Topná spirála

Vhodná pro grily, krby i udírny.

ca. 2 100 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat topnou spirálu

  • Ať už vlastníte elektrický gril, krb anebo udírnu, po určitém čase se setkáte s nutností výměny spirály topného tělesa.
  • Čas na výměnu poznáte snadno – spirála se hůře ohřívá a zařízení nedosahuje potřebných teplot, případně mu dosažení patřičné teploty trvá déle.
  • Výměna topné spirály není nic složitého a poradí si s ní i méně zkušený uživatel.
  • Důležité je ovšem věnovat dostatečný čas výběru. Špatná volba totiž může poškodit celé zařízení.

Typ

V dnešním nákupním rádci se zaměříme na výběr topné spirály do grilů, krbů a udíren. Ty si jsou svojí podstatou velmi podobné, ďábel se ale skrývá v detailech a jemných rozdílech mezi nimi. Na rozdíl od spirál do topných těles jsou spirály pro grily určené k rychlému nahřívání a kratší dobu užívání než spirály v akumulačních kamnech nebo krbech.

Grily

Elektrické grily patří ke stále oblíbenějším možnostem grilování masa. Mezi jejich výhody patří snadný a poměrně ekonomický provoz, snadná údržba a v neposlední řadě zdravý ohřev jídla, při kterém se vyhnete nezdravému kouři.

Pro gril
Topná spirála pro elektrické grily Weber Q 1400 a Q 140
  • Spirály do grilů se dělí na dva typy podle typu grilu. Častěji se setkáte se spirálou pro elektrický gril, zapomenout ovšem nesmíme ani na spirály do grilů na gyros.
  • Spirály do elektrických grilů jsou zpravidla rovné nebo ve tvaru M a ohřívají pokrm zespodu. Podle tvaru spirály dosahují ideální distribuce tepla po celé ploše grilu, se kterým jim pomáhají deflektory.
  • Spirály do grilů na gyros se používají ve svislé poloze a mají za cíl rovnoměrné prohřívání masa ze všech stran. Pro tuto potřebu jsou speciálně uzpůsobené a mají oblý tvar.

Udírny

Elektrické udírny využívají pro uzení masa a dalších pokrmů kouř vzniklý ze spalování vlhkých pilin nebo speciálních udicích směsí na bázi dřeva. Ty jsou zahřívány zespodu topnou spirálou, která efektivně rozvrhne teplotu pod topeništěm.

Víte, že…?

Jestliže měníte spirálu do elektrické udírny, rovnou zkontrolujte stav celého topeniště. Elektrické udírny a jejich topeniště podléhají korozi v důsledku mechanického poškození a kontaktu s vlhkými pilinami. Jestliže objevíte zkorodované topeniště, vyměňte ho společně se spirálou.

Pro topení
VÁGNER POOL topná spirála 6 kW

Krby

Speciálním typem topných spirál jsou tělesa do elektrických krbů. Tento typ krbu využívá levných dodávek nočního proudu, během které akumuluje teplo. To následně rozvádí během dne po celé domácnosti. Výhody elektrického topení jsou především v jeho bezprašnosti a spotřebitele zaujme i nízkými náklady na vytápění.
Elektrické topné spirály často doplňují klasické krby na tuhá paliva, které jsou při krátkodobém provozu neekonomické. Výměnu těchto topných spirál vždy konzultujte s topenářem, který se zaměřuje na danou problematiku zaměřuje.

Výkon

Podobně jako u spirál do bojleru nebo trouby patří k nejdůležitějšímu kritériím výběru zařízení výkon topného tělesa. Výkon topných spirál se běžně pohybuje od 1 000 do 2 000 W, na trhu ale najdete i spirály do krbů, které dosahují výkonu až 3 500 W.
Výkon topné spirály přibližte co nejvíce výkonu v původní spirále. V případě vyššího výkonu riskujete poškození celého zařízení.
Obecně platí, že čím vyšší výkon spirály, tím rychlejší ohřev a vyšší dosažená teplota. Počítejte ale také s méně ekonomickým provozem elektrického spotřebiče, který spotřebuje více elektřiny.

Tvar

Tvar topné spirály určuje distribuci tepla do jednotlivých částí elektrického zařízení. Topné spirály do grilů a udíren mají nejčastěji tvar písmena M, který zajistí efektivní rozvrstvení tepla po celé ploše grilu. Topné spirály do krbů jsou zpravidla rovné tyče, které se umisťují do zadní části krbu, kde akumulují teplo.

K udírně
Topná spirála Borniak 1400 W
Tvar spirály Využití
Rovná tyč Elektrické krby
Kroucená tyč Elektrické krby a udírny
Tvar U Elektrické grily
Tvar M Elektrické udírny a grily
Zahnutá tyč Grily na gyros

Značka

Jestliže plánujete výměnu topné tyče v krbu, nejčastěji narazíte na možnost výroby na míru. To je dáno především uzpůsobením délky tyče pro potřeby spotřebitele. Výrobce vám také upraví výkon pomocí vinutí na míru.
Topné spirály do udíren koupíte například od výrobce Kaiser, který nabízí i celé sety s topeništěm. Jejich spirály mají navíc i regulaci, se kterou nastavíte přesnou teplotu a rychlost spalování pilin na zauzení.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat spirálu k elektrickému grilu?

Patříte-li k vlastníkům elektrického grilu, konzultujte výměnu spirály s výrobcem spotřebiče. Ti často nabízejí nadstandardní záruku až do 10 let právě na topnou spirálu a zajistí vám bezplatnou výměnu. Mezi takové patří například česká distribuce elektrických grilů Weber.

Kolik stojí topná spirála?

Cenu elektrické topné spirály určuje především její výkon. Běžné spirály s výkonem 1 000 až 2 000 W seženete od 500 Kč do 1 000 Kč. Mezi ně patří i spirály vyrobené na míru, jejichž cena se pohybuje mezi 500 až 1 500 Kč. V případě výkonných topných spirál si ovšem připlatíte, neboť jejich cena dosahuje až 2 000 Kč.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro gril
Pro topení
K udírně
Grilová
Image
Produkt
Topná spirála pro elektrické grily Weber Q 1400 a Q 140
VÁGNER POOL topná spirála 6 kW
Topná spirála Borniak 1400 W
Outdoorchef – Topná spirála
Cena ca. 2 100 CZK ca. 2 900 CZK ca. 3 300 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.