Závitová tyč

Spojovací materiál nejen pro řemeslníky.

ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 0 CZK

Jak vybrat závitovou tyč

 • Závitová tyč je spojovací materiál, který používají řemeslníci, konstruktéři a stavitelné.
 • Závitovou tyč vybírejte podle délky a průměru.
 • Nejčastější provedení je závit jemný a metrický.

Délka a průměr

Jak bylo zmíněno, závitová tyč přichází na scénu tam, kde i ten největší šroub nestačí. Délky závitových tyčí se v základní nabídce prodávají v délce 1, 2 a 3 metrů.

 • Pro upravení na přesnou délku si závitovou tyč můžete seříznout.
 • Délku určuje především Vaše aktuální potřeba.
 • Co potřebujete spojit, jak dlouhý spoj to bude nebo jak hluboko budete tyč zapouštět.
Kvalitní
Závitová tyč M18 1m DIN 975 10.9

Druhým rozměrem, který při výběru závitové tyče budete volit je průměr. Pro výběr správného průměru sledujte u tyčí číslo za označením „M“. Například M20 je průměr 20 mm.

Podle čeho se zvolí ten správný průměr?

 • To by měli určit především konstruktéři daného projektu.
 • Ti vypočtou jak silná a hrubá by měla závitová tyč na daném spoji být, aby udržela, to co udržet má.
 • Samozřejmě, čím hrubší průměr, tím pevnější spoj, ale zase stoupá cena.
Trapézový
Závitová tyč trapézová

Typ závitu

Když jsme u závitové tyče, tak není možné se nezmínit o samotném závitu. Nejčastější provedení je závit jemný a metrický. To, že se jedná o metrický závit, poznáte z výše zmíněného označení „M“.

 • Primárně se používají závity pravé, tedy ty, které se dotahují ve směru hodinových ručiček.
 • Jemný závit stoupá pomaleji a je u něj menší riziko stržení závitu.

V 90 % případů budete potřebovat závitovou tyč s tímto závitem. Pokud na to přijde, na trhu jsou k dostání i tyče s jiným typem závitu – trapézový, palcový a s levým utahováním.

Pozinkovaná
Závitová tyč M8 x 1000 – DIN 975/ 8.8 – modře pozinkováno

Na závitu je také dobře poznat kvalita zpracování závitové tyče. Závit by měl být na omak ostrý a dobře vybroušený.

Materiál, pevnost a povrchová úprava

Dostali jsme se ke kvalitativním parametrům. Mezi ty patří materiálu a jeho pevnost. K tomu si přidejme i povrchovou úpravu.

Materiál a povrchová úprava

Závitové tyče se vyrábějí především z uhlíkové oceli. Ve výjimečných případech a speciálních požadavcích si můžete pořídit závitovou tyč z hliníkových slitin, které jsou lehčí nebo titanových slitin, které jsou super pevné.

Nerezová
LEVIOR Tyč závitová M10, 1m, DIN 976, Nerezová (D)

Pevnost materiálu

Pro orientaci v pevnosti materiálu Vám pomůže značení podle normy ISO, kterým se řídí výrobci závitových tyčí. Ty se dle pevnosti dělí do šesti kategorií, které jsou značeny barvami. Pro snadnější orientaci přidáváme tabulku, kde jsou jednotlivé pevnosti seřazeny od nejnižší po nejvyšší.

Pevnost Barevné značení
4,8 bez označení
8,8 žlutá
10,9 bílá
12,9 černá
A2 zelená
A4 červená

Tyče s označením A2 a A4 jsou vyrobeny z nerezové oceli. Obě jsou odolné proti korozi, s tím že A4 je vyšší třída jde ji využít i tam, kde působí soli či jiná chemie. Hodí se například do průmyslu, chlórovaných bazénů apod.

Výrobci

Závitové tyče vyrábí mnoho výrobců spojovacího materiálu. Pořídíte je v každém hobby marketu, stavebninách nebo železářství. Spíše, než jméno výrobce sledujte, jestli kvalitu provedení a samozřejmě cenu!

Tyč závitová, DIN 975, pevnost 8.8., pozinkovaná – M10 délka = 1m, balení 1 ks

Ceny

Cena samozřejmě závisí na všech výše zmíněných parametrech – tedy délce tyče, průměru a pevnosti materiálu. Abyste si dokázali udělat představu, tak srovnáme přibližné ceny tyče o délce 1 m a různých průměrech. Do srovnání zadáme tyč o nejnižší kvalitě, vyrobené z pozinkované oceli s pevností 4,8 a poté typ A2, který je z nerezové oceli, vhodný pro interiér i exteriér a je to populární typ mezi řemeslníky, kteří nechtějí šetřit na kvalitě.

Průměr Pevnost 4,8 Pevnost A2
M6 15 Kč 35 Kč
M8 25 Kč 50 Kč
M 10 35 Kč 75 Kč
M 12 50 Kč 100 Kč

Víte, že…?

Jak je vidět z tabulky, kvalita materiálu má zásadní vliv na výslednou cenu závitové tyče. Při výběru vhodného materiálu tedy kvalitě věnujte hlavní pozornost. Nízká kvalita by se Vám časem mohla vymstít, na druhé straně předimenzovaný projekt se zbytečně prodraží.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí?

Závitová tyč je spojovací materiál, který používají řemeslníci, konstruktéři a stavitelné. Závitovou tyč můžete použít například pro kotvení do betonu, výstavbě střechy (krokve a krovy) nebo pro spojení ploch, kde Vám už šrouby délkou nestačí. Závitovou tyč použijete i v kombinaci s dalšími prvky, například pro napínání. Jak se zorientovat ve výběru? Podívejme se na základní parametry.

Jak vybrat závitovou tyč?

Na Vašem výběru záleží, jestli sáhnete po levnějších tyčích bez povrchové úpravy nebo naopak s pozinkovanou povrchovou úpravou. Pozinkovaná úprava se bude hodit hlavně tam, kde závitová tyč čelí povětrnostním vlivům. Tato ochranná vrstva zabezpečí obranu pro korozi. Pro tento účel se vyplatí sáhnout po tyči s žárovým pozinkováním. Pro interiéry, kde není vysoká vlhkost, si vystačíte s tyčí bez povrchové úpravy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.