Nosní sprcha

Efektivně pročistí nosní sliznici.

ca. 400 CZK
ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat nosní sprchu

 • Nosní sprcha slouží k efektivnímu pročištění nosní sliznice.
 • Nosní sprcha dokáže snadno ulevit při alergiích a dokáže chránit před nachlazením.
 • Využití nosní sprchy spočívá v rozpuštění speciální vyplachovací soli v teplé vodě.

Popis

Nosní sprcha slouží k výplachu nosní sliznice, což je osvědčený způsob, který je lidmi používán již po dobu několika tisíciletí. Výhoda spočívá v tom, že jde o zcela přírodní metodu, která je lidskému tělu téměř vlastní a nijak jej nezatěžuje. Dokáže totiž léčit i posloužit jako preventivní opatření proti potížím s horními cestami dýchacími. Výplach dokáže odstranit jakékoliv nežádoucí částice, které mohou dráždit vaši sliznice a způsobovat nepříjemnosti.

Typy

Nosní sprchy lze dělit na dva základní typy, a to klasickou manuální a automatickou.

S roztokem
Nosní sprcha + roztok do nosní sprchy Inqua 504G0000

Manuální

Klasická nosní sprcha, která je běžná již dlouhá léta. Tvarem připomíná klasickou konvičku a bývá vyrobena z měkkého plastu. Nechybí mi hubička nebo též trubice, která se zasouvá do nosní dírky. Používání je snadné, stejně tak údržba a potěší i cenová dostupnost.

Automatická

Automatická nosní sprcha bývá lépe vybavena. Na první pohled jde o přístroj, ke kterému lze připojit vzduchovou hadici, která následně žene roztok jedlé soli s teplou vodou, který je již připraven v zásobníku. Automatická nosní sprcha je vybavena i speciálním jímačem, kde se hromadí sekret vytékající z druhé nosní dírky při proplachu.

Druh nosní sprchy výhody nevýhody  
manuální jednoduchá údržba, snadná obsluha, cenová dostupnost nutno dělat vždy nad umyvadlem  
automatická komfortnější proplach, jímka na sekret vyšší cena

Použití

Použití nosní sprchy není vůbec nic těžkého a s jednoduchým postupem to zvládne naprosto každý.

Konvička
Nosní sprcha – konvička yogishop Zitronengelb | Yogishop
 • Nejprve je potřeba mít doma k dispozici jednou sůl, z jejíchž 9 gramů se v kombinaci s 1 litrem převařené vody vytvoří potřebný roztok.
 • Dbát je třeba na to, že převařenou vodu je nutné nechat odstát, aby její teplota klesla pod 40 °C. – Při sobě rovněž mějte připravený nejen samotný roztok, ale kapesníčky a vhod přijde i ručník.
 • Před zahájením procesu ještě zkontrolujte stav nosní sprcha, zda není nikde prasklá.

Následně je dobré se vysmrkat, aby byl nos a jeho cesty co možná nejvíce průchozí. Celý proces se doporučuje provádět v koupelně nad umyvadlem tak, abyste byli v mírném předklonu a hlavu pootočili bradou směrem do strany. Poté se nosní sprcha, konkrétně její zúžená trysky zasune do nosní dírky. Zasunutí nesmí být hluboko, pouze po mírně se rozšiřující část trysky nosní sprchy. Je důležité dýchat pouze ústy a nechat roztok nosní sprchy protéci nosem z jedné nosní dírky do druhé nosní dírky.

Víte, že…?

Během provádění výplachu pomocí nosní sprchy se dýchá ústy, avšak případné vdechnutí roztoku není nijak nebezpečné.

S rozprašovačem
Microlife nosní sprcha s rozprašovačem 2v1

Výhody

Používání nosní sprchy by nemělo být běžné jen v případě nějakých obtíží, ale stát se klidně pravidelnou činností. Její používání totiž přináší řadu výhod, které rozhodně nejsou zanedbatelné.

 • V prvé řadě je nosní sprcha skvělým pomocníkem při prevenci proti nachlazení.
 • Skvěle pak nosní sprcha poslouží všem alergikům, neboť mírná dráždivé účinky pylů, prachů a různých plísní.
 • V souvislosti s prachem se nosní sprcha hodí i pro ty, kteří například pracují ve velmi prašném prostředí.
 • Nosní sprchu, respektive její pravidelné používání dokáže ulevit od tvorby nepříjemných hlenů.
 • Stejně tak pomůže při nežádoucím vysychání nosní sliznice.
Oblíbená značka
Laica – ANE052 Nosní sprcha; ANE052

Ceny

Nosní sprchu není nijak nákladnou záležitostí a klasické plastové a průhledné modely manuálního typu pořídíte již za méně než 200 Kč. Přitom velice dobře poslouží a dnes již bývají i poměrně odolné. Nemusíte se obávat, že by po pár použitích došlo k poškození. O zhruba 100 Kč dražší jsou pak designově líbivější modely, které například jsou barevné či lépe tvarované. Automatické nosní sprchy s možností připojení hadičky se vzduchem a jímkou na sekret jsou vzácnější a nabízejí se přibližně od 400 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat nosní sprchu?

Nosní sprchu využije takřka úplně každý i jako prevenci proti nemocem či prostému prachu. Pakliže ji chcete nejprve jen zkusit, pořiďte si základní ruční nosní sprchu, s jejíž pomocí zjistíte, zda vám nosní sprcha a samotné průplachy nosu vyhovují.

K čemu slouží nosní sprcha?

Nosní sprcha je nástroj na jednoduchý, ale velice účinný proplach nosních dírek, potažmo celé nosní sliznice. Díky tomu dokáže ulevit při jejím podrážděním a řeší alergie, prach či respirační onemocnění. Příprava je při tom velmi jednoduchá a postačí pouze obyčejná sůl a voda.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.