Android TV box

Vaše televize bude o něco chytřejší.

 
 
ca. 1 600 CZK
ca. 1 100 CZK
 
 

Android TV box

Máte doma obyčejnou televizi, ale chtěli byste víc? Jestli se zrovna necítíte na nákup nové “chytré” televize se všemožnými funkcemi, pak je pro vás Android TV box tím nejlepším řešením. Pokud si nevíte rady s výběrem, začtěte se do našeho článku, který vás krok za krokem provede výběrem vhodného zařízení.

Funkce

Netradičně začneme tím, co vlastně taková “chytrá krabička“ dokáže. Android TV box promění vaši obyčejnou televizi v multimediální centrum.

Umí se připojit přes Wi-fi k internetu, nebo přes Bluetooth k vašemu mobilu. Díky tomu můžete prohlížet internet, hrát hry, využívat nejrůznější aplikace, poslouchat hudbu, sledovat videa ve vysokém rozlišení.

Dostupná kvalita
Evolveo Android Box Q4 4K

Android TV boxy mohou být vybaveny různými funkcemi, které vám ulehčí ovládání daného přístroje. Jaké jsou ty nejčastější?

  • Hlasové ovládání – ovladač se díky této funkci stane minulostí, nebudete jej potřebovat. Funkce je vhodná pro všechny, kterým nevadí ovládat hlasem Smart TV box.
  • Google Cast – umožní streamovat obsah z jiných chytrých zařízení, které jsou vybaveny operačním systémem Android. Pokud nemáte rádi malou obrazovku na vašem telefonu, pak si můžete zobrazit to, co vidíte na vašem telefonu na vaší televizi vybavené TV boxem.
Rychlý procesor
TESLA MediaBox X300

Výkon

Přehrávat videa ve vysokém rozlišení (4k a vyšší) nezvládnete bez výkonného procesoru. Svou pozornost zaměřte tedy v první řadě na něj. Celkový výkon ovlivňuje několik použitých technologií.

Typ procesoru

Narazit můžete na procesor Amlogic nebo výkonnější řešení Quad Core. Na výběr máte od čtyřjádrových až po osmijádrové procesory o příslušné frekvenci, která se pohybuje mezi 1 500 – 2 000 MHz.

Velikost operační paměti

Operační paměť označovaná zkratkou RAM, slouží jako provozní paměť pro různé aplikace. Platí, že čím větší paměť máte, tím náročnější aplikace můžete používat. Nejčastější velikosti operační paměti naleznete v tabulce:

Full HD
Xiaomi Mi Tv Box S
ca. 1 600 CZK
Aktuálni cena
Velikost paměti Využití
1 GB běžné používání, nemusí zvládnout hry a filmy ve vysokém rozlišení    
4 GB zvládne i hry a náročné aplikace    
8 GB a více nic ji nezastaví, žádná aplikace není problém

Kapacita úložného prostoru

Android TV box vám umožní také nahrávat oblíbené pořady ve Full HD, 4k a vyšší rozlišení, ale také instalovat aplikace z Google Play.

Velikost vnitřní paměti bude začínat na 8 GB, průměrná velikost se pohybuje kolem 16 GB.

V tomto směru nezapomínejte ani na praktické rozšíření této kapacity. Kvalitní Android TV box by měl disponovat čtečkou paměťových karet. Podporovány mohou být karty microSDHC, SDXC, MMC a SD. Výběr závisí pouze na vašich osobních preferencích.

Kompaktní
Google Chromecast 3
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Vstupy a výstupy

U každého modelu se můžete setkat s řadou vstupů a výstupů (portů), které vám umožní připojit různá zařízení.

U většiny modelů se setkáte s HDMI výstupem, pomocí kterého se přenáší obraz a zvuk do televize. Standardem u všech modelů je vstup pro napájení elektřiny. Poté se lze setkat s AV výstupem, pomocí kterého si můžete zapojit sluchátka nebo kvalitní reproduktory.

Víte, že…?

Některé modely vám umožňují připojit internet pomocí RJ 45 portu. Díky tomu nemusíte mít v domácnosti Wi-Fi síť a k internetu se připojíte pomocí kabelu.

Hlasové ovládání
RGB.vision H96 max X2 4/64GB

Dále mohou být modely vybaveny USB porty (verze 2.0 nebo 3.0). Verze USB portu 3.0 umožňuje rychlejší výměnu dat, pokud to vaše připojované zařízení podporuje, a je plně kompatibilní s verzí 2.0. Pomocí USB portu připojíte flash disk, externí disk, nebo další zařízení ve formě klávesnice, herních zařízení (joysticku) a mnoho dalších.

Verze operačního systému

U modelů dostupných na trhu se setkáte s různými verzemi operačního systému. Vybírat můžete ze starších i novějších verzí.

  • Android 4.4 KitKat
  • Android 5.1 Lollipop
  • Android 6.0 Marshmallow
  • Android 7.1 Nougat
  • Android 8.0 Oreo
Pro náročné
Beelink GT-King S922X 4/64GB

S každou novější verzí přichází vyšší bezpečnost operačního systému, funkce a řada vylepšení, včetně propracovanějšího grafického rozhraní. Některé přístroje dokonce umožňují upgrade operačního systému, takže budete mít vždy nejnovější verzi.

Android TV box umožňuje instalovat aplikace z Google Play kompatibilní s danou verzí operačního systému. Mezi oblíbené patří YouTube, Skype, Facebook, email, prohlížeče dokumentů, hry a ostatní.

Pro maximální využití Android TV boxu se zaměřte ještě na následující dvě funkce.

  • DLNA – sdílení dat ve stejné síti mezi libovolnými typy zařízení.
  • Miracast – bezdrátový přenos obrazu a zvuku.

Prověřené značky

Mezi populární značky patří Evolveo, Xiaomi, Tesla, Minix, Rikomagic, Sencor a STRONG. Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou ve výše popisovaných vlastnostech a funkcích. Tomu samozřejmě odpovídají i pořizovací ceny zařízení.

Cena

Nejlevnější produkty začínají na částce 1 000 Kč, ty dražší koupíte kolem 4 000 Kč.

Cena do 1 000 Kč – v této kategorii najdete velmi jednoduchá zařízení, která nemají moc velké úložiště, stejně tak výkon. Nabízejí ale smart funkce za velice příznivou cenu. Pokud vám stačí přehrávání filmů a prohlížení internetu, pak v této kategorii bez problému vyberete.

Cena 1 000 Kč až 3 000 Kč – nenápadná zařízení, které jsou vybaveny mnoha funkcemi a dostatečnou kapacitou pro mnoho různých aplikací. Jsou ideálním řešením v poměru cena vs. výkon.

Cena 3 000 Kč a více – hledáte-li výkonný model s řadou funkcí, musíte zapátrat v nejvyšší cenové kategorii. Tyto modely jsou vybaveny pokročilými technologiemi, samozřejmostí je ovládání hlasem a dostatek místa pro vaše aplikace.

Jméno
Dostupná kvalita
Rychlý procesor
Full HD
Kompaktní
Hlasové ovládání
Pro náročné
Image
Produkt
Evolveo Android Box Q4 4K
TESLA MediaBox X300
Xiaomi Mi Tv Box S
Google Chromecast 3
RGB.vision H96 max X2 4/64GB
Beelink GT-King S922X 4/64GB
HDMI
WI-FI
Kapacita pevného disku
16 GB
8 GB
64 GB
64 GB
Cena     ca. 1 600 CZK ca. 1 100 CZK    
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena