12 nejlepších betonových grilů 2023

Krásný gril do každé zahrady.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
LANDMANN Sevilla

Jak vybrat betonový gril?

 • Jedním ze základních a stále oblíbených typů grilů je právě betonový gril respektive krb, který se vyznačuje zejména líbivým designem. Díky tomu se může stát dominantou každého zákoutí s posezením.
 • Pro většinu nakupujících bude jedno ze stěžejních kritérií také samotný design výrobku.
 • Betonové grily se vyrábí z několika různých typů betonů.

Betonový gril - náš výběr

LANDMANN Sevilla
přečíst recenzi
Výška: 173 cm
Hmotnost: 175 kg
Šířka: 70 cm
LANDMANN MICHAL -
přečíst recenzi
Výška: 216 cm
Hloubka: 68 cm
Šířka: 117 cm
Hmotnost: 557 kg
LANDMANN Roma
přečíst recenzi
Výška: 178 cm
Hmotnost: 280 kg
Šířka: 89 cm

Betonové grily s policí

Betonové grily s komínem

LANDMANN MICHAL -
přečíst recenzi
Výška: 216 cm
Hloubka: 68 cm
Šířka: 117 cm
Hmotnost: 557 kg
LANDMANN Sevilla
přečíst recenzi
Výška: 173 cm
Hmotnost: 175 kg
Šířka: 70 cm
Zobrazit kompletní nabídku betonových grilů

Jak vybrat betonový gril?

Typy

U krbů/grilů jejichž základním materiálem může být i beton lze rozlišit dva základní typy.

Typ Popis
Krboudírny Tento typ má široké spektrum použitelnosti a proto se hodí jako součást tzv. venkovní kuchyně; součástí je většinou gril, pec, udírna, dřez, úložné prostory atd.; velmi často se napojují na komínový systém a jsou tedy součástí budovy; tento typ grilu je velmi finančně, ale i projektově nákladný a většinou se provádí na míru dle požadovaných vlastností
Se stavebnicovou konstrukcí Menší krby, jejichž součástí je návod k sestavení, je tedy možné jejich stavba svépomocí; skládají se ze základové desky, podstavce, pracovní desky, topeniště, krbové střechy, v některých případech i udírny

Víte, že…?

Pokud se rozhodnete postavit zahradní krb/gril svépomocí zcela jistě se informujte o tom, jak jednoduché nebo naopak složité toto sestavení bude. Všechny sériově vyráběné krby/grily by měly být vždy vybaveny návodem, díky kterému zvládnete jeho sestavení poměrně lehce.

Betonový gril
LANDMANN Sevilla

Beton

U stavebnicových grilů je beton zpravidla základním a nejčastěji používaným materiálem. Betonů jako takových je celá řada a liší se svou kvalitou.

Vibrolisovaný beton

Jedná se o pórovitý beton bez další povrchové úpravy, který najdete zejména u levnějších variant těchto grilů. Ty jsou pak méně odolné vůči povětrnostním vlivům a jejich kombinaci s vysokým žárem při používání. Na grilu se mohou časem objevovat vlasové trhlinky a ty způsobují ztrátu soudržnosti materiálu. U tohoto typu betonu se pak doporučuje jako topivo používat pouze dřevěné uhlí.

Částečně litý beton

Tento typ je již opatřen povrchovou úpravou, která zajišťuje jeho vyšší odolnost vůči nepříznivým vlivům počasí. Gril také lépe odolá vyššímu žáru. I zde může docházet k trhlinám v materiálu, ale díky vnitřní armatuře je zabráněno jeho rozpadu. Na povrchovou úpravu se používá drť z přírodního kamene a různých barev, které dávají jednotlivým výrobkům zajímavý design, ze kterého si vybere snad každý.

Betonové grily s policí
ZXL Zahradní betonový gril na dřevěné uhlí s policí

Úpravy

Některé zahradní grily mohou disponovat poměrně praktickými úpravami, které usnadní vaši práci s ním. Součástí může být např.:

 • Regulace hoření – jedná se o možnost úspory provozních nákladů
 • Polohovatelná grilovací mřížka – umožňuje nastavení výšky
 • Stříška na komínu

Podklad

Než dojde k samotnému postavení grilu, je nutné správně upravit povrch pod ním. Toto se týká nezpevněných ploch. Zpevněné naopak žádnou zvláštní úpravu nepotřebují.
Úprava terénu zahrnuje:

Betonové grily s komínem
Zahradní betonový gril na dřevěné uhlí s komínem
 • Odstranění cca 10 cm půdy
 • Navezení hrubého štěrku, který je nutné zhutnit
 • Následuje jemnější vrstva štěrku nebo písku a její dorovnání
 • Položení krbové desky a sestavení krbu

Víte, že…?

Kromě tohoto typu zahradních grilů/krbů máte samozřejmě na výběr z celé řady klasických grilů ať už elektrických, plynových nebo na jiný zdroj energie v různých variantách od stolních po velké profi grily, které uspokojí i nejnáročnější šéfkuchaře.

Výrobci a ceny

Mezi nejrozšířenější a zároveň nejoblíbenější značky betonových zahradních grilů/krbů patří Betowa a Norman, dále můžete narazit na značky jako LANDMANN, Meedo nebo Shumee.
Jejich ceny se pak pohybují v rozmezí cca 3000 Kč až 30000 Kč. Ceny se pak liší s ohledem na typ, příslušenství, způsob montáže (svépomocí, firmou) atd.

Betonový gril
LANDMANN MICHAL -
 • Do 5000 Kč koupíte základní provedení těchto krbů bez žádných extra vychytávek a také bez povrchové úpravy; hodí se zejména pro začátečníky na zkoušku
 • 5000 Kč až 12000 Kč – tato cenová kategorie zahrnuje již poměrně širokou nabídku v dobré kvalitě s delší životností; součástí krbů může být např. udírna, polohovatelný rošt nebo další úložné prostory; povrchová úprava může a nemusí být v ceně, stejně tak i jejich montáž
 • Nad 12000 Kč již koupíte opravdu kvalitní grily/krby v různé designové úpravě, které se mohou stát dominantou vaší zahrady

Otázky a odpovědi

Z čeho se vyrábí?

Stavebnicové krby jsou k dostání i v jiných materiálových provedeních. Na jejich stavbu se také používá např. ocel, cihly, kov nebo kámen. Mezi nejdražší výrobky pak patří grily z lícových cihel a žuly. Ať už nakonec zvolíte jakýkoli materiál, zaměřte se na informaci o jeho nezávadnosti, což by mělo být deklarováno příslušným certifikátem.

Jak vybrat betonový gril?

Pro většinu nakupujících bude jedno ze stěžejních kritérií také samotný design výrobku. Gril by se vám měl líbit a svým vzhledem by měl korespondovat s prostředím zahrady. Krby bez povrchové úpravy je většinou možné dále poupravit podle vašich představ. Krby/grily s povrchovou úpravou se prodávají v různých barevných variantách.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku betonových grilů