Zahradní altán

Setkání s přáteli nebo odpočinek o samotě - v altánu to bude nej.

ca. 4 200 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 22 000 CZK
ca. 4 300 CZK

Zahradní altán

Dávno neplatí, že zahrada je jen užitkovou plochou, nebo zatravněným místem s několika záhony květin. Chceme ji využívat k odpočinku, pořádání rodinných sešlostí či k posezení s přáteli. Zahradní altány skvěle využijete k relaxaci a posezení s rodinou a přáteli, stejně jako ochranu proti prudkému slunečnímu záření, nebo naopak před nepřízní počasí. Navíc je lze využít i v zimě, kdy perfektně poslouží k uskladnění zahradního nábytku.

Rozdíly mezi přístřešky

Hledáte-li vhodný přístřešek na vaši zahradu, pravděpodobně narazíte na několik různých pojmů. Víte, jaký je rozdíl mezi zahradním stanem, altánem nebo pergolou? Jednotlivé typy se od sebe liší především konstrukcí, která má zásadní vliv na používání a stabilitu. Ne každá odolá nepříznivým podmínkám. Na následujících řádcích vysvětlíme, jaké jsou mezi nimi rozdíly, takže výběr nejvhodnějšího přístřešku bude hračka. Samozřejmě přidáme i praktické rady, které vám usnadní realizaci.

Zahradní altán

Zahradní altán je označení pro pevnou stavbu, při které se nejčastěji používají dřevěné rámy a pevná střešní krytina. Pokud hledáte přístřešek, který vydrží i nepřízeň počasí, volte zahradní altán.

Altán je tedy samostatnou stavbou stojící nejčastěji na zahradě. Nejprve zvažte jeho umístění, nechcete přece sledovat rušnou silnici nebo chodce na chodníku. Volte výhled do zahrady či do lesa.

Typickým rysem je, že zahradní altány většinou nemají boční stěny neboli bočnice. Nahrazuje je průhledná clona . Bočnice k zahradnímu altánu je však možné přikoupit.

Zahradní altány jsou nejčastěji šestiboké nebo osmiboké, vyjímkou však nejsou ani čtvercové či obdélníkové altány. Pokud jste majiteli rozlehlé zahrady, volte dřevěný zahradní altán, který se stane krásnou dominantou.

Přenosný zahradní altán

Pro přenosný altán nepotřebujete žádné povolení. Nabízí jednoduché řešení, které navíc není náročné na finance.

Tento typ se skládá z kovové konstrukce, která je lehká a dobře přenositelná. Snadno jej vezmete sebou třeba i na dovolenou. Většinou se vejde do speciální tašky. Dostupné jsou v nepřeberném množství rozměrů, barev, designů, cenových relací.

Párty stan

Poznáte jej podle toho, že se jeho konstrukce skládá ze zásuvných trubek, jež pomocí nýtů umožňují točivý pohyb částí. Této konstrukci se říká nůžková. Střechu přenosného zahradního altánu nebo párty stanu tvoří textilie neboli plachta s různou gramáží. Právě gramáž určuje to, zda stan odolá i nepřízni počasí, nebo jej bude možné využívat jen při bezproblémových klimatických podmínkách.

Díky skládací konstrukci můžete stan umístit téměř kamkoliv, ale nezapomeňte na to, že musí stát na rovném podkladu. Je možné jej dovybavit i dřevěnou podestou. Celý stan je možné přenášet v přenosné tašce.

Pergola

Na rozdíl od zahradního altánu se nejedná o samostatně stojící objekt. Nejčastěji je podélně umístěna u domu. Je sestavená ze 4 nebo 6 sloupků, jež jsou v horní části spojeny za pomoci trámků. Tvoří tak zastřešené posezení, které využijete v případě, že chcete stolovat nebo grilovat venku.

Instalace pergoly je zpravidla jednodušší než stavba altánu. Pro zastřešení si můžete vybrat různé materiály. Často se používá průsvitný polykarbonát, takže vám pergola neubere světlo proudící do vašeho domu přes okna umístěná pod přístřeškem.

