Zahradní houpací křeslo

Pocit klidu a bezpečí na Vaší zahradě.

Jak vybrat zahradní houpací křeslo

Houpání poskytuje radost dětem i dospělým. Je dokázané, že houpání uklidňuje, zlepšuje vnímavost i motoriku a zvyšuje inteligenci. Při houpání se totiž prokrvuje a okysličuje mozek. Tím se zvýší tělesná teplota a aktivují příjemné pocity v limbickém systému. Rytmické pohyby uklidňují a konejší, mohou také povzbuzovat mysl. Houpačka patří k vybavení mnoha domácností nebo zahrad. Stejně oblíbené je také houpací křeslo, které je k dostání v mnoha variantách a je vhodné na používání v bytech i ve venkovním prostoru.

Konstrukce a materiál

Houpací křeslo by mělo mít dostatečně dlouhé zadní lyžiny, které zabrání pádu dozadu, a zajišťovací zarážku. Ta zamezuje pádu dopředu. Při nákupu křesla je vhodné vyzkoušet jeho pohodlnost a také to, jak se na něj sedá a jestli pro vás není obtížné vstát.

Materiál jakéhokoliv zahradního nábytku musí být volen velmi pečlivě. V případě houpacích křesel můžete vybírat z mnoha dřevěných, kovových, textilních nebo ratanových variant.

Závěsné
Idea závěsné zahradní křeslo
Materiál Popis
Ratan Nábytek z přírodního ratanu je lehký, vzdušný a dobře snáší rozmary počasí. Také údržba je zde jednoduchá, ratanovou houpačku budete muset pouze občas otřít od nečistot. Téměř nezničitelnou variantou je tzv. umělý ratan. Ten věrně napodobuje vzhled přírodního ratanu a použitá syntetika nepotřebuje téměř žádnou speciální péči.
Dřevo Dřevo je klasika, se kterou nikdy nešlápnete vedle. Nepříznivé povětrnostní podmínky a vlhkost snáší nejlépe právě zmíněný bambus, teak nebo dub. Přestože jsou tyto dřeviny kvalitní, není vhodné vystavovat dřevěný nábytek nepříznivému počasí. U dřeva je velmi důležitá jeho ochrana. Každý materiál potřebuje speciální kůru v podobě ochranných nátěrů.
Kov Také kov je oblíbeným venkovním materiálem. Kovová především závěsná houpací křesla jsou moderní a elegantní. Kovová křesla mají vysokou odolnost a dlouhou životnost. Kovové varianty nevyžadují stejně jako ratan téměř žádnou údržbu a křeslo můžete bez obav umístit kamkoliv vás napadne. Nevýhodou tohoto materiálu je vyšší cena.
Textil Textilní závěsná houpací křesla jsou velmi atraktivní a oblíbená u všech členů rodiny. Dopustit na ně nedají zejména děti, kterým poskytnou tu správnou zábavu. Látková křesla jsou moderní a maximálně skladná. Textilní křesla je vhodné chránit před nepřízní počasí, pokud je tedy budete pořizovat do nechráněného venkovního prostoru, budete je muset uklízet. Instalace textilních křesel není nijak složitá. U většiny modelů si vystačíte pouze s jedním pevným bodem.

Typy

Houpací křesla lze rozdělit do dvou velkých skupin:

Tradiční křesla

Klasiku zná snad každý, tato křesla jsou velmi pohodlná a mají jedinečné kouzlo. Použít je můžete v interiéru i na zahradě, verandě, terase. Je vhodné na lenošení v pergole nebo altánu.
Kostra křesla je vyrobena ze dřeva, nebo kovu. Sedáky a opěradla jsou čalouněná nebo opatřená ratanovým nebo rákosovým výpletem.

Závěsná křesla

Závěsná křesla se těší velké oblibě, pokud vám to váš byt dovolí, lze je použít uvnitř i venku. Závěsná křesla mohou být pevná. Ta jsou vyrobena ze dřeva nebo kovu. Další možností jsou pak křesla textilní.
Závěsná houpací křesla mohou být zavěšena dvěma způsoby. Buď jsou upoutána přímo na strop, nebo trám, anebo mají vlastní stabilní stojan.

Dřevěné
Blumfeldt Rushmore adirondack 71 x 95 x 105 cm

Křesla, která se zavěšují do prostoru, jsou většinou textilní a je nutné je chránit před vlivy počasí. Jsou lehčí, zabírají méně místa a patří k těm levnějším. Textilní křesla jsou převážně vyrobena stejně jako houpací sítě, jen mají jiné proporce a provedení. Mohou být vyrobena ze 100% bavlny, nebo z bavlny s příměsí umělých vláken.

Křesla s vlastním stojanem vyžadují více prostoru, ale lze je umístit kamkoliv. Tato křesla jsou většinou kovová nebo ratanová a mohou zůstat venku prakticky po celý rok. Oproti textilním křeslům je jejich pořizovací cena několikanásobně větší.

Víte, že…?

V závěsném křesle můžete polosedět nebo i pololežet. Vaše tělo má stálou oporu a vy můžete v klidu relaxovat. Čím větší křeslo pořídíte, tím více poloh pro relaxaci budete moci využívat. Závěsné křeslo lze sehnat i ve verzi pro více osob.

Se stříškou
Hecht Dream

Cena

Pořízení zahradního houpacího křesla není levnou záležitostí. Cena se může šplhat až ke 30 000 Kč, kvalitní a pohodlná křesla lze pořídit do 5 000 Kč a pokud toužíte po stojanovém, budete muset zaplatit jednou tolik.

  • Do 1 000 Kč – za tuto cenu lze pořídit mnoho typů závěsných textilních křesel.
  • Od 1 500 – 5 000 Kč – v této kategorii lze vybírat stále mezi závěsnými textilními křesly a dále pak mezi klasickými houpacími křesly vyrobených z různých materiálů.
Závěsné
Zahradní závěsné křeslo malé, výplet šedý umělý ratan, potah šedá látka, kovová konstrukce, šedý kladívkový lak
  • Od 5 000 a více – i zde můžete pořídit klasiku vyrobenou z velmi kvalitních nebo tropických dřevin a také kovu a také mnoho typů závěsných křesel se stojanem. Cena běžných závěsných křesel se pohybuje kolem cca 10 000 Kč, pokud chcete opravdu netradiční provedení, můžete za něj zaplatit i více než 25 000 Kč.
Jméno
Závěsné
Dřevěné
Se stříškou
Závěsné
Image
Produkt
Idea závěsné zahradní křeslo
Blumfeldt Rushmore adirondack 71 x 95 x 105 cm
Hecht Dream
Zahradní závěsné křeslo malé, výplet šedý umělý ratan, potah šedá látka, kovová konstrukce, šedý kladívkový lak
Kondela Elvio Zahradní houpací křeslo, šedá
Výrobce
Blumfeldt
Hecht
Kondela
Použití
venkovní
venkovní
venkovní
Hmotnost
7.16 kg
Cena ca. 1 000 CZK ca. 3 000 CZK ca. 5 500 CZK ca. 6 200 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena