Nejlepší zahradní traktory 2025 a jak vybrat
Spojte příjemné s užitečným.
Jak vybrat zahradní traktor
- Zahradní traktor Vám velmi usnadní péči o velké pozemky.
- Typ – vybírat můžete hned z několika typů strojů, které se liší cenou i konstrukcí
- Motor – Základem každého stroje je kvalitní pohonná jednotka, v případě traktorů je to jednoválec nebo dvouválec
- Šíře záběru – s výkonem motoru úzce souvisí i šířka záběru žacího ústrojí.
- Počet nožů – mezi neméně důležitá kritéria řadíme i počet žacích nožů.
- Typ převodovky – vzhledem k tomu, že motory zahradních traktorů jsou poměrně výkonné, nevystačí si s jediným rychlostním stupněm jako sekačky.
Zahradní traktor - náš výběr
Zahradní traktory Stiga
Zahradní traktory 4x4
Zahradní traktory Husqvarna
Jak vybrat zahradní traktor
Typ
Možná si teď říkáte, o jakých typech budeme referovat, vždyť o zahradních traktorech máte jasnou představu? Stačí však jediná návštěva obchodu a zjistíte, že ve skutečnosti se pod jedním pojmem skrývá hned trojice různých strojů. A právě o nich nabízí více informací v následující tabulce:
Typ traktoru | Charakteristika | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Ridery | Jednoválcový motor pod sedadlem řidiče, žací náprava s jedním nožem v přední části | Nižší cena, výborná manévrovatelnost | Vhodné pro menší plochy, náchylnost k nárazům |
Front mowery | Silnější dvouválcový motor umístěný vzadu, žací ústrojí před přední nápravou | Snadné ovládání, dostatečný výkon, hydrostatika | Vyšší cena, určení pro střední plochy |
Zahradní traktory | Zmenšenina klasického traktoru s motorem vpředu a žacím ústrojím pod sedadlem řidiče | Široká nabídka modelů, vysoký výkon, odolnost proti nárazům | Vysoká cena, výraznější hmotnost |
Víte, že…?
Zatímco rider slouží pouze k sečení, uplatnění zahradního traktoru může být daleko širší. Stačí jej propojit s dodatečným příslušenstvím a rázem máte k dispozici sněhový pluh, vertikutátor nebo tahač.
Motor
Základem každého stroje je kvalitní pohonná jednotka. Dobře se před nákupem informujte o jejich parametrech a věnujte její volbě odpovídající pozornost. V obchodech naleznete modely poháněné dvěma základními druhy motorů:
- Jednoválec – výkon 9–12 koní, minimum pro sekání malých rovinatých ploch
- Dvouválec – výkon nad 24 koní, pro rozměrné plochy, schopnost překonat i výrazné převýšení
Ačkoliv obecně platí, že čím vyšším výkonem disponujete, tím lépe, nebuďte zbytečně nároční. Dobře zvažte velikost a členitost svých pozemků, jelikož zbytečně předimenzované motory vám práci nikterak neusnadní, jen při svém provozu spotřebují mnoho paliva.
Šíře záběru
S výkonem motoru úzce souvisí i šířka záběru žacího ústrojí. Každý centimetr navíc spotřebuje více energie, ale zároveň zvládne posekat více trávy najednou. Stejně jako u motoru do výběru promítněte hlavně velikost a členitost udržovaného pozemku:
- Do 2 000 m2 – 60–75 cm
- 2 000 – 3 000 m2 – 75–92 cm
- 3 000 – 5 000 m2 – 92–105 cm
- Nad 5 000 m2 – 105–122 cm
Ve vztahu šíře záběru – výkon motoru platí, že na každých 50 cm připadá síla 10 koní. Jestliže tedy kupujete traktor o žacím ústrojí širokém 100 cm, vybírejte pouze traktory poháněné motorem o alespoň 20 koních.
Jestliže budete sekat rozsáhlou rovinu, vyplatí se zabrat velký prostor najednou. Udržujete-li však sad se spoustou stromků a dalších překážek, zvažte nákup menšího traktoru. Sečení bude i přes menší záběr trvat kratší dobu, neboť se vejdete i do užších prostor.
Typ převodovky
Vzhledem k tomu, že motory zahradních traktorů jsou poměrně výkonné, nevystačí si s jediným rychlostním stupněm jako sekačky. Proto jsou, podobně jako automobily, vybaveny převodovkami. Momentálně se na trhu uplatňuje hned trojice technologií převodového systému:
- Mechanická převodovka – nejlevnější, vhodná pro velké plochy bez výraznějších změn směru a rychlostí, nutno řadit rychlostní stupně, u levnějších modelů nutno dokonce před změnou rychlosti zastavit
- Variátor – hybrid mezi mechanickou a hydrostatickou převodovkou, k couvání nutno zastavit, rychlosti vpřed regulovány automaticky
- Hydrostatická převodovka – nejdražší, bez nutnosti ručního zásahu, pouze dva pedály pro jízdu vpřed a vzad, dlouhá životnost
Víte, že…?
Rozhodně při nákupu důkladně zvažte, jak často budete traktor používat. Mechanická převodovka a variátor jsou sice levnější, nevyhnete se však časté výměně převodového řemenu. Hydrostatická převodovka se naproti tomu pyšní prakticky neomezenou životností.
Počet nožů
Mezi neméně důležitá kritéria řadíme i počet žacích nožů. U riderů s menším záběrem se standardně setkáte s jedním, zato rozměrnější traktory jsou osazeny hned dvěma. Jestliže narazíte na traktor s metrovým záběrem, ale jediným nožem, obloukem se mu vyhněte. Takový nůž musí kmitat obrovskou rychlostí a drobnější náraz do pevného předmětu povede k nenávratnému zničení.
Pozor též na správné vyvážení nožového ústrojí. Při jeho porušení se setkáte se silnějšími vibracemi, které mají negativní vliv na pohonnou jednotku a v extrémním případě ji mohou dokonce zcela zničit. I proto se vyplatí absolvovat pravidelné prohlídky v servisních centrech, kde provedou odbornou kalibraci a nastavení.
Konstrukce
Vždy se zajeďte na vybraný model podívat osobně, kvalitu konstrukčních materiálů bohužel jiným způsobem nezkontrolujete. Pravidlo, že jejich úroveň roste se stoupající cenou, bohužel neplatí absolutně.
Nejlevnější stroje obvykle tvoří plech tvarovaný do tvaru písmena L, na němž jsou přichyceny jednotlivé součástky. Nápravy jsou plechové a řídící tyče osazeny centrálním šroubem. Takovéto ústrojí není stavěno na těžší zátěž a při náročném provozu rychle dojde k jeho poškození.
Naproti tomu nákladnější modely tvoří robustní rám ze svařovaných profilů a nápravy z oceli či litiny. Jejich řídící tyče jsou ke všemu osazeny kulovými čepy. Zde se již nerovného terénu nebo vysoké trávy bát nemusíte, i když šetrnost se vždycky vyplácí.
Sběr trávy
Během nákupu byste také měli mít jasnou představu o tom, co dělat s posečenou trávou. V zásadě existují tři základní možnosti, přičemž každá z nich má své výhody, ale i nevýhody:
- Sběr do koše – tráva je sbírána do nádoby v zadní části stroje, ovládán buď mechanicky (pákou) nebo hydraulicky (stisk tlačítka)
- Boční výhoz – vhodný při sečení velkých ploch, posekaná tráva je vyhazována do pravidelných řádků
- Mulčování – nasekání trávy na drobné kousky sloužící jako hnojivo pro trávník, nutno sekat zhruba 1/3 běžné výšky
Jestliže trváte na sběru do koše, zamyslete se nad jeho objemem. Zatímco u menších riderů si plně vystačíte s 50 litry, nádoba traktorů pro údržbu obrovských ploch by měla pojmout alespoň 200 l. Jen málo věcí naštve více, než když musíte po každém kolečku vysypávat.
Funkce a příslušenství
Ochudit vás samozřejmě nemůžeme ani o kapitolu věnovanou nejrůznějším funkcím a doplňkovému příslušenství. Výrobci se s jeho pomocí snaží zákazníka nalákat ke koupi a práci mu všemožně ulehčit. Co tedy můžete očekávat? V současné době se traktory pyšní celou řadou funkcí:
- Hydraulické přípojky – k připojení dodatečného příslušenství (radlice, pluh)
- Tempomat – pro nastavení požadované konstantní rychlosti jízdy
- Posilovač řízení – k udržení kontroly během sekání v náročném terénu
- Palubní počítač – informace o stavu stroje a využívaných funkcích
- Elektromagnetický ovladač sečení – stisknutím jediného tlačítka spustíte sečení
Láká vás použití drahého traktoru i k jiné činnosti než sečení? Žádný problém, jen si zvolte ze široké škály dostupného příslušenství:
- Přívěsné vozíky – pro převážení větších nákladů z místa na místo
- Sněhové radlice – k pohodlnému odklizení sněhu
- Deflektory – rozšíření výhozu
- Válce – k zatlačení semínek do půdy při setí
- Rozmetadla – pro rychlejší rozsévání trávy a plodin
- Zametací kartáče – k snadnému a rychlému uklizení nepořádku
- Provzdušňovače – k odstranění plevelu a mechu a provzdušnění půdy
Nejvýznamnější značky
Procházíte se hobbymarketem a narazili jste na zajímavě vyhlížející kousek? Jste oslněni jeho parametry a obrovským výkonem motoru? Zbystřete! Velmi pravděpodobně jde o kousek z dílny neznámého výrobce, jenž se snaží předimenzovanou pohonnou jednotkou zamaskovat nekvalitní konstrukci. Třeba poslouží dobře, ale stejně tak se vám může stát, že na louku vyjedete jen jednou…
Vzhledem k vysoké pořizovací ceně zahradních traktorů doporučujeme vybírat výhradně modely z dílen renomovaných značek. Řadíme mezi ně kupříkladu společnosti MTD (Cub Cadet), Husqvarna, Stiga, John Deere, Karsit, Honda, Seco Group nebo VeGa. Máte u nich jistotu stabilního a bezproblémového provozu, stejně jako širokou dostupnost servisních středisek.
Cena
Jestliže jste se pro nákup zahradního traktoru přeci jen rozhodli, připravte si k jeho pořízení dostatečný obnos. Na rozdíl od levných sekaček se za luxus platí, za ten pocit z pohodlného sekání to ovšem stojí. Nám se v dostupné nabídce podařilo identifikovat tři cenové intervaly, v nichž se dají najít modely podobných kvalit a určení:
- Do 50 000 Kč
- 50 000–100 000 Kč
- Nad 100 000 Kč
Cena do 50 000 Kč
Majitelé menších rovných ploch si s levným traktorem do 50 000 korun plně vystačí. V této skupině naleznete i specifickou kategorii riderů, takže záleží jen na vlastních preferencích. Nepočítejte s žádnými zázraky, motor bývá jednoválcový o výkonu do 16 koní. Šíře záběru nepřesahuje hranici 90 centimetrů a koš pojme maximálně 250 litrů.
Méně nároční zákazníci budou i přes všechnu vyřčenou kritiku spokojení. I ty nejlevnější produkty zavedených značek jsou navrženy tak, aby fungovaly spolehlivě dlouhá léta. Dávejte si pozor snad jen na míru zátěže.
Cena od 50 000 do 100 000 Kč
Ve střední třídě už zcela dominují zahradní traktory se vším všudy. Pohonné jednotky dosahují výkonu přes 20 koní a záběr se standardně pohybuje od 90 do 120 centimetrů. Samozřejmostí je objemný koš s kapacitou na více než 350 litrů trávy. Ve většině případů se setkáte se dvěma, maximálně třemi noži. Nejdražší stroje jsou ale osazeny rovnou čtveřicí břitev. Ve vyšších patrech se již běžně objevuje hydrostatická převodovka.
Traktory z této kategorie si již poradí i s velkými a velmi členitými terény. Obvykle se pyšní odolnými rámy a nápravami s kulovými čepy, díky čemuž se nezastaví před ničím. Opatrnosti je někdy třeba s ohledem na žací ústrojí, neboť jeho převody bývají stále ještě řešeny klínovými řemeny.
Cena nad 100 000 Kč
Nejvyšší cenová skupina obsahuje stroje určené profesionálům. Obvykle jsou osazeny předimenzovanými motory a všechny hnací části využívají ozubených převodů. Hydrostatická převodovka a rozměrný koš představují naprostou samozřejmost. Vysoký výkon nalezne uplatnění hlavně při propojení s vozíky, snahovými radlicemi a dalším příslušenstvím. Traktory z vysoké třídy totiž mají daleko širší použití než jen jako sekačky.