Odtokový kanálek

Venkovní i vnitřní.

ca. 3 600 CZK
ca. 600 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 2 200 CZK

Jak vybrat odtokový kanálek

  • Důležitá je v případě odtokového kanálku kapacita průtoku vody, aby nedocházelo ke hromadění vody.
  • Rozhodovat se budete také v případě použitého materiálu odtokového kanálku.
  • Odtokové kanálky se liší také druhem využití, například nosností.

Samotný výběr

Odtokový kanálek se může zdát být ve výsledku jako nepodstatná součást sprchového koutu, ale pokud zvolíte nevhodný typ, může vám způsobit spíše starosti. Odtokové kanálky přijdou na řadu především v momentech, kdy budujete koupelnu, nebo alespoň sprchový kout na míru. Je tak vhodné se zaměřit nejen na estetiku samotného odtokového kanálku, ale i na jeho praktické schopnosti, které jsou žádoucí.

Průtok vody

Odtokový kanálek je nutné vybírat s ohledem na kapacitu průtoky vody. Je důležité, aby byla shodné s průtokem samotné sprchy a případně i stropní sprchy. Pokud by kapacita průtoku byla nedostatečná, mohlo by docházet k nežádoucímu hromadění vody v odtokovém kanálku. Typicky lze říci, že kapacity průtoku vody se pohybuje mezi 40 až 60 litry za minutu.

Podlahový žlab
AlcaPlast APZ4-850

Místo využití

Zvážit je zapotřebí také místo, kde bude odtokový kanálek instalován. Je rozdíl, zda bude odtokový kanálek využíván v domácím prostředím několika lidmi, nebo například v bazénu, kde přes něj přejdou desítky či stovky lidí denně.

Umístění

Nejběžnějším umístěním odtokového kanálku je u stěny. Mezi alternativy patří umístění do prostoru, rohu, nebo pod obklad. Vždy je však nutné dbát na spádování v jednom směru.

Sifon

Pakliže se rozhodnete pro odtokový kanálek, je podstatné dle toho volit i sifon, který by měl být přímo určený pro odtokové kanálky. Většinou bývají spjaty s zápachovou uzávěrou, která může být i zdvojená. Levnější odtokové kanálky bývají pouze nasazeny na vaničkový sifon. Hloubka umístění samotného sifonu se pohybuje většinou kolem 6 centimetrů.

Do koupelny
Tres Seleccion – Odtokový kanálek 03474007

Materiály

Odtokové kanálky mohou být vyrobeny z několika různých materiálů. Typické jsou odtokové kanálky nerezové, ale mohou být i skleněné či plastové. Odtokový kanálek může být velmi minimalistický a například i zabudovaný do dlažby, díky čemuž se stane téměř neviditelným.

Délka

Odtokový kanálek musí být dlouhý většinou tak, jak dlouhá je vybraná strana sprchového koutu. V tomto případě se však vůbec nemusíte obávat komplikací, neboť se nabízí odtokové kanálky různých délek. Zpravidla se vyrábí délky od 30 centimetrů do 150 centimetrů.

Druh odtokového kanálku přednost    
klasický cenová dostupnost    
klasický 360° otočný sifon    
Slim velmi malá tloušťka    
čtvercové malé rozměry    

Bezbariérový přístup

Minimalistický vzhled odtokových kanálku vám vyřeší i bezbariérový přístup do sprchového koutu. V tomto případě je však vždy nutný zásah do podlahy. V opačném případě by totiž bylo nutné pro zachování spádu vybudovat alespoň malý schod, čímž byste přišli o bezbariérový přístup.

Nerezový
AlcaPlast APZ4-1150

Příprava podlahy

Instalace odtokového kanálku vyžaduje založení několika vrstev betonu, hydroizolaci a lepení dlažby. Je proto nutné vždy postupovat dle návodu a dbát na preciznost prováděné práce. Důležité je nezapomenout, že tloušťka dlažby, lepidla a hydroizolace musí být dohromady shodná s výškou okraje odtokového kanálku. Co nejlepší výsledek pomůže zajistit samolepící hydroizolační páska, která poslouží jako přechod mezi izolací ve sprchovém koutě a odtokovým kanálkem.

Balení

Pokud se rozhodnete pro odtokový kanálek do vašeho sprchového koutu, je vhodné se zaměřit i na typy, se kterými získáte vše potřebné v prodejním balení. Samozřejmostí je vrchní, zpravidla dekorační lišta. Ta je pro celkový dojem nejdůležitější, neboť je neustále na očích. Vhod následně přijde i háček pro snadné vyjmutí lišty. Chybět by neměl potřebný sifon současně s protizápachovou přepážkou a rovněž mřížkou, která zabraňuje průchodu větších nečistot do odpadního potrubí, kde by hrozilo nežádoucí ucpání.

Nezbytností je také podrobný manuál s instrukcemi pro instalaci. I když si můžete být jisti, že vše zvládnete dle návodu svépomocí, kvůli okolním zednickým pracím se doporučuje práci svěřit do rukou zkušeného řemeslníka, v ideálním případě zedníka. Výsledkem bude správně připravený odtokový kanálek.

Plastový
POLYSAN ROAD, SCENE a TILE SCENE L=720mm 71676

Ceny

Nejlevnější odtokové kanálky startují již lehce nad hranicí 1 000 Kč, kdy jde o klasické modely o různých délkách, přičemž délka nijak výrazně neovlivňuje výslednou cenu. Kolem 2 000 Kč lze nalézt modely, které namísto ozdobné kovové lišty nabízejí čiré či černé sklo. Při cenách nad hranicí 4 000 Kč se nachází odtokové kanálky 2v1, které umožňují dvojí otočení mřížky, kdy do ní lze i zabudovat okolní dlažbu.

Otázky a odpovědi

Na co si dát při instalaci odtokového kanálku především pozor?

Velmi důležitý je průtok vody, který by měl být dostatečný pro odvedení veškeré vody. Záleží tak na typu vaší sprch či sprch, případně na dalších masážních hlavicích, které spotřebu zvyšují. Pozornost je nutné věnovat také spádu.

Je možné odtokový kanálek instalovat svépomocí?

Ano, možné to je. Vždy by měl být součástí i podrobný manuál. Jelikož jde však o precizní práci, u které je kvalitní výsledek velmi důležitý, doporučuje se vše svěřit do rukou profesionálního řemeslníka s dobrými referencemi.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Podlahový žlab
Do koupelny
Nerezový
Plastový
Image
Produkt
AlcaPlast APZ4-850
Tres Seleccion – Odtokový kanálek 03474007
AlcaPlast APZ4-1150
POLYSAN ROAD, SCENE a TILE SCENE L=720mm 71676
Cena ca. 3 600 CZK ca. 600 CZK ca. 4 100 CZK ca. 2 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.