Jak vybrat rohová krbová kamna
- Rohová krbová kamna jsou velmi efektivní právě díky svému tvaru. Hodí se i do menších prostor a navíc vyplní jinak hluchá místa v rozích místností.
- Základní typy se od sebe liší účelem vytápění.
- Většina krbových kamen je na tuhá paliva, tzn. topné dřevo, brikety nebo pelety. Při rozhodování berte ohled na to, zda komín, který bude odvádět spaliny je vhodný na konkrétní typ paliv.
Rohová krbová kamna - náš výběr
Jak vybrat rohová krbová kamna
Typy
Základní typy se od sebe liší účelem vytápění. Pokud kamna chcete jen jako estetický prvek a stačí vám přitápět jednu místnost, pořiďte si jednoduchá kamna bez výměníku. Druhá možnost je, že chcete prostřednictvím kamen vytápět celý dům, v tomto případě budete potřebovat kamna s výměníkem.
Kamna bez výměníku
Tento typ kamen vydává teplo svým vnějším pláštěm. Neohřívá primárně vzduch, ale předměty případně osoby ve svém okolí. Teplota vzduchu se zvyšuje díky zahřátým podlahám a stěnám. Vyhřívání je rovnoměrné a přirozené. Rozlišujeme dva druhy těchto kamen:
- Sálavá – zpravidla vyrobená z litiny nebo jsou kachlová; mají akumulační schopnost, teplo vydávají pozvolna a dlouho dobu; vzduch se ohřívá postupně a rovnoměrně; nedochází k víření prachu; nejsou vhodná pro vytápění místností vzdálenějších od instalovaných kamen ani místností v patře
- Teplovzdušná konvekční – tato kamna mají mezi spalovací komorou a vnějším pláštěm mezeru, do které proudí studený vzduch od podlah; v meziplášti se ohřívá a vychází ven otvory v horní části kamen; pomalejší ohřev místnosti, teplo se hromadí v horní části místnosti; lze vyhřívat i vzdálenější místnosti nebo ty v patře
- Kombinovaná – kombinace výše uvedených je ideální k vytápění větších i vzdálenějších místností
Kamna s výměníkem
Jsou vhodná pro vytápění celého bytu/domu. Napojují se na topnou soustavu (radiátory, podlahové topení) a tím dochází k rozvodu tepla do jednotlivých místností.
Výměník je většinou vyroben z oceli nebo litiny. Jedná se o dvojitou komoru obepínající topeniště. Výměna tepla probíhá mezi jednotlivými plášti. I zde rozlišujeme dva druhy:
- Teplovodní výměník – dochází k ohřevu vody, tu pak čerpadlo rozvede do topných těles; u kamen je nutnost zabezpečení proti přehřátí topné vody
- Teplovzdušný výměník – ohřívá se vzduch, ten je dále rozváděn prostřednictvím ventilátorů; dochází k rychlému vyhřátí místností
Topivo
Většina krbových kamen je na tuhá paliva, tzn. topné dřevo, brikety nebo pelety. Při rozhodování berte ohled na to, zda komín, který bude odvádět spaliny je vhodný na konkrétní typ paliv.
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Topné dřevo | Cenově dostupnější | Skladování ideálně 2 – 3 sezóny dopředu |
Intenzivní hoření | Příprava dřeva před podpalem | |
Brikety, pelety | Větší výhřevnost | Dražší varianta |
Připraveny na podpal už od prodejce | Hoření není tak atraktivní jako u dřeva | |
Hoří déle |
Kromě pevných paliv existuje ještě varianta plynových kamen nebo elektrických.
- U elektrické varianty nemusíte řešit odvod spalin, proto jsou velmi jednoduché na instalaci. Mají ale vyšší provozní náklady. U dražších variant můžete narazit na imitaci hoření dřeva a to včetně zvukových efektů.
Víte, že…?
Při instalaci jakýchkoli kamen dbejte na bezpečnost. Bezpečný odstup od hořlavých materiálů (záclony, nábytek) je 40 cm. Na straně, kde budou situovaná dvířka, se tato vzdálenost dvojnásobí. Kamna instalujte alespoň 20 cm ode zdi. Nezapomeňte na podlahy – měly by být z nehořlavých materiálů.
Výkon
Výkon kamen je přímo závislý na velikosti prostoru, který budou vytápět.
- Tepelný výkon se udává v kW a orientačně lze použít výpočet, kdy na 20 m3 prostoru potřebujete 1 kW.
- U novostaveb počítejte 40 m3 na 1 kW.
Dále je potřeba započítat případné tepelné ztráty. Udává se rezerva 10 – 20%
Údaj o maximálním výkonu kamen najdete na typovém štítku.
Materiál
Výběr materiálu závisí i na následném designu samotných kamen. Jedná se o poměrně důležitý parametr pro zakomponování kamen do prostoru obytné místnosti.
Keramika/kachle
Tento typ kamen je většinou vytvořen v retro stylu. Vyrábí se v mnoha barevných variantách. Mají výborné tepelné vlastnosti. Delší dobu zahřátí kompenzuje jejich skvělá akumulační schopnost. Produkce tepla je rovnoměrná a hřejí i několik hodin po vyhasnutí. Výhodou je i to, že se snadno čistí. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.
Ocel/plech
Kamna se rychle nahřívají, ale na druhou stranu také rychle vychladnou, tzn., pokud nebudete postupně přikládat, nezajistí dost tepla pro vyhřátí místnosti. Pokud potřebujete přitápět i v noci, rozhodně vyberte jiný materiál. Obecně se doporučují spíše jako doplňkový zdroj tepla.
Litina
I tato kamna zajišťují rychlé nahřátí. Akumulace tepla je na velmi dobré úrovni. Vychladnutí kamen je postupné, takže se hodí i na noční, respektive večerní zatápění.
Kombinace materiálu
Kombinování materiálu při výrobě krbových kamen je poměrně časté. Setkáte se např. s plechovými kamny, které mají kamenné nebo keramické obklady. Tyto obklady výrazně zlepšují akumulační schopnosti. Také snižují riziko kontaktu s pláštěm kamen, který bývá rozžhavený. Kombinované materiály jsou opět dražší.
Příslušenství
Při nákupu kotle, zvažte zároveň nákup potřebného příslušenství
- Kartáč – odstraňuje saze ze stěn spalovací komory
- Smetáček s lopatkou – vymetání nečistot
- Krbový vysavač – k odstranění popela
- Pohrabáč – k manipulaci s hořícím dřevem
- Koš/úložný box na dřevo
- Podkladová deska – zabránění přehřívání podlah, zachycení jisker
- Ventilátor na kamna – rozhání teplo po místnosti
Pokud sháníte krbová kamna na chalupu, můžete zvážit nákup krbových kamen s plotnou, nebo krbových kamen s troubou.
Výrobci a cen
Mezi výrobce rohových krbových kamen patří např. ABX. V jejich nabídce najdete jak kamna kachlová tak i ocelová. Dále Prity nebo Boreal vyrábí kamna ocelová. Kombinaci materiálů najdete např. značka Victoria.
Cenově se pohybují mezi cca 8000 Kč a 40000 Kč. Kamna se liší s ohledem na jednotlivé výrobce, dále použitým materiálem, velikostí, případně svým výkonem.