Nejlepší zahradní houpací křesla 2024 a jak vybrat

Pocit klidu a bezpečí na Vaší zahradě.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SoBuy OGS47-MS Houpací s boční kapsou Černá/šedá Nosnost 150 kg

Jak vybrat zahradní houpací křeslo

  • Tento originální kus nábytku zůstává stále v módě. A není divu. Je ideálním místem pro relaxaci. Místem, kde si můžeme odpočinout po náročném dni nad šálkem horkého čaje.
  • Houpací křeslo se hodí do obývacího pokoje, ložnice nebo třeba na verandu. Využijete jej i venku.
  • Jedním z nejoblíbenějších materiálů poslední doby je bambus. Jeho výhody jsou především v pevnosti a odolnosti.

Zahradní houpací křeslo - náš výběr

SoBuy OGS47-MS Houpací s boční kapsou Černá/šedá Nosnost 150 kg
Druh materiálu: kov, syntetické vlákno
Výška: 85 cm
Šířka: 57 cm
Hloubka sedáku: 57 cm
Barva: Černá
Zobrazit více
SoBuy OGS47-MS je houpací křeslo s boční kapsou, určené pro použití zejména na zahradě nebo terase. Křeslo váží 8,9 kg a jeho rozměry jsou 143x85x57cm. Kůlový rám je doplněn o ergonomické opěrky rukou a potah je ze syntetické tkaniny. Nasouvá se zatížení do 150 kg.
Zobrazit méně
Kondela KAZAN bílá
Výrobce: Kondela
Použití: vnitřní
Materiál polstrování: 100% bavlna
Stojan: bez stojanu
Zobrazit více
Produkt Kazan od Kondela je závěsné houpací křeslo, vyrobené z 100% bavlny. Jeho rozměry jsou 130x100 cm, nosnost až 120 kg. Je nutné jej zavěsit na dva stromy či strop pomocí závěsného systému. Barva je bílá. Stojan a karabina nejsou součástí dodání.
Zobrazit méně

Zahradní ratanová houpací křesla

Hitra Ratanové houpací křeslo BANDUNG semambo
Výrobce: Hitra
Zobrazit více
Houpací křeslo BANDUNG je vyrobeno z ratanu typu Semambo a má rozměry 65x88x95 cm (šířka, výška, hloubka). Jde o originální a cenově dostupný výrobek, který byl hodnocen jako oblíbený mezi zákazníky.
Zobrazit méně

Zahradní textilní houpací křesla

Zahradní křeslo houpací PROGARDEN světle šedá KO-X80000300
Výrobce: Ipae Progarden
Druh materiálu: kov
Výška: 92.5 cm
Šířka: 62.5 cm
Hloubka sedáku: 114 cm
Nosnost: 110 kg
Zobrazit více
Hmotnost: 6.78 kg
Barva: šedá
Zahradní houpací křeslo PROGARDEN KO-X80000300 je vybaveno polštářkem pro pohodlí. Křeslo má konstrukci ze silných ocelových trubek (až 3 cm) a vodoodpudivý potah z polyesteru. Je odolné vůči povětrnostním vlivům, UV záření a teplotním výkyvům a má nosnost 110 kg. Je volně stojící a přizpůsobeno pro venkovní využití.
Zobrazit méně
Sluawesi Zahradní houpací křeslo PE rattan
Výrobce: Strend Pro
Zobrazit více
Zahradní houpací křeslo Sulawesi PE rattan nabízí samonosnou konstrukci vysokou 250 cm pro umístění v interiéru či exteriéru. S rozměry 170 x 73 x 68 cm disponuje nosností až 150 kg. Překročení této hmotnosti zvyšuje riziko poškození křesla.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Zahradní houpací křeslo

Jak vybrat zahradní houpací křeslo

Konstrukce a materiál

Houpací křeslo by mělo mít dostatečně dlouhé zadní lyžiny, které zabrání pádu dozadu, a zajišťovací zarážku. Ta zamezuje pádu dopředu. Při nákupu křesla je vhodné vyzkoušet jeho pohodlnost a také to, jak se na něj sedá a jestli pro vás není obtížné vstát.

Houpací křeslo se stolečkem na zahradě

Houpací křesla se dnes nevyrábí pouze ze dřeva, iStock /VlarVix


Materiál jakéhokoliv zahradního nábytku musí být volen velmi pečlivě. V případě houpacích křesel můžete vybírat z mnoha dřevěných, kovových, textilních nebo ratanových variant.

MateriálPopis
RatanNábytek z přírodního ratanu je lehký, vzdušný a dobře snáší rozmary počasí. Také údržba je zde jednoduchá, ratanovou houpačku budete muset pouze občas otřít od nečistot. Téměř nezničitelnou variantou je tzv. umělý ratan. Ten věrně napodobuje vzhled přírodního ratanu a použitá syntetika nepotřebuje téměř žádnou speciální péči.
DřevoDřevo je klasika, se kterou nikdy nešlápnete vedle. Nepříznivé povětrnostní podmínky a vlhkost snáší nejlépe právě zmíněný bambus, teak nebo dub. Přestože jsou tyto dřeviny kvalitní, není vhodné vystavovat dřevěný nábytek nepříznivému počasí. U dřeva je velmi důležitá jeho ochrana. Každý materiál potřebuje speciální kůru v podobě ochranných nátěrů.
KovTaké kov je oblíbeným venkovním materiálem. Kovová především závěsná houpací křesla jsou moderní a elegantní. Kovová křesla mají vysokou odolnost a dlouhou životnost. Kovové varianty nevyžadují stejně jako ratan téměř žádnou údržbu a křeslo můžete bez obav umístit kamkoliv vás napadne. Nevýhodou tohoto materiálu je vyšší cena.
TextilTextilní závěsná houpací křesla jsou velmi atraktivní a oblíbená u všech členů rodiny. Dopustit na ně nedají zejména děti, kterým poskytnou tu správnou zábavu. Látková křesla jsou moderní a maximálně skladná. Textilní křesla je vhodné chránit před nepřízní počasí, pokud je tedy budete pořizovat do nechráněného venkovního prostoru, budete je muset uklízet. Instalace textilních křesel není nijak složitá. U většiny modelů si vystačíte pouze s jedním pevným bodem.

Typy

Houpací křesla lze rozdělit do dvou velkých skupin:

Tradiční křesla

Klasiku zná snad každý, tato křesla jsou velmi pohodlná a mají jedinečné kouzlo. Použít je můžete v interiéru i na zahradě, verandě, terase. Je vhodné na lenošení v pergole nebo altánu.
Kostra křesla je vyrobena ze dřeva, nebo kovu. Sedáky a opěradla jsou čalouněná nebo opatřená ratanovým nebo rákosovým výpletem.

Muž čte knihu na zahradě v houpacím křesle

Relaxovat můžete ve stojacím i závěsném křesle, iStock /Alina Rosanova

Závěsná křesla

Zahradní houpací křeslo
SoBuy OGS47-MS Houpací s boční kapsou Černá/šedá Nosnost 150 kg

Závěsná křesla se těší velké oblibě, pokud vám to váš byt dovolí, lze je použít uvnitř i venku. Závěsná křesla mohou být pevná. Ta jsou vyrobena ze dřeva nebo kovu. Další možností jsou pak křesla textilní.
Závěsná houpací křesla mohou být zavěšena dvěma způsoby. Buď jsou upoutána přímo na strop, nebo trám, anebo mají vlastní stabilní stojan.

Křesla, která se zavěšují do prostoru, jsou většinou textilní a je nutné je chránit před vlivy počasí. Jsou lehčí, zabírají méně místa a patří k těm levnějším. Textilní křesla jsou převážně vyrobena stejně jako houpací sítě, jen mají jiné proporce a provedení. Mohou být vyrobena ze 100% bavlny, nebo z bavlny s příměsí umělých vláken.

Křesla s vlastním stojanem vyžadují více prostoru, ale lze je umístit kamkoliv. Tato křesla jsou většinou kovová nebo ratanová a mohou zůstat venku prakticky po celý rok. Oproti textilním křeslům je jejich pořizovací cena několikanásobně větší.

Víte, že…?

Zahradní ratanová houpací křesla
Hitra Ratanové houpací křeslo BANDUNG semambo

V závěsném křesle můžete polosedět nebo i pololežet. Vaše tělo má stálou oporu a vy můžete v klidu relaxovat. Čím větší křeslo pořídíte, tím více poloh pro relaxaci budete moci využívat. Závěsné křeslo lze sehnat i ve verzi pro více osob.

Houpací křeslo na zahradě

Vyberte křeslo, které splní veškerá Vaše očekávání, iStock /Armastas

Cena

Pořízení zahradního houpacího křesla není levnou záležitostí. Cena se může šplhat až ke 30 000 Kč, kvalitní a pohodlná křesla lze pořídit do 5 000 Kč a pokud toužíte po stojanovém, budete muset zaplatit jednou tolik.

  • Do 1 000 Kč – za tuto cenu lze pořídit mnoho typů závěsných textilních křesel.
  • Od 1 500 – 5 000 Kč – v této kategorii lze vybírat stále mezi závěsnými textilními křesly a dále pak mezi klasickými houpacími křesly vyrobených z různých materiálů.
  • Od 5 000 a více – i zde můžete pořídit klasiku vyrobenou z velmi kvalitních nebo tropických dřevin a také kovu a také mnoho typů závěsných křesel se stojanem. Cena běžných závěsných křesel se pohybuje kolem cca 10 000 Kč, pokud chcete opravdu netradiční provedení, můžete za něj zaplatit i více než 25 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak houpání ovlivňuje duševní pohodu?

Houpání poskytuje radost dětem i dospělým. Je dokázané, že houpání uklidňuje, zlepšuje vnímavost i motoriku a zvyšuje inteligenci. Při houpání se totiž prokrvuje a okysličuje mozek. Tím se zvýší tělesná teplota a aktivují příjemné pocity v limbickém systému. Rytmické pohyby uklidňují a konejší, mohou také povzbuzovat mysl. Houpačka patří k vybavení mnoha domácností nebo zahrad. Stejně oblíbené je také houpací křeslo, které je k dostání v mnoha variantách a je vhodné na používání v bytech i ve venkovním prostoru.

Jak vybrat houpací křeslo na zahradu?

Na zahradu budete vybírat odolné křeslo vyrobené z tvrdého dřeva, proutí, oceli nebo železa. Dřevěná křesla musí mít dostatečnou povrchovou úpravu, aby byla zajištěna odolnost vůči poškrábání nebo také voděodolnost. Vůči dešti jsou nejméně odolná křesla z proutí, nejmenší údržbu vyžadují křesla kovová.
Zobrazit kompletní nabídku Zahradní houpací křeslo