Laserová vodováha

Moderní a praktický měřič.

ca. 800 CZK
ca. 300 CZK
ca. 12 900 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat laserovou vodováhu

Výbava snad každého kutila či řemeslníka by měla obsahovat i vodováhu. Ta se ovšem hodí i pro běžné domácí použití. Představte si, že chcete pověsit obraz, ale samozřejmě nechcete, aby visel šikmo. Vodováha vám určí rovinu jak vodorovnou, tak i svislou. V našem článku se budeme věnovat laserové vodováze, kde vám poradíme, jak vybrat tu správnou.

Materiál

Laserové vodováhy bývají vyrobeny především ze dvou typů materiálů. První variantou je plast a druhou je hliník a slitina.

Plastové laserové vodováhy

Výhodou tohoto typu materiálu je kromě nízké ceny také nízká hmotnost a šetrnost, což oceníte například při měření některých citlivých povrchů, na kterých by těžší kovové váhy mohly zanechávat stopy.

Universální
LASERLINER HandyLaser Compact

Hliníkové a slitinové laserové vodováhy

Jsou sice robustní, ale za to velmi přesné a odolné. Právě díky odolnosti jsou vhodné pro náročné využívání ve stavebnictví a dalších řemeslných oborech.

Víte, že…?

Laserová vodováha je druh digitální vodováhy, která je navíc opatřena laserovým paprskem. Ten umožní promítnout rovinu na stěnu nebo jinou plochu. Jedná se o extrémně přesné a pohodlné řešení.

Délka

V dnešní době se již vyrábí i kapesní a miniaturní laserové vodováhy.

Křížová
GEKOy G03315
  • Kratší vodováhy mají délku 30 nebo 40 cm. Obvykle slouží pro domácí nenáročné použití nebo pro specifické účely.
  • Pokud zvolíte délku 50 nebo 60 cm, poslouží jak univerzálním kutilům, tak i domácnostem.
  • Jestliže patříte mezi náročnější spotřebitele, můžete vybrat délku od 80 až do 200 cm.

Přesnost měření

Dalším parametrem, který je při výběru vodováhy logicky velmi důležitý, je přesnost měření. Odvíjí se jednak od zpracování libely, profilu (těla váhy) a také od způsobu snímání, na který se zaměříme. Klasické vodováhy se mohou odchylovat až o 2 mm na metr, což je bohužel značně nepřesné měření, které lze uplatnit pouze pro nenáročné využití. Laserová vodováha je skvělou volbou, protože jejich přesnost se odchyluje pouze o 0,5 mm/m, někdy i níže, což je naprosto nejpřesnější měření, kterého můžete dosáhnout.

Provedení hran

To, jak vysoká je kvalita vodováhy zjistíte podle toho, kolik hran je frézovaných pro vyšší přesnost přikládání a měření. U levných modelů je zpracování hran základní, bez frézování. U laserových vodováh je frézovaná jedno nebo i více hran pro různé polohy měření.

Multifunkční
Bosch GLL 3-80 C 0.601.063.R05

Pracovní dosah

Dalším parametrem, se kterým se při výběru laserové vodováhy setkáte, je pracovní dosah. Většinou ho výrobci uvádějí u popisu výrobku, takže na něj narazíte. Dejte si ale pozor, protože pracovní dosah je dvojí, a to laserové čáry a laserového bodu. Dosah laserové čáry bývá většinou okolo 5m. Dosah laserového bodu je vždy větší, přesněji okolo 20m.

Napájení

Laserová vodováha vyžaduje napájení laseru. To je řešeno prostřednictvím většinou dvou baterií typu AAA. Dávejte ale pozor, protože většinou tyto baterie nejsou při nákupu součástí balení.

Výrobci

Jakmile budete vybírat vodováhu, vždy se přikloňte ke kvalitnímu a osvědčenému výrobci. Abychom vás alespoň trochu navedli, můžete pro příklad uvézt několik známých a především kvalitních značek. První z nich je značka Bosch, která je známá po celém světě. Výrobky této společnosti jsou jistou zárukou kvality. Další z renomovaných výrobců laserových vodováh jsou zejména Lux a Einhell.

Maximální přesnost
Brüder Mannesmann M81125 vč. stativu 40 cm

Cena

Jistě si pokládáte otázku, kolik peněz budete muset za laserovou vodováhu utratit? Nemusíte se bát, jejich cena je sice vyšší, než u klasické vodováhy, ale i tak nemusí být nijak drastická. Záleží zejména na tom, jakého vyberete výrobce a model. Na trhu naleznete velký výběr modelů od různých výrobců. Teď už se zaměříme na samotnou cenu a půjdeme se podívat na následující tabulku:

Cena Popis
500 – 2 000 Kč Laserové modely vodováh začínají na 500 korunách. Očekávat můžete vyšší až vysokou kvalitu zpracování. V tomto rozmezí pořídíte i přístroje vhodné pro profesionální použití.
Nad 2 000 Kč Pokud investujete více než dva tisíce korun, můžete pořídit špičkové modely pro náročné aplikace.
Jméno
Universální
Křížová
Multifunkční
Maximální přesnost
Multifunkční
Image
Produkt
LASERLINER HandyLaser Compact
GEKOy G03315
Bosch GLL 3-80 C 0.601.063.R05
Brüder Mannesmann M81125 vč. stativu 40 cm
GEKO vodováha s metrem 2,5m
Cena ca. 800 CZK ca. 300 CZK ca. 12 900 CZK ca. 1 300 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena