombičky

Bombička je součástí každého výrobníku. Jedna vyrobí až 80 litrů perlivé vody. Skutečné množství je závislé na tom, jak moc sycenou vodu budete připravovat. Volbu intenzity sycení nabízí většina výrobníků. Větší intenzitu získáte opakovaným stiskem hlavního tlačítka. Volit můžete mezi jemně, středně a silně perlivou vodou.

Objem dalších bombiček zjistíte před koupí konkrétního modelu. Je důležité, abyste věděli, jaká je jejich dostupnost, kde a za jakou cenu se dají koupit.

Příslušenství a funkce

Přetlakový ventil – bezpečnostní prvek, pokud dojde k přesycení, upustí tlakový ventil přebytečný oxid uhličitý.
Automatický odvod vody – stará se o odvod přebytečné perlivé vody.

Možnost ochucení
SodaStream Spirit White
ca. 2 200 CZK
Aktuálni cena

Uzávěry s integrovaným těsněním – speciální těsnění, které zajistí, aby neunikal oxid uhličitý.

Jak uvést do provozu

V jednoduchosti je síla. Při koupi vašeho výrobníku byste jen marně hledali obrazové instrukce pro smontování a také bezpečností pokyny. Montáž je velmi snadná. Jediné, co musíte udělat, je vložit tlakovou láhev s oxidem uhličitým do těla přístroje. Než tak učiníte, je třeba sejmout z ventilu ochrannou fólii a odšroubovat bezpečnostní víčko. Poté ji tedy vložíte do přístroje a zašroubujete. Tím se aktivuje CO2 a stroj je připraven k použití.

Poté naplníte přiloženou lahev vodou, vsunete do výrobníku, zaklopíte. Stlačíte a přidržíte tlačítko pro tlakování tak dlouho, dokud nezačne vydávat prskavé zvuky. To je okamžik, kdy je láhev natlakovaná.

S bezpečnostním ventilem
LIMO BAR Eco White
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Pokud jste s výrobníkem v kontaktu poprvé, nikde se tuto informaci nedozvíte. Výrobce tyto informace nikde neuvádí. Láhev je oxidem uhličitým natlakovaná asi za 8 sekund. Pokud si přejete vodu méně perlivou, postačí tlačítko držet asi 5 sekund. Perlivost je možné regulovat podle chuti spotřebitele.

Finanční úspora

Pokud se nepočítá pořízení samotného přístroje, vyjde vás doma připravená voda daleko levněji. Jedna bombička vyrobí již zmíněných 80 litrů vody. V případě, že budete používat vyměnitelnou bombičku, získáte ji za cenu asi 200 Kč. Jeden litr vás tak vyjde na cenu, která nepřesáhne 3 Kč.

Cena

Pořízení výrobníku nepředstavuje velkou finanční zátěž. Ceny se u domácích modelů pohybují v rozmezí 1 000 – 2 000 Kč. První bombička je v ceně, výměna plynu vyjde asi na 200 Kč. Při přípravě slazené limonády vás speciální sirupy vyjdou asi na 70 Kč za balení o obsahu 500 ml.

Cena Popis  
Do 1 000 Kč Základní modely s menším obsahem láhve  
Od 1 000 – 2 000 Kč Objem lahve okolo 1 litru, velký výběr barev a tvarů  
Od 2 000 – 4 000 Kč Přístroje vybavené doplňkovými funkcemi, modernější design  
Nad 4 000 Kč Výrobníky pro komerční účely  

Výrobci

Mezi nejznámější značky patří SodaStream a Limo Bar.

Ekologie

Výrobníky na sodu mají také velké ekologické výhody. Jeho používáním chráníte přírodu před plastovým odpadem, který ve většině případů končí na dně oceánu. Plastové obaly nás obklopují na každém kroku. Staly se již součástí našeho života. Igelitová taška se rozkládá 20 – 30 let, PET láhev asi dvakrát tak dlouho.

Společnost SodaStream spustila novou ekologickou kampaň zaměřenou na škody způsobené využíváním lahví na jedno použití. S každou jednou lahví z výrobníku na sodu nahradíte tisíce těch jednorázových.

Víte, že…?

Pít je nutné průběžně, nenadálé pití zatěžuje ledviny a srdce. Pokud jste zvyklí pít během celého dne, zaktivníte činnost jater a ledvin, které se budou pročišťovat a snadněji tak vyplaví toxiny z těla. Dostatek tekutin také přispívá ke správnému fungování metabolismu a může vám tak pomoci s přebytečnými kily. 780 milionů lidí nemá přístup ke kvalitní vodě. Buďte tedy k vodě šetrní a važte si toho, že je dostupná všude ve výborné kvalitě.

Nomination
S technologií turbo
Tradiční sifon
S odšťavňovačem
Možnost ochucení
S bezpečnostním ventilem
Image
Product
Limo Bar Elixír Turbo
LISS
Tescoma MyDrink 308610
SodaStream Spirit White
LIMO BAR Eco White
Cena ca. 1 500 CZK ca. 1 300 CZK ca. 2 100 CZK ca. 2 200 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena