Presovač

Kvalitní káva v pohodlí domova.

ca. 1 900 CZK
ca. 500 CZK
ca. 800 CZK
ca. 800 CZK
ca. 3 900 CZK

Jak vybrat presovač

  • presso připravíte i moka konvici i elektrickém kávovaru
  • každý z přístrojů vyžaduje správný postup
  • jednotlivé výrobky se značně liší cenou, ta může být v rozmezí 400 – 10 000 a více Kč
  • příprava dobrého espressa se neobejde bez dalšího příslušenství

Typy kávovarů

Mnoho spotřebitelů zná klasické kapslové nebo automatické kávovary. Jsou k dostání téměř v každém větším supermarketu. Možností, jak připravit dobré espresso je ale mnohem víc. K alternativním přípravám patří:

Moka konvička

V tomto případě nečekejte spotřebič velkých rozměrů, tento kávovar má tvar konvičky a je velice populární zejména v Itálii, kde je standardním vybavením každé domácnosti. Konvičky mají krásný design a s její pomocí dokážete připravit výbornou kávu.

Univerzální espresso kávovar
Wacaco Nanopresso

Moka konvice jsou vyrobené z nerezu nebo hliníku. Kávovar vyrobený z hliníku má tu přednost, že natahuje aroma kávy, takže čím déle ji používáte, tím lépe bude káva chutnat. Moka konvičky nesmíte umývat s pomocí saponátu a nelze je umývat ani v myčce.

Moka konvice jsou různých velikostí a typů, jejich přednost je zejména jejich skladnost, hodí se tedy do každé domácnosti, leze ji snadno převážet například na chatu. Kávu lze připravovat na varných deskách, jsou konvice určené na indukční desky. Další možností je elektrická moka konvice, které jsou oproti klasickým konvicím dražší.
Tyto typy konvic jsou doporučovány i baristy, kteří zastávají názor, že se jedná o nejlepší variantu přípravy kvalitní domácí kávy, která je nenáročná a bude vás i bavit.

Cena konvic je od 400 Kč – 800 Kč, záleží především na velikosti konvice. Elektrické moka konvice pak stojí v rozmezí 1 500 Kč – 2 500 Kč. Mezi přední výrobce patří zejména italská značka Bialetti, díle pak Kaffia, Tescoma, Pezzetti a další.

French press
French press Leopold Vienna Luxe 600ml

Jak připravit kávu

Spodní nádobu kávovaru naplňte vodou až po vyznačenou rysku. Trychtýř naplňte mletou kávou a vložte do spodní nádoby. Do vrchní části nasaďte filtrovací víčko a těsnící gumičku a obě části kávovaru sešroubujte. Kávovar postavte na varnou desku a počkejte, až bude káva vybublávat z vrchního konce rourky. Jakmile kávovar přestane vydávat bublavý zvuk, vrchní nádoba se naplní kávou, kterou můžete ihned podávat.

Elektrické kávovary kávu udržují teplou ještě dalších 30 minut.

Chemex

Jestli má nějaký kávovar na přípravu filtrované káv opravdu styl a krásný design, je to určitě Chemex. Tento výrobek má tvar laboratorní baňky, jejíž úzkou část rozděluje dřevěný korzet, připevněný ke sklu koženou šňůrkou. Díky tomu se baňka pohodlně drží v ruce a nemusíte se bát spálení.

Plastový french press
Leopold Vienna Copper 0,8L

Zásadní roli ve výsledné dokonalé chuti kávy hrají filtry, které jsou až o 30°% silnější než klasické papírové filtry a jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, který nepropustí nežádoucí kávovou sedlinu, ale nechá projít maximální množství esenciálních olejů.

Cena se pohybuje od 1 300 Kč – 1 500 Kč, další finanční položkou jsou pak papírové filtry. Ty se prodávají v balení po 100 ks a jejich cena je necelých 300 Kč. Značka výrobku je Chemex, nějaké výrobky pak nabízí i Hario Woodneck DPW.

Příprava kávy

Postup je velmi podobný obyčejnému překapávání. Do horní části skleněné nádoby vložte papírový filtr a řádně jej propláchněte větším množstvím horké vody, tím se zbaví nepříjemné papírové chutí a sklo se tak nahřeje. Tuto odpadní vodu po chvíli vylijte. Vsypte odpovídající množství hrubě mleté kávy, do které nelijte takové množství vody o teplotě cca 93°C, které veškerá materiál namočí.

Cestovní french press
GSI outdoors JavaPress 887 ml

Jakmile se začnou uvolňovat bubliny oxidu uhličitého a prokapávat první kapky do spodní části nádoby, dolijte vodu a promíchejte. Opakujte tak dlouho, dokud nespotřebujete všechnu vodu určenou k extrakci. Celý proces filtrování zabere asi 4 minuty. Nakonec odstraňte filtr se sedlinou a můžete kávu nalévat.

Džezva

Džezva na kávu, je starý způsob přípravy kávy, který se dnes využívá zejména v Turecku. Turecká káva je ale stále více populární i ve světě, a pokud i vy patříte k jejím milovníkům, nepohrdnete možností připravit si ji i v pohodlí domova.

V Česku vám tento typ kávy může připomínat klasického turka, ale není to to stejné. V džezvě káva nezůstává stát a neextrahují se z ní nežádoucí látky. Zvláštní je i slazení kávy a přidávání koření při přípravě. Vychází však z dlouholeté tradice.

Manuální
Swan SK22110GRN

Příprava kávy v džezvě u nás není moc známá, ale ve světě se v ní dokonce soutěží. Káva z džezvy chutná úplně jinak, než káva ze zalévané nebo tlakové extrakce. Sedlina se zde neodděluje od extraktu, jako je tomu v ostatních způsobech přípravy. Káva obsahuje sedlinu v nápoji, což nemusí všem vyhovovat. Je také nutné hlídat přípravu kávy, aby nepřetekla.

Na výrobu se používají různě zdobené kovové nádoby. Klasické tradiční džezvy se vyrábějí ručně z mědi a její vnitřní stěny jsou pocínované. K dostání jsou pak i nerezové výrobky. Tento výrobek se hodí svým designem do každé kuchyně a jeho výhodou je také nenáročná údržba.

Džezvy vás vyjdou podle velikosti a provedení asi na 350 Kč – 800 Kč.

Příprava kávy

Džezvu položte na zdroj tepla, přidejte cca 20 ml vody, cukr a koření. Počkejte, až se voda začne vařit a vznikne karamel. Přidejte kávu a dolijte zbytek vody do dvou třetin džezvy. Na jeden šálek kávy se zpravidla dávkují dvě lžičky kávy a jedna lžička cukru. Počkejte, až se káva začne vařit a dokud nedojde pěna až po okraj džezvy. Poté odeberte malé množství pěny do šálků. Kávu opět přiveďte k varu a opakujte ještě dvakrát stejný postup. Kávu tedy postupně přiveďte k varu 3x. Kávu z džezvy potom odstavte z vařiče a nechte ji cca 30 sekund v klidu tak, aby sedlina poklesla. Poté můžete servírovat.

Pákový kávovar

Příprava v pákovém kávovaru je ideální volba pro milovníky typických kávových specialit, jako je caffe crema a espresso.

K přípravě kávy pomocí tohoto kávovaru potřebujete základní znalosti o kávě. Káva se vkládá do páky a povětšinou se ručně zapíná průtok vody. Klíčové je zde kávu správně umlít a dělat správný objem ze správného množství. To jsou parametry, které přístroj zpravidla nehlídá.

V tomto případě se jedná o větší spotřebič, který zabírá více místa a jeho cena je oproti předešlým možnostem vysoká. Cena se může šplhat až k 10 000 Kč. Vše, co potřebujete vědět o těchto kávovarech, najdete pod heslem Pákový kávovar.

Víte, že…?

Handpresso je cestovní kávovar, díky kterému si můžete oblíbené espresso dopřát při každé cestě autem. Je na konci vybaven koncovkou do klasické 12 V zásuvky na zapalovač, proto nepotřebujete ani horkou vodu. Kávovar obsahuje 2 zaměnitelné nástavce, díky kterým můžete pro přípravu espressa využít ESE pody nebo mletou kávu vlastního výběru.

Dalšími alternativní způsob kávy nabízí French press, Vacuum poty nebo Aeropress. Pokud vám tento způsob kávy nevyhovuje a chcete něco jednoduššího, můžete vybírat z dalších možností, které nabízí tradiční kávovary. K těm patří Moccamaster, kapslový nebo automatický kávovar.

