Žehlička

Žádná nitka nebude nakřivo.

ca. 1 500 CZK
ca. 600 CZK
ca. 6 700 CZK
ca. 800 CZK
ca. 700 CZK
ca. 3 000 CZK

Jak vybrat žehličku?

Žehlení prádla je součástí procesu jeho očisty už od nepaměti. Máte rádi vůni vypraného prádla, ale děsí vás představa několika hodin strávených u žehlicího prkna? Jenže nemáte kam utéct a nezbývá vám nic jiného, než se s horou oblečení nějak poprat? Aby se tato činnost stala snesitelnou nebo přímo zábavnou, máme pro vás několik tipů a rad pro správný výběr žehličky.

Před nákupem

Co je nutné vědět, abyste si tuto práci co nejvíce usnadnili a zpříjemnili? Jak vlastnit spotřebič, po kterém rádi sáhnete, a který se nezastaví před žádným materiálem? Zde je souhrn toho nejdůležitějšího, co je třeba vědět před nákupem samotného spotřebiče.

Typ žehličky Výhody Nevýhody
Suché žehlení Jednoduchá obsluha a údržba Vhodné do bytů se zvýšenou vlhkostí Nízká cena Pomalejší žehlení Nejsou vhodné pro žehlení všech materiálů
Napařovací žehličky Snadnější a rychlejší žehlení díky páře Dobrý poměr cena/výkon Užitečné funkce navíc Vyžadují údržbu (pokud nemají samočistící systém)
Parní stanice Vysoký a konstantní výkon páry Nejrychlejší a nejefektivnější žehlení Snadná a komfortní manipulace Objemnější proti klasické žehličce Delší čekání na zahřátí Vyšší pořizovací cena
Cestovní žehličky Lehké a skladné Snadné a rychlé použití Rychlé nahřátí Nízký výkon Malý objem zásobníku vody

Typ žehličky

Nejdříve ze všeho je nutné se rozhodnout, který typ bude pro vás ten nejvhodnější. Výběr záleží na četnosti žehlení a množství prádla. Máte plné koše nebo potřebujete vyžehlit jen pár kousků prádla? Nyní si představíme jednotlivé tipy.

Napařovací
Philips Azur Performer Plus GC4516/40
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Suché žehlení

Tento spotřebič byl donedávna součástí každé domácnosti. Je založen na maximální jednoduchosti. Má snadné ovládání, madlo pro uchopení a hladkou žehlící plochu. Je vhodný v případě, že nemáte velké množství prádla, nebo tuto činnost provozujete sporadicky. Předností tohoto výrobku je nízká pořizovací cena a snadná údržba. Další výhodou je jeho nízká hmotnost. Mezi nevýhody patří pomalejší žehlení. Problémem bývá také syntetika, ta se může na její povrch lehce přilepit. Přírodní materiály jako je bavlna a len však zvládne dokonale.

Napařovací žehličky

Během posledních let si získaly velkou oblibu a na trhu patří k nejpoužívanějším. Pára vycházející z otvorů na žehlící ploše usnadňuje práci a výrazně ji tak zkracuje. Základní typy nejsou příliš drahé, cena se odvíjí od technické vybavenosti jednotlivých značek. Součástí je řada doplňkových systémů, které práci usnadní, prodlouží životnost a mají vliv na celkovou bezpečnost.

Parní stanice

Tento typ ocení ti, kteří žehlí velmi často velké množství prádla. Technologie spočívá v odděleném výrobníku páry a samostatné žehlící ploše. Velkou výhodou je zajisté to, že díky tomuto řešení nedochází k odkapávání vody na jednotlivé kusy oblečení. Také tato žehlička díky páře výrazně zkracuje dobu žehlení a to až o třetinu. Pára se generuje neustále, je k dispozici v příslušné teplotě a vypouštěna pod vysokým tlakem. Nádrž na vodu je větší a je umístěná ve stanici. Výhodou je menší hmotnost a lehčí zacházení. Takový komfort má za důsledek vyšší cenu.

Klasická
Eta 7246
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Cestovní žehličky

Jsou vhodné pro vyžehlení malého množství prádla. Jejich výhodou je skladnost, nízká hmotnost a cena. Jsou vyráběny v napařovací variantě.

Žehlící plocha

Tento parametr patří k tomu nejdůležitějšímu. Na trhu existuje řada povrchů, pojďme si je tedy postupně představit.

Nerez a hliník

Tyto materiály jsou využívány u levnějších modelů. Na první pohled vypadají pěkně, horší je to ale s údržbou. Ta se musí provádět jen speciálními pastami. Velkou nevýhodou je snadné poškrábání. Je proto nutné dávat pozor na zipy a kovové ozdoby. Hliník je nejhorší varianta, nerez je na tom o poznání lépe, ale na doporučení to stále není.

Parní stanice
TEFAL GV 9571
ca. 6 700 CZK
Aktuálni cena

Keramika

Je ve střední cenové kategorii a má velmi dobré výsledky. Výhodou je vysoká výdrž, odolnost a nepřilnavost. U keramiky lze ocenit rovnoměrné rozložení tepla, díky němuž je žehlení efektivnější. Při špatné manipulaci hrozí poškrábání nebo odštípnutí okrajových částí. Výrobcem takového povrchu je Tefal.

Plocha s nepřilnavým povrchem

Obvykle se pod tímto označením setkáváme se slitinami nejrůznějších kovů. Dominantou jsou nepřilnavé vlastnosti. Zde nelze jednoznačně tvrdit, která plocha je dobrá nebo špatná. Hlavním kritériem při výběru je cena. Zde platí čím dražší, tím kvalitnější.

Platinium

Povrch je odolný proti poškrábání, plocha je tvrdá a odolná. Dlouhá životnost je vykompenzovaná vyšší cenou. Tyto povrchy u výrobků patří značce Rowenta.

Cestovní
Rowenta DA 1510 First Class
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

SteamGlide

Povrch odolává větším nárazům a poškrábání. Materiál má vynikající přilnavost, látka se nepřichytává a vyhnete se tak náročnému čištění. Výrobek patří značce Phillips.

Autoclean Catalys

Plocha vybavená speciální vrstvou, která má dobré vlastnosti a dokáže se sama čistit. Žehlící plocha se nepřichytává a snadno klouže po jakémkoliv materiálu. Značka výrobce Tefal.

Saphir

Jeden z nejlepších povrchů na trhu. Jedná se o tvrdou slitinu, žehlící plochu lze čistit i drátěnkou. Plocha se v běžných podmínkách nedá poškrábat. Výrobcem je Braun.

Ruční napařovač
Ariette-Scarlett 4167
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Funkce

Napařovací žehličky se pyšní řadou funkcí. Nyní si některé z nich představíme.

  • Systém odvápnění – lze dolévat kohoutkovou vodu, díky odvápnění je voda zbavena nežádoucích látek. Tímto systémem jsou vybaveny téměř všechny modely, je ale dobré po každém vyžehlení vylévat vody ze zásobníku. Ani odvápňovací systém nedokáže zabránit vytváření řas v odstáté vodě.
  • Systém Anti-drip – zastaví tvorbu páry v případě nízké teploty, nedochází tak k odkapávání vody na látku a vyhnete se případným skvrnám
  • Bezpečné vypnutí – pojistka, která po nějaké době nečinnosti žehličku vypne
  • Systém samočištění – voda se automaticky ohřeje na vysokou teplotu, kterou poté vylejete i s nečistotami.

Příkon a výkon

Příkon je uváděn ve wattech, čím vyšší příkon, tím lepší výsledek. Příkon se pohybuje kolem 1 400 W, za průměrné jsou považovány hodnoty kolem 2 000 W. Nejlepších výsledků dosáhnete s příkonem 2600 W. S vyšším příkonem roste vyšší spotřeba elektrické energie.
Parní výkon je množství uvolňované páry v gramech za 1 minutu. Průměrná žehlička by měla mít výkon 30-40 g/min.

Bezdrátová
Tefal Freemove FV9976E0
ca. 3 000 CZK
Aktuálni cena

Cena

Obecně se dá říct, že čím dražší žehličku pořídíte, tím lepší kvalitu dostanete. Za cenu 1000 Kč můžeme pořídit vysoce kvalitní napařovací žehličku. Cenové rozpětí je od 500 – 3000 Kč a více. Velkou roli zde hraje právě povrch žehlící plochy.

  • 500 – 1000 Kč – napařovací žehličky v této cenové kategorii mívají nižší parní ráz 100 – 150 g/min. Cena je nízká díky nekvalitní žehlící ploše a systém odvápnění, který je již běžným standardem zde také nenajdete.
  • 1000 – 3000 Kč – žehlící plocha je kvalitnější, jedná se zde o Saphir nebo plochu s automatickým čištěním. Parní ráz je více než 200g/min a přináší novodobější způsob žehlení. Nechybí ani vertikální napařování a automatické vypínání.
  • nad 3000 Kč – výrobky ve špičkové kvalitě, Žehlící plocha je z nejodolnějších materiálů a odolává jakémukoliv poškrábání. Příkon překračuje hranici 2 800 W. Parní žehlící systém je v rozmezí 4 000 – 5 000 Kč. Cena těch nejlepších zařízení dosahuje hranice až 9 000 Kč.

Ekologická likvidace

Při koupi nového spotřebiče je na místě otázka, jak zlikvidovat ten stávající a nevyhovující. V ceně spotřebiče je započítán i příspěvek za ekologickou likvidaci. Tento příspěvek se platí z nařízení Ministerstva životního prostředí. Podle odhadu odborníků ale více než polovina elektroodpadu končí v popelnicích.

Pouze odborná recyklace dokáže ochránit životní prostředí od škodlivých vlivů. Spotřebiče vyhozené například v lese mohou ohrozit zdraví a bezpečnost především dětí a domácích mazlíčků.

Vysloužilé spotřebiče může čekat dvojí osud. Mohou skončit v komunálním odpadu, případně na černé skládce, kde dále zamořují životní prostředí. Ideálně se v rámci zpětného odběru elektrozařízení dostanou ke specializované firmě, která zajistí jejich recyklaci a využití recyklovaných materiálů ve výrobě.

Pamatujte tedy na to, že vyřazené spotřebiče můžete zdarma odevzdat v místech zpětného odběru ve sběrných dvorech obcí, zlikvidovat v rámci mobilních svozů nebo při výměně v prodejně s elektrospotřebiči.

Víte, že…?

Jak vyžehlit různé druhy oblečení jistě hravě zvládnete. Žehlička se dá ale využít i jinak. Přinášíme několik tipů na její využití, o kterých jste možná nevěděli. Žehlička vám velmi dobře poslouží jako laminovací stroj. Stačí vložit důležitý dokument, dárkový poukaz nebo třeba fotografii do plastových desek, přikrýt ručníkem a přejet žehličkou. Tento šikovný spotřebič poslouží při opravách povrchu nábytku, s její pomocí opravíte i odchlípnuté samolepky. Pokud potřebujete neprodyšně uzavřít sáček s potravinami, pomůže i zde. S její pomocí můžete lehce vysušit květiny a ozdobit si domov.

Budoucnost bez žehlení

Pokud si stejně jako mnoho dalších přejete vyhnout v budoucnu žehlení, máme pro vás dobrou zprávu. Přichází roboti, kteří tuto práci udělají za vás.

Společnost Siemens představila automatického žehliče košil, který byl oceněn Kolumbovým vejcem, což je cena, která se uděluje výrobkům, které přinášejí technický pokrok a výhody pro spotřebitele.

Čím Siemens porotu ohromil? Byla to jednoduchost, design a technické vybavení nové generace. Ovládání je velice jednoduché, stačí vypranou košili navléknout na panáka a o všechno ostatní se už postará spotřebič. Stisknutím tlačítka začne foukat horký vzduch, který oděv vysuší a vyhladí. Podobně upraví saka, kabáty i bundy. LED displej ukazuje čas a konec programu oznámí signál.

Společnosti se i nadále zabývají zdokonalováním svých výrobků. Jedno je ale jisté už teď. Nový trend v této oblasti je tedy na světě.

Jméno
Napařovací
Klasická
Parní stanice
Cestovní
Ruční napařovač
Bezdrátová
Image
Produkt
Philips Azur Performer Plus GC4516/40
Eta 7246
TEFAL GV 9571
Rowenta DA 1510 First Class
Ariette-Scarlett 4167
Tefal Freemove FV9976E0
Délka přívodového kabelu
2 m
3 m
1.7 m
2 m
2.5 m
1.8 m
Hmotnost
1.5129 kg
1.16 kg
5.1 kg
1.05 kg
0.84 kg
1.8 kg
Objem vodní nádržky
300 ml
1900 ml
70 ml
260 ml
250 ml
Parní ráz
190 g/min
550 g/min
45 g/min
20 g/min
200 g/min
Příkon
2400 W
1000 W
2600 W
1000 W
1200 W
2600 W
Systém odvápňování
Vertikální napařování
Žehlící plocha
steamGlide
nerezové
keramické
nerezové
nerezové
Durilium AirGlide Autoclean
Rovnoměrné dávkování páry
45 g/min
160 g/min
10 g/min
40 g/min
Samočištění
Systém proti odkapávání
Automatické vypínání
Kropení
Cena ca. 1 500 CZK ca. 600 CZK ca. 6 700 CZK ca. 800 CZK ca. 700 CZK ca. 3 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena