Linoleum – cena a jak ušetřit?

linoleum-cena

Ani po téměř dvou stovkách let své existence neztratilo linoleum nic ze svého půvabu a stále si udržuje pozici jedné z nejoblíbenějších podlahových krytin. Použití nalézá v domácnostech stejně jako v komerčních budovách, zdravotnických zařízeních a na mnoha dalších místech. Kritika, která se na „lino“, jak je linoleu lidově přezdíváno, občas snáší, je v mnoha případech nespravedlivá a plyne z neznalosti a chybné záměny PVC materiálů za opravdové linoleum. Co byste tedy o linoleu měli vědět před tím, než se pustíte do jeho pokládky?

Projekt pokládky linolea

Modelový příklad: Položení linolea v bytě dispozic 3+1 o celkové výměře podlahy 78 m2 (do výměry není započítána koupelna a WC, kde zůstane současná dlažba). Nabídku zpracovává „na klíč“ specializovaná firma. Cenová rozvaha projektu by mohla být zpracována např. následujícím způsobem.

Modelový rozpočet

Položka Cena
Cena linolea – 800 Kč/m2, plocha 78 m2 62 400 Kč
Příprava podlahy na pokládku linolea – 100 Kč/m2, plocha 78 m2 7 800 Kč
Pokládka linolea (cena práce) – 110 Kč/m2, plocha 78 m2 8 580 Kč
Doprava 1 000 Kč
Celková cena 79 780 Kč

Z uvedené cenové rozvahy je patrné, že celkovou cenu projektu tvoří několik málo parametrů a případné úspory bude třeba hledat buď v pokládce svépomocí nebo na úkor kvality vlastního linolea.

Příprava na pokládku linolea

Když se v roce 1844 objevilo první linoleum, šlo de-facto o korkové části vzájemně spojené kaučukem. Dnes je toto označení rozšířeno na produkty, které místo korku využívají dřevitou moučku nebo jutu. Stále se však jedná o čistě přírodní produkt. Zahrnování produktů z PVC pod souhrnný název linoleum je proto chybné, vlastnosti a struktura těchto materiálů jsou již příliš odlišné a postrádají některé z hlavních výhod pravého linolea. Ty jsou mimo jiné následující:

  • Vysoká odolnost vůči poškození
  • Do jisté míry je opravitelné
  • Čistě přírodní, vhodné pro alergiky
  • Přirozeně antistatické
  • Příjemné na dotek
  • Univerzální použití (kompatibilní je i s podlahovým topením)
  • Široké spektrum vzorů a barev
  • Nenáročná instalace

Ať již vás k pokládce linolea přesvědčí kterýkoliv z výše uvedených důvodů, pro to, aby vám linoleum dobře sloužilo co nejdéle, je třeba se na jeho pokládku ve všech ohledech dobře připravit, jinými slovy, připravit si projekt.

Jaké faktory nejvíce ovlivňují cenu pokládky linolea?

Z faktorů ovlivňujících celkovou cenu projektu pokládky linolea je samozřejmě jedním z nejvýznamnějších celková výměra plochy, kterou chceme linoleem pokrýt. Tento parametr je ovšem z těch, které nelze ovlivnit. Z hlediska tvorby rozpočtu jsou proto důležitější faktory jiné.

Jako prakticky vždy, i v tomto případě připadá v úvahu práce svépomocí. Umíte-li si odpovědět na otázku „Jak položit linoleum?“ a odpověď převést do praxe, máte vyhráno. Pokud se rozhodnete pro firmu, proveďte si důkladnou analýzu trhu a porovnejte ceníky, recenze a hodnocení všech firem ve vašem okolí. Rozdíly mezi jednotlivými firmami mohou být značné.

O celkové ceně bude samozřejmě rozhodovat i konkrétní typ linolea, které si do svého interiéru vyberete. Právě na tomto místě je třeba si uvědomit rozdíl mezi skutečným linoleem a PVC materiály, které se za něj často zaměňují. Pravé – přírodní – linoleum je výrazně dražší, jeho ceny začínají na cca 550 Kč a nezřídka mohou šplhat až k 1 500 korunám.

Vezměte si do ruky vzorník linolea a vybírejte. Pokud se vám tedy bude např. kolega snažit vysvětlit, že jeho linoleum stále necelých 200 korun za metr a vy tedy platíte zbytečně moc, víte odkud vítr vane.
Pokud jste se však rozhodli pro přírodní materiál, pravděpodobně dobře chápete, že honba za levným linoleem nebo dokonce nejlevnějším linoleem má své hranice a výhody, které nabízí za zvýšenou cenu stojí.
Jisté výdaje bude jistě představovat i doprava a další doplňkové položky, ty ale nebudou hrát zásadní roli a budou spíše marginální.

Kde lze při pokládce linolea ušetřit?

V předchozí kapitole byla zmíněna možnost úspor při práci svépomocí. Pokládku linolea takto jistě realizovat lze. Je však třeba řídit se některými základními pravidly. Především je důležité počítat s tím, že linoleum neodpouští odbytou přípravu.

Povrch, na který se bude pokládat nebo lepit (celoplošné lepení se doporučuje pro plochy nad 20 m2) musí být suchý, rovný, bez hrbolů i nečistot. Překvapit by vás proto neměla nutnost nivelace povrchu stěrkou apod. Dále musíte být schopni v případě potřeby linoleum dokonale rovně nařezat. Pro vlastní pokládku je potom nejdůležitější „dvakrát měřit, jednou řezat“.

I problematika ceny linolea již byla „nakousnuta“ v předchozí kapitole. Linoleum si zákazníci vybírají právě proto, že je výrazně kvalitnější než PVC. Snaha o koupi nejlevnějšího linolea za každou cenu je tak spíše kontraproduktivní. Často je však možné narazit na výprodej linolea, v takových případech lze cenu za celý projekt srazit dolů, a přitom stále udržovat laťku kvality dostatečně vysoko.

Přírodní linoleum je materiál, který má rozhodně co nabídnout. Ať již si budete přát linoleum vzoru dřeva nebo třeba některý ze speciálnějších typů jako je linoleum do koupelny, cesta k úsporám vede přes pečlivou analýzu trhu a, pokud je to možné, i práci svépomocí. Pokud se pro ni rozhodnete, nezbývá než vám popřát, ať se dílo podaří!