Jak vybrat motorovou koloběžku
- Motorová nebo také elektrická koloběžka se od klasických modelů liší způsobem pohonu.
- Motorové koloběžky využijete jak na dopravu po městě, tak i na výlety. Zcela jistě si je ale nepořizujte na sportovní aktivity.
- Z hlediska baterie se můžete zaměřit na dva parametry a to její kapacita a dojezd koloběžky na jedno nabití.
- U kol je třeba řešit jednak jejich velikost a dále materiál, ze kterého jsou vyrobeny.
- Nosnost je hodnota, kterou je nutné dodržovat. Udává, jakou maximální váhu elektrokoloběžka unese.
Motorová koloběžka - náš výběr



Motorové koloběžky bez řidičáku





Motorové koloběžky do terénu





Motorové koloběžky se sedátkem





Skládací motorové koloběžky




Jak vybrat motorovou koloběžku
Typy
Motorové/elektrické koloběžky lze rozdělit na tři základní typy podle způsobu jejich využití.
Do města
Do kategorie městských elektrokoloběžek lze zařadil lehčí modely, ale také ty, které je možné složit. Ve městě se nepředpokládá, že budete jezdit závratnou rychlostí, proto vám bude stačit varianta s nižším výkonem – většině uživatelů stačí výkon do 350 W.
Na výlety
Pro tento účel volte koloběžky s většími kolečky. Využijete je nejen na silnici, ale také na cyklostezkách. Větší bezpečnost a komfort při jízdě zaručují kolečka gumová. Svým způsobem tlumí nárazy, takže není problém ani jízda po náročnějším terénu (štěrk, písek). Na výletech se již předpokládá rychlejší jízda, takže je vhodné volit výkon minimálně 350 W. S nižším výkonem se vám může stát, že nezvládnete např. jízdu do kopce.
Pro zábavu
Koloběžky pro zábavu využijí zejména děti. Není zde nutné volit ani velký dojezd, ani výkon. Modely s menší kapacitou baterie jsou lehčí, takže opravdu vhodné pro děti na hraní.
Motor
Motor elektrokoloběžky je poháněn baterií, se kterou je propojený. I zde je výkon udáván ve wattech a platí, že čím bude vyšší, tím lépe stroj pojede. Většinou se výkon pohybuje od 100 W do 600 W.
Výkon | Popis |
---|---|
Kolem 100 W | Ideální hodnota koloběžek pro zábavu dětí; občasné popojíždění v nenáročném terénu |
Do 350 W | Městské koloběžky; středně nároční uživatelé |
Nad 350 W | Koloběžky do terénu; náročnější nebo těžší uživatelé; koloběžky na jízdu ve vyšší rychlosti |
Baterie
Z hlediska baterie se můžete zaměřit na dva parametry a to její kapacita a dojezd koloběžky na jedno nabití. Tyto parametry jdou spolu ruku v ruce, tzn. čím je kapacita baterie větší, tím bude dojezd delší.
Dojezd se zpravidla udává:
- V kilometrech – uvádí se cca 10 až 40 kilometrů
- V časových jednotkách – nejčastěji 40 minut až několik hodin
Dané parametry se ale při používáním mohou od uváděných čísel lišit. Záleží jednak na terénu, dále způsobu jízdy nebo hmotnosti jezdce. Většina koloběžek je opatřena displejem, na kterém lze sledovat míru a rychlost vybíjení. Některé modely umožňují při úplném vybití baterie, dojet klasickým způsobem (nutné ověřit u prodejce!).
Víte, že…?
Výdrž baterie můžete prodloužit např. mírnější a pomalejší jízdou, výběrem rovného terénu nebo tím, že nebudete vozit těžký náklad. Problémem může být i větrné počasí nebo mokrá vozovka po dešti. Pokud máte koloběžku s nafukovacími kolečky, kontrolujte jejich dostatečné nahuštění.
Kola
U kol je třeba řešit jednak jejich velikost a dále materiál, ze kterého jsou vyrobeny.
Velikost
Velikost kol ovlivňuje rychlost jízdy. Větší kola pojedou určitě rychleji než menší. Větší kola jsou také vhodnější do terénu. Malá se mohou snáze zaseknout o nerovnosti. Na druhou stranu s velkými koly se vám bude hůře zatáčet a možná i manévrovat. Optimální rozměr pro začínající elektrokoloběžkáře nebo pro jízdu ve městě je cca 5 – 6 palců.
Materiál
U materiálu narazíte na dvě varianty a to pevná nebo gumová kola. Některé modely elektrokoloběžek mají obojí – vepředu gumová, vzadu pevná kola.
- Pevná – nejčastěji vyrobená z polyuretanu; tato kola nebudete muset dofukovat a také nehrozí jejich propíchnutí; jízda v terénu bude ale značně nekomfortní – budete cítit každý kamínek či jinou nerovnost; pokud se kola ojedou, bude nutné je vyměnit celá
- Gumová – zaručují pohodlnější jízdu především v terénu; jsou vhodnější na delší jízdy; při ojetí lze vyměnit jen plášť kola; nutnost dofukování a je zde riziko propíchnutí; vyšší pořizovací cena
Nosnost
Nosnost je hodnota, kterou je nutné dodržovat. Udává, jakou maximální váhu elektrokoloběžka unese. Kromě své vlastní počítejte s mírnou rezervou v případě, že povezete např. batoh s nákladem. Nosnost motorové koloběžky je zpravidla dána konstrukcí rámu a tím jak je robustní. Prakticky to znamená, že koloběžky s vysokou nosností budou také těžší. Všechny motorové koloběžky mají tuto hodnotu dostatečnou pro dospělého člověka – většinou narazíte na 100 – 150 kg.
Janobike T10 2000W Dvou Motorová Skládací Elektro Koloběžka
Další vlastnosti
Při výběru se můžete dále zaměřit na:
- Skládací elektrokoloběžka – lehce přenosné modely; při nákupu vyzkoušejte, jak snadno lze koloběžku složit; důležitá bude i váha
- Protiskluzové stupátko – bezpečnostní úprava bránící uklouznutí
- Propojení s telefonem – umožňuje měřit ujetou vzdálenost, někdy i řízení koloběžky
- Tempomat – udrží nastavenou rychlost koloběžky; užitečné na dlouhých cestách
Výrobci a ceny
- Nejlevnější modely můžete kopit za necelých 8000 Kč. Ty nejdražší se pohybují i kolem 100000 Kč.
- Do 10000 Kč – základní modely s výkonem do 350 W. Jedná se tedy o koloběžky vhodné pro nenáročné uživatele, případně jako městské koloběžky. Nosnost koloběžek je max. 125 kg. V této cenové kategorii narazíte na značky Spokey, Eljet nebo Razor.
- 10000 Kč až 30000 Kč – Zlatý střed, ve kterém si vybere téměř každý. V nabídkách jsou všechny typy motorových koloběžek značek EcoWheel, X-Scooters a Ultimate Racing.
- Nad 30000 Kč – Koloběžky pro náročnější uživatele. Najdete zde širokou škálu koloběžek městských, ale i modelů vhodných do terénu nebo na delší výlety. Výkon se může pohybovat i přes 2000 W. Patří sem značky Nitro Scooters, Dualtron a Mamibike.
Otázky a odpovědi
Co je skládací elektrokoloběžka?
Kdy koupit motorovou koloběžku dětem?
Různé typy produktů porovnejte zde.