Vysavač

Jaký vysavač nejvíce využijete? Klasický, tyčový, robotický nebo ruční?

ca. 5 000 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 11 800 CZK

Jak vybrat vysavač

 • Typ – při výběru vysavače narazíte na klasický, tyčový, robotický, parní nebo antibakteriální model.
 • Příkon – množství energie, které vysavač potřebuje ke svému fungování (určuje spotřebu elektřiny)
 • Výkon – množství práce, které vysavač vykoná (určuje sílu sání)
 • Filtry – bez odpovídajícího filtračního systému by to zkrátka nešlo. V dnešní době o různé alergie a dýchací obtíže není nouze, proto je zapotřebí mít domácnost důkladně vyčištěnou a zbavenou všech rizik.

Typ vysavače

Pamatujete si na doby, kdy synonymem pro vysavač byla velká krabice s kovou tyčí zakončenou hubicí? Ty už jsou dávno pryč. S nástupem a překotným rozvojem moderních technologií se stále více začínají prosazovat i další typy těchto pomocníků. Každý z nich má trochu jiné určení. O tom vás koneckonců přesvědčí i letmý pohled na následující tabulku:

Typ vysavače Princip fungování Výhody Nevýhody
Klasický Klasický vysavač se sáčkem/ nádobou vybavený výkonným motorem Nízká cena Vysoký výkon Velký výběr modelů Vyšší hmotnost Obtížnější manipulace
Tyčový Protáhlý tvar pro držení v jedné ruce Nízká hmotnost Snadná manipulace Vhodný i do malých prostor Nižší výkon Vyšší cena Špatné čištění koberců
Ruční Drobný vysavač pro údržbu hůře dostupných prostor Jednoduchá ovladatelnost Malé rozměry Velmi nízký výkon
Robotický Samostatně pracující vysavače s vlastními dokovacími stanicemi Autonomní provoz Pravidelný úklid Vysoká cena Nevhodný do komplikovaných prostor Pouze pro tvrdé podlahy
Multifunkční Průmyslový vysavač pro použití ve všech podmínkách Obrovský objem nádoby Mokré i suché vysávání Vysoký výkon Výrazné rozměry Vyšší hmotnost Vysoká cena
Centrální Řešení v rozsáhlých novostavbách, samostatná hubice pro každý pokoj Vysoký výkon Odpadá nutnost tahání kabelů Obrovská pořizovací cena Jen do nových domů

Sáček ano nebo ne?

Zůstáváte-li věrní klasickým vysavačům, stojíte před první klíčovou volbou v podobě sáčkového nebo bezsáčkového provedení.
Donedávna jedinou možnost představovaly sáčky z jemné tkaniny. Dodnes si udržují velkou oblibu mezi zákazníky zejména díky tomu, že efektivně sbírají a ukládají odpad. Oproti plastové nádobě zastává sáček i roli jakéhosi prvotního filtru, jenž posbírá ty největší prachové částice a nepustí je ven. Volit můžete ze dvou základních druhů podle četnosti používání:

Klasický silák
Electrolux EUO9GREEN
 • Jednorázové sáčky – nejběžnější varianta, po naplnění kapacity se vyhazují do popelnice
 • Opakovaně použitelné sáčky – po naplnění je stačí vysypat a nasadit znovu, častým užíváním dochází k oslabování materiálu a uniku prachu do vzduchu

Víte, že…?

Obecně je vhodnější nakupovat jednorázové sáčky. Nejsou nijak drahé a máte jistotu, že prach a odpad zůstanou tam, kde mají. Pravidelnou výměnou se navíc nezanášejí filtry a sací trubice vysavače.

Modernější druh ztělesňují bezsáčkové vysavače osazené průhlednou plastovou nádobou. Nemusíte pamatovat na neustálé dokupování sáčku, nádoba však neeliminuje riziko opětovného úniku prachu do okolí. Nezapomínejte ani na častou údržbu filtrů, neboť vlasy a chlupy domácích mazlíčků se v nich rychle usazují a tím negativně ovlivňují sací výkon.

