Zahradní gril s udírnou

Grilování i uzení v jednom.

ca. 2 600 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 6 600 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 500 CZK

Jak vybrat zahradní gril s udírnou

 • Při výběru grilu s udírnou narazíte na dva typy grilů. Jsou jimi vodní grily a grily lokomotiva.
 • Co se týče materiálu, vodní grily bývají vyrobené především z nerezu, dále je jejich součástí nádoba na vodní lázeň a rošt, který bývá vyroben z kovu.
 • Důležitým parametrem při výběru grilu s udírnou je také palivo.

Typy

Pokud se rozhodnete pro model grilu, jehož součástí je také udírna, budete mít pravděpodobně na výběr ze dvou možností:

Typ Popis
Klasický přenosný gril Gril může mít celou řadu podob, v případě propojení s udírnou se jedná o grily větších rozměrů a tedy i vyšší hmotnosti; grily jsou ve většině případech opatřeny koly, které usnadňují manipulaci s ním a také umožňují jeho přesun dle daných potřeb
Betonový zahradní krb/gril Tyto grily se vyznačují svým designem a jsou vždy určeny pro používání ve venkovním prostředí; často jsou stálou součástí venkovního posezení nebo tzv. venkovní kuchyně; na našem trhu jsou běžně k dostání krby se stavebnicovou konstrukcí, jejichž součástí může být právě udírna; stavebně náročnější jsou pak tzv. krboudírny které většinou vyžadují provedení na míru danému prostoru, mimo jiné se napojují na komínový systém, proto jsou často přímou součástí budov

Palivo

Klasické grily nabízí větší variabilitu při výběru paliva. Může se jednat o grily elektrické, plynové nebo na dřevěné uhlí. V případě betonových krbů si musíte vystačit s dřevěným uhlím, případně dřevem, pokud to konstrukce krbu dovoluje.

Dvě topeniště
Vega 72

Elektrický gril

Tento typ je možné používat jak venku, tak doma, protože nevydává téměř žádný kouř. Při venkovním použití, ale myslete na to, že je nutné mít v dosahu elektrickou zásuvku. Elektrické grily jsou zpravidla velmi lehké a skladné, ale také snadné na údržbu. U grilů na elektrický pohon byste ale udírnu hledali jen těžce.

Plynový gril

Palivo je dodáváno formou propan-butanových lahví nebo jsou součástí plynové kartuše. Vyrábí se v různých velikostech od malých cestovních modelů po velké grily opatřené až třemi hořáky. Tyto grily opět neprodukují dým a snadno se na něm reguluje teplota. Grilování je tedy velmi snadné, komfortní. Plynový gril v kombinaci s udírnou na našem trhu k dostání je, ale v menší míře.

Dřevěné uhlí, brikety

Grily na dřevěné uhlí jsou velmi často kombinovány také s udírnou a jedná se o čistě zahradní variantu grilu. Tento typ je velmi efektivní díky vysoké teplotě, kterou dřevěné uhlí zaručuje. Na druhou stranu počítejte s delší přípravou samotného grilu, protože jeho rozehřívání trvá podstatně déle než u předchozích typů. Dřevěné uhlí se používá jak u klasických mobilních grilů, tak u betonových krbů.

Oblíbený
G21 BBQ big

Víte, že…?

Výběr paliva přímo souvisí s následnou chutí připravovaných pokrmů. Typické aroma a chuť grilovaným pokrmům dodává zpravidla oheň a kouř. Z tohoto hlediska se dá říct, že nejlepší volbou jsou grily na dřevěné uhlí. Ostatní typy kouř neprodukují, takže chuť musí být zákonitě jiná.

Grilovací plocha

Grilovací plocha nebo jinak řečeno rošt je jedna z nejdůležitějších součástí každého grilu. Při výběru se můžete zaměřit na několik parametrů.

Velikost

Grilovací plocha v ideálním případě zabírá co největší plochu celého grilu. Tím je docíleno toho, že je teplo rozváděno rovnoměrně a díky tomu je i samotné grilování rovnoměrné. Velikost roštu přizpůsobte počtu lidí, pro jaký budete nejčastěji grilovat. Samotná plocha pak může měřit kolem 1200 cm² až 3500 cm².

Všestranný
Garthen 62836

Materiál

Materiál grilovací plochy odráží kvalitu samotného grilu. Za kvalitní materiály na výrobu roštů jsou považovány následující varianty:

 • Litina – těžký, bytelný rošt s vysokou životností, dobře vede teplo; pracný na následnou údržbu, cenově dražší; v nabídkách jsou také smaltované rošty, kdy se v zásadě jedná o litinu pokrytou vrstvou smaltu, která usnadňuje čištění roštu
 • Nerez – rošty jsou lehčí, kumulace tepla je o něco horší než předchozí varianta; snadné na údržbu

Víte, že…?

Udírna může být přímou součástí grilu nebo existují také přídavné udírny ke grilům, které lze následně dokoupit. Pokud jste ale opravdový milovník uzení a uzeného masa, bude pro vás vhodnější volba samostatná zahradní udírna.

Doplňky

Doplňkové vybavení zpravidla usnadňuje samotnou přípravu pokrmů. Při výběru grilu se tedy můžete zaměřit i na ně. Patří sem např.

S teploměrem
Kaminer KM-5165
 • Poklop – díky němu je lépe rozváděno teplo; zpravidla jím disponují všechny zahradní grily
 • Teploměr – ohlídá správnou teplotu grilovaného nebo uzeného pokrmu
 • Odkapávací nádoba – brání přepalování tuku a tedy i vzniku škodlivých látek
 • Odkládací plocha – praktická součást určená pro odkládání grilovacích potřeb nebo hotových pokrmů
 • Regulace teploty – nastavení teploty pro každý pokrm
 • Vyjímatelný rošt – umožňuje výměnu grilovacích povrchů; snadnější údržba
 • Kouřovod – odvádí kouř

Výrobci a ceny

Mezi výrobce zahradních grilů s udírnou patří např. Landmann, G21, Smoky Fun nebo V-Garden. Ceny se pak pohybují od necelých 2000 Kč do cca 50000 Kč.

Klasické grily

V cenové kategorii do 10000 Kč koupíte grily s maximální délkou roštu do 2500 cm² ve smaltové úpravě. Tyto grily jsou naprosto dostačující pro rodinné grilování, ale i menší zahradní sešlost. I levnější výrobky pak disponují doplňkovým vybavením jako je poklop, odkládací plocha nebo např. kouřovod.
Nad 10000 Kč se pak již jedná o velké grily s udírnou, které se vyznačují špičkovou kvalitou a celou řadou doplňkového vybavení.

Pojízdný
Dema Alabama 17470D

Betonové grily

Variantu s udírnou najdete nejčastěji v cenovém rozpětí od 5000 Kč do 12000 Kč. Krby disponují poměrně dobrou kvalitou a dlouhou životností. Kromě udírny mohou mít také polohovatelný rošt, úložné prostory atd.
Nad částku 12000 Kč jsou v nabídkách krby špičkové kvality v designové úpravě, které mohou být opravdovou dominantou vaší zahrady.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zahradní gril s udírnou?

Popřemýšlet byste měli o grilu typu lokomotiva. ato varianta zahradního grilu nabízí především své multifunkční provedení. Na grilu lokomotiva můžete nejen grilovat a udit, ale také vařit či dokonce péct. Zdravého grilování se dočkáte i u této varianty, protože i zde probíhá metoda nepřímého grilování, kdy je topeniště umístěno mimo hlavní komoru. Takže negrilujete na přímém žáru, ale díky horkému vzduchu za nízké teploty. Gril lokomotiva se ve vaší zahradě bude vyjímat, protože svým vzhledem připomíná právě parní lokomotivu.

Jaké palivo je možné použít?

Důležitým parametrem při výběru grilu s udírnou je také palivo. Co se týče vodních grilů, měli byste využívat kvalitní tvrdé až středně tvrdé dřevo. U grilů lokomotiva můžete zvolit buď dřevo, dřevěné uhlí nebo brikety.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dvě topeniště
Oblíbený
Všestranný
S teploměrem
Pojízdný
Image
Produkt
Vega 72
G21 BBQ big
Garthen 62836
Kaminer KM-5165
Dema Alabama 17470D
Hmotnost
25 kg
35 kg
28 kg
18.15 kg
Typ grilu
na dřevěné uhlí
na dřevěné uhlí
plynové
na dřevěné uhlí
Cena ca. 2 600 CZK ca. 4 700 CZK ca. 6 600 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.