Moka konvička

Moka konvičky pro kávové labužníky - pro jednoho, pro dva, pro návštěvy i na cesty

ca. 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 800 CZK
ca. 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 2 400 CZK

Jak vybrat moka konvičku

  • Moka konvička je jednoduchý způsob, jak uvařit dobrou a silnou kávu.
  • Moka konvice jsou vyráběny z hliníku nebo nerezu.
  • Kromě klasických konviček je možné koupit i elektrické přístroje.
  • Objem je udávám v 30 nebo 50ml na jeden šálek.

Proč moka konvička

Díky tomuto výrobku si doma uvaříte silnou kávu, která se podobá espressu z kávovaru. Konvička je levná a také její údržba je snadná. Příprava kávy vám zabere maximálně 5 minut.
1. Pokud máte rádi opravdu silnou kávu a oceníte jednoduchý a levný přístroj, který vám ji připraví.
2. Docílíte chuti jako z kávovaru.
3. Příprava kávy je jednoduchá a rychlá.
4. Díky různým velikostem můžete připravit kvalitní kávu pro více osob.

Materiál a design

Moka konvice jsou vyráběny z hliníku nebo nerezu. Hliníkové konvice jsou levnější a mají delší tradici. V případě hliníku se jedná o potravinářský hliník, který je zcela zdravotně nezávadný. Po několika použitích se vnitřek konvice potáhne patinou. Díky tomu si káva zachová příjemnou chuť, která je lepší než v případě nerezu. Hliník dobře vede teplo, zajišťuje rovnoměrný ohřev celé konvičky a je lehký. Konvici z hliníku lze používat na plynovém sporáku, varné nebo sklokeramické desce.

Legendární velká
Bialetti Moka Express 6

Najdou se však i odpůrci hliníku, kteří raději sáhnou po nerezové verzi. Tyto konvice jsou dražší, dají se ale používat také na indukční desce. Mívají modernější design, nenačichnou kávou a lépe se čistí. Nevedou tak dobře teplo jako hliníkové konvice.
Na trhu se setkáte s velkým množstvím různých typů, existují například varianty, kde je kombinován nerez a hliník, případně nerez a keramika. Některé modely mají horní část konvice vyrobenou ze skla.

Co se týká designu, lze zakoupit různé barevné varianty, nejčastější je ale stříbrné provedení. Také tvary jednotlivých modelů jsou rozdílné. Narazíte na spíše podlouhlé nebo naopak širší modely. Konvice jsou vybaveny ergonomickými žáruvzdornými madly, které usnadňují manipulaci při přenášení.

Elektrické moka konvičky

Pokud budete chtít konvici používat nejen doma, ale brát ji třeba na chatu nebo kamkoli jinam, vyplatí se vám investovat do elektrické. Také tento typ vám připraví chutnou kávu během chvilky, stačí k tomu pouze elektřina. Některé modely jsou dále vybaveny redukcí. Díky ní si můžete připravit i menší množství kávy než to, které je udávané na jednotlivých modelech.

Legendární pro 3
Bialetti Moka Express 3

Konvičky mají zpravidla 2 režimy. Jeden automatický, který vám připraví kávu na čas, který se zvolíte. Jestliže konvici přepnete do manuálního režimu, připravíte si svoji kávu okamžitě. Připravenou kávu udržuje elektrická konvice teplou ještě dalších 30 minut.

Objem

Moka konvice nefunguje na stejném principu jako třeba ta rychlovarná. Nelze ji naplnit pouze do poloviny a dát do ní poloviční množství kávy. Takto připravený nápoj nebude splňovat to, pro co si konvice pořizujete, tedy lahodnou chuť kávy. V tomto případě se nevyplatí investovat do velké konvice, abyste mohli uvařit kávu pro občasné návštěvy. Volte proto velikost, která bude ideální pro každodenní běžné použití.

Objem je udávám v 30 nebo 50ml na jeden šálek. Je proto nutné, dát na tento údaj pozor. Pokud jste zvyklí dělat kávu do většího šálku, uzpůsobte tomuto faktu svůj výběr.

Na indukci
Bialetti Moka Induction 3

Ve většině domácností se káva vaří ve větších šálcích. V následující tabulce najdete přehled, který vám usnadní výběr velikosti konvice.

Údaj na konvici Objem Počet větších šálků
3 – 4 šálky 150 – 200 ml 1 – 2
4 – 6 šálků 200 – 300 ml 2 – 3
6 – 9 šálků 300 – 450 ml 3 – 4
9 – 12 šálků 450 – 600 ml 5 – 6

Víte, že…?

Moka konvice nemusí připravovat pouze espresso. Pokud máte raději cappuccino nebo cafe latte, můžete zakoupit konvici značky Bialetti, která vám tyto nápoje připraví. Stačí nalít vodu, nasypat kávu a do zásobníku nalít mléko a máte hotovo. Vámi zvoleným nápoj vyberete pouhým přepnutím tlačítka.

Údržba

Konvičky stačí umýt pod tekoucí vodou, bez použití saponátů. Zejména pokud se jedná o hliníkový typ. Saponátem odstraníte patinu, která se na povrchu tvoří a dodává kávě chuť, navíc by se chuť saponátu dostala i do samotné kávy.

Nerez
Bialetti Venus 4

Příslušenství

Moka konvička je nenáročný pomocník, který vydrží mnoho let. Jediné, co se u nich může časem opotřebovat je gumové těsnění. Proto musíte počítat s tím, že po čase budete muset nové těsnění koupit.

Těsnění je možné koupit jak pro konvice hliníkové, tak i pro nerezové. Tak, jak je jiná každá konvice, i těsnění se nabízí v různých velikostech. Každá konvice má svoje těsnění. Je proto třeba znát alespoň přiměřený rozměr, který potřebujete dokoupit. Těsnění se často prodává v balení po 3 kusech.

Stejně tak, jak je tomu v případě těsnění, se časem může opotřebovat také sítko. I to je možné po čase dokoupit.
Celková chuť nápoje se odvíjí od kvalitní kávy, ze které je připraven. Do moka konvičky se dává mletá káva. Tu můžete koupit již namletou. Pokud ale chcete opravdu chutnou čerstvě mletou kávu, neobejdete se ani bez mlýnku, který vám ji připraví.

Dobrý standard
Tescoma PALOMA 3

Kávomlýnky

Mlýnek na kávu je jedním z nejdůležitějších příslušenství pro správnou přípravu kávy. Čerstvě namletá káva vám pomůže k dokonalému výsledku.
Vybírat můžete mezi klasickými ručními a elektrickými mlýnky na kávu. V případě elektrického mlýnku je nejlepší volba mlýnek s mlecími kameny. Tyto mlýnky nabízejí oproti těm s mlecími noži rovnoměrné namletí.

Ruční mlýnek můžete pořídit i za 500 korun, také tento typ mlýnku obsahuje mlecí kameny. I na tento typ se vztahuje záruka až 10 let, při správném zacházení vydrží mnohem déle. Elektrický mlýnek pořídíte za cenu 1 000 Kč a více.

V případě moka konviček by měla být káva namleta najemno. Pokud tedy zvolíte ruční mlýnek, volte takový, který vám jemné mletí zaručí. Elektrické mlýnky jsou vybaveny regulátorem hrubosti, který umožňuje volit mezi několika stupni hrubosti mletí.

Pro jednoho
Bialetti Moka Express 1

Cena

Pořízení moka konvičky není nijak finančně náročné. Malou konvičku pořídíte již za několik stokorun. Pokud si tedy nejste jistí velikostí, není u tohoto výrobku problém koupit dvě různě velké konvičky. Popřípadě koupit konvičku jak na espresso, tak i na cappuccino a latte.

  • Do 500 Kč – už za tuto cenu máte na výběr z mnoha variant a velikostí konvice. Kvalitu těchto výrobků zaručují i ověření výrobci. Výrobky jsou téměř ve všech případech hliníkové, Myslete tedy na to, že je nelze použít na indukční desce.
  • Od 500 – 1 000 Kč – ve střední cenové skupině můžete opět vybírat z velké nabídky konviček. Co se týká materiálů, lze koupit hliníkovou i nerezovou variantu. Možné je vybrat i z kombinace obou materiálů. Design je moderní a barevné možnosti velké. Velikost konviček je od těch malých na 2 šálky až po velké modely, kdy připravíte i 14 šálků.
  • Nad 1000 Kč – za cenu vyšší než 1 500 Kč zakoupíte konvici, která vám připraví i lahodné cappuccino, konvice má objem 0, 40 l, připraví tedy 1 – 2 šálky tohoto nápoje. Dále můžete zakoupit různě velké elektrické konvice. Ve většině případů jsou vybaveny časovačem a alarmem

Výrobci

Moka konvička je vynálezem Itala, jehož jméno je Alfonso Bialetti. Ten ji vynalezl roku 1933. Jeho vizí bylo, aby si lidé mohli kvalitní kávu připravit i doma a nemuseli chodit do kaváren. Na trhu se tak můžete setkat z mnoha výrobky této značky. Bialetti se těší velké oblibě, značka používá stále stejné logo s vousatým chlapíkem, který je také vyobrazen na mnoha moka konvicích.
Mezi další výrobce pak patří italská značka Pezzeti, G.A.T., Tescoma a jiní.

Elektrická
Biletti Elettrika 2

Bezpečné použití

Každá moka konvička musí být z bezpečnostních důvodů vybavena bezpečnostním ventilem. Káva chutná nejlépe, pokud ji v konvičce lehce utlačíte a namelete ji trošku jemněji. Takto dosáhnete i lepší pěny.

Hrozí ale riziko, že se voda neprotlačí přes kávu, tlak v konvičce může narůstat a dojde k jejímu poškození, v horším případě k explozi. Abyste tomu předešli, je nutné, aby konvička měla tento bezpečnostní ventil.

Levnější konvičky mají ventil řešený pouze slabým plíškem, který se často protrhne a je nutné ho vyměnit. Často je to ale problém a vy jste pak nuceni koupit konvičku novou.

Cestovní
Rommelsbacher EKO 366/E

Víte, že…?

Víte jak správně kávu připravit? Nejprve ji najemno namelte. Do spodní části konvice nalejte vodu, neměla by přesahovat hranici pojistného ventilu. Naplňte sítko kávou, tu není potřeba nijak stlačovat. Ujistěte se, že jste konvičku pořádně zašroubovali, poté ji dejte na sporák a vařte na mírném plameni. Po chvíli uslyšíte, jak se horní část plní kávou. Jakmile je plná, můžete servírovat.

Otázky a odpovědi

K čemu je moka konvička?

Káva patří k jednomu z neoblíbenějších nápojů na světě. Znáte její různé druhy, stále se setkáváte s dalšími příchutěmi. Čas od času jistě zajdete do oblíbené kavárny. Návštěva kavárny ale není levnou záležitostí, kdo by si tedy nechtěl připravit kvalitní kávu také v pohodlí domova? Pokud patříte mezi milovníky kvalitního espressa a nechce se vám investovat do kávovaru, bude pro vás moka konvička to pravé.

Jak konvička funguje?

Konvička se skládá ze tří částí. Spodní nádoba slouží na vodu, střední sítko na kávu a v horní části vzniká hotový nápoj. Konvice funguje na principu vysokého tlaku vodní páry. Káva se vaří na mírném ohni. Ve spodní části konvičky, do které se dává voda, se vytváří pára. Ta vytlačuje vařící vodu přes střední část, ve které je nasypaná umletá káva až do její horní části. Lógr zůstává ve střední části, protože neprojde přes sítko a hotový kávový nápoj vznikne v horní části konvice.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Legendární velká
Legendární pro 3
Na indukci
Nerez
Dobrý standard
Pro jednoho
Elektrická
Cestovní
Image
Product
Bialetti Moka Express 6
Bialetti Moka Express 3
Bialetti Moka Induction 3
Bialetti Venus 4
Tescoma PALOMA 3
Bialetti Moka Express 1
Biletti Elettrika 2
Rommelsbacher EKO 366/E
Počet šálků
6 šálků
3 šálků
3 šálků
4 šálků
3 šálků
1 šálků
2 šálků
Materiál
hliníkové
hliníkové
hliníkové
nerezové
hliníkové
hliníkové
Cena ca. 600 CZK ca. 400 CZK ca. 800 CZK ca. 600 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK ca. 1 700 CZK ca. 2 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.