Klasický
ETA 3519 Avanto

Trochu stran hlavního proudu stojí tzv. vodní vysavače. Podobně jako bezsáčkové modely využívají plastové nádoby, která je ovšem vyplněná vodou. Obrovským pozitivem je zamezení úniku prachu zpět do vzduchu. Nároky kladené na důkladné oddělení nádoby od elektroniky a motoru se však podepisují na nižším výkony a vyšší ceně těchto přístrojů.

Výkon nebo příkon?

Také si myslíte, že více Wattů vždy znamená silnější vysavač? V této kapitole se pokusíme tento rozšířený mýtus trochu poopravit. V prvé řadě se vyplatí znát rozdíl mezi příkonem a výkonem:

 • Příkon – množství energie, které vysavač potřebuje ke svému fungování (určuje spotřebu elektřiny)
 • Výkon – množství práce, které vysavač vykoná (určuje sílu sání)
Tyčový bez sáčku
Sencor SVC 8621TI

Mezi oběma parametry nepanuje vždy přímá úměra. Velký vliv má typ použité nádoby na odpad, konstrukce motoru i celého vysavače. Jestliže jsou tělo nebo hadice špatně navrženy, energie navíc se ztrácí a pouze zatěžuje vaši peněženku dodatečnými náklady. Při nákupu rozhodně zkontrolujte i těsnění.

V současné době se příkon prodávaných spotřebičů pohybuje mezi 900 a 2 500 W. Skutečný sací výkon firmy obvykle neuveřejňují, ale standardně dosahuje zhruba 250–450 Wattů.

V roce 2017 vstoupilo v platnost nařízení Evropské komise, podle něhož příkon vysavačů nemůže přesahovat 900 W. Zároveň definuje minimální hranice účinnosti vysávání, stejně jako výdrže motoru a hadice. Výrobci jsou nuceni k provádění potřebných inovací v oblasti svých pohonných jednotek a filtračních systémů. Postupně dochází ke stahování produktů s pohonnými jednotkami o vyšším příkonu.

Tyčový a ruční 2v1
Leifheit Regulus PowerVac 11926

Víte, že…?

Bohužel nemůžeme říci, že by na mýtu, uvedeném v úvodu, nebyla přeci jen špetka pravdy. Nejmodernější ekologické přístroje jsou i přes všechny konstrukční zásahy slabší než jejich starší protějšky s mocnými motory o síle 2 500 W.

Objem nádoby

Dalším důležitým kritériem je objem sáčku nebo nádoby na odpad. Ten by se měl odvíjet od množství nečistot a velikosti vysávané plochy. V potaz samozřejmě berte i přítomnost domácích mazlíčků nebo malých dětí, po nichž zkrátka zůstane na zemi vždy nějaký ten nepořádek.
Podle rozměru bytů se též rozlišuje vhodná velikost nádoby nebo sáčku:

 • Do 50 m2 – 2–2,5 litru
 • 50–150 m2 – 3–4 litry
 • Nad 150 m2 – nad 4 litry
Klasický šetrný
Electrolux Pure D9 PD91-8SSM

Spotřeba

Výše zmíněná směrnice Evropské Unie z roku 2017 stanovila maximální roční spotřebu vysavačů na 43 kWh. V zásadě se ovšem jedná pouze o teoretické doporučení, neboť každý z nás vysává různou mírou intenzity. Spotřebu byste měli sledovat zejména tehdy, pokud se úklidu domácnosti věnujete často a po dlouhou dobu. Nezvolíte-li odpovídající model, připravte se na vysoké účty za elektřinu.

Základním zdrojem informací u každého spotřebiče je tzv. štítek energetické účinnosti. Ten obsahuje hned několik důležitých údajů, jimž byste v každém případě měli věnovat svou pozornost:

 • Třída energetické účinnosti – udává spotřebu elektrické energie, na stupnici D–A+++
 • Průměrná roční spotřeba energie – při 50 vysátí plochy o velikosti 87 m2
 • Třída emisí prachu z vysavače – značí, kolik prachu se z hadice vrací zpět do vzduchu, stupnice G – A (A je nejlepší hodnota)
 • Hlučnost – maximální hladina vydávaného hluku
 • Třída účinnosti vysávání koberců a tvrdých podlah – udávají, jak kvalitní práci vysavač odvede při údržbě různých druhů podlah
Robotický
iRobot Roomba 980

Hlučnost

Možná si říkáte, že hlučnost nebude příliš významným parametrem. Vždyť přeci vysáváte maximálně několik desítek minut! Pamatujte ovšem na to, že pobyt v místnosti, v níž je hluk srovnatelný se sekačkou nebo rušnou ulicí, nebude ani zdaleka příjemný. Hlučnost patří mezi parametry, od nichž se odvíjí požadovaná cena.

Naprostou špičkou je hluk motoru pohybující se okolo hranice 50 dB, za únosný standard považujeme zhruba 65 dB. Rozhodně byste se neměli pouštět nad hranici 75 dB. Při nákupu berte ohled i na domácí mazlíčky a děti, na které má provoz hlučného vysavače negativní efekt.

Hmotnost a ergonomie

Vzhledem k tomu, že vysávání patří mezi nejčastější domácí práce, vyplatí se při něm nesedřít se jako kůň. Při nákupu si tedy dobře promyslete dispozice svého domu, protože váha je nejvíce znát zejména při vynášení vysavače do schodů. Váha přístroje se zvyšuje přímo úměrně k stoupající výkonu pohonného ústrojí.

Významnou roli sehrává i ergonomie. Naprostým základem je naviják kabelu, díky němuž nemusíte kabeláž nikam schovávat. Někteří výrobci ke svým modelům přidávají rovněž držák hubice a dodatečného příslušenství. S jejich pomocí budete mít vždy po ruce všechno, co potřebujete.
Jestliže nakupujete spotřebič do domácnosti seniorů, neměla by jeho hmotnost přesahovat 3 kilogramy. V tomto ohledu jsou zajímavou volbou i vysavače tyčové, které vynikají nízkou váhou a snadnou ovladatelností.

Typ napájení

Vyplatí se důkladně promyslet i požadovaný typ nabíjení. Kabel dnes doplňují praktické akumulátory, díky nimž odpadá nutnost neustálého přemísťování kabelů. Před jejich nákupem si ovšem raději ověřte jejich výdrž a dobu potřebnou pro plné nabití. Není nic horšího, než když vám dojde šťáva uprostřed práce.

Volíte-li klasický vysavač s kabelem, dbejte na tzv. akční rádius. Udává se v metrech a určuje maximální dosah vysavače při plném vytažení kabele. Pamatujte na to, že se do výsledného čísla započítává i délka hadice a těla přístroje.

Provedení filtrů

Bez odpovídajícího filtračního systému by to zkrátka nešlo. V dnešní době o různé alergie a dýchací obtíže není nouze, proto je zapotřebí mít domácnost důkladně vyčištěnou a zbavenou všech rizik. Firmy se proto předhánějí v tom, která z nich navrhne a představí efektivnější filtrační systém.

EPA, HEPA nebo ULPA? Všechny tyto tajemné zkratky udávají názvy různých skupin filtrů, přičemž platí, že EPA zachytí zhruba 95 %, HEPA více než 99,995 % a ULPA více než 99,99995 % všech prachových částic. Vzhledem k tomu, že filtry ULPA v současné době u klasických vysavačů nenaleznou pro svou prostorovou náročnost využití, uplatňují se nejvíce HEPA filtry 13. generace.

Dodatečné příslušenství

Doplňků není nikdy dost! Pryč jsou doby, kdy jste v balení nalezli pouze vysavač a jedinou univerzální hubici. Konkurence nespí, a proto je zapotřebí neustále rozšiřovat nabídku doplňkového vybavení. A na co se můžete těšit? Dozvíte se v následující tabulce:

Typ příslušenství Využití
Podlahová hubice Klasika pro čištění tvrdých podlah
Štěrbinová hubice Pro vyčištění špatně dostupných úzkých prostor
Kartáč na nábytek Pro šetrnou údržbu dřevěného nábytku
Hubice k čištění matrací Pro čištění matrací
Nástavec na zvířecí chlupy Pro odstranění srsti zvířat
Omyvatelné filtry Doplňkový filtrační systém pro zvýšení efektivity vysávání
Vůně do vysavače Odstranění nepříjemného zápachu

Nejvýznamnější značky

Jako u každého jiného druhu elektroniky, i u vysavačů hraje hlavní roli značka. Bezejmenné kusy sice mohou svou práci odvést dobře, z dlouhodobého hlediska máte větší šanci být spokojeni s produktem věhlasného výrobce. Mezi největší hráče na trhu s vysavači patří:

 • Electrolux
 • Bosch
 • Philips
 • Kärcher
 • Samsung

Levný základ představují značky Sencor a ETA. Pracují poměrně dobře, bývají osazeny výkonnými motory, nevyhýbají se jim ovšem mnohé technické problémy. Při jejich nákupu tedy počítejte s tím, že déle než po záruční lhůtu zkrátka nevydrží.

Electrolux

Vysavače stály u zrodu švédského kolosu, a dokonce mu daly jeho jméno. V současné době patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Díky masivní expanzi na začátku nového tisíciletí zařadil do svého portfolia i dříve samostatné značky AEG a Zanussi.
Nabízené modely vynikají svým univerzálním využitím, přičemž ve většině měřitelných parametrů, včetně ceny, spadají do průměru. Pyšní se však spolehlivostí a dlouhověkostí všech použitých částí.

Bosch

Německý koncern Bosch vznikl již roku 1886 a stejně jako Electrolux se věnuje kromě klasických vysavačů i tyčovým a ručním přístrojům. Firma klade obrovský důraz na nízkou energetickou náročnost při zachování vysoké efektivity práce.
Německé stroje se nezaleknou žádného povrchu, včetně nepříliš oblíbených koberců. Cenově spadají do vyššího středu, máte však jistotu, že cena vždy odpovídá.

Philips

Ačkoliv firmu Philips známe spíše z oblasti kompaktních disků, světel a zdravotnického náčiní, spadá do jejího portfolia i elektronika. I nizozemská produkce zaskočí šíří dostupných modelů a řešení, navíc se prodává za nízkou cenu.
Nad nákupem vysavače značky Philips uvažujte pouze tehdy, máte-li v domácnosti pevné podlahy. Při čištění koberců budete nepříjemně zaskočeni nízkou efektivitou.

Samsung

I se značkou Samsung jsme zvykli se setkávat na poněkud jiném trhu. Do portfolia společnosti ovšem patří též robotické a klasické vysavače. Asijský gigant využívá své pozice inovátora a původce moderních technologií, jimiž nešetří ani u svých vysavačů. Připravte se však na to, že si sáhnete poměrně hluboko do peněženky.

Kärcher

Kärcher je jednou ze společností, jež si na prodeji čisticí techniky vystavěly celé podnikání. Nejvýraznější část nabídky tvoří průmyslové vysavače pro uplatnění v dílnách a provozu. Mnoho z nich je určeno pro suché i mokré vysávání, vynikají silným motorem a tichým chodem. V domácnosti se příliš často nevyskytují, neboť je limituje značná cena.

Cena

Vysavače jsou spotřebiči určenými pro masové používání. Za jejich pořízení proto nezaplatíte příliš mnoho peněz. Z přehledu jsme záměrně vyňali průmyslové modely, jejichž cenovky začínají zhruba na 8 000 korunách a patrně nejsou důvodem, proč čtete tento text.

 • Do 2 000 Kč
 • 2 000 Kč – 4 000 Kč
 • Nad 4 000 Kč

Cena do 2 000 Kč

Za cenovku pod 2 000 korun jsou nabízeny tyčové a ruční vysavače a nejlevnější modely povětšinou značek Sencor a ETA. Při horní hranici ale naleznete třeba i společnost Electrolux nebo Philips. Valná většina produkce bývá určena pro suché vysávání, přičemž jsou k dispozici v sáčkovém i bezsáčkovém provedení.
Příkon dosahuje 850 W, počítat musíte s poměrně značnou hlučností. Výjimkou nejsou ani hodnoty nad 80 dB. Energetická třída B též vede k výraznějším platbám za elektřinu, stejně berte na vědomí i nižší výkonnost při čištění koberců, ale i tvrdých podlah.

2 000 Kč – 4 000 Kč

Střední skupina spotřebičů již skýtá hlavně klasické vysavače všech značek. Výrazné zastoupení má kromě firmy Electrolux také Philips a tyčové vysavače Bosch. Prodávají se jak sáčkové, tak bezsáčkové modely, záleží tedy jen na vás.
Příkon je stále stejný jako v předcházející skupině, jelikož musí splňovat nařízení EU. Hlučnost se pohybuje okolo 75 dB. Výraznou změnou k lepšímu sledujeme v energetické náročnosti (A–A+) a v oblasti účinnosti čištění všech typů podlah. Nezřídka jsou přístroje ohodnoceny i tou nejlepší možnou známkou.

Cena nad 4 000 Kč

V hodnotě nad 4 000 korun budou lovit nejnáročnější zákazníci. Valná většina výrobků pochází z dílen firem Bosch, Electrolux či Samsung. Samozřejmostí je tichý motor, jehož hluk nepřesahuje 70 dB. Při zachování příkonu 850 W je sací výkon okolo 450 W, což značí vysokou účinnost.
V hodnocení účinnosti se vysavače těší z těch nejlepších známek a samozřejmostí je i široké spektrum příslušenství a různých technologických vychytávek.

Otázky a odpovědi

Jaké kartáče používá robotický vysavač?

Robotické vysavače mohou mít gumové nebo štětinové kartáče. Gumové kartáče jsou vhodné na hrubé nečistoty, nebudou se do nich zamotávat vlasy ani chlupy. Jsou vhodné na tvrdé podlahy, jejich nevýhodou je však hlučnost. Štětinové kartáče jsou ideální na vysávání koberců, zachytí vlasy, zvířecí chlupy i prach. Vyznačují se tichým chodem a náročnější údržbou.

Co je antibakteriální vysavač?

Antibakteriální vysavače tvoří speciální kategorii, kterou ocení zejména osoby trpící alergiemi. Tyto modely vysavačů jsou vybaveny buď dezinfekční UV lampou nebo kvalitní filtrací. Obojí pak slibuje likvidaci i těch nejmenších částeček prachu, bakterií, roztočů nebo jiných patogenů a to s účinností až 99,9%.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Klasický silák
Klasický
Tyčový bez sáčku
Tyčový a ruční 2v1
Klasický šetrný
Robotický
Image
Product
Electrolux EUO9GREEN
ETA 3519 Avanto
Sencor SVC 8621TI
Leifheit Regulus PowerVac 11926
Electrolux Pure D9 PD91-8SSM
iRobot Roomba 980
Třída účinnosti vysávání koberců
A
A
A
Turbokartáč
Objem sáčku/nádoby na prach
5 l
3 l
0.5 l
0.45 l
5 l
Hlučnost
65 dB
68 dB
78 dB
69 dB
60 dB
Energetická třída
A
A
A++
Příkon
850 W
800 W
110 W
400 W
33 W
Vhodné pro alergiky
Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah
A
A
A
Výrobce
Electrolux
ETA
Sencor
Leifheit
Electrolux
iRobot
Cena ca. 5 000 CZK ca. 2 800 CZK ca. 2 500 CZK ca. 3 200 CZK ca. 6 000 CZK ca. 11 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.