Rohová krbová kamna

Zútulní i prohřejí Vás byt.

ca. 31 800 CZK
ca. 19 500 CZK
ca. 112 300 CZK
ca. 17 100 CZK

Jak vybrat rohová krbová kamna

 • Rohová krbová kamna jsou velmi efektivní právě díky svému tvaru. Hodí se i do menších prostor a navíc vyplní jinak hluchá místa v rozích místností.
 • Základní typy se od sebe liší účelem vytápění.
 • Většina krbových kamen je na tuhá paliva, tzn. topné dřevo, brikety nebo pelety. Při rozhodování berte ohled na to, zda komín, který bude odvádět spaliny je vhodný na konkrétní typ paliv.

Typy

Základní typy se od sebe liší účelem vytápění. Pokud kamna chcete jen jako estetický prvek a stačí vám přitápět jednu místnost, pořiďte si jednoduchá kamna bez výměníku. Druhá možnost je, že chcete prostřednictvím kamen vytápět celý dům, v tomto případě budete potřebovat kamna s výměníkem.

Kamna bez výměníku

Tento typ kamen vydává teplo svým vnějším pláštěm. Neohřívá primárně vzduch, ale předměty případně osoby ve svém okolí. Teplota vzduchu se zvyšuje díky zahřátým podlahám a stěnám. Vyhřívání je rovnoměrné a přirozené. Rozlišujeme dva druhy těchto kamen:

Prostorově nenáročná
Romotop EVORA 07
 • Sálavá – zpravidla vyrobená z litiny nebo jsou kachlová; mají akumulační schopnost, teplo vydávají pozvolna a dlouho dobu; vzduch se ohřívá postupně a rovnoměrně; nedochází k víření prachu; nejsou vhodná pro vytápění místností vzdálenějších od instalovaných kamen ani místností v patře
 • Teplovzdušná konvekční – tato kamna mají mezi spalovací komorou a vnějším pláštěm mezeru, do které proudí studený vzduch od podlah; v meziplášti se ohřívá a vychází ven otvory v horní části kamen; pomalejší ohřev místnosti, teplo se hromadí v horní části místnosti; lze vyhřívat i vzdálenější místnosti nebo ty v patře
 • Kombinovaná – kombinace výše uvedených je ideální k vytápění větších i vzdálenějších místností

Kamna s výměníkem

Jsou vhodná pro vytápění celého bytu/domu. Napojují se na topnou soustavu (radiátory, podlahové topení) a tím dochází k rozvodu tepla do jednotlivých místností.
Výměník je většinou vyroben z oceli nebo litiny. Jedná se o dvojitou komoru obepínající topeniště. Výměna tepla probíhá mezi jednotlivými plášti. I zde rozlišujeme dva druhy:

 • Teplovodní výměník – dochází k ohřevu vody, tu pak čerpadlo rozvede do topných těles; u kamen je nutnost zabezpečení proti přehřátí topné vody
 • Teplovzdušný výměník – ohřívá se vzduch, ten je dále rozváděn prostřednictvím ventilátorů; dochází k rychlému vyhřátí místností
Panoramatické sklo
VICTORIA PANAMA A

Topivo

Většina krbových kamen je na tuhá paliva, tzn. topné dřevo, brikety nebo pelety. Při rozhodování berte ohled na to, zda komín, který bude odvádět spaliny je vhodný na konkrétní typ paliv.

Typ Výhody Nevýhody
Topné dřevo Cenově dostupnější Skladování ideálně 2 – 3 sezóny dopředu
  Intenzivní hoření Příprava dřeva před podpalem
Brikety, pelety Větší výhřevnost Dražší varianta
  Připraveny na podpal už od prodejce Hoření není tak atraktivní jako u dřeva
  Hoří déle

Kromě pevných paliv existuje ještě varianta plynových kamen nebo elektrických.

 • U elektrické varianty nemusíte řešit odvod spalin, proto jsou velmi jednoduché na instalaci. Mají ale vyšší provozní náklady. U dražších variant můžete narazit na imitaci hoření dřeva a to včetně zvukových efektů.
Zakulacené pravoúhlé sklo
Nordica Zen

Víte, že…?

Při instalaci jakýchkoli kamen dbejte na bezpečnost. Bezpečný odstup od hořlavých materiálů (záclony, nábytek) je 40 cm. Na straně, kde budou situovaná dvířka, se tato vzdálenost dvojnásobí. Kamna instalujte alespoň 20 cm ode zdi. Nezapomeňte na podlahy – měly by být z nehořlavých materiálů.

Výkon

Výkon kamen je přímo závislý na velikosti prostoru, který budou vytápět.

 • Tepelný výkon se udává v kW a orientačně lze použít výpočet, kdy na 20 m3 prostoru potřebujete 1 kW.
 • U novostaveb počítejte 40 m3 na 1 kW.
Výkonná
Prity AM

Dále je potřeba započítat případné tepelné ztráty. Udává se rezerva 10 – 20%
Údaj o maximálním výkonu kamen najdete na typovém štítku.

Materiál

Výběr materiálu závisí i na následném designu samotných kamen. Jedná se o poměrně důležitý parametr pro zakomponování kamen do prostoru obytné místnosti.

Keramika/kachle

Tento typ kamen je většinou vytvořen v retro stylu. Vyrábí se v mnoha barevných variantách. Mají výborné tepelné vlastnosti. Delší dobu zahřátí kompenzuje jejich skvělá akumulační schopnost. Produkce tepla je rovnoměrná a hřejí i několik hodin po vyhasnutí. Výhodou je i to, že se snadno čistí. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Ocel/plech

Kamna se rychle nahřívají, ale na druhou stranu také rychle vychladnou, tzn., pokud nebudete postupně přikládat, nezajistí dost tepla pro vyhřátí místnosti. Pokud potřebujete přitápět i v noci, rozhodně vyberte jiný materiál. Obecně se doporučují spíše jako doplňkový zdroj tepla.

Litina

I tato kamna zajišťují rychlé nahřátí. Akumulace tepla je na velmi dobré úrovni. Vychladnutí kamen je postupné, takže se hodí i na noční, respektive večerní zatápění.

Kombinace materiálu

Kombinování materiálu při výrobě krbových kamen je poměrně časté. Setkáte se např. s plechovými kamny, které mají kamenné nebo keramické obklady. Tyto obklady výrazně zlepšují akumulační schopnosti. Také snižují riziko kontaktu s pláštěm kamen, který bývá rozžhavený. Kombinované materiály jsou opět dražší.

Příslušenství

Při nákupu kotle, zvažte zároveň nákup potřebného příslušenství

 • Kartáč – odstraňuje saze ze stěn spalovací komory
 • Smetáček s lopatkou – vymetání nečistot
 • Krbový vysavač – k odstranění popela
 • Pohrabáč – k manipulaci s hořícím dřevem
 • Koš/úložný box na dřevo
 • Podkladová deska – zabránění přehřívání podlah, zachycení jisker
 • Ventilátor na kamna – rozhání teplo po místnosti

Pokud sháníte krbová kamna na chalupu, můžete zvážit nákup krbových kamen s plotnou, nebo krbových kamen s troubou.

Výrobci a cen

Mezi výrobce rohových krbových kamen patří např. ABX. V jejich nabídce najdete jak kamna kachlová tak i ocelová. Dále Prity nebo Boreal vyrábí kamna ocelová. Kombinaci materiálů najdete např. značka Victoria.
Cenově se pohybují mezi cca 8000 Kč a 40000 Kč. Kamna se liší s ohledem na jednotlivé výrobce, dále použitým materiálem, velikostí, případně svým výkonem.

Otázky a odpovědi

Kam koupit rohová kamna?

Krbová kamna dodávají interiérům jisté kouzlo. Nejvíce je jistě oceníte za dlouhých zimních večerů, kdy k estetické funkci přibude i ta praktická a to vytápění místnosti nebo celého domu. Rohová krbová kamna jsou přitom velmi efektivní právě díky svému tvaru. Hodí se i do menších prostor a navíc vyplní jinak hluchá místa v rozích místností.

Jak vybrat krbová kamna?

Před výběrem si ujasněte, zda budete pomocí kamen vytápět jednu místnost nebo celý byt. Podle toho budete volit mezi kamny s výměníkem nebo bez výměníku. Poté je zcela zásadní vědět, jak výkonná kamna budete potřebovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Prostorově nenáročná
Panoramatické sklo
Zakulacené pravoúhlé sklo
Výkonná
Image
Produkt
Romotop EVORA 07
VICTORIA PANAMA A
Nordica Zen
Prity AM
Výrobce
Romotop
Victoria
NORDICA
PRITY
Maximální délka polen
25 cm
35 cm
40 cm
Průměr kouřovodu
150 mm
150 mm
130 mm
150 mm
Materiál
ocelová
plechová
plechová
plechová
Hmotnost
127 kg
78 kg
199 kg
93 kg
Výška
99.6 cm
121 cm
130 cm
82 cm
Jmenovitý výkon
4 kW
9 kW
7.5 kW
12 kW
Cena ca. 31 800 CZK ca. 19 500 CZK ca. 112 300 CZK ca. 17 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.