Nejlepší nosní sprchy 2024 a jak vybrat

Efektivně pročistí nosní sliznici.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
NeilMed Pulzační nosní sprcha Sinugator + 30 izotonických sáčků

Jak vybrat nosní sprchu

 • Nosní sprcha slouží k efektivnímu pročištění nosní sliznice.
 • Nosní sprcha dokáže snadno ulevit při alergiích a dokáže chránit před nachlazením.
 • Využití nosní sprchy spočívá v rozpuštění speciální vyplachovací soli v teplé vodě.

Nosní sprcha - náš výběr

NeilMed Pulzační nosní sprcha Sinugator + 30 izotonických sáčků
Výrobce: NeilMed
Zobrazit více
Pulsující nosní sprcha NeilMed Sinugator s 30 izotonickými sáčky je zdravotnický přístroj, který se doporučuje od 12 let. Pomáhá zmírňovat příznaky alergií, nachlazení a senné rýmy tím, že proplachuje nosní dutiny. Sáčky neobsahují konzervační látky, jód, gluten nebo latex a jsou pH vyvážené a izotonické.
Zobrazit méně
Microlife NEB Pro 2v1 inhalátor kompr. + nos.sprcha
Výrobce: Microlife
Typ: kompresorové
Nástavce: na nos
Zobrazit více
Microlife NEB Pro 2v1 je kombinovaný inhalátor (kompresor) a nosní sprcha, vhodný pro dospělé i děti. Obsahuje rozprašovač léčiva s ventilem, inhalační náustek s ventilem, extra jemné inhalační masky a nosní nástavec. Příslušenství zahrnuje vzduchovou hadici, vzduchový filtr a nosní sprchu. Kompatibilní s řadou NEB200/400/PRO.
Zobrazit méně
Laica ANE052
Výrobce: Laica
Typ: kompresorové
Nástavce: na nos
Zobrazit více
Laica ANE052 je nosní sprcha navržená pro proplachování nosní sliznice a horních dýchacích cest. Je kompatibilní s kompresorovými inhalátory LAICA. Toto příslušenství je vhodné pro léčbu rýmy, zánětu dutin či nosních polypů. Nosní sprcha může být použita s fyziologickým roztokem nebo určenými minerálními vodami.
Zobrazit méně

Nosní sprchy typu konvička

Nétí Mandala Konvička na výplach nosu Krémová 250 ml
Výrobce: Bodhi
Druh přístroje: konvičky na výplach nosu
Zobrazit více
Nétí Mandala je keramická konvička na výplach nosu o objemu 250 ml. Má celkovou délku 18 cm s hubičkou, 9 cm bez hubičky a ouška, a šířku 8 cm. Proplachování nosních dutin pomáhá ochraně sliznic a může přispět k redukci alergických příznaků. Oblast jógových technik.
Zobrazit méně
Rhino Horn Konvička na výplach nosu Original
přečíst recenzi
Druh přístroje: konvičky na výplach nosu
Zobrazit více
Rhino Horn Konvička na výplach nosu Original je nádoba určená pro proplachování nosní sliznice s fyziologickým roztokem (0,9 % NaCl) z běžné kuchyňské soli a vlažné vody (přibližně 37°C). Tato metoda může pomoci při prevenci či léčbě zánětů dýchacích cest, alergií a senné rýmy. Balení obsahuje 30 sáčků po 2,7 g NaCl.
Zobrazit méně
WaterPulse YT-300 Konvička na výplach nosu
Zobrazit více
Konvička na výplach nosu WaterPulse YT-300 je navržena pro použití se solným roztokem. Má větší kapacitu než konkurenční Rhino Horn a nabízí také regulaci tlaku tekutiny, ergonomický úchyt a dvě koncovky - pro dospělé a děti. Pracuje s 20 ml koncentrátu doplněným o cca 230 ml vody o teplotě cca 37 °C.
Zobrazit méně

Nosní sprchy sada

RESPIMER Sada na výplach nosu a dutin
přečíst recenzi
Výrobce: Respimer
Zobrazit více
RESPIMER je sada na výplach nosních dutin určená dospělým i dětem od 4 let. Obsahuje směs 5 minerálních solí (chlorid sodný, draselný, vápenatý, hořečnatý a hydrogenuhličitan sodný) v sáčcích o hmotnosti 4g. Balení zahrnuje 240ml láhev, nádstavec, 2 koncovky, trubičku a 6 sáčků se směsí. Je vhodné pro alergiky, těhotné a kojící ženy.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Nosní sprcha

Jak vybrat nosní sprchu

Popis

Nosní sprcha slouží k výplachu nosní sliznice, což je osvědčený způsob, který je lidmi používán již po dobu několika tisíciletí. Výhoda spočívá v tom, že jde o zcela přírodní metodu, která je lidskému tělu téměř vlastní a nijak jej nezatěžuje. Dokáže totiž léčit i posloužit jako preventivní opatření proti potížím s horními cestami dýchacími. Výplach dokáže odstranit jakékoliv nežádoucí částice, které mohou dráždit vaši sliznice a způsobovat nepříjemnosti.

Typy

Nosní sprchy lze dělit na dva základní typy, a to klasickou manuální a automatickou.

Manuální

Klasická nosní sprcha, která je běžná již dlouhá léta. Tvarem připomíná klasickou konvičku a bývá vyrobena z měkkého plastu. Nechybí mi hubička nebo též trubice, která se zasouvá do nosní dírky. Používání je snadné, stejně tak údržba a potěší i cenová dostupnost.

Modrý nosní sprcha

Manuální nosní sprchy jsou velmi jednoduché, iStock /Dugwy

Automatická

Nosní sprcha
NeilMed Pulzační nosní sprcha Sinugator + 30 izotonických sáčků

Automatická nosní sprcha bývá lépe vybavena. Na první pohled jde o přístroj, ke kterému lze připojit vzduchovou hadici, která následně žene roztok jedlé soli s teplou vodou, který je již připraven v zásobníku. Automatická nosní sprcha je vybavena i speciálním jímačem, kde se hromadí sekret vytékající z druhé nosní dírky při proplachu.

Druh nosní sprchyVýhodyNevýhody 
ManuálníJednoduchá údržba, snadná obsluha, cenová dostupnostNutno dělat vždy nad umyvadlem 
AutomatickáKomfortnější proplach, jímka na sekretVyšší cena

Použití

Použití nosní sprchy není vůbec nic těžkého a s jednoduchým postupem to zvládne naprosto každý.

 • Nejprve je potřeba mít doma k dispozici jednou sůl, z jejíchž 9 gramů se v kombinaci s 1 litrem převařené vody vytvoří potřebný roztok.
 • Dbát je třeba na to, že převařenou vodu je nutné nechat odstát, aby její teplota klesla pod 40 °C. – Při sobě rovněž mějte připravený nejen samotný roztok, ale kapesníčky a vhod přijde i ručník.
 • Před zahájením procesu ještě zkontrolujte stav nosní sprcha, zda není nikde prasklá.

Následně je dobré se vysmrkat, aby byl nos a jeho cesty co možná nejvíce průchozí. Celý proces se doporučuje provádět v koupelně nad umyvadlem tak, abyste byli v mírném předklonu a hlavu pootočili bradou směrem do strany. Poté se nosní sprcha, konkrétně její zúžená trysky zasune do nosní dírky. Zasunutí nesmí být hluboko, pouze po mírně se rozšiřující část trysky nosní sprchy. Je důležité dýchat pouze ústy a nechat roztok nosní sprchy protéci nosem z jedné nosní dírky do druhé nosní dírky.

Víte, že…?

Nosní sprchy typu konvička
Nétí Mandala Konvička na výplach nosu Krémová 250 ml

Během provádění výplachu pomocí nosní sprchy se dýchá ústy, avšak případné vdechnutí roztoku není nijak nebezpečné.

Žena s nosní sprchou

Automatická nosní sprcha je velmi účinná, iStock /AndreyPopov

Výhody

Používání nosní sprchy by nemělo být běžné jen v případě nějakých obtíží, ale stát se klidně pravidelnou činností. Její používání totiž přináší řadu výhod, které rozhodně nejsou zanedbatelné.

 • V prvé řadě je nosní sprcha skvělým pomocníkem při prevenci proti nachlazení.
 • Skvěle pak nosní sprcha poslouží všem alergikům, neboť mírná dráždivé účinky pylů, prachů a různých plísní.
 • V souvislosti s prachem se nosní sprcha hodí i pro ty, kteří například pracují ve velmi prašném prostředí.
 • Nosní sprchu, respektive její pravidelné používání dokáže ulevit od tvorby nepříjemných hlenů.
 • Stejně tak pomůže při nežádoucím vysychání nosní sliznice.

Ceny

Nosní sprchu není nijak nákladnou záležitostí a klasické plastové a průhledné modely manuálního typu pořídíte již za méně než 200 Kč. Přitom velice dobře poslouží a dnes již bývají i poměrně odolné. Nemusíte se obávat, že by po pár použitích došlo k poškození. O zhruba 100 Kč dražší jsou pak designově líbivější modely, které například jsou barevné či lépe tvarované. Automatické nosní sprchy s možností připojení hadičky se vzduchem a jímkou na sekret jsou vzácnější a nabízejí se přibližně od 400 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat nosní sprchu?

Nosní sprchu využije takřka úplně každý i jako prevenci proti nemocem či prostému prachu. Pakliže ji chcete nejprve jen zkusit, pořiďte si základní ruční nosní sprchu, s jejíž pomocí zjistíte, zda vám nosní sprcha a samotné průplachy nosu vyhovují.

K čemu slouží nosní sprcha?

Nosní sprcha je nástroj na jednoduchý, ale velice účinný proplach nosních dírek, potažmo celé nosní sliznice. Díky tomu dokáže ulevit při jejím podrážděním a řeší alergie, prach či respirační onemocnění. Příprava je při tom velmi jednoduchá a postačí pouze obyčejná sůl a voda.
Zobrazit kompletní nabídku Nosní sprcha