Sedací vana

Ideální řešení do malé koupelny.

ca. 2 600 CZK
ca. 6 400 CZK
ca. 6 400 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 5 700 CZK

Jak vybrat sedací vanu

 • Každý, kdo rekonstruuje koupelnu, si musí položit základní otázku a to zda vanu nebo sprchový kout.
 • V případě sedacích van je nabídka také poměrně široká. Zpravidla se jedná o modely, které jsou zařazeny v kategorii asymetrické vany.
 • Na výrobu van se používá celá škála materiálů.
 • Výběr tvaru vany je přímo závislý na velikosti koupelny.

Typy

Jako „sedací vany“ jsou prezentovány následující varianty:

 • Vany určené do rohu místností, které jsou opatřeny praktickým sedátkem – rozměrově jsou větší, rovnají se klasickému typu van
 • Vany jakéhokoli tvaru, jejichž součástí je sedátko – může být umístěno mimo hlavní koupací část nebo ta může být rozdělena na dvě části, kdy vyšší tvoří právě sedátko; vany mohou mít klasické rozměry nebo být ve variantě mini
 • Speciální sedací vany pro seniory nebo osoby se sníženou hybností – v tomto případě se jedná o novinku na trhu; vany jsou opatřeny dvířky a nízkým vstupním prahem, tím je usnadněn vstup do vany
Smaltová
Aqualine V105x70 vana 105 x 70 cm V105X65S

Materiál

Na výrobu van se používá celá škála materiálů. V tabulce níže najdete základní přehled materiálů, ze kterých můžete vybírat.

Materiál Výhody  
Litina Tradiční materiál  
  Výborné tepelně izolační vlastnosti  
  Pevnost, tvarová stálost, dlouhá životnost  
Ocelové smaltované Odolný materiál  
  Neporézní a barevně stálý  
Akrylát Nejčastěji používaný materiál  
  Nejrůznější tvary a designy  
  Materiál umožňuje další úpravy jako je připevnění nejrůznějších madel, podhlavníků, baterií a jiného příslušenství  
Quaryl Konstrukční materiál vyvinutý firmou Villeroy&Boch  
  Netradiční designové zpracování  
  Materiál je neporézní s plně barevnou vnitřní strukturou a leskem  
  Vysoce odolný vůči mechanickému poškození a působení nejrůznějších chemických látek  
  Nabízí ideální termoizolační vlastnosti  

Tvar

Výběr tvaru vany je přímo závislý na velikosti koupelny. V nabídkách jsou následující varianty.

 • Obdélníková – Jedná se o klasické provedení, v případě sedací vany bývá dno rozděleno na dvě části, z níž jedna je vyvýšená a slouží jako sedátko; obdélníkovou vanu lze zakoupit v běžných rozměrech i jako mini variantu
 • Rohová – Rohová vana je téměř vždy opatřena sedátkem, které zároveň může sloužit jako odkládací prostor pro vše potřebné
 • Asymetrická – tento typ bývá také velmi často v rohovém provedení; vany se dokáží svými atypickými rozměry vejít o do malých koupelen; mohou být také tvarově kulaté nebo oválné
Sedací i sprchová
SAPHO Polysan JAZZ sedací 120 x 75 cm 72913

Zvláštní kategorii pak tvoří speciální sedací vany, které mají tvar boxu, do kterého se vchází dvířky, která jsou vodotěsná. Tyto vany mají malé rozměry, tak akorát pro sedícího člověka.

Víte, že…?

Pokud již máte koupelnu hotovou a zjistíte, že byste potřebovali ve vaně sedátko, je možné ho dokoupit v rámci příslušenství. Mohou mít různé podoby od zavěšených o okraj vany, přes plastové vsadky s přísavkami až po integrované modely, které se přichytí přímo na vanu.

Rozměry

Rozměry sedacích van se odvíjí od jejich typu a tvaru. Běžná hloubka van se pohybuje kolem 40 – 50 cm a šířka se udává zhruba 75 cm. Běžná délka vany je mezi 160 a 190 cm. Vany, které jsou primárně označeny, jako sedací mohou být ale rozměrově menší, zpravidla mezi 100 až 120 cm.

Akrylátová
POLYSAN JAZZ 120 x 75 cm 72913

Výrobci a ceny

 • Malé sedací vany se cenově pohybují v rozmezí od cca 1700 Kč a 6000 Kč. Tyto vany mají standardní hloubku, ale jejich šířka se pohybuje mezi 100 až 120 cm. Mohou, ale nemusí mít integrované sedátko, které je zpravidla umístěno v hlavní koupací části a tvoří asi jednu třetinu prostoru. Tyto vany vyrábí např. Polysan, Teiko nebo Jika.
 • Rohové a asymetrické vany, jejichž součástí je také integrované sedátko, koupíte od zhruba 4000 Kč do 95000 Kč. Cena se odvíjí od výrobce, designového provedení výrobku, použitého materiálu a např. dalšího příslušenství. Mezi výrobce patří TEiKO, Roth a Ravak.
 • Speciální sedací vany pro seniory a tělesně handicapované vyrábí značky jako Grospa nebo Polimat. Jejich pořizovací cena je ale poměrně vysoká. Tento typ van se cenově pohybuje mezi 48000 Kč a 80000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí sedací vana?

Každý, kdo rekonstruuje koupelnu, si musí položit základní otázku a to zda vanu nebo sprchový kout. Samotné rozhodnutí pak většinou závisí na prostoru, který koupelna nabízí. Vana je zcela jistě pohodlnější a zajišťuje vyšší komfort při koupání. Navíc dnešní nabídka počítá i s menším prostorem, takže vanu si může dovolit opravdu kdokoli.

Jak vybrat sedací vanu?

Sedací vanu vybírejte podle místa v koupelně a stylu, který preferujete. Rozměry sedacích van se odvíjí od jejich typu a tvaru. Běžná hloubka van se pohybuje kolem 40 – 50 cm a šířka se udává zhruba 75 cm. Běžná délka vany je mezi 160 a 190 cm. Vany, které jsou primárně označeny, jako sedací mohou být ale rozměrově menší, zpravidla mezi 100 až 120 cm.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Smaltová
Sedací i sprchová
Akrylátová
Ocelová
Do malé koupelny
Image
Produkt
Aqualine V105x70 vana 105 x 70 cm V105X65S
SAPHO Polysan JAZZ sedací 120 x 75 cm 72913
POLYSAN JAZZ 120 x 75 cm 72913
Roca Contesa 100 x 70 cm A213100001
TEiKO Alea-S 140 x 70 cm V112140N04T02001
Výrobce
Aqualine
Polysan
Polysan
Roca
Teiko
Materiál
ocelové
akrylátové
akrylátové
akrylátové
Cena ca. 2 600 CZK ca. 6 400 CZK ca. 6 400 CZK ca. 4 800 CZK ca. 5 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.