Zámková dlažba – kolik to bude stát?

zamkova-dlazba-cena

Nebaví vás již brodit se na zahradě při cestě k domu blátem? Pusťte se do pokládky zámkové dlažby, která je díky svým vlastnostem častou první volbou mnoha stavitelů. Zámková dlažba je zkrátka klasika, se kterou nešlápnete vedle. Přesto je však na místě dozvědět se o ní co nejvíce, aby vás při vlastní stavbě nepřekvapilo již zhola nic, zvláště, pokud se pustíte do pokládky zámkové dlažby svépomocí.

Pokládka zámkové dlažby – jak na to

Zámková dlažba je nesmírně odolná a hravě vydrží jakékoliv podmínky, které si pro ni příroda připraví stejně jako vysoké zatížení či působení chemických látek. Díky svému principu založeném na využití charakteristických tvarových zámků dojde k uzamčení jednotlivých dlaždic a zamezení jejich horizontálního posunu.

Modelový případ: Potřebujeme položit zámkovou dlažbu na příjezdové cestě ke garáži. Plocha, kterou budeme dláždit je 22 m2 a jezdit po ní budeme naším osobním autem. Práci si necháme realizovat „na klíč“, tj. jako kompletní dodávku materiálu zámkové dlažby a práce. Naše cenová rozvaha (kterou nám v tomto případě pravděpodobně poskytne dodavatel stavby) bude vypadat zhruba následujícím způsobem:

Cenová rozvaha:

Položka Cena
Výkopové práce – 180 Kč / m2 při hloubce výkopu 60 cm 3 960 Kč
Příprava podloží, hutnění podkladu a jeho rovnání – 70 Kč / m2 1 540 Kč
Pokládka zámkové dlažby – 220 Kč / m2 4 840 Kč
Materiál (vlastní zámková dlažba, kamenná drť, spárovací písek) – 400 Kč / m2 8 800 Kč
Pokládka obrubníku – 110 Kč / m 2 200 Kč
Materiál (obrubník) 1 000 Kč
Doprava 800 Kč
Celková cena (vč. DPH) 23 140 Kč

Jedná se o modelový příklad pokládky zámkové dlažby, ve skutečnosti se jednotlivé položky cenové rozvahy budou lišit dle parametrů konkrétního realizovaného projektu. Na kterých z nich ale celková cena závisí více a na kterých méně?

Vybírat můžete navíc z různých úrovní hrubosti, textury, široké palety barev i nejrůznějších tvarů. Není proto divu, že zámková dlažba nachází široké uplatnění při tvorbě nejrůznějších zahradních cest a chodníčků, parkovacích ploch, vjezdů ke garážím nebo třeba prostorů pod pergolami a přístřešky určených k letnímu posezení, grilování apod. Výjimkou pak není ani zámková dlažba na terase.

Pokládka zámkové dlažby

Při přípravě projektu pokládky zámkové dlažby je třeba si ujasnit celkové rozměry vydlážděné plochy a také typ dlažby, která bude pokládána. Na tomto místě nejde zdaleka jen o estetický dojem, typ dlažby se odvíjí i od plánovaného účelu a z něj plynoucího zatížení, které bude muset dlouhodobě vydržet. Další rozhodnutí, které musí stavitel učinit, je způsob, jakým bude stavbu realizovat. Pokud nebude zámkovou dlažbu pokládat svépomocí, je třeba při tvorbě rozpočtu zahrnout do výpočtu vlastní zámkovou dlažbu i cenu práce.

Již z výše uvedené cenové rozvahy je zřejmé, že existuje zcela zásadní rozdíl mezi rozpočtem pro pokládku zámkové dlažby svépomocí a pokládkou zámkové dlažby s cenou práce. Z rozpočtu je jistě možné zcela vyřadit výkopové práce, které při troše snahy zvládne každý sám. Je však třeba mít na paměti nutnost dodržet u cesty pro auta hloubku výkopu alespoň 55 cm. Nesnažte se proto šetřit na této položce tím, že zadáte firmě realizaci výkopu s menší hloubkou. Pokud si ale vyhrnete rukávy, výkop bude jistě brzo na světě.

Pro přípravu podloží bude třeba položit vrstvu hrubší kamenné drti (cca 25–35 cm vrstva) a na ní poté vrstva drti jemnější (hrubost 4–8 mm, výška 10–15 cm). Pro dokonalé zhutnění spodní vrstvy si ovšem budete muset půjčit vibrační desku, což vám přinese určité náklady. Samotná drť vás potom vyjde v případě nákupu za maloobchodní cenu na cca 4000 Kč.

Jaké faktory nejvíce ovlivňují cenu pokládky zámkové dlažby?

Zde je třeba uvést obecné pravidlo – pokládka zámkové dlažby svépomocí je levnější o cenu práce, materiál je však často o něco dražší, neboť profesionální firmy mají možnost nákupu materiálu za velkoobchodní ceny, a občas je nutná zápůjčka nástrojů nebo mechanizace, jež bývá u firem v ceně. Celkově je ale práce svépomocí samozřejmě vždy výrazně levnější.

Levnější bude i podloží v případě zámkové dlažby pro zahradní cestičku. V takovém případě je třeba jen jedna vrstva podloží a mělčí výkop. Náklady v takovém případě příslušně klesnou. Naopak, pokud bude po zámkové dlažbě jezdit opravdu těžká technika, bude třeba přistoupit k tvorbě podloží ještě zodpovědněji.
Pro vlastní zámkovou dlažbu platí totéž, co je uvedeno v předchozím odstavci. Dlažba na cestě, kterou bude zatěžovat osobní auto do 5 t, by měla mít sílu cca 60 mm a od toho se tedy odvíjí její cena. Vlastní pokládka je jistě realizovatelná svépomocí, není však triviální a je třeba dávat pozor na konstantní šířku spár i přesné řezání diamantovou pilou (její půjčení bude stavitele pravděpodobně také něco stát). Celkově je ale úspora za práci bezpochyby značná. To samé potom platí i pro pokládku obrubníku.

Doprava, ať již zahrnutá v nabídce firmy, která stavbu realizuje, nebo např. doprava ze strany obchodu se stavebninami, je položka, která závisí na vzdálenosti místa stavby od místa nakládky a konkrétní situaci, jen velmi těžko pro ni lze vytvořit obecná pravidla.

Kde lze při pokládce zámkové dlažby ušetřit?

Z předchozí kapitoly je zřejmé, že v případě realizace pokládky zámkové dlažby je hlavním zdrojem úspor práce svépomocí. Ta může srazit cenu projektu na méně než polovinu. Na některých materiálech jako kamenná drť nebo spárovacím křemičitém písku (spárování je nedílnou součástí realizace stavby, neboť správné vyspárování zabrání prorůstání trávy, mechů nebo tvorbě tzv. vápenných výkvětů, avšak současně umožní průsak vody) lze ušetřit díky regionálním rozdílům v cenách nebo v případě, že stavitel bude mít přístup k těmto materiálům zajištěn jinak než skrze maloobchod.

Co se zámkové dlažby týče, rozhodovat budou požadavky na barvu, tvar, hrubost apod. V tomto případě je nejlepší vyhradit si na analýzu trhu dostatečný čas, vybrat ideální typ a pečlivě porovnat nabídky jednotlivých prodejců. V ideálním případě lze narazit i na výprodej zámkové dlažby nebo jinou akci, která může staviteli přinést úsporu peněz.

I v tomto případě samozřejmě platí, že každý projekt je specifický a např. v případě pokládky zámkové dlažby na terasu se bude jeho tvorba odvíjet v některých krocích jinak. Ať už je ale váš projekt jakýkoliv, nezbývá než vám popřát při jeho realizaci co nejvíce štěstí a správných voleb!