Cement – cena a vlastnosti

cement-cena

Cement má ve stavebnictví jakožto základní složka betonu nezastupitelné místo a neobejde se bez něj žádná stavba ani zásadnější rekonstrukce jakéhokoliv objektu. Svou důležitost pro stavební průmysl dokazuje již stovky či dokonce tisíce let a nezdá se, že by jej čekal v nejbližší době ústup ze slávy. Vzhledem k množství, v jakém se na stavbách používá je cena cementu věcí, o kterou se zajímá každý stavitel. Jak ale nakoupit cement opravdu výhodně?

Cement je základ

Obecně je cement anorganická látka, resp. směs anorganických látek jako je oxid vápenatý, oxid křemičitý apod. Cement řadíme mezi tzv. hydraulická pojiva, u kterých nastává proces tuhnutí jak na vzduchu, tak pod vodou.

S používáním cementu začali již starověcí stavitelé v době starého Říma, kteří využívali přírodní cement, kterým je jemný vulkanický popel. Důkazy umu starověkých stavitelů a kvalitních materiálů, se kterými pracovali – včetně prapůvodního cementu – můžeme i dnes obdivovat např. v podobě impozantní monolitické kopule římského Pantheonu vyrobené z litého betonu.

V současné době naleznete na trhu několik druhů cementů a pro člověka, který se ve stavebnictví nepohybuje pravidelně, může být jejich široká nabídka matoucí a nevhodný výběr může kromě technických problémů vést i k zbytečným výdajům. Jak tedy vybrat ten správný typ cementu pro vaši stavbu?
Výběr vhodného cementu

Cement je v současné době označován podle toho, jaké základní přísady obsahuje. Jedná se o portlandský slínek, křemičitý popílek, strusku z vysokých pecí a vápenec. Obsah těchto složek definuje základní skupiny cementů, které se od sebe liší nejen vlastnostmi, ale také cenou. Nejčastější skupiny cementů tedy jsou:

  • Portlandský cement (označovaný jako CEM I, obsahuje pouze portlandský slínek)
  • Portlandský směsný cement (označení CEM II, ze dvou třetin je tvořený portlandským slínkem, zbytek jiným materiálem, např. popílkem nebo vysokopecní struskou)
  • Vysokopecní cement (označení CEM III, kromě portlandského slínku – základního materiálu – obsahuje alespoň ze třetiny i vysokopecní strusku, podle jejího přesného obsahu se dále dělí na podkategorie označované písmeny A – C)
  • Pucolánový cement (označení CEM IV, z poloviny je tvořený popílkem a dalšími křemičitými vyvřelinami)
  • Směsný cement (označení CEM V, až dvě třetiny tvoří portlandský slínek, zbytek potom popílek, vysokopecní struska nebo další složky v různých poměrech)

Již bylo uvedeno, že cementy různého typu se od sebe liší vlastnostmi a vhodným použitím. Zatímco portlandský cement je určen pro výrobu betonových konstrukcí, méně však pro přípravu konstrukcí objemových. Výhodou je také jeho použitelnost při nízkých teplotách. Portlandský směsný cement je dobrou volbou pro betonové konstrukce, které jsou vystaveny vysokému namáhání. Vysokopecní cement je určen pro železobetonové konstrukci s nízkou mírou namáhání, poklopy apod. Pucolánový cement se u nás nepoužívá, obecně má však podobné vlastnosti jako ten vysokopecní a je navíc odolný proti mořské vodě. Směsný cement dobře vydrží působení horké vody i jinak agresivních prostředí. Nalezneme jej v podlahách stejně jako v chladících věžích elektráren.

Setkat se samozřejmě můžete i s cementy speciálními jako je např. cement silniční, hlinitanový cement nebo cement pro použití v chemickém průmyslu apod.

Na stavbách jsou u nás nejběžnější typy cementu CEM I (portlandský) a CEM II (portlandský směsný). Kromě tohoto označení se ale setkáváme s tím, že cementy jsou označovány dle vaznosti (tj. pevnosti) po 28 dnech, která se udává v MPa. Z tohoto hlediska je nejběžnější cement 32.5 R, označení je v tomto případě spojeno s jeho vazností. Specifické vlastnosti jsou potom označovány slovně, patří mezi ně např. rychleschnoucí cementy atd.

Cena cementu a možnosti úspor při jeho nákupu

Ze dvou nejběžnějších cementů, které jsou na našem trhu k dostání je levnější ten s označením CEM II – portlandský směsný cement vhodný k přípravě běžných betonů i malt. Cena tohoto cementu v balení 25 kg se v běžných hobby-marketech pohybuje okolo 55 Kč. Cement CEM I (portlandský cement) je volbou pro náročnější aplikace a není proto překvapením, že je dražší. Cena pytle cementu 25 kg v tomto případě atakuje hranici 100 Kč. U speciálních cementů, jako je např. již zmíněný rychleschnoucí cement, může cena růst výrazně výše, třeba ke 150 Kč za 5 Kg balení.
V případě, že pro svůj projekt potřebujete beton ve větším množství, může být lepší volbou přímé objednání betonu v některé z betonárek ve vašem okolí. Podle typu a kvality betonu se ceny pohybují od cca 1 200 Kč za krychlový metr až po 3 000 korun za stejný objem.

Cement – jak ušetřit?

Cesta k úsporám při nákupu cementu vede přes pečlivou analýzu trhu a porovnání nabídek co největšího počtu prodejců. Vyplatí se začít vybírat cement s dostatečným předstihem před realizací stavby, což dá staviteli prostor a možnost počkat si na aktuální akci či výprodej. Právě díky nim lze pořídit cement levně a výhodně.

Při porovnávání cen cementů je třeba brát v potaz i další, související náklady. Mezi ty může patřit doprava (pytel cementu levnější o korunu v obchodě o 50 kilometrů dále nám díky ceně paliva pravděpodobně nic neušetří, právě naopak) nebo pořízení či zapůjčení vybavení (např. míchačka na beton). Nákup cementu proto neposuzujte samostatně, ale vždy v kontextu celého projektu.