Nejlepší sonary na ryby 2024 a jak vybrat

Pohodlné snímání dna vodní plochy.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Lowrance ELITE-5x

Jak vybrat sonar na ryby

  • Rybářské sonary jsou speciální zařízení, které umožňují snímání dna vodní plochy a vyhledávání podvodních trofejí z pohodlí křesla na břehu rybníka.
  • Sonary vysílají zvukový nebo světelný paprsek požadovaným směrem a podle doby, za kterou se paprsek vrátí od první zasažené překážky, určují její vzdálenost. – Díky tomu s nimi zmapujete topografii dna, pokročilé sonary navíc určí vzdálenost překážky, odhalí skryté větve a ta nejlepší zařízení identifikují i možný úlovek.

Sonary na ryby echoloty - náš výběr

Lowrance ELITE-5x
Výrobce: Lowrance
Druh echolotu / sonaru: sonary
Rozlišení displeje: 480 x 480
Frekvence: 200 kHz
Velikost displeje: 5 palců
Vodotěsné: ano
Zobrazit více
Sonar na ryby Lowrance ELITE-5x nabízí 12,7cm barevný displej Solar Max s rozlišením 480x480 pixelů a 256 barvami. Využívá sondy s výkonem 500W RMS, duální frekvenci 83/200 kHz a hloubkový dosah 305 m. Mezi další funkce patří nastavitelné podsvícení, teplotní snímač, TrackBack™ či možnost přehledu sonarové historie.
Zobrazit méně
Humminbird Fishfinder 597cxi HD DI Combo
Výrobce: Humminbird
Druh echolotu / sonaru: echoloty
Frekvence: 455 kHz
Vodotěsné: ano
Zobrazit více
Sonar na ryby Humminbird Fishfinder 597cxi HD DI Combo disponuje funkcí Down Imaging, integrovaným GPS přijímačem a českým menu. Umožňuje zobrazení tras, map a uložení až 3 000 orientačních bodů. Displej má rozlišení 640 x 640 pixelů. Hloubkový dosah je 75 m pro DI a 183 m pro DB. Přístroj podporuje SD karty a Navionics mapy.
Zobrazit méně
Humminbird GPS AS GR 50
Výrobce: Humminbird
Druh echolotu / sonaru: echoloty
Zobrazit více
Hlavní vlastnosti produktu Humminbird GPS AS GR 50 zahrnují 50-kanálový GPS přijímač s přesností zaměření menší než 2,5 m a 6metrový kabel pro instalaci na nezakrytém místě na lodi. Přesnost zaměření může být užitečná například pro lovce kaprovitých ryb při hledání zakrmovaných míst.
Zobrazit méně

Sonary na ryby s displejem

Humminbird Echolot Helix 5x SI GPS
přečíst recenzi
Výrobce: Humminbird
Druh echolotu / sonaru: sonary
Zobrazit více
Sonar Humminbird Echolot Helix 5x SI GPS nabízí širokoúhlý displej pro zobrazení barev, digitální CHIRP sonar a Imaging Sonar pro podrobné zobrazení dna, GPS a uživatelské mapování pomocí AutoChart Live. Dále disponuje CHIRP Side Imaging, CHIRP Down Imaging, SwitchFire Sonar a Dual Beam PLUS Sonar, což pomáhá při identifikaci ryb, struktur a kontur. Zahrnuje také vestavěný Humminbird Basemap a kompatibilitu s LakeMaster a Navionics mapami.
Zobrazit méně
Lowrance echolot Elite 7TI² se sondou Active Imaging 3v1
Výrobce: Lowrance
Druh echolotu / sonaru: sonary
Zobrazit více
Echolot Lowrance Elite 7Ti² se sondou Active Imaging 3v1 je vybaven revolučním sonarovým zobrazením, které kombinuje CHIRP, SideScan a DownScan Imaging. Displej má rozlišení 800 x 480 pixelů a jas přes 1200 nitů. Přístroj pracuje s frekvencemi 800 kHz a 455 kHz, s maximálním dosahem 150 ft (800 kHz) nebo 300 ft (455 kHz). Nabízí také bezdrátové propojení echolotů, GPS navigaci a možnost tvorby vlastních map.
Zobrazit méně
Lowrance HDS 7
Výrobce: Lowrance
Druh echolotu / sonaru: sonary
Vodotěsné: ano
Rozlišení displeje: 480 x 640
Frekvence: 200 kHz
Zobrazit více
Sonar na ryby Lowrance HDS 7 je vybavený 17,8cm obrazovkou s rozlišením 800x480 pixelů a technologií CHIRP, která zvyšuje citlivost a lepší rozlišení ryb. Sonar pracuje s frekvencemi 83/200kHz a 455/800kHz, dosahuje pokrytí 60°, 120° a dosah až 305m. Obsahuje zabudované GPS a nahrávání na SD mikro karty.
Zobrazit méně
Lowrance HDS 8
Výrobce: Lowrance
Druh echolotu / sonaru: sonary
Frekvence: 200 kHz
Vodotěsné: ano
Zobrazit více
Sonar Lowrance HDS-8 disponuje displejem o úhlopříčce 21,3 cm, rozlišení 600x800 pixelů, 16bitovou barevnou super VGA technologií SolarMAX PLUS TFT a nastavitelným podsvícením. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně širokopásmové Broadband sonarové technologie a 16kanálového GPS+WAAS+EGNOS+MSAS přijímače, kompatibilní se všemi druhy map Navionics. Zařízení obsahuje dvě SD/MMC zásuvky a nabízí využití v síťovém prostředí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Sonar na ryby

Jak vybrat sonar na ryby

Způsob lovu

Rybáři vědí, že lovit lze několika způsoby. Sonary jsou svojí podstatou vhodné spíše do hlubších vod a pro statický rybolov ze břehu nebo z lodi.

Ze břehu

Nahazovací sonary tvoří pomocníka při lovu ze břehu. Bezdrátové připojení k tabletu nebo telefonu umožňuje relativně dlouhý dosah až 100 m. Podobně jako všechny bezdrátová zařízení, tak i v případě nahazovacích sonarů je největším kamenem úrazu ztráta signálu na delší vzdálenosti.

Z lodi

Nejprve se sluší říci, že sonary pro lov z lodi neexistují. Zařízení určené pro tento typ lovu se nazývají echoloty. Rozdíl mezi klasickým sonarem je v přípojení. Echolot je k displeji připojený kabelem a jeho sonda volně plave ve vodě.
Díky pevnému připojení mají echoloty poměrně dobrý přenos signálu a skvělé rozlišení. Limitující je ovšem délka kabelu.

Sonar na ryby umístěný na lodi

Sonary poslouží při lovu ryb ze břehu i z lodi, iStock / FedBul

Typ zařízeníZpůsob