Motorová koloběžka

Do města i do přírody bez námahy.

ca. 22 000 CZK
ca. 11 100 CZK
ca. 12 000 CZK
ca. 11 500 CZK
ca. 14 800 CZK

Jak vybrat motorovou koloběžku

 • Motorová nebo také elektrická koloběžka se od klasických modelů liší způsobem pohonu.
 • Motorové koloběžky využijete jak na dopravu po městě, tak i na výlety. Zcela jistě si je ale nepořizujte na sportovní aktivity.
 • Z hlediska baterie se můžete zaměřit na dva parametry a to její kapacita a dojezd koloběžky na jedno nabití.
 • U kol je třeba řešit jednak jejich velikost a dále materiál, ze kterého jsou vyrobeny.
 • Nosnost je hodnota, kterou je nutné dodržovat. Udává, jakou maximální váhu elektrokoloběžka unese.

Typy

Motorové/elektrické koloběžky lze rozdělit na tři základní typy podle způsobu jejich využití.

Do města

Do kategorie městských elektrokoloběžek lze zařadil lehčí modely, ale také ty, které je možné složit. Ve městě se nepředpokládá, že budete jezdit závratnou rychlostí, proto vám bude stačit varianta s nižším výkonem – většině uživatelů stačí výkon do 350 W.

Spolehlivá
HARLEY Berger X1

Na výlety

Pro tento účel volte koloběžky s většími kolečky. Využijete je nejen na silnici, ale také na cyklostezkách. Větší bezpečnost a komfort při jízdě zaručují kolečka gumová. Svým způsobem tlumí nárazy, takže není problém ani jízda po náročnějším terénu (štěrk, písek). Na výletech se již předpokládá rychlejší jízda, takže je vhodné volit výkon minimálně 350 W. S nižším výkonem se vám může stát, že nezvládnete např. jízdu do kopce.

Pro zábavu

Koloběžky pro zábavu využijí zejména děti. Není zde nutné volit ani velký dojezd, ani výkon. Modely s menší kapacitou baterie jsou lehčí, takže opravdu vhodné pro děti na hraní.

Motor

Motor elektrokoloběžky je poháněn baterií, se kterou je propojený. I zde je výkon udáván ve wattech a platí, že čím bude vyšší, tím lépe stroj pojede. Většinou se výkon pohybuje od 100 W do 600 W.

Skládací
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
Výkon Popis
Kolem 100 W Ideální hodnota koloběžek pro zábavu dětí; občasné popojíždění v nenáročném terénu
Do 350 W Městské koloběžky; středně nároční uživatelé
Nad 350 W Koloběžky do terénu; náročnější nebo těžší uživatelé; koloběžky na jízdu ve vyšší rychlosti

Baterie

Z hlediska baterie se můžete zaměřit na dva parametry a to její kapacita a dojezd koloběžky na jedno nabití. Tyto parametry jdou spolu ruku v ruce, tzn. čím je kapacita baterie větší, tím bude dojezd delší.
Dojezd se zpravidla udává:

 • V kilometrech – uvádí se cca 10 až 40 kilometrů
 • V časových jednotkách – nejčastěji 40 minut až několik hodin

Dané parametry se ale při používáním mohou od uváděných čísel lišit. Záleží jednak na terénu, dále způsobu jízdy nebo hmotnosti jezdce. Většina koloběžek je opatřena displejem, na kterém lze sledovat míru a rychlost vybíjení. Některé modely umožňují při úplném vybití baterie, dojet klasickým způsobem (nutné ověřit u prodejce!).

Elegantní
MS Energy e10

Víte, že…?

Výdrž baterie můžete prodloužit např. mírnější a pomalejší jízdou, výběrem rovného terénu nebo tím, že nebudete vozit těžký náklad. Problémem může být i větrné počasí nebo mokrá vozovka po dešti. Pokud máte koloběžku s nafukovacími kolečky, kontrolujte jejich dostatečné nahuštění.

Kola

U kol je třeba řešit jednak jejich velikost a dále materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Velikost

Velikost kol ovlivňuje rychlost jízdy. Větší kola pojedou určitě rychleji než menší. Větší kola jsou také vhodnější do terénu. Malá se mohou snáze zaseknout o nerovnosti. Na druhou stranu s velkými koly se vám bude hůře zatáčet a možná i manévrovat. Optimální rozměr pro začínající elektrokoloběžkáře nebo pro jízdu ve městě je cca 5 – 6 palců.

Stylová
Bohman Go Plus 350W

Materiál

U materiálu narazíte na dvě varianty a to pevná nebo gumová kola. Některé modely elektrokoloběžek mají obojí – vepředu gumová, vzadu pevná kola.

 • Pevná – nejčastěji vyrobená z polyuretanu; tato kola nebudete muset dofukovat a také nehrozí jejich propíchnutí; jízda v terénu bude ale značně nekomfortní – budete cítit každý kamínek či jinou nerovnost; pokud se kola ojedou, bude nutné je vyměnit celá
 • Gumová – zaručují pohodlnější jízdu především v terénu; jsou vhodnější na delší jízdy; při ojetí lze vyměnit jen plášť kola; nutnost dofukování a je zde riziko propíchnutí; vyšší pořizovací cena

Nosnost

Nosnost je hodnota, kterou je nutné dodržovat. Udává, jakou maximální váhu elektrokoloběžka unese. Kromě své vlastní počítejte s mírnou rezervou v případě, že povezete např. batoh s nákladem. Nosnost motorové koloběžky je zpravidla dána konstrukcí rámu a tím jak je robustní. Prakticky to znamená, že koloběžky s vysokou nosností budou také těžší. Všechny motorové koloběžky mají tuto hodnotu dostatečnou pro dospělého člověka – většinou narazíte na 100 – 150 kg.

Praktiická
VeGA Xtrem Cross

Další vlastnosti

Při výběru se můžete dále zaměřit na:

 • Skládací elektrokoloběžka – lehce přenosné modely; při nákupu vyzkoušejte, jak snadno lze koloběžku složit; důležitá bude i váha
 • Protiskluzové stupátko – bezpečnostní úprava bránící uklouznutí
 • Propojení s telefonem – umožňuje měřit ujetou vzdálenost, někdy i řízení koloběžky
 • Tempomat – udrží nastavenou rychlost koloběžky; užitečné na dlouhých cestách

Výrobci a ceny

 • Nejlevnější modely můžete kopit za necelých 8000 Kč. Ty nejdražší se pohybují i kolem 100000 Kč.
 • Do 10000 Kč – základní modely s výkonem do 350 W. Jedná se tedy o koloběžky vhodné pro nenáročné uživatele, případně jako městské koloběžky. Nosnost koloběžek je max. 125 kg. V této cenové kategorii narazíte na značky Spokey, Eljet nebo Razor.
 • 10000 Kč až 30000 Kč – Zlatý střed, ve kterém si vybere téměř každý. V nabídkách jsou všechny typy motorových koloběžek značek EcoWheel, X-Scooters a Ultimate Racing.
 • Nad 30000 Kč – Koloběžky pro náročnější uživatele. Najdete zde širokou škálu koloběžek městských, ale i modelů vhodných do terénu nebo na delší výlety. Výkon se může pohybovat i přes 2000 W. Patří sem značky Nitro Scooters, Dualtron a Mamibike.

Otázky a odpovědi

Co je skládací elektrokoloběžka?

Elektrokoloběžka je pohodlný způsob jak se přepravit např. do práce nebo do školy. Samozřejmě existují i terénní modely. Vždy záleží na tom, k čemu ji primárně chcete využívat. Skládací mechanismus není součástí všech modelů, ale jistě ho ocení každý uživatel. Díky němu totiž koloběžka dostane kompaktnější rozměry a následně ji můžete lehčeji přenést.

Kdy koupit motorovou koloběžku dětem?

U většiny modelů je uváděný věk 8 let a více. Dá se říct, že mladší dítě by nemuselo adekvátně zvládnout řízení elektrické koloběžky. Z bezpečnostního hlediska se tedy nižší věk nedoporučuje. Váha dítěte je vedle věku druhý nejdůležitější faktor. Elektrokoloběžky jsou zpravidla vhodné pro určitou váhovou kategorii. U velké a těžké koloběžky opět nemusí dítě zvládnout řízení a vystavuje se tak riziku úrazu, i když je starší osmi let.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Spolehlivá
Skládací
Elegantní
Stylová
Praktiická
Image
Produkt
HARLEY Berger X1
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
MS Energy e10
Bohman Go Plus 350W
VeGA Xtrem Cross
Dojezd
30 km
45 km
40 km
45 km
35 km
Hmotnost
50 kg
14.2 kg
18 kg
13.5 kg
43 kg
Max. rychlost
45 km/h
25 km/h
35 km/h
25 km/h
30 km/h
Nosnost
180 kg
100 kg
120 kg
120 kg
120 kg
Výkon
1500 W
300 W
450 W
350 W
1000 W
Cena ca. 22 000 CZK ca. 11 100 CZK ca. 12 000 CZK ca. 11 500 CZK ca. 14 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.