Bezdrátový reproduktor

S oblíbenou hudbou kamkoliv.

ca. 3 000 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 700 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 500 CZK
 
ca. 11 200 CZK

Jak vybrat bezdrátový reproduktor

Nedovedete si představit svůj život bez hudby? Nosíte svou multimediální knihovnu plnou skladeb s sebou kamkoliv se vydáte? Oddáváte se doma seancím se svými oblíbenými zpěváky a skupinami? Pak jistě dobře rozumíte tomu, jak důležitou roli sehrává kvalitní reproduktor. Otázkou, jak vybrat ty bezdrátové, se zabýváme v následujícím článku.

Drát nebo bezdrát?

V dřívějších dobách bylo pořízení bezdrátového zařízení prakticky nemyslitelné. Úroveň jejich zvukového podání byla velice nízká, a proto byla považována za jakési nouzové řešení pro případy, kdy se z nejrůznějších důvodů nevyplatilo vést kabely. Tyto argumenty však s postupnou modernizací technologií ustupují, neboť nejnovější přístroje se již svou úrovní svým drátovým protějškům směle vyrovnají.

Obecně se lze setkat se třemi základními oblastmi, v nichž bezdrátový reproduktor nachází uplatnění:

2v1
JBL Charge 3
ca. 3 000 CZK
Aktuálni cena
 • Pouze na cestách – snadné skladování, drobné rozměry, dlouhá životnost baterie, nižší výkon a horší úroveň zvukové produkce
 • Částečně na cestách, částečně doma – zlatá střední cesta, snadná přenosnost, dostačující životnost, parádní design, vyšší výkon i kvalita zvuku
 • Pouze doma – nejvyšší výkon, nejlepší zvuk, značná hmotnost a rozměry, užití ve spojení s televizorem nebo počítačem, dobře dostupný zdroj elektřiny
Plně vodotěsný
Niceboy RAZE
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Značné pozitivum bezdrátových modelů spočívá v jejich univerzálnosti. Nemusíte je neustále přenášet z místa na místo. Zkrátka je spárujete s určeným aparátem a zvuk je okamžitě veden přes bedýnky, i když se nacházíte v úplně jiné místnosti.

Typ bezdrátové technologie

Orientujete-li se trochu v oblasti moderních technologií, jistě víte, že existují dva široce rozšířené bezdrátové způsoby, jimiž se mohou mezi sebou přístroje propojovat. Konkrétně se jedná o:

 • Bluetooth – snadné a rychlé spárování, nízká cena, přítomný prakticky na všech dostupných zařízeních, nižší kvalita zvuku, dosah pouhých 10 metrů, napájen baterií
Vysoká výdrž baterie
Sony SRS-XB10
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena
 • Wi-Fi – dražší technologie, dosah omezen domácí sítí, vyšší kvalita zvuku, možnost poslechu webových rádií a dalších služeb, napájení ze sítě

Víte, že…?

Z charakteru obou technologií vyplývá, že zatímco bluetooth reproduktory využijete spíše na cestách, Wi-Fi modely naopak excelují při domácím použití. Vyplývá to již ze způsobu jejich napájení.

Počet reproduktorů

Pořád přemýšlíte, co znamenají součty uvedené ve specifikacích každého výrobku? Jedná se o počet jednotlivých bedýnek a tzv. subwooferů starajících se o hluboké basy. Kombinace 2 + 1 tedy znamená přítomnost 2 reproduktorů pro vysoké tóny a jednoho subwooferu.

Inteligentní
Google Home Mini
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Na cestách je samozřejmě myslitelná pouze varianta 1 + 0, neboť jen málokdo by s sebou chtěl tahat celou reprosoustavu. Máte však doma luxusní domácí kino nebo herní doupě, kde po večerech trávíte notnou porci času? Nejlepší práci odvede kombinace 5 bedniček a 1 subwooferu, která při důmyslném rozmístění jednotlivých beden vykreslí dokonale prostorový zvuk.

Výkon

Na rozdíl od sluchátek sehrává u reproduktorů zásadní roli též výkon udávaný ve Wattech. Vzhledem k tomu, že významně ovlivňuje kvalitu poslechu, mnozí výrobci jej neuvádějí. Vždy se ale snažte jeho výši dopátrat, neboť získáte alespoň rámcovou představu o tom, co za své peníze očekávat.

V současné době lze rozlišit tři základní hranice výkonu, jež do jisté míry vycházejí z rozdělení naznačeného v úvodní kapitole:

Party reproduktor
Gogen BPS 626
ca. 2 900 CZK
Aktuálni cena
 • Do 10 W – drobné rozměry, obvykle kombinace 1 + 0, slabší kvalita zvuku
 • 11–40 W – pro občasné přenášení, větší rozměry, lepší úroveň zvukové produkce
 • Nad 40 W – pro výkonné domácí bedny, výrazné rozměry, vynikající zvuk

Vždy se snažte hledat tzv. RMS výkon, jehož lze dlouhodobě dosahovat, aniž by došlo k poškození zařízení. Výsledná cifra je dána vždy součtem výkonů jednotlivých bedniček.

Doba přehrávání

Rozhodli jste se zakoupit drobnější bluetooth model vybavený akumulátorem? Jistě vás bude zajímat, jak dlouho vlastně vydrží hrát. Tato doba je spojena s kapacitou baterie, jež se pohybuje od 280 do 20 000 mAh. U menších přístrojů vhodných pro cestovatele výdrž činí zhruba 8–10 hodin. Středně velké modely zvládnou bez větších obtíží hrát i více než 20 hodin v kuse.

Kompaktní
Niceboy RAZE Mini
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Odolnost

Berete-li si reproduktory na cesty, jistě vás zajímá i jejich odolnost proti působení vnějších vlivů. V prvé řadě zkontrolujte užité materiály. Jednotlivé díly na sebe musí dobře navazovat, nikde by se neměly odchlipovat kusy plastů a v žádném případě nesmí jednotlivé díly při každém pohybu vrzat.
U přenosných zařízení navíc zkontrolujte i hodnocení voděodolnosti udávané v devíti třídách. Více prozradí následující tabulka:

Třída voděodolnosti Specifikace
IPX1 Odolnost proti vodě kapající po dobu 10 minut
IPX2 Odolnost proti vodě cákající pod úhlem 15
IPX3 Odolnost proti vodě cákající z jakéhokoliv úhlu
IPX4 Odolnost vůči kropení vodou trvajícímu 5 minut
IPX5 Odolnost proti vodě stříkající po dobu 3 minut
IPX6 Odolnost proti vodě silně stříkající po dobu 3 minut
IPX7 Odolnost vůči ponoření do hloubky 1 metr po dobu 30 minut
IPX8 Odolnost proti ponoření do vody dle podmínek stanovených výrobcem
IPX9 Odolnost proti tlakové vodě

Víte, že…?

Ačkoliv vás možná láká zakoupit ten nejodolnější výrobek na trhu, dobře se zamyslete, v jakých situacích býváte tlaku vody vystaveni. Běžným uživatelům plně dostačuje hodnocení IPX4, jelikož kropení vodou v zásadě symbolizuje klasické dešťové přeháňky.

Dodatečné funkce a konektivita

Ve 21. století není místo pro výrobce, kteří svým zákazníkům dodají pouze přístroj bez jakýchkoliv doplňků a funkcí. Ani bezdrátové reproduktory nejsou žádnou výjimky a vy se můžete těšit na celou řadu pomocníků dále zvyšujících vaši spokojenost:

Retro
Marshall Stockwell
 • Ovládací prvky – možnost regulovat hlasitost nebo přehrávanou zvukovou stopu na praktickém displeji
 • Podsvětlení – designový prvek, barvy a jejich intenzita se mění podle síly nahrávky
 • Displej – zobrazení přehrávané stopy, hlasitosti, času a data, stavu baterie a dalších užitečných informací
 • Mikrofon – k telefonování po připojení k mobilu
 • Svítilna – možnost využití pro svícení
 • FM rádio – k poslechu rádia bez nutnosti připojovat další zařízení

Stále více se taktéž rozšiřuje konektivita, díky níž lze k bedýnkám připojit celou řadu dalších zařízení a technologií:

 • NFC – propojení s mobilním telefonem na výrazně krátkou vzdálenost
 • micro USB port – pro propojení s externími disky
 • Slot pro paměťové karty – pro uložení zvukových stop přímo do paměti bedýnek
 • 3,5 mm jack – k propojení se sluchátky
Herní
Razer Nommo Pro
ca. 11 200 CZK
Aktuálni cena

Nejvýznamnější značky

Zabrousili jste někdy na stránky východoasijských obchodníků nabízejících elektroniku za extrémně nízké ceny? Jejich nabídka se na první pohled jeví dokonale, neboť ušetříte i několik stovek až tisícovek. Na druhé straně se velmi často stává, že zákazník musí několik měsíců očekávaný balík vyhodit prakticky hned po otevření. Něco se pokazí, akumulátor se nenabíjí nebo je úroveň poslechu tak hrůzostrašná, že vyděsí i posluchače zvyklá na stará rádia.

Chcete se této situaci vyhnout? Nezbude nic jiného než si připravit o něco málo vyšší finanční obnos a pořídit si kvalitní značkovou elektroniku. Mezi nejlepší značky na trhu s reproduktory patří JBL, Marshall, Auna, Blow, Niceboy, C-Tech, Creative, Energy System nebo Pioneer. Značky takového věhlasu si prostě nedovolí, aby se o nich mluvilo ve spojení s vadnými, poruchovými nebo jinak problémovými výrobky.

Cena

Rozhodli jste se pořídit kvalitní bezdrátový reproduktor, ale nevíte, kolik peněz si máte připravit? Právě vám je určena následující kapitola, v níž se detailně věnujeme přehledu cen. Nabízené modely jsme rozčlenili do několika skupin podle toho, jak vysokou částku za ně jejich výrobci požadují. Jen letmým přehledem tak budete vědět, na čem jste.

 • Do 1 000 Kč
 • 1 000–3 000 Kč
 • Nad 3 000 Kč

Cena do 1 000 Kč

Jestliže potřebujete solidního společníka na cesty přírodou nebo nenáročný poslech hudby v domácích podmínkách, poohlédněte se v kategorii do 1 000 korun. Naleznete zde ve většině případů formáty 1 + 0 či 2 + 0, u nichž se nedají vlivem absence subwooferu očekávat mocné basy. Dostačující poslech vám ale zajistí. Zcela dominuje bezdrátová technologie bluetooth.

Majitelé absolutního hudebního vzduchu a fajnšmekři by však měli počítat s tím, že výkon RMS dosahuje pouhých 12 W. Luxusní zážitek s dokonalým vykreslením všech detailů zkrátka neočekávejte. Výdrž baterie u přenosných kusů se pohybuje okolo 8 hodin.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

Střední třída již odvede skvělý výkon nejen na cestách, ale i při domácím poslechu. Velká část modelů se může pyšnit subwooferem, s nímž jsou basy přeci jen o něco málo hutnější. Stejně tak výkon v rozmezí od 30 do 69 W již dává tušit, že by na své mohli přijít také nároční posluchači nebo hráči her.

Pravdou je, že vzhledem k většímu počtu bedniček se tyto soustavy již příliš nehodí pro cestovatele. Své pevné místo ale najdou u televizorů či herních soustav, jejichž obrazu dodají tu správnou zvukovou kulisu.

Cena nad 3 000 Kč

Luxusní skupina reproduktorů je svým určením trochu rozpolcená. Na jedné straně stojí varianty 1 + 0 zajišťující vynikající kvalitu zvuku pro všechny cestovatele. Na straně druhé zase naleznete mohutné soustavy 5 + 1, jež vykouzlí dokonalou atmosféru ve spojení s domácím kinem nebo herním počítačem. Zkrátka záleží na tom, co vlastně požadujete.
Minimální hranice RMS výkonu činí 70 Wattů, což je jen potvrzení skutečně exkluzivní úrovně těchto zařízení.

U cestovních kusů činí doba přehrávání až 20 hodin. Nemusíte se tedy obávat, že by motivační hudba přestala hrát někde uprostřed výšlapu.

Nomination
2v1
Plně vodotěsný
Vysoká výdrž baterie
Inteligentní
Party reproduktor
Kompaktní
Retro
Herní
Image
Product
JBL Charge 3
Niceboy RAZE
Sony SRS-XB10
Google Home Mini
Gogen BPS 626
Niceboy RAZE Mini
Marshall Stockwell
Razer Nommo Pro
Podpora NFC
Počet reprobeden
1+0
2+0
1+0
1+0
1+0
1+0
2+1
Wi-Fi
Čtečka karet
Cena ca. 3 000 CZK ca. 800 CZK ca. 1 100 CZK ca. 700 CZK ca. 2 900 CZK ca. 500 CZK   ca. 11 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena