20 nejlepších olejových čerpadel 2023

Na přečerpání oleje i nafty.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ASHIKA Olejové čerpadlo 157-KI-KI05

Jak vybrat olejové čerpadlo

 • Olejová čerpadla patří mezi vybavení autodílen a strojírenských provozů.
 • Olejová čerpadla a pumpy mají několik podob.
 • Průtok kapaliny udává, kolik oleje nebo nafty přečerpáte za určitý čas.
 • Stejně jako u jiných čerpadel, tak i u olejových čerpadel je důležitou veličinou výtlak.

Olejové čerpadlo - náš výběr

Olejová čerpadla motorové pily

Olejová čerpadla 12 V

Ruční olejová čerpadla

Zobrazit kompletní nabídku olejových čerpadel

Jak vybrat olejové čerpadlo

Typy

Olejové čerpadla jsou k dostání v několika typech. Olejová čerpadla dělíme na ruční a elektrická podle toho, zda využívají k přečerpávání lidské síly anebo mají elektromotor, který práci odvádí za vás.

Ruční čerpadla

Ruční čerpadla občas najdete i pod označením olejová pumpa. Do této kategorie se řadí malé univerzální pumpy, které kromě odčerpání oleje zvládnou i funkci mazničky.
Svým zpracováním jsou ruční olejové pumpy menší, přenosnější a skladnější. Svoje místo tak často nacházejí v autodílnách při výměnách motorových olejů nebo v drobných provozech. Ovládají se pomocí kličky nebo pumpovací páky. K ručním čerpadlům se kromě malých olejových pump řadí i sudová čerpadla vhodná k přečerpávání olejů z velkých nádob.

Olejové čerpadlo
ASHIKA Olejové čerpadlo 157-KI-KI05

Elektrická čerpadla

Elektrická olejová čerpadla pracuje za vás. Zpravidla se jedná o těžší statické stroje s omezenou možností manipulace. Svoje uplatnění najdou ve velkých provozech a dílnách. Oblíbená jsou například v zemědělských provozech v údržbářských dílnách. Pro jejich provoz je nutné zapojení k síti. Některá čerpadla využívají napájení z 12V nebo 24V autobaterie.

Olejová čerpadla Výhody Nevýhody
Ruční pohon Přenosná, nízká hmotnost, nižší cena Zapotíte se, nižší kvalita zpracování, krátké hadice
Elektrický pohon Vyšší výkon, vhodné pro velké provozy, napájení z autobaterie Vyšší hmotnost, vyšší cena, náročnější na údržbu

Průtok

Průtok kapaliny udává, kolik oleje nebo nafty přečerpáte za určitý čas. Zpravidla se udává v jednotkách litrů za minutu. U elektrických čerpadel ovlivňuje průtok výkon.

 • Menší olejová čerpadla nabízejí průtok do 5 l/min.
 • Kvalitnější a rychlejší čerpadla dosahují průtoku až 14 l/min.
Olejová čerpadla motorové pily
Olejové čerpadlo pro motorové pily Husqvarna 394 395 394XP 395XP Jonsered 2095 (OEM 503463702)

U ručních čerpadel dosáhnete často většího průtoku než u elektrických čerpadel, průtok zde ale ovlivňují i další veličiny a jen zřídka se dostanete na limitní hodnoty. Průtok u ručních pump ovlivňuje hustota kapaliny, délka a výška výtlaku, průměr hadice a v neposlední řadě také fyzické schopnosti obsluhy olejového čerpadla nebo pumpy.

Víte, že…?

Olejová čerpadla a pumpy jsou svojí konstrukci vhodné pro čerpání olejů a nafty. Nikdy s nimi nepřečerpávejte jiné kapaliny nebo pohonné hmoty. Riskujete tím poničení těsnění a vnitřních částí čerpadla.

Výtlak

Stejně jako u jiných čerpadel, tak i u olejových čerpadel je důležitou veličinou výtlak. Ten udává, jak daleko olejové čerpadlo vytlačí kapalinu za běžných provozních podmínek. Výtlak čerpadla souvisí s výkonem a u elektrických čerpadel také s provozním tlakem stroje.
U ručních čerpadel se setkáte s menším výtlakem a to především z toho důvodu, že při své práci využívají fyzickou sílu obsluhy a zároveň zde zpravidla odpadá nutnost čerpání na delší vzdálenosti. Výtlak sudových čerpadel se pohybuje kolem 5 m, elektrická čerpadla mají tento výtlak vyšší.

Olejová čerpadla 12 V
Geko G00938 Mini 12V/230V

Objem

U některých olejových čerpadel najdete i nádobu pro dočasné uskladnění a převoz oleje a nafty. Touto možností zpravidla disponují menší sudová čerpadla, kdy nádobu využijete pro snadný transport oleje k likvidaci nebo do jiné nádoby. S nádobou se setkáte také u kombinovaných ručních pump, které slouží i jako maznice.

 • Klasické maznice s funkcí olejové pumpy nabízejí objem do 1 litru. Tento objem stačí pro promazání jednotlivých částí stroje nebo odčerpání malého množství kapaliny.
 • Větší sudová čerpadla disponují nádoby o objemu zhruba 5 litrů. Čerpadla s takovou nádobou najdete zpravidla ve strojírenských provozech, kde slouží pro odsávání oleje ze strojů při údržbě.

Značky

Na trhu se setkáte se značkami renomovaných výrobců, tak i s levnými dovozovými značky ručních čerpadel. K renomovaným výrobcům elektrických čerpadel se řadí značky Viscomat a Brüder Mannesmann. Tato značka nabízí i malá elektrická čerpadla s možností připojení k autobaterii.
Mezi levnějšími značkami ručních pump najdete poměrně oblíbeného výrobce YATO, které dodává produkty v celém segmentu dílenského nářadí. Značky Kramp a Werkzeug nabízejí dražší sudová čerpadla s nádrží.

Ruční olejová čerpadla
Čerpadlo ruční na olej 16-18l/min

Víte, že…?

Rozdíl mezi olejovým a klasickým čerpadlem na vodu je především v jeho zpracování. Olejová čerpadla jsou odolnější proti agresivním látkám, zároveň ale nemívají takový výtlak a průtok jako klasická čerpadla.

Cena

Cena olejových čerpadel se pohybuje od několika stovek až po několik tisíc. Vše záleží na zpracování a funkcích čerpadla.

 • Do 1 000 Kč – ruční pumpy s funkcí maznice určené do malých provozů a dílen
 • 1 000 – 3 000 Kč – sudová čerpadla na přečerpávání vyššího objemu oleje, levná elektrická čerpadla
 • 3 000 – 10 000 Kč – kvalitní čerpadla renomovaných výrobců určená do náročných provozů
Olejové čerpadlo
Mar-pol OLEJOVÉ ČERPADLO MINI CPN 24V

Otázky a odpovědi

Proč mít olejové čerpadlo?

Olejová čerpadla patří mezi vybavení autodílen a strojírenských provozů. Díky svým vlastnostem s nimi jednoduše přečerpáte olej a naftu. Svoje místo najdou i v domácích dílnách, kdy ho využijete například při výměně motorového oleje.

Jak vybrat olejové čerpadlo?

Při výběru olejového čerpadla se řiďte několika zásadami. Určete si, co s čerpadlem budete dělat. Potřebujete přečerpat naftu ze sudu? Nebo ho máte do denního provozu? Možná také sháníte i malou ruční olejovou pumpu na drobné přečerpávání. Žádné olejové čerpadlo není univerzální.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku olejových čerpadel