Dřevěná okna – kolik to bude stát?

drevena-okna-cena

Okna jsou pro každý dům či byt vstupní branou pro tolik potřebné denní světlo, bez něhož si lze život jen těžko představit. Současně pak naše domovy v případě potřeby izolují od nepříjemného chladu či hluku okolního světa. Prakticky každý, kdo dnes zvažuje výměnu starých nevyhovujících oken za nová či se rozhoduje pro konkrétní typ ve své novostavbě, pokládá si otázku „plastová nebo dřevěná okna?“. Co pro vás bude znamenat, pokud se rozhodnete pro ty prvně jmenované? A kde lze v průběhu jejich instalace ušetřit?

Jak na projekt výměny oken za dřevěné

Stejně jako při každé jiné stavbě nebo rekonstrukci, pečlivá příprava je základem každého úspěšného projektu. Jeho součástí je potom i co nejkonkrétnější návrh rozpočtu.

Modelový příklad: Majitelé mají ve svém domě v plánu vyměnit stará dřevěná okna za nová. Celkem se jedná o devět oken většího rozměru a pět menších oken. Objednávka u firmy, která rozpočet pro majitele připravuje zahrnuje kompletní služby včetně demontáže starých oken, jejich odvozu a zednických úprav.

Modelový rozpočet:

Položka Cena
Demontáž starých dřevěných oken 7 000 Kč
Likvidace starých oken 2 800 Kč
Sada dřevěných oken 57 500 Kč
Montáž dřevěných oken 10 000 Kč
Zednické zapravení a začištění 19 600 Kč
Celková cena 96 900 Kč

Na čem závisí cena instalace dřevěných oken?

Již z výše uvedeného rozpočtu je patrné, z jakých dílčích kroků se instalace dřevěných oken sestává. Jedná-li se o rekonstrukci a výměnu starých oken za nová, je třeba provést demontáž stávajících oken. Ta spočívá v mechanickém odmontování okenních křídel, následného vybourání okenního rámu a očištění otvoru od všech pozůstatků izolačních materiálů nebo kotevních prvků. Nezapomeňte při tom na pečlivé zakrytí prostor okolo oken.

Dalším krokem je likvidace vymontovaných oken, většina firem nabízejících montáž dřevěných oken nabízí také jejich ekologickou likvidaci.

Vlastní dřevěná okna jsou na trhu dostupná v celé řadě provedení. Zákazníci mohou vybírat z mnoha typů a povrchových úprav. Důležitá je i volba mezi dvojsklem a trojsklem. Zatímco první typ lze doporučit do dřevěných oken určených pro starší, nezateplené domy, trojsklo je první volbou pro pasivní a nízkoenergetické domy.

Zednické zapravení a začištění je většinou nezbytné pro odstranění všech stop po montáži dřevěných oken. To, jak moc budou okenní otvor či fasáda pod ním poškozeny, závisí na konkrétní montáži starých oken i kvalitě fasády. Zvláštní pozor je třeba dávat ve chvíli, kdy je stěna s demontovaným oknem příliš slabá a hrozí její poškození. Taková situace může nastat především u některých starších staveb.

Jak lze na montáži dřevěných oken ušetřit?

Vlastní nákup dřevěných oken samozřejmě nabízí prostor pro úsporu peněz. Ceník dřevěných oken je pestrý a nalézt v něm lze dřevěná okna mnohých vlastností a parametrů. Záleží vždy na požadavcích zákazníka na kvalitativní, funkční i estetické parametry dřevěných oken. Za všech okolností se ale vyplatí pečlivý průzkum trhu, niky totiž není vyloučeno, že při něm kupující narazí na nějakou zajímavou slevovou akci či výprodej, které mu mohou ušetřit zajímavé částky.

Při rekonstrukci oken se vždy otevírá prostor pro úspory, neboť demontáž starých oken a zednické práce jsou činnosti, které lze provést svépomocí a schopní kutilové díky nim mohou snížit cenu dřevěných oken o zajímavou částku. V případě našeho modelového příklady by mohlo jít až o dvacet tisíc korun.

Specifickou možnost úspor představuje vlastní montáž dřevěných oken svépomocí. I tu lze samozřejmě zrealizovat a ušetřit tak několik tisíc korun. Především v tomto případě však je třeba mít na paměti, že to, jak nám budou dřevěná okna sloužit, nezávisí pouze na kvalitě oken jako takových, ale také na jejich montáži. Špatně provedená montáž může být zdrojem jejich nefunkčnosti a její náprava je v mnoha případech možná jen za cenu dodatečných desetitisícových nákladů.

Dřevěná okna jsou pevná, odolná, mají dlouhou životnost a přinášejí do našich domovů dotek přírody a přirozenosti. Vždy se je vyplatí vybírat pečlivě a úspory nehledat na úkor kvality.