Nejlepší topné spirály 2024 a jak vybrat

Vhodná pro grily, krby i udírny.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
VÁGNER POOL topná spirála 6 kW

Jak vybrat topnou spirálu

  • Ať už vlastníte elektrický gril, krb anebo udírnu, po určitém čase se setkáte s nutností výměny spirály topného tělesa.
  • Čas na výměnu poznáte snadno – spirála se hůře ohřívá a zařízení nedosahuje potřebných teplot, případně mu dosažení patřičné teploty trvá déle.
  • Výměna topné spirály není nic složitého a poradí si s ní i méně zkušený uživatel.
  • Důležité je ovšem věnovat dostatečný čas výběru. Špatná volba totiž může poškodit celé zařízení.

Topná spirála - náš výběr

VÁGNER POOL topná spirála 6 kW
Výrobce: Vágner pool
Výkon: 6 kW
Zobrazit více
Výsledek: Topná spirála je zařízení, které slouží pro zhřátí a udržení teploty různých médií. Vyznačuje se svou materiálovou odolností, rychlostí ohřevu a účinností při přenosu tepla. Je nutné zohlednit její rozměry a elektrický příkon, který lze najít v technických parametrech.
Zobrazit méně

Topné spirály do vody

Vigan PVR500Z
přečíst recenzi
Výrobce: Vigan
Barva: vícebarevná
Hmotnost: 250 g
Počet plotýnek: 0
Příkon: 500 W
Zobrazit více
Ponorný ohřívač vody Vigan PVR500Z je zařízení s nerezovou topnou spirálou (13 cm) určený pro cestování či kempování. Spirála má značení minimální a maximální hladiny vody, háček pro zavěšení a stojánek pro bezpečné uložení. Přívodní kabel má 0,8 m a příkon ohřívače je 500 W.
Zobrazit méně
Rommelsbacher TS 1001
přečíst recenzi
Výrobce: Rommelsbacher
Hmotnost: 0.3 kg
Příkon: 1000 W
Zobrazit více
Tento topný spirálový prvek slouží pro vytápění a ohřev vody. Funguje na principu odporového topení, kde elektrický proud procházející spirálou ohřívá okolní médium. Výhodou je rychlý přenos tepla a snadná montáž. Při zohlednění rozměrů a technických parametrů je vhodný pro různé aplikace.
Zobrazit méně
Rommelsbacher TS 2003
Výrobce: Rommelsbacher
Příkon: 2000 W
Hmotnost: 0.3 kg
Rozměry (v x š x h): 6 x 6 x 45 cm
Zobrazit více
Tepelná spirála je zařízení, které vytváří teplo prostřednictvím elektrických odporů vinutých do spirálovitého tvaru. Technické vlastnosti zahrnují různé průměry vinutí, délky spirály a materiály použité pro výrobu. Při výběru topné spirály je důležité zohlednit tyto parametry a specifikace.
Zobrazit méně

Topné spirály do bojleru

Ariston 816616
Zobrazit více
Ariston 816616 je topné těleso určené pro bojlery. Jeho hlavní charakteristikou je výkon 1500 W a dlouhý vývod. Toto topné těleso slouží k ohřevu vody v bojleru a má být kompatibilní s Ariston bojlery.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Topná spirála

Jak vybrat topnou spirálu

Typ

V dnešním nákupním rádci se zaměříme na výběr topné spirály do grilů, krbů a udíren. Ty si jsou svojí podstatou velmi podobné, ďábel se ale skrývá v detailech a jemných rozdílech mezi nimi. Na rozdíl od spirál do topných těles jsou spirály pro grily určené k rychlému nahřívání a kratší dobu užívání než spirály v akumulačních kamnech nebo krbech.

Grily

Elektrické grily patří ke stále oblíbenějším možnostem grilování masa. Mezi jejich výhody patří snadný a poměrně ekonomický provoz, snadná údržba a v neposlední řadě zdravý ohřev jídla, při kterém se vyhnete nezdravému kouři.

  • Spirály do grilů se dělí na dva typy podle typu grilu. Častěji se setkáte se spirálou pro elektrický gril, zapomenout ovšem nesmíme ani na spirály do grilů na gyros.
  • Spirály do elektrických grilů jsou zpravidla rovné nebo ve tvaru M a ohřívají pokrm zespodu. Podle tvaru spirály dosahují ideální distribuce tepla po celé ploše grilu, se kterým jim pomáhají deflektory.
  • Spirály do grilů na gyros se používají ve svislé poloze a mají za cíl rovnoměrné prohřívání masa ze všech stran. Pro tuto potřebu jsou speciálně uzpůsobené a mají oblý tvar.

Udírny

Elektrické udírny využívají pro uzení masa a dalších pokrmů kouř vzniklý ze spalování vlhkých pilin nebo speciálních udicích směsí na bázi dřeva. Ty jsou zahřívány zespodu topnou spirálou, která efektivně rozvrhne teplotu pod topeništěm.

Víte, že…?

Topná spirála
VÁGNER POOL topná spirála 6 kW

Jestliže měníte spirálu do elektrické udírny, rovnou zkontrolujte stav celého topeniště. Elektrické udírny a jejich topeniště podléhají korozi v důsledku mechanického poškození a kontaktu s vlhkými pilinami. Jestliže objevíte zkorodované topeniště, vyměňte ho společně se spirálou.

Krby

Speciálním typem topných spirál jsou tělesa do elektrických krbů. Tento typ krbu využívá levných dodávek nočního proudu, během které akumuluje teplo. To následně rozvádí během dne po celé domácnosti. Výhody elektrického topení jsou především v jeho bezprašnosti a spotřebitele zaujme i nízkými náklady na vytápění.
Elektrické topné spirály často doplňují klasické krby na tuhá paliva, které jsou při krátkodobém provozu neekonomické. Výměnu těchto topných spirál vždy konzultujte s topenářem, který se zaměřuje na danou problematiku zaměřuje.

Topné spirály

Topné spirály jsou součástí mnoha spotřebičů, iStock / ksena32

Výkon

Podobně jako u spirál do bojleru nebo trouby patří k nejdůležitějšímu kritériím výběru zařízení výkon topného tělesa. Výkon topných spirál se běžně pohybuje od 1 000 do 2 000 W, na trhu ale najdete i spirály do krbů, které dosahují výkonu až 3 500 W.
Výkon topné spirály přibližte co nejvíce výkonu v původní spirále. V případě vyššího výkonu riskujete poškození celého zařízení.
Obecně platí, že čím vyšší výkon spirály, tím rychlejší ohřev a vyšší dosažená teplota. Počítejte ale také s méně ekonomickým provozem elektrického spotřebiče, který spotřebuje více elektřiny.

Tvar

Topné spirály do vody
Vigan PVR500Z

Tvar topné spirály určuje distribuci tepla do jednotlivých částí elektrického zařízení. Topné spirály do grilů a udíren mají nejčastěji tvar písmena M, který zajistí efektivní rozvrstvení tepla po celé ploše grilu. Topné spirály do krbů jsou zpravidla rovné tyče, které se umisťují do zadní části krbu, kde akumulují teplo.

Tvar spirályVyužití
Rovná tyčElektrické krby
Kroucená tyčElektrické krby a udírny
Tvar UElektrické grily
Tvar MElektrické udírny a grily
Zahnutá tyčGrily na gyros
Dobrá i špatná spirála

Topnou spirálu je nutné čas od času vyměnit, iStock / ksena32

Značka

Jestliže plánujete výměnu topné tyče v krbu, nejčastěji narazíte na možnost výroby na míru. To je dáno především uzpůsobením délky tyče pro potřeby spotřebitele. Výrobce vám také upraví výkon pomocí vinutí na míru.
Topné spirály do udíren koupíte například od výrobce Kaiser, který nabízí i celé sety s topeništěm. Jejich spirály mají navíc i regulaci, se kterou nastavíte přesnou teplotu a rychlost spalování pilin na zauzení.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat spirálu k elektrickému grilu?

Patříte-li k vlastníkům elektrického grilu, konzultujte výměnu spirály s výrobcem spotřebiče. Ti často nabízejí nadstandardní záruku až do 10 let právě na topnou spirálu a zajistí vám bezplatnou výměnu. Mezi takové patří například česká distribuce elektrických grilů Weber.

Kolik stojí topná spirála?

Cenu elektrické topné spirály určuje především její výkon. Běžné spirály s výkonem 1 000 až 2 000 W seženete od 500 Kč do 1 000 Kč. Mezi ně patří i spirály vyrobené na míru, jejichž cena se pohybuje mezi 500 až 1 500 Kč. V případě výkonných topných spirál si ovšem připlatíte, neboť jejich cena dosahuje až 2 000 Kč.
Zobrazit kompletní nabídku Topná spirála