Kávovar na kapsle

Kávovar na kapsle - vybírejte podle typu kapslí i funkcí.

ca. 5 800 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 1 700 CZK
 
ca. 3 500 CZK
ca. 2 300 CZK

Jak vybrat kávovar na kapsle

Milujete různé druhy kávy, ale nechcete ztrácet čas složitou přípravou a každodenní zastávka v kavárně je pro váš rozpočet nepředstavitelná? Chcete-li si lahodnou kávu připravit v pohodlí domova a přitom vše zvládnout jednoduše a rychle, pořiďte si kapslový kávovar. Ten vám pomůže připravit různé druhy kávy, mléčných nápojů nebo čokolády.

Co je třeba vědět

Kapslové kávovary jsou automatické a ovládají se pomocí tlačítek. Celý proces přípravy pak trvá pouhých pár vteřin. Přístroj pohlídá teplotu, tlak i množství vody. Manipulace je velmi jednoduchá a snadné je i samotné čištění. Mezi další výhody patří menší rozměry a nižší cena. Výsledný nápoj má stále stejnou kvalitu.

Výhody Nevýhody
Jednoduché ovládání Výsledný nápoj neuspokojí opravdové milovníky espressa
Nízká pořizovací cena Větší náklady na pořízení kapslí, příprava jednoho šálku je dražší než v případě zrnkové kávy, pohybuje se od 9 Kč za šálek a výše
Menší rozměry Menší objem a tím častější doplňování zásobníku na vodu
Stále stejná kvalita nápoje Nekompatibilita kapsle, lze používat pouze stejnou značku kapslí a přístroje
Snadná údržba Tvorba množství těžko recyklovatelného odpadu
Velký výběr kapslí  
Odpadá domácí mletí kávy  

Typy kávy

Výrobky můžete rozdělit na několik kategorií v závislosti na kávě, kterou zvládnou připravit.
První skupina zvládne připravit pouze espresso a lungo. Nejsou vybaveny tryskou na mléko a to se pak nedá koupit ani v samostatné kapsli. Pokud tedy trváte na mléčné pěně, budete muset investovat do samostatného přístroje na mléko. U tohoto typu volte z nabídky kávovarů vhodných pro přípravu kapslí Nespresso.

Chytrý
Krups XN 6008
ca. 5 800 CZK
Aktuálni cena

Druhá skupina jsou multidrinky. Zde připravíte libovolný teplý i studený nápoj a to i s mlékem. Připravíte také ledový čaj nebo horkou čokoládu. Mléčnou pěnu je možné připravit pouze ze sušeného mléka. Výsledná chuť není ale nijak oslnivá. Zde vybírejte podle kapslí Nescafé Dolce Gusto nebo Tassimo.

Poslední typ je ten, do kterého lze vložit kapsli, a jsou navíc vybaveny šlehačem mléka popřípadě parní tryskou. Cappuccino nebo třeba caffe latte bude tedy mít tu správnou chuť. Značka kapslí vhodná pro tento tip je Nespresso.

Kapsle Výhody Nevýhody
Nespresso – cena kapsle 10 – 12 Kč Vysoká kvalita kávy Výběr mezi 24 druhy kávy Omezená nabídka kávy Kávovary nebývají vybaveny funkcí šlehání mléka
Nescafé Dolce Gusto – cena za kapsli espressa 8 -9 Kč, ale v případě jiných nápojů až 18 Kč Bohatý výběr nápojů Možnost připravit i studené nápoje, čaj nebo kakao Možnost výběru mezi různými příchutěmi například vanilka nebo karamel Mléčné nápoje jsou připraveny ze sušeného mléka Vysoká cena kapslí
Tassimo – cena kapsle se pohybuje kolem 9 Kč Velký výběr nápojů Mléko je připravováno ze smetany do kávy Možnost ochutnat nápoje světových značek jako Jacobs, Milka nebo Oreo Výběr mezi 4 velikostmi nápojů  

Velikost a design

Setkat se můžete s velkými i poměrně malými modely. Každý z nich je něčím zajímavý, ať už se jedná o tvar, způsob přípravy nebo samotný vzhled. Samozřejmá je také široká škála barevného provedení. Mezi materiály je k dostání plast nebo nerez, přičemž častěji se setkáte právě s nerezem.

Oblíbený manuální
Krups KP100BCE Nescafé Dolce Gusto Piccolo
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Princip fungování

Otevřete otvor, do kterého se kapsle ukládá.
Vložte kapsli – pokud připravuje nápoj s mlékem, vložte nejdříve kapsli s mlékem a poté tu s kávou.
Zavřete, při zavření se vysune jehla, která kapsli propíchne.
Stisknete tlačítko sloužící pro přípravu nápoje.
Přes jehlu začne do kapsle proudit voda a hotový nápoj teče do šálku.

Tlak a příkon

Tlak je základním parametrem, který určuje výslednou kvalitu kávy. Je uváděn v barech a platí pro něj, že čím je větší, tím je káva lahodnější. Většinou se setkáte s tlakem 15 barů, tato hodnota není přesná. Tlak kolísá a jeho reálná hodnota se pohybuje na přibližně 9 barech.

Příkon je doba, kdy je kávovar připraven k použití, tedy kdy se nahřeje na tu správnou teplotu. Ideální příkon je do 1 400 W více. Díky rychlé přípravě je spotřeba elektrické energie zanedbatelná.

Stylový
Krups KP110831 Nescafé Dolce Gusto Oblo
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Režim Stand by

V tomto režimu se přístroje ukládají tzv. ke spánku. Doba, za kterou se přístroj vypne, je různá. Může se stát, že vypíná po krátké době a musí se opakovaně zapínat a znovu rozehřívat. V takovém případě je tato funkce spíše na obtíž.

Vybavení a funkce

Nádržka na vodu

Nádržka má objem v rozmezí 0,6 až 1,3 litru. Ideální je nádržka větší, odpadá tak časté doplňování vody. Lepší varianta je nádoba průhledná, lépe tak zkontrolujete, kolik vody zbývá a kdy je nutné ji doplnit.

Odvápňování

Některé modely se dokážou sami odvápnit. U těch, které tuto funkci nemají, budete muset čas od času odvápnění provést sami. Není to ale nijak složité, k čištění se používá destička, která stimuluje kapsli. Ta se vloží do kávovaru, spustí se program a přístroj se vyčistí sám horkou vodou. V žádném případě neprovádějte odvápnění pomocí octa, jeho chuť vydrží v přístroji i týden po takové údržbě a nezbavíte se jí ani důkladným propláchnutím.

Dobrý
Krups XN 2501
ca. 2 900 CZK
Aktuálni cena

Nastavitelná výška podstavce

Je ideální pro přípravu různých druhů nápojů. Umožní napustit nápoj to jakéhokoliv šálku nebo skleničky. Nejste tedy limitovaní jednou výškou a odpadá tak případné přelévání.

Časovač

Máte možnost nastavit požadovaný čas, kdy se přístroj zapne a připraví nápoj sám.

Některé modely zvládnou také přečíst kód, který se nachází na obalu kapsle a podle těchto údajů nápoj připravit.

Na tchibo
Tchibo Cafissimo TUTTOCAFFÈ
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena

Cena

Jednotlivé ceny se liší vybavením a také velikostí přístroje. Levnější jsou ty, kde používáte kapsle Nescafé Dolce Gusto a Tassimo, dražší je pak tip pro kapsle Nespresso a Tchibo.
Mezi výrobce kávovarů, kteří nabízejí vysoce kvalitní a spolehlivé spotřebiče patří Krups, DeLonghi, Phillips a Jura.

  • Do 2 000 Kč – menší modely, bez možnosti šlehání mléka s menším objemem zásobníku na vodu.
  • Od 2 000 do 5 000 Kč – lze používat více druhů kapslí. Objem nádržky je kolem 1 litru. Zde se již můžete setkat s modely umožňujícími našlehat mléko.
  • Nad 5 000 Kč – nejmodernější modely, ve většině případů umožňují šlehat mléko a jsou vybaveny různými funkcemi.

Kapslový kávovar a ekologie

Jak jste již zjistili, připravit kávu pomocí kapslového kávovaru je skutečně snadné a v dnešní uspěchané době i dokonale rychlé. Přemýšleli jste ale, co se stane s použitou kávovou kapslí? Většina prázdnou kapsli prostě bezmyšlenkovitě odhodí do koše a smíří se s přístupem použít a vyhodit. Přitom to tak vůbec nemusí být.

Profesionální se šlehačem
DeLonghi EN 550.S

Jednorázové kapsle vytváří jen další zbytečný odpad. Tento druh kávy se stal součástí životního standartu. Prodejci se předbíhají se stále novými příchutěmi kapslové kávy. Některé odpovědnější firmy řeší, jak se s tímto odpadem vypořádat a organizují sběr a recyklaci. Dá se říct, že řeší to, co by řešit nemusely, kdyby byl celý systém jiný, a to bezodpadový.

Většina kapslí obsahuje plast a hliník. Aby byly úplně recyklovatelné, museli byste nejprve odstranit kávovou sedlinu a tu pak vyhodit do kompostéru. Dále kapsli umýt, rozebrat na plastovou a hliníkovou část a vše roztřídit. Kdo by to ale dělal, když hlavní výhodou takové přípravy kávy je právě co nejrychlejší příprava? Taková recyklace je přímo v rozporu s tím, co kapslový kávovar nabízí. V konečném důsledku by byla taková ekologická recyklace kapsle složitější než si namlít vlastní kávu a udělat ji pomocí jiného typu kávovaru nebo třeba moka konvičky.

Značky si uvědomují alarmující dopad na životní prostředí a nabízí celohliníkové kapsle. Hliník je snadno recyklovatelný, ale jeho výroba je energeticky náročná. Při objednání kapslí této značky dostanete recyklační sáček, v němž použité kapsle převezme kurýr. Jak je tento způsob recyklace úspěšný a jestli dává smysl, se ale nepodařilo zjistit. Smutnou realitou tedy zůstává skutečnost, že každý rok končí až osm miliard kávových kapslí na skládkách a spalovnách.

Výkonný a objemný
DeLonghi EN 167 W
ca. 3 500 CZK
Aktuálni cena

Ekologická alternativa

Elegantním řešením tohoto problému jsou plastové nebo kovové kapsle, které je možné plnit opakovaně. Na trhu jich najdete velké množství. Jejich výhodou je, že je můžete plnit jakoukoliv kávou podle vlastního výběru. Nevýhodou pak čas, který plněním strávíte.
Před nákupem takové kapsle si navíc musíte ověřit, jestli ji váš kávovar dokáže zpracovat. Některé kávovary totiž takovou kapsli zdeformují.

Další možnost přináší kompostované kapsle. Tyto kapsle neobsahují žádný hliník, jsou vyrobeny z certifikovatelného materiálu a plněny bio fair trade kávou. Nákupem kávy s označením fair trade navíc přispějete ke spravedlivé odměně pěstitelům kávy v rozvojových zemích.
Je třeba si uvědomit, že právě konečný zákazník má sílu určovat trend trhu a říkat, co je pro život důležité. Nenechte se nalákat jednoduchostí a pohodlností a svými svědomitými volbami určujte trend trhu. Myslete na to, že chutnou kávu připravíte jednoduše i bez zbytečného odpadu. Pokud budeme zatěžovat prostředí kolem sebe nadměrným odpadem, budeme to právě my, kdo na to doplatí.

Víte, že…?

Kávový pod označovaný zkratkou E.S.E. je porcovaná káva připravená z pražené mleté kávy. Jsou vhodné pro přípravu espressa, balené v papírovém obalu. Jejich gramáž je 7 gramů. Výhodou je velký výběr různých značek. Lze je používat v kávovarech pro ně určených a také u některých pákových.

Mini
Krups XN 110B
ca. 2 300 CZK
Aktuálni cena
Nomination
Chytrý
Oblíbený manuální
Stylový
Dobrý
Na tchibo
Profesionální se šlehačem
Výkonný a objemný
Mini
Image
Product
Krups XN 6008
Krups KP100BCE Nescafé Dolce Gusto Piccolo
Krups KP110831 Nescafé Dolce Gusto Oblo
Krups XN 2501
Tchibo Cafissimo TUTTOCAFFÈ
DeLonghi EN 550.S
DeLonghi EN 167 W
Krups XN 110B
Druh kapslí
nespresso
nescafé dolce gusto
nescafé dolce gusto
nespresso
caffitaly, tchibo cafissimo
nespresso
nespresso
nespresso
Objem vody
0.6 l
0.8 l
0.8 l
0.7 l
0.9 l
1 l
0.6 l
Příkon
1260 W
1460 W
1460 W
1260 W
1400 W
1260 W
1200 W
Automatické odvápňování
Cena ca. 5 800 CZK ca. 900 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 900 CZK ca. 1 700 CZK   ca. 3 500 CZK ca. 2 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena