Hrnec na smažení

Kvalitní fritéza do každé rodiny.

ca. 1 400 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat hrnec na smažení

  • Hrnce, které jsou primárně určeny na smažení pokrmů, se jinak označují jako fritézy a liší se od sebe typem topného tělesa.
  • Nejdůležitějším parametrem je objem fritovací nádoby, který přímo ovlivňuje množství použitého oleje a potravin, které se budou zpracovávat.
  • Kvalitní filtry zamezují vzniku nepříjemného zápachu při smažení. Přídavné funkce zvyšují komfort při používání fritovacího hrnce.

Jaké jsou typy fritéz

Základní rozdíl mezi jednotlivými typy fritovacích hrnců je způsob ohřevu, respektive je dán typem topného tělesa.

Vestavěné topné těleso

Fritézy s tímto typem topných těles patří mezi nejoblíbenější. Těleso je uložené pod teflonovou nádobou, kterou ohřívá. Hlavní výhodou je fakt, že nikde nepřekáží žádná spirála, což umožňuje velmi komfortní přípravu pokrmů. Na druhou stranu je třeba počítat s horší údržbou těchto spotřebičů. Smažící nádobu nelze vyjmout, je tedy nutné olej velmi opatrně vylévat a následně vnitřní část čistit ručně. Fritézy opatřené vestavným topným tělesem nelze vkládat do myčky na nádobí.

Horkovzdušná
Tristar FR-6990

Topné těleso ponořené v oleji

Tyto spotřebiče mají větší velikost. Topná spirála je uložena ve spodní části, takže není možné maximálně využít objem fritézy. Vnitřní nádobu lze vyjmout a mýt v myčce na nádobí. Většina výrobců také deklaruje nižší energetickou náročnost, a to zejména proto, že topné těleso ohřívá olej, nikoli samotnou nádobu. Olej je také možné použít opakovaně.

Horkovzdušná fritéza

Horkovzdušná fritéza představuje zdravější způsob přípravy pokrmů, protože využívá jen minimální množství oleje. Topné spirály jsou integrované a to v horní i dolní části spotřebiče. Teplo je následně rozháněno pomocí ventilátoru. Samotná příprava pokrmů ale trvá podstatně déle než u předchozích variant. Také je nutné počítat s jinou chutí než u klasického smažení. Mezi nevýhody opět patří horší údržba.

Rotační fritéza

Rotační fritézy jsou jinak označovány jako robofritézy. Jsou vybaveny rotačním drátěným košem, který je lehce nakloněný. Opět využívají menší množství oleje, do kterého jsou potraviny ponořeny pouze z části. I v tomto případě trvá proces smažení déle. Spotřebiče jsou poměrně energeticky náročné.

Zdravé, rychlé smažení
FIRST FA 5053
Typ Klady Zápory
Vestavné topné těleso Topné těleso je skryté, nepřekáží Nelze mít v myčce
  Komfortní příprava pokrmů Náročnější údržba
    Olej lze použít pouze jednou
Těleso ponořené v oleji Snadná údržba, možnost mytí v myčce Větší rozměry
  Nízká energetická náročnost Lze využít jen část objemu spotřebiče
  Opakované používání oleje  
Horkovzdušná fritéza Zdravá příprava potravin Delší příprava pokrmů
  Použití je malého množství oleje Pokrmy nemají klasickou smaženou chuť
  Smažení bez přepalování Horší údržba
Rotační fritéza Menší množství použitého oleje Energeticky náročnější
  Zdravá příprava potravin Delší příprava pokrmů
    Vyšší pořizovací cena

Jaký zvolit objem

Objem fritovacího hrnce patří mezi stěžejní parametry, které ovlivňují výběr. Hodnota také určuje množství oleje, který nádoba pojme. Zde pak platí pravidlo, že čím větší objem, tím více surovin bude možné ve fritéze v rámci jednoho cyklu, připravit. Hodnotu je dobré přizpůsobit účelu používání fritézy. Jiný objem využije jedno nebo dvoučlenná domácnost a jiný početná rodina. Fritézy mohou disponovat objemem v rozmezí 1 litr až více než 10 litrů.

Víte, že…?

U fritovacích hrnců je možné zvážit také designové zpracování a to zejména tehdy, bude-li spotřebič v kuchyni umístěn trvale na viditelném místě. V tomto případě je nutné zaměřit se např. na barevnost nebo rozměry.

Filtr

Při smažení dochází ke vzniku typického zápachu, ale také mastnoty, které se mohou usazovat v prostorách kuchyně. Tomuto mohou zamezit kvalitní filtry, které jsou součástí fritovacích hrnců.

Velký hrnec
PETERHOF PH-15856 na smažení 6,5 L, 25 cm, na fritování nerezový
  • Pachový filtr – je umístěn ve víku fritézy a má podobu speciální vložky; ideální je, pokud je možné jeho vyjmutí a následné očištění, případně výměna
  • Tukový filtr – je určen k zachytávání kousků potravin, které odpadávají z fritovacího koše; u spotřebičů s tímto typem filtru je možné používat olej opakovaně

Funkce

Nabídka nadstandardních funkcí se liší u jednotlivých modelů a může se jednat např. o:

  • Indikátor ohřevu oleje – může se jednat o svítící kontrolku nebo zobrazení funkce na LCD displeji
  • Nastavení teplot – umožňuje přesné nastavení teploty smažení
  • Časovač, automatické vypnutí – na fritéze je možné nastavit čas, po kterou se pokrm připravuje, následně se automaticky vypne
  • Termostat – umožňuje nastavit a udržet teplotu pro konkrétní druh potraviny
  • Izolace – odizolování jednotlivých vrstev fritézy předchází vzniku popálenin během používání spotřebiče
Dostupný
TIDAL TD-9810 na smažení fritování 24 cm

Otázky a odpovědi

Jak vybrat hrnec na smažení?

Prvotní při výběru je volba typu fritovacího hrnce, ty se mimo jiné liší množstvím používaného oleje. Jako stěžejní parametr je pak považován objem, který je třeba volit podle nejčastějšího množství připravovaných pokrmů.

Je možné používat olej ve fritéze opakovaně?

Toto záleží na konkrétním typu fritovacího hrnce. Opakované používání se hodí zejména u klasických fritéz, kde je třeba poměrně velké množství. Obecně se doporučuje po každém použití olej přefiltrovat a uchovávat na chladném místě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Horkovzdušná
Zdravé, rychlé smažení
Velký hrnec
Dostupný
Oblíbená
Image
Produkt
Tristar FR-6990
FIRST FA 5053
PETERHOF PH-15856 na smažení 6,5 L, 25 cm, na fritování nerezový
TIDAL TD-9810 na smažení fritování 24 cm
Klarstein Wel Air Fry
Cena ca. 1 400 CZK ca. 1 700 CZK ca. 700 CZK ca. 200 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.