Moccamaster

Moccamaster je produktem holandské společnosti Technivorm, jejíž cílem bylo vyrobit kvalitní kávovar na jednoduchou přípravu kávy. Výhodou této značky je unikátní tepelné těleso, které dokáže udržet teplotu vody na stejné úrovni po celou dobu extrakce. Káva je tak chutná, příjemná a dokonale aromatická.

Kávovar je elektrický, a dokáže připravit až 1, 25 l kávy, což je asi 10 šálků kvalitní kávy. Přístroj je pak k dostání také v menší verzi. Výrobky lze zakoupit v různých barevných provedeních a designech.

Co se týká údržby, je nutné po každém použití termosku vypláchnout horkou vodou bez použití saponátu nebo myčky. Jestliže máte doma tvrdou vodu, bude nutné čas od času kávovar odvápnit. Do kávovaru nalejte vodu, do které rozpustíte odvápňovací prášek. Kávovar zapněte a nechte roztok projet celým cyklem. Poté postup opakujte ještě 2x s čistou vodou, aby se kávovar dokonale vyčistil.

Co se týká ceny, je tento výrobek na pořízení nákladnější. Cena se pohybuje od 5 000 – 6 000 Kč. Do kávovaru je nutné dokupovat filtry, které vás vyjdou na cca 100 Kč. Výrobci také nabízí odvápňovací tablety. Výrobcem je Moccamaster KB a Technivorm.

Jak postupovat

Příprava netrvá déle než 6 minut, navzdory komplikované technologii má tento výrobek jen jedno tlačítko, se kterým ho celý ovládáte. Kávovar tak stačí pouze zapnout a vypnout. Hrubost kávy je střední, měla by připomínat mořskou sůl.

Kapslový kávovar

Jestliže nechcete ztrácet přípravou kávy čas, bude vám vyhovovat kapslový kávovar. Tento malý spotřebič vám připraví požadovanou kávu pomocí speciálních kapslí, které je nutné kupovat. Příprava je jednoduchá, ale cena jednoho šálku kávy je poměrně vysoká.

Automatický kávovar

Další spotřebič, který vám připraví oblíbenou kávu bez vaší asistence. Automatický kávovar má zabudovaný mlýnek i nádržku na vodu a ve většině případů i nádržku na mléko. Zmáčknutím jednoho tlačítka se provedou všechny úkony pro přípravu espressa, cappuccina a dalších nápojů. Tyto spotřebiče jsou ze šech dostupných kávovarů nejdražší.

Vše co potřebujete vědět o kapslových i automatických kávovarů najdete pod hesly Kapslový kávovar a Automatický kávovar

Víte, že…?

Největšími nepřáteli čerstvé kávy jsou vzduch a vlhkost. Čím déle je jejich vlivu vystavena, tím více negativně podepíše na její chuti. Aby si káva zachovala co nejvíce svých chuťových vlastností, je třeba držet se tzv. pravidla 15. Káva musí být upražená do 15 měsíců od sklizně, po upražení je třeba kávu umlít do 15 dnů, namletou kávu je třeba spotřebovat do 15 minut.

Otázky a odpovědi

Jaký je nejlevnější presovač?

Mezi nejlevnější a přesto kvalitní presovače patří moka konvice, manuální překapávače a french pressy. Pomocí těchto presovačů připravíte kvalitní a silnou kávu, avšak nemůžete využít žádné další funkce. Milovníci mléčných kávových nápojů se tak neobejdou bez šlehače mléka. Kvalitní kávu pak připravíte z čerstvě mletých kávových zrn. Proto bude nutné přikoupit i mlýnek na kávu.

Je možné připravit kvalitní a levnou kávu mimo domov?

K tomuto účelu je možné použít tzv. cestovní presovače. Velká řada výrobků má podobu termosky, kdy je káva připravována pod tlakem šroubovaného víčka. Jiné cestovní typy mohou mít podobu překapávače, nebo připraví vaši oblíbenou kávu z kapslí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Univerzální espresso kávovar
French press
Plastový french press
Cestovní french press
Manuální
Image
Produkt
Wacaco Nanopresso
French press Leopold Vienna Luxe 600ml
Leopold Vienna Copper 0,8L
GSI outdoors JavaPress 887 ml
Swan SK22110GRN
Výrobce
Wacaco
Leopold Vienna
Leopold Vienna
GSI Outdoors
Swan
Cena ca. 1 900 CZK ca. 500 CZK ca. 800 CZK ca. 800 CZK ca. 3 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.