Zahradní traktor

Spojte příjemné s užitečným.

ca. 31 700 CZK
ca. 91 500 CZK
ca. 43 000 CZK
ca. 103 500 CZK
ca. 61 500 CZK
ca. 180 200 CZK
ca. 252 300 CZK

Jak vybrat zahradní traktor

Pyšníte se rozsáhlými pozemky, ale jejich sečení je pro vás jako za trest? Nebaví vás neustálé zasekávání sekačky a nutnost vyprazdňování koše po každých pár metrech? Zamyslete se nad zakoupením zahradního traktoru, který vás těchto problémů zbaví. Z nudného a fyzicky náročného sekání se rázem stane příjemná projížďka na čerstvém vzduchu a o vysypání koše se postará automatika. S volbou toho správného stroje pro vás zase pomůže následující článek.

Typ

Možná si teď říkáte, o jakých typech budeme referovat, vždyť o zahradních traktorech máte jasnou představu? Stačí však jediná návštěva obchodu a zjistíte, že ve skutečnosti se pod jedním pojmem skrývá hned trojice různých strojů. A právě o nich nabízí více informací v následující tabulce:

Typ traktoru Charakteristika Výhody Nevýhody
Ridery Jednoválcový motor pod sedadlem řidiče, žací náprava s jedním nožem v přední části Nižší cena, výborná manévrovatelnost Vhodné pro menší plochy, náchylnost k nárazům
Front mowery Silnější dvouválcový motor umístěný vzadu, žací ústrojí před přední nápravou Snadné ovládání, dostatečný výkon, hydrostatika Vyšší cena, určení pro střední plochy
Zahradní traktory Zmenšenina klasického traktoru s motorem vpředu a žacím ústrojím pod sedadlem řidiče Široká nabídka modelů, vysoký výkon, odolnost proti nárazům Vysoká cena, výraznější hmotnost

Víte, že…?

Zatímco rider slouží pouze k sečení, uplatnění zahradního traktoru může být daleko širší. Stačí jej propojit s dodatečným příslušenstvím a rázem máte k dispozici sněhový pluh, vertikutátor nebo tahač.

Rider
Mtd Smart minirider 60 SDE
ca. 31 700 CZK
Aktuálni cena

Motor

Základem každého stroje je kvalitní pohonná jednotka. Dobře se před nákupem informujte o jejich parametrech a věnujte její volbě odpovídající pozornost. V obchodech naleznete modely poháněné dvěma základními druhy motorů:

 • Jednoválec – výkon 9–12 koní, minimum pro sekání malých rovinatých ploch
 • Dvouválec – výkon nad 24 koní, pro rozměrné plochy, schopnost překonat i výrazné převýšení

Ačkoliv obecně platí, že čím vyšším výkonem disponujete, tím lépe, nebuďte zbytečně nároční. Dobře zvažte velikost a členitost svých pozemků, jelikož zbytečně předimenzované motory vám práci nikterak neusnadní, jen při svém provozu spotřebují mnoho paliva.

S velkým košem
Cub Cadet XT2 QR106
ca. 91 500 CZK
Aktuálni cena

Šíře záběru

S výkonem motoru úzce souvisí i šířka záběru žacího ústrojí. Každý centimetr navíc spotřebuje více energie, ale zároveň zvládne posekat více trávy najednou. Stejně jako u motoru do výběru promítněte hlavně velikost a členitost udržovaného pozemku:

 • Do 2 000 m2 – 60–75 cm
 • 2 000 – 3 000 m2 – 75–92 cm
 • 3 000 – 5 000 m2 – 92–105 cm
 • Nad 5 000 m2 – 105–122 cm

Ve vztahu šíře záběru – výkon motoru platí, že na každých 50 cm připadá síla 10 koní. Jestliže tedy kupujete traktor o žacím ústrojí širokém 100 cm, vybírejte pouze traktory poháněné motorem o alespoň 20 koních.

Pro menší pozemek
Riwall PRO RLT 92 T
ca. 43 000 CZK
Aktuálni cena

Jestliže budete sekat rozsáhlou rovinu, vyplatí se zabrat velký prostor najednou. Udržujete-li však sad se spoustou stromků a dalších překážek, zvažte nákup menšího traktoru. Sečení bude i přes menší záběr trvat kratší dobu, neboť se vejdete i do užších prostor.

Typ převodovky

Vzhledem k tomu, že motory zahradních traktorů jsou poměrně výkonné, nevystačí si s jediným rychlostním stupněm jako sekačky. Proto jsou, podobně jako automobily, vybaveny převodovkami. Momentálně se na trhu uplatňuje hned trojice technologií převodového systému:

 • Mechanická převodovka – nejlevnější, vhodná pro velké plochy bez výraznějších změn směru a rychlostí, nutno řadit rychlostní stupně, u levnějších modelů nutno dokonce před změnou rychlosti zastavit
 • Variátor – hybrid mezi mechanickou a hydrostatickou převodovkou, k couvání nutno zastavit, rychlosti vpřed regulovány automaticky
 • Hydrostatická převodovka – nejdražší, bez nutnosti ručního zásahu, pouze dva pedály pro jízdu vpřed a vzad, dlouhá životnost
Multifunkční
Dakr Panter FD-5
ca. 103 500 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Rozhodně při nákupu důkladně zvažte, jak často budete traktor používat. Mechanická převodovka a variátor jsou sice levnější, nevyhnete se však časté výměně převodového řemenu. Hydrostatická převodovka se naproti tomu pyšní prakticky neomezenou životností.

Počet nožů

Mezi neméně důležitá kritéria řadíme i počet žacích nožů. U riderů s menším záběrem se standardně setkáte s jedním, zato rozměrnější traktory jsou osazeny hned dvěma. Jestliže narazíte na traktor s metrovým záběrem, ale jediným nožem, obloukem se mu vyhněte. Takový nůž musí kmitat obrovskou rychlostí a drobnější náraz do pevného předmětu povede k nenávratnému zničení.

Pozor též na správné vyvážení nožového ústrojí. Při jeho porušení se setkáte se silnějšími vibracemi, které mají negativní vliv na pohonnou jednotku a v extrémním případě ji mohou dokonce zcela zničit. I proto se vyplatí absolvovat pravidelné prohlídky v servisních centrech, kde provedou odbornou kalibraci a nastavení.

Vítěz testů
MTD SMART RN 145
ca. 61 500 CZK
Aktuálni cena

Konstrukce

Vždy se zajeďte na vybraný model podívat osobně, kvalitu konstrukčních materiálů bohužel jiným způsobem nezkontrolujete. Pravidlo, že jejich úroveň roste se stoupající cenou, bohužel neplatí absolutně.

Nejlevnější stroje obvykle tvoří plech tvarovaný do tvaru písmena L, na němž jsou přichyceny jednotlivé součástky. Nápravy jsou plechové a řídící tyče osazeny centrálním šroubem. Takovéto ústrojí není stavěno na těžší zátěž a při náročném provozu rychle dojde k jeho poškození.

Naproti tomu nákladnější modely tvoří robustní rám ze svařovaných profilů a nápravy z oceli či litiny. Jejich řídící tyče jsou ke všemu osazeny kulovými čepy. Zde se již nerovného terénu nebo vysoké trávy bát nemusíte, i když šetrnost se vždycky vyplácí.

Do náročného terénu
Stiga Estate Pro 9122 XWSY 4WD
ca. 180 200 CZK
Aktuálni cena

Sběr trávy

Během nákupu byste také měli mít jasnou představu o tom, co dělat s posečenou trávou. V zásadě existují tři základní možnosti, přičemž každá z nich má své výhody, ale i nevýhody:

 • Sběr do koše – tráva je sbírána do nádoby v zadní části stroje, ovládán buď mechanicky (pákou) nebo hydraulicky (stisk tlačítka)
 • Boční výhoz – vhodný při sečení velkých ploch, posekaná tráva je vyhazována do pravidelných řádků
 • Mulčování – nasekání trávy na drobné kousky sloužící jako hnojivo pro trávník, nutno sekat zhruba 1/3 běžné výšky

Jestliže trváte na sběru do koše, zamyslete se nad jeho objemem. Zatímco u menších riderů si plně vystačíte s 50 litry, nádoba traktorů pro údržbu obrovských ploch by měla pojmout alespoň 200 l. Jen málo věcí naštve více, než když musíte po každém kolečku vysypávat.

Profesionální
KUBOTA GR 1600 II
ca. 252 300 CZK
Aktuálni cena

Funkce a příslušenství

Ochudit vás samozřejmě nemůžeme ani o kapitolu věnovanou nejrůznějším funkcím a doplňkovému příslušenství. Výrobci se s jeho pomocí snaží zákazníka nalákat ke koupi a práci mu všemožně ulehčit. Co tedy můžete očekávat? V současné době se traktory pyšní celou řadou funkcí:

 • Hydraulické přípojky – k připojení dodatečného příslušenství (radlice, pluh)
 • Tempomat – pro nastavení požadované konstantní rychlosti jízdy
 • Posilovač řízení – k udržení kontroly během sekání v náročném terénu
 • Palubní počítač – informace o stavu stroje a využívaných funkcích
 • Elektromagnetický ovladač sečení – stisknutím jediného tlačítka spustíte sečení

Láká vás použití drahého traktoru i k jiné činnosti než sečení? Žádný problém, jen si zvolte ze široké škály dostupného příslušenství:

 • Přívěsné vozíky – pro převážení větších nákladů z místa na místo
 • Sněhové radlice – k pohodlnému odklizení sněhu
 • Deflektory – rozšíření výhozu
 • Válce – k zatlačení semínek do půdy při setí
 • Rozmetadla – pro rychlejší rozsévání trávy a plodin
 • Zametací kartáče – k snadnému a rychlému uklizení nepořádku
 • Provzdušňovače – k odstranění plevelu a mechu a provzdušnění půdy

Nejvýznamnější značky

Procházíte se hobbymarketem a narazili jste na zajímavě vyhlížející kousek? Jste oslněni jeho parametry a obrovským výkonem motoru? Zbystřete! Velmi pravděpodobně jde o kousek z dílny neznámého výrobce, jenž se snaží předimenzovanou pohonnou jednotkou zamaskovat nekvalitní konstrukci. Třeba poslouží dobře, ale stejně tak se vám může stát, že na louku vyjedete jen jednou…

Vzhledem k vysoké pořizovací ceně zahradních traktorů doporučujeme vybírat výhradně modely z dílen renomovaných značek. Řadíme mezi ně kupříkladu společnosti MTD (Cub Cadet), Husqvarna, Stiga, John Deere, Karsit, Honda, Seco Group nebo VeGa. Máte u nich jistotu stabilního a bezproblémového provozu, stejně jako širokou dostupnost servisních středisek.

Cena

Jestliže jste se pro nákup zahradního traktoru přeci jen rozhodli, připravte si k jeho pořízení dostatečný obnos. Na rozdíl od levných sekaček se za luxus platí, za ten pocit z pohodlného sekání to ovšem stojí. Nám se v dostupné nabídce podařilo identifikovat tři cenové intervaly, v nichž se dají najít modely podobných kvalit a určení:

 • Do 50 000 Kč
 • 50 000–100 000 Kč
 • Nad 100 000 Kč

Cena do 50 000 Kč

Majitelé menších rovných ploch si s levným traktorem do 50 000 korun plně vystačí. V této skupině naleznete i specifickou kategorii riderů, takže záleží jen na vlastních preferencích. Nepočítejte s žádnými zázraky, motor bývá jednoválcový o výkonu do 16 koní. Šíře záběru nepřesahuje hranici 90 centimetrů a koš pojme maximálně 250 litrů.

Méně nároční zákazníci budou i přes všechnu vyřčenou kritiku spokojení. I ty nejlevnější produkty zavedených značek jsou navrženy tak, aby fungovaly spolehlivě dlouhá léta. Dávejte si pozor snad jen na míru zátěže.

Cena od 50 000 do 100 000 Kč

Ve střední třídě už zcela dominují zahradní traktory se vším všudy. Pohonné jednotky dosahují výkonu přes 20 koní a záběr se standardně pohybuje od 90 do 120 centimetrů. Samozřejmostí je objemný koš s kapacitou na více než 350 litrů trávy. Ve většině případů se setkáte se dvěma, maximálně třemi noži. Nejdražší stroje jsou ale osazeny rovnou čtveřicí břitev. Ve vyšších patrech se již běžně objevuje hydrostatická převodovka.

Traktory z této kategorie si již poradí i s velkými a velmi členitými terény. Obvykle se pyšní odolnými rámy a nápravami s kulovými čepy, díky čemuž se nezastaví před ničím. Opatrnosti je někdy třeba s ohledem na žací ústrojí, neboť jeho převody bývají stále ještě řešeny klínovými řemeny.

Cena nad 100 000 Kč

Nejvyšší cenová skupina obsahuje stroje určené profesionálům. Obvykle jsou osazeny předimenzovanými motory a všechny hnací části využívají ozubených převodů. Hydrostatická převodovka a rozměrný koš představují naprostou samozřejmost. Vysoký výkon nalezne uplatnění hlavně při propojení s vozíky, snahovými radlicemi a dalším příslušenstvím. Traktory z vysoké třídy totiž mají daleko širší použití než jen jako sekačky.

Jméno
Rider
S velkým košem
Pro menší pozemek
Multifunkční
Vítěz testů
Do náročného terénu
Profesionální
Image
Produkt
Mtd Smart minirider 60 SDE
Cub Cadet XT2 QR106
Riwall PRO RLT 92 T
Dakr Panter FD-5
MTD SMART RN 145
Stiga Estate Pro 9122 XWSY 4WD
KUBOTA GR 1600 II
Objem koše
150 l
360 l
240 l
240 l
240 l
360 l
370 l
Počet nožů
1
2
2
2
2
2
2
Převodovka
mechanická
Hydrostat
Transmatic
hydrostat
mechanická
hydrostat
hydrostatická
Hmotnost
111 kg
253 kg
195 kg
198 kg
280 kg
Kola
13 / 16
15 / 18
15 / 18
13 / 18
16 / 20
Záběr
60 cm
106 cm
92 cm
121 cm
105 cm
122 cm
107 cm
Výkon
6.5 HP
22 HP
14.5 HP
15.5 HP
14.5 HP
13.5 HP
Cena ca. 31 700 CZK ca. 91 500 CZK ca. 43 000 CZK ca. 103 500 CZK ca. 61 500 CZK ca. 180 200 CZK ca. 252 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena