Žehlička

Žádná nitka nebude nakřivo.

ca. 2 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 600 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat žehličku?

 • Žehlení prádla je součástí procesu jeho očisty už od nepaměti.
 • Žehliček je několik typů, mezi vůbec nejoblíbenější patří napařovací žehličky, náročnější mohou sáhnout po napařovací stanici.
 • Nejdůležitějším parametrem je materiál žehlící plochy.
 • Moderní žehličky Vám umožňují využívat různé funkce.

Před nákupem

Co je nutné vědět, abyste si tuto práci co nejvíce usnadnili a zpříjemnili? Jak vlastnit spotřebič, po kterém rádi sáhnete, a který se nezastaví před žádným materiálem? Zde je souhrn toho nejdůležitějšího, co je třeba vědět před nákupem samotného spotřebiče.

Typ žehličky Výhody Nevýhody
Suché žehlení Jednoduchá obsluha a údržba Vhodné do bytů se zvýšenou vlhkostí Nízká cena Pomalejší žehlení Nejsou vhodné pro žehlení všech materiálů
Napařovací žehličky Snadnější a rychlejší žehlení díky páře Dobrý poměr cena/výkon Užitečné funkce navíc Vyžadují údržbu (pokud nemají samočistící systém)
Parní stanice Vysoký a konstantní výkon páry Nejrychlejší a nejefektivnější žehlení Snadná a komfortní manipulace Objemnější proti klasické žehličce Delší čekání na zahřátí Vyšší pořizovací cena
Cestovní žehličky Lehké a skladné Snadné a rychlé použití Rychlé nahřátí Nízký výkon Malý objem zásobníku vody

Typ žehličky

Nejdříve ze všeho je nutné se rozhodnout, který typ bude pro vás ten nejvhodnější. Výběr záleží na četnosti žehlení a množství prádla. Máte plné koše nebo potřebujete vyžehlit jen pár kousků prádla? Nyní si představíme jednotlivé tipy.

Vysoký parní výkon
Tefal FV 9845

Suché žehlení

Tento spotřebič byl donedávna součástí každé domácnosti. Je založen na maximální jednoduchosti. Má snadné ovládání, madlo pro uchopení a hladkou žehlící plochu. Je vhodný v případě, že nemáte velké množství prádla, nebo tuto činnost provozujete sporadicky. Předností tohoto výrobku je nízká pořizovací cena a snadná údržba. Další výhodou je jeho nízká hmotnost. Mezi nevýhody patří pomalejší žehlení. Problémem bývá také syntetika, ta se může na její povrch lehce přilepit. Přírodní materiály jako je bavlna a len však zvládne dokonale.

Napařovací žehličky

Během posledních let si získaly velkou oblibu a na trhu patří k nejpoužívanějším. Pára vycházející z otvorů na žehlící ploše usnadňuje práci a výrazně ji tak zkracuje. Základní typy nejsou příliš drahé, cena se odvíjí od technické vybavenosti jednotlivých značek. Součástí je řada doplňkových systémů, které práci usnadní, prodlouží životnost a mají vliv na celkovou bezpečnost.

Parní stanice

Tento typ ocení ti, kteří žehlí velmi často velké množství prádla. Technologie spočívá v odděleném výrobníku páry a samostatné žehlící ploše. Velkou výhodou je zajisté to, že díky tomuto řešení nedochází k odkapávání vody na jednotlivé kusy oblečení. Také tato žehlička díky páře výrazně zkracuje dobu žehlení a to až o třetinu. Pára se generuje neustále, je k dispozici v příslušné teplotě a vypouštěna pod vysokým tlakem. Nádrž na vodu je větší a je umístěná ve stanici. Výhodou je menší hmotnost a lehčí zacházení. Takový komfort má za důsledek vyšší cenu.

Klasická
Eta 7246

Cestovní žehličky

Jsou vhodné pro vyžehlení malého množství prádla. Jejich výhodou je skladnost, nízká hmotnost a cena. Jsou vyráběny v napařovací variantě.

Žehlící plocha

Tento parametr patří k tomu nejdůležitějšímu. Na trhu existuje řada povrchů, pojďme si je tedy postupně představit.

Nerez a hliník

Tyto materiály jsou využívány u levnějších modelů. Na první pohled vypadají pěkně, horší je to ale s údržbou. Ta se musí provádět jen speciálními pastami. Velkou nevýhodou je snadné poškrábání. Je proto nutné dávat pozor na zipy a kovové ozdoby. Hliník je nejhorší varianta, nerez je na tom o poznání lépe, ale na doporučení to stále není.

Parní stanice
TEFAL GV 9571

Keramika

Je ve střední cenové kategorii a má velmi dobré výsledky. Výhodou je vysoká výdrž, odolnost a nepřilnavost. U keramiky lze ocenit rovnoměrné rozložení tepla, díky němuž je žehlení efektivnější. Při špatné manipulaci hrozí poškrábání nebo odštípnutí okrajových částí. Výrobcem takového povrchu je Tefal.

Plocha s nepřilnavým povrchem

Obvykle se pod tímto označením setkáváme se slitinami nejrůznějších kovů. Dominantou jsou nepřilnavé vlastnosti. Zde nelze jednoznačně tvrdit, která plocha je dobrá nebo špatná. Hlavním kritériem při výběru je cena. Zde platí čím dražší, tím kvalitnější.

Platinium

Povrch je odolný proti poškrábání, plocha je tvrdá a odolná. Dlouhá životnost je vykompenzovaná vyšší cenou. Tyto povrchy u výrobků patří značce Rowenta.

Cestovní
Rowenta DA 1510 First Class

SteamGlide

Povrch odolává větším nárazům a poškrábání. Materiál má vynikající přilnavost, látka se nepřichytává a vyhnete se tak náročnému čištění. Výrobek patří značce Phillips.

Autoclean Catalys

Plocha vybavená speciální vrstvou, která má dobré vlastnosti a dokáže se sama čistit. Žehlící plocha se nepřichytává a snadno klouže po jakémkoliv materiálu. Značka výrobce Tefal.

Saphir

Jeden z nejlepších povrchů na trhu. Jedná se o tvrdou slitinu, žehlící plochu lze čistit i drátěnkou. Plocha se v běžných podmínkách nedá poškrábat. Výrobcem je Braun.

Ruční napařovač
Ariette-Scarlett 4167

Funkce

Napařovací žehličky se pyšní řadou funkcí. Nyní si některé z nich představíme.

 • Systém odvápnění – lze dolévat kohoutkovou vodu, díky odvápnění je voda zbavena nežádoucích látek. Tímto systémem jsou vybaveny téměř všechny modely, je ale dobré po každém vyžehlení vylévat vody ze zásobníku. Ani odvápňovací systém nedokáže zabránit vytváření řas v odstáté vodě.
 • Systém Anti-drip – zastaví tvorbu páry v případě nízké teploty, nedochází tak k odkapávání vody na látku a vyhnete se případným skvrnám
 • Bezpečné vypnutí – pojistka, která po nějaké době nečinnosti žehličku vypne
 • Systém samočištění – voda se automaticky ohřeje na vysokou teplotu, kterou poté vylejete i s nečistotami.

Příkon a výkon

Příkon je uváděn ve wattech, čím vyšší příkon, tím lepší výsledek. Příkon se pohybuje kolem 1 400 W, za průměrné jsou považovány hodnoty kolem 2 000 W. Nejlepších výsledků dosáhnete s příkonem 2600 W. S vyšším příkonem roste vyšší spotřeba elektrické energie.
Parní výkon je množství uvolňované páry v gramech za 1 minutu. Průměrná žehlička by měla mít výkon 30-40 g/min.

Cena

Obecně se dá říct, že čím dražší žehličku pořídíte, tím lepší kvalitu dostanete. Za cenu 1000 Kč můžeme pořídit vysoce kvalitní napařovací žehličku. Cenové rozpětí je od 500 – 3000 Kč a více. Velkou roli zde hraje právě povrch žehlící plochy.

 • 500 – 1000 Kč – napařovací žehličky v této cenové kategorii mívají nižší parní ráz 100 – 150 g/min. Cena je nízká díky nekvalitní žehlící ploše a systém odvápnění, který je již běžným standardem zde také nenajdete.
 • 1000 – 3000 Kč – žehlící plocha je kvalitnější, jedná se zde o Saphir nebo plochu s automatickým čištěním. Parní ráz je více než 200g/min a přináší novodobější způsob žehlení. Nechybí ani vertikální napařování a automatické vypínání.
 • nad 3000 Kč – výrobky ve špičkové kvalitě, Žehlící plocha je z nejodolnějších materiálů a odolává jakémukoliv poškrábání. Příkon překračuje hranici 2 800 W. Parní žehlící systém je v rozmezí 4 000 – 5 000 Kč. Cena těch nejlepších zařízení dosahuje hranice až 9 000 Kč.

Ekologická likvidace

Při koupi nového spotřebiče je na místě otázka, jak zlikvidovat ten stávající a nevyhovující. V ceně spotřebiče je započítán i příspěvek za ekologickou likvidaci. Tento příspěvek se platí z nařízení Ministerstva životního prostředí. Podle odhadu odborníků ale více než polovina elektroodpadu končí v popelnicích.

Pouze odborná recyklace dokáže ochránit životní prostředí od škodlivých vlivů. Spotřebiče vyhozené například v lese mohou ohrozit zdraví a bezpečnost především dětí a domácích mazlíčků.

Vysloužilé spotřebiče může čekat dvojí osud. Mohou skončit v komunálním odpadu, případně na černé skládce, kde dále zamořují životní prostředí. Ideálně se v rámci zpětného odběru elektrozařízení dostanou ke specializované firmě, která zajistí jejich recyklaci a využití recyklovaných materiálů ve výrobě.

Pamatujte tedy na to, že vyřazené spotřebiče můžete zdarma odevzdat v místech zpětného odběru ve sběrných dvorech obcí, zlikvidovat v rámci mobilních svozů nebo při výměně v prodejně s elektrospotřebiči.

Budoucnost bez žehlení

Pokud si stejně jako mnoho dalších přejete vyhnout v budoucnu žehlení, máme pro vás dobrou zprávu. Přichází roboti, kteří tuto práci udělají za vás.

Společnost Siemens představila automatického žehliče košil, který byl oceněn Kolumbovým vejcem, což je cena, která se uděluje výrobkům, které přinášejí technický pokrok a výhody pro spotřebitele.

Čím Siemens porotu ohromil? Byla to jednoduchost, design a technické vybavení nové generace. Ovládání je velice jednoduché, stačí vypranou košili navléknout na panáka a o všechno ostatní se už postará spotřebič. Stisknutím tlačítka začne foukat horký vzduch, který oděv vysuší a vyhladí. Podobně upraví saka, kabáty i bundy. LED displej ukazuje čas a konec programu oznámí signál.

Společnosti se i nadále zabývají zdokonalováním svých výrobků. Jedno je ale jisté už teď. Nový trend v této oblasti je tedy na světě.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat žehličku?

Nejoblíbenější jsou cenově dostupné a přesto velmi moderní napařovací žehličky, které mají mnoho funkcí. Jestliže žehlíte velké množství prádla, dejte přednost napařovací stanici. Napařovací plocha by měla být minimálně keramická. Lepší výsledky budete mít s plochou s nepřilnavým povrchem, kde můžete vybírat z dalších typů.

Lze žehličku použít i jinak?

Žehlička vám velmi dobře poslouží jako laminovací stroj. Stačí vložit důležitý dokument, dárkový poukaz nebo třeba fotografii do plastových desek, přikrýt ručníkem a přejet žehličkou. Tento šikovný spotřebič poslouží při opravách povrchu nábytku, s její pomocí opravíte i odchlípnuté samolepky. Pokud potřebujete neprodyšně uzavřít sáček s potravinami, pomůže i zde. S její pomocí můžete lehce vysušit květiny a ozdobit si domov.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vysoký parní výkon
Klasická
Parní stanice
Cestovní
Ruční napařovač
Image
Produkt
Tefal FV 9845
Eta 7246
TEFAL GV 9571
Rowenta DA 1510 First Class
Ariette-Scarlett 4167
Délka přívodového kabelu
2.5 m
3 m
1.7 m
2 m
2.5 m
Hmotnost
1.9 kg
1.16 kg
1 kg
1.05 kg
0.84 kg
Příkon
3200 W
1000 W
2600 W
1000 W
1200 W
Automatické vypínání
Kropení
Objem vodní nádrže
350 ml
0 ml
1900 ml
70 ml
260 ml
Samočištění
Systém odvápnění
Cena ca. 2 600 CZK ca. 700 CZK ca. 7 000 CZK ca. 600 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.