Výběr místa

Před výběrem zahradního altánu je nutné si uvědomit a ujasnit, kde bude altán na zahradě stát a k čemu bude sloužit. Pokud bude zahradní altán využíván spíš pro posezení s rodinou a přáteli, je lepší ho umístit poblíž vlastního domu. Doporučuje se to z důvodu snadnější obsluhy při nošení pohoštění z domu. Jestli budete chtít altán využívat i ke grilování, pak je dnes naprosto běžným vybudovat si v altánu menší kuchyňku, kde budete mít vše potřebné při ruce.

Pokud však altán bude sloužit jako relaxační a odpočinkový kout, kam budete chodit čerpat energii, volte umístění dále od domu, nejlépe na závětrné místo. Díky větší vzdálenosti bude v altánu více klidu a pohody.

Při umístění altánu na zahradu byste měli brát v potaz také přírodní jevy a světové strany, tedy kdy kam svítí slunce, jak v daném místě fouká vítr a podobně.

Tip: Vyzkoušejte si altán nanečisto. Vykolíkujte si prostor, kde budete relaxovat a přijímat návštěvy. Vyhovuje vám místo, a co prostor, je dostatečný?

Konstrukce

Konstrukce výrazně ovlivňuje celkový vzhled i funkci altánu. Zahradní altány jsou běžně k dostání s kovovou konstrukcí, která může být vyrobena z hliníku, nebo z pevnější oceli. Zatímco výhodou hliníku je odolnost vůči rezivění (hliník na rozdíl od oceli nerezaví), výhodou oceli je vyšší pevnost a odolnost vůči namáhání.

Konstrukce zahradního altánu může mít nejrůznější tvary- nejčastějšími typy jsou však čtverec, obdélník, nebo šestiúhelník a to v rozměrech od cca 2×2 m až po velké stany a altány s rozměry cca 6×12 m.

Trubková konstrukce

Nejčastěji ji najdete u levnějších přenosných altánů. Pro výrobu se používá tenký plech, spojovací rohové díly jsou z plastu. Levnější materiál se však podepisuje na kratší životnosti a náchylnosti na zničení při fouknutí větru. Při špatných podmínkách je proto nutné altán složit.

Tip: U nejlevnějších stanů nejsou často k dispozici náhradní díly.

Větší zahradní stany (6×12 m) mají konstrukci taktéž trubkovou, ale trubky jsou silnější a spoje jsou masivní a kovové. Proto nejsou tolik náchylné ke zničení. Oblíbená je značka vidaXL nebo Palram. Ceny těchto stanů se pohybují od 10 000 Kč výš.

Nůžková konstrukce

Vyšší pořizovací cena je vykoupena spoustou výhod. Stan o velikosti 3×3 m postaví 1 člověk, stavba je rychlá, povolený nýt je možné nahradit vhodným šroubkem a i celková životnost je vyšší.

Cena takového stanu je více než příznivá. Od firmy Malatec koupíte jednoduchý stan již za 1 000 Kč.

Celoroční zahradní altány

Celoroční zahradní altány mají nejčastěji dřevěnou konstrukci. Z dřevin se používá se smrk a borovice nebo i ratan, bambus či teak. Protože se jedná o stavbu trvalého charakteru, je potřeba její realizaci řešit s úřady a sousedy. Předpisy se neustále mění, proto je dobré navštívit stavební úřad, kde vám s organizačními postupy pomohou. Stavba pevného zahradního altánu je často finančně poměrně náročná. Vyšplhat se může i ke 100 000 korun. Často se neobejdete bez pomoci řemeslníků. Pokud si však celý projekt proberete třeba se zahradním architektem, určitě bude zahrada vaší ozdobou a dobrou vizitkou.

Podlaha zahradního altánu

Zdali si vyberete zahradní altán s podlahou, nebo bez podlahy, záleží především na tom, na co altán budete využívat. Ať už si tedy pořizujete zahradní altán s podlahou, nebo si ji do altánu dodatečně necháte zabudovat, myslete především na to, že podlaha musí být bezpečná a odolná vůči venkovním povětrnostním vlivům. Dále by měla navazovat na materiál celého altánu a dobře se udržovat.

Nejvhodnějším materiálem podlahy k altánu je zámková dlažba, neklouzavé dlaždice, cihly nebo kámen. V úvahu přichází také podlaha z nepravého kamene, žulových chodníkových kostek či větších dlažebních kostek. V posledních letech se osvědčují také dřevoplastová prkna. Ať už si vyberete jakýkoliv materiál, je nutné, aby podlaha organicky navazovala nejen na terasu, ale také na své okolí.

Střecha

Střecha altánu dotváří styl celé stavby. Nejčastěji bývá sedlová a kopíruje půdorys, střechu tedy tvoří čtyřboký nebo šestiboký hranol. Altány nedisponují okapem, proto každá střecha musí mít přesah, aby voda při dešti nestékala po svislé konstrukci.

Jakou zvolíte střešní krytinu, je jen na vás. Na trhu je k dispozici velké množství střešních krytin, vybrat si tedy můžete podle vašeho vkusu a vzhledu vašeho domu. Vybírat můžete ze střešních tašek, asfaltových došek, dřevěných šindelí nebo stále oblíbenějšího rákosu.

Příslušenství

K výběru samotného altánu patří také jeho vybavení. Nábytek by se měl vybírat podle toho, abyste ho nemuseli v zimě uklízet do bezpečí. Nejčastější volbou bývá vybavení ze dřeva (od smrkového dřeva, přes borovicové až po ratan, bambus či teak), nebo z kovu.

K zahradním stanům byste měli mít možnost přikoupit třeba i moskytiéry, úsporné osvětlení nebo přenosné tašky. Pro stabilní ukotvení je dobré stan zatížit vodou či pískem plnitelným závažím. Moskytiéry volte raději v černé barvě. Jsou totiž lépe průhledné než ty v bílém provedení.

Pevný nebo přenosný altán

Pokud ještě nejste zcela rozhodnuti o tom, který přístřešek si pořídit, přinášíme vám přehled jejich vlastností i výhody a nevýhody, které s sebou nesou.

Celoroční altán Přenosný altán  
větší investice levnější varianta  
pro velkou zahradu pro malou zahradu  
ideální úkryt před všemi rozmary počasí nepřízeň počasí může altán poškodit  

Ukotvení

Altány nůžkové konstrukce jsou samonosné, což v praxi znamená, že je lze postavit i na tvrdých podkladech jako je asfalt, nebo beton. Tento typ je oblíbený nejen mezi stánkovými prodejci, ale hodí se pro svou všestrannost i pro zahrádkáře. Altány obsahují na spodní straně nohou patky pro ukotvení, tím je možné je ochránit před odfouknutím.

Pevné zahradní altány trubkovité konstrukce jsou masivnější. Jejich nohy lze zapíchnout do země a ukotvit je pomocnými lany. Ve výsledku jsou tedy mnohem pevnější a odolnější. Hodí se pro dlouhodobé umístění na daném místě.

Povolení

Při stavbě se musíte držet určitých zákonných ustanovení. Proto doporučujeme se pro aktuální informace vydat na stavební úřad. Je však jisté, že by od sousedního pozemku měl být vzdálený nejméně 2 m. Pokud nebudete zastavovat více jak 25 m2 plochy a výška nepřesáhne 5 m, není potřeba vyřizovat stavební povolení.

Jméno
Přenosný
Párty stan
Stanový přístřešek
Pergola
Kovový altán
Image
Produkt
COLEMAN Event Shelter Pro L
Malatec 7913
altán ClapTop 400
Palram Sierra 4200
Creador Florence
Hmotnost
17 kg
0.1 kg
10.5 kg
67 kg
33 kg
Šířka
365 cm
300 cm
244 cm
226 cm
300 cm
Délka
365 cm
600 cm
244 cm
425 cm
Druh materiálu
polyester
polyetylen
polyester
textil
Výška hřebene
218 cm
250 cm
210 cm
Cena ca. 4 200 CZK ca. 2 100 CZK ca. 3 600 CZK ca. 22 000 CZK ca. 4 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena