Zahradní vysavač

Hrabání listí už nebude taková dřina.

ca. 900 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 2 200 CZK

Jak vybrat zahradní vysavač

  • Úklid spadaného listí může být mnohem jednodušší než doteď. Hrábě nechte uklizené a vyberte si rychlejšího pomocníka, který listí vysaje a uklidí do nádoby, z níž ho jednoduše vysypete do bio popelnice či na váš zahradní kompost.
  • Při výběru zahradního vysavače byste se měli řídit rozlohou vaší zahrady, ale také dalšími parametry jako je například hmotnost aj., které jsou u každého typu rozdílné.
  • Příkon a výkon jsou dva rozdílné ukazatele. Vždy tedy porovnávejte stejné parametry, jinak se svým novým pomocníkem nemusíte být vůbec spokojeni.
  • Abyste nemuseli neustále vysypávat odpadní nádobu, věnujte pozornost jejímu objemu. Protože čím větší, tím lepší. Navíc, listí není těžké, proto se nemusíte velké nádoby vůbec bát.

Typy zahradních vysavačů

Jak už jste i u jiných zahradních pomocníků s pohonem zvyklí, i zde se dělí na 3 základní typy. Při výběru byste se měli řídit rozlohou vaší zahrady, ale také dalšími parametry jako je například hmotnost aj., které jsou u každého typu rozdílné.

Typ Popis
Elektrický vysavač Jestliže máte u vašeho domu malou či středně velkou zahradu, postačí vám elektrický pohon. Mezi jeho výhody patří nízká hlučnost, hmotnost. Navíc vám odpadá starost s dobíjením akumulátoru či pravidelné doplňování benzínu. Počítejte však s tím, že v blízkosti potřebujete mít elektrickou 230V zásuvku. Což znamená dávat neustále pozor na kabel.
Benzínový vysavač Opak elektřiny je benzinový pohon. Na malé zahrady ho nevyužijete tolik jako na ty s velkou rozlohou. Pokud pominete vyšší hmotnost, hluk a zápach benzínového motoru, můžete od vysavače očekávat dlouhý provoz a vysoký výkon.
Akumulátorový vysavač Posledním typem zahradního vysavače je ten, který funguje na základě energie získané z akumulátoru. Oceníte zejména jeho nízkou hmotnost, a hlavně tichý chod. Nevýhodou však zůstává nízká výdrž akumulátoru a jeho časté nabíjení.

Příkon

Příkon a výkon jsou dva rozdílné ukazatele. Vždy tedy porovnávejte stejné parametry, jinak se svým novým pomocníkem nemusíte být vůbec spokojeni.

Mobilní
Fieldmann FZF 4030-E
  • Elektrický model: U modelů, který pro svůj provoz potřebují elektrickou energii, počítejte s příkonem minimálně 2 000 W.
  • Benzinový model: Zatímco u elektrických modelů se udává příkon, sílu benzinového motoru značí výkon, pohybující se nad hranicí 1 000 W.

Sací síla

Stejně jako příkon nebo výkon byste měli sledovat i sací sílu. Ta udává objem nasátého vzduchu včetně listí. Parametr poznáte podle označení litrů za sekundu nebo metrů krychlových za hodinu či minutu. Aby zahradní vysavač plnil správnou funkci, vybírejte takový, jehož sací výkon se pohybuje kolem 220 l/s nebo v přepočtu 800 m³/h.

Sběrný koš

Abyste nemuseli neustále vysypávat odpadní nádobu, věnujte pozornost jejímu objemu. Protože čím větší, tím lepší. Navíc, listí není těžké, proto se nemusíte velké nádoby vůbec bát. U malých zahradních vysavačů můžete očekávat objem zhruba kolem 17 litrů. Naopak velké nádoby pojmou až 60 litrů. Doporučujeme vám zvolit zlatou střední cestu s nádobou od 30 do 40 litrů.

3000 W
Black & Decker GW3031BP

Víte, že…?

Některé modely dokonce umí rozdrtit vysátý odpad, čímž zmenšuje objem listí, ale hlavně usnadňuje kompostování. Ale pozor, s větvičkami či jiným drobným odpadem si poradí jen benzinové vysavače, jelikož mají větší sílu.

Nejznámější značky

Pravděpodobně od svého zahradního vysavače očekáváte také delší životnost. Proto byste se měli zaměřit na dlouhodobě prověřené značky, mezi nimiž jsou například: Fieldman, Gardena, Husquarna, Makita či Hitachi.

Cena

Prošli jsme dnes společně hned několik parametrů, na které byste se v případě zahradního vysavače měli zaměřit. Teď už tedy nezbývá čas na nic jiného, než se podívat na rozdělení do jednotlivých cenových kategorií.

Tichý akumulátorový
Makita DUB184Z

Cena do 1 000 Kč

I za „pár korun“ se dá pořídit zahradní vysavač. Spokojit se ovšem musíte s elektrickým pohonem a měkkým plastem, kde mimo jiné hrozí jeho popraskání. Kapacita koše bývá také malá, proto musíte počítat s častějším vysypáváním.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Hledáte-li pomocníka na vaši zahradu k rodinnému domu, jistě se spokojíte s modelem zahradního vysavače v této cenové kategorii. Mimo běžný elektrický můžete zakoupit akumulátorový přístroj. Sběrná nádoba disponuje průměrnou kapacitou kolem 45 litrů.

Cena nad 5 000 Kč

Jestliže se vám zalíbil benzinový zahradní vysavač, počítejte také s vyšší cenou. Při ceně nad 5 000 Kč však počítejte s menší sběrnou nádobou. Chcete-li však profesionální stroj, počítejte s investicí kolem 15 000 Kč. Ten oceníte zejména na velké zahrady. Na malé, kde rostou jen 3 stromy, jsou zbytečné.

Vysávání/foukání
Gardena ErgoJet 3000 9332-20

Víte, že…?

Pro ještě lepší práci můžete ke stroji dokoupit jeden či dva popruhy, které rozloží sílu na celé tělo. Popruh umístíte buď na jedno rameno, či v případě dvou na obě ramena stejně jako batoh.

Otázky a odpovědi

Jaká je hmotnost zahradních vysavačů?

Hmotnost zcela jistě patří mezi další důležité parametry, jelikož práce na zahradě by měla přinášet radost. Výrobci vás v žádném případě nechtějí strhat. První radou na začátek je, že nižší hmotnost budou mít zahradní vysavače s nižším výkonem. Počítat však můžete s rozsahem od 2 kg až do 7 kg. Přičemž pro zachování pohodlí, doporučujeme volit model, jenž váží maximálně 4 kg.

Z čeho jsou vysavače vyrobeny?

Větší část zahradního vysavače bývá vyrobena z měkkého plastu. Zatímco vnitřní části, jako je například ventilátor, se dodává v tvrdším plastu označovaném také jako ABS. Ovšem pokud vám nevadí investovat více peněz, dejte přednost vnitřním částím, které jsou vyrobeny z kovu. Jelikož jim odolá i malý kamínek a nezlomí je, jako právě v případě plastu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Mobilní
3000 W
Tichý akumulátorový
Vysávání/foukání
Napájecí napětí 230 V
Image
Produkt
Fieldmann FZF 4030-E
Black & Decker GW3031BP
Makita DUB184Z
Gardena ErgoJet 3000 9332-20
Black & Decker 3000 W BEBLV300-QS
Výrobce
Fieldmann
Black & Decker
Makita
GARDENA
Hmotnost
3.5 kg
10.24 kg
3 kg
4.8 kg
4.4 kg
Pohon
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
Foukání
Drticí zařízení
Rychlost foukání
270 km/h
418 km/h
188 km/h
310 km/h
404 km/h
Objem sběrného koše
45 l
72 l
45 l
72 l
Cena ca. 900 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 900 CZK ca. 2 400 CZK ca. 2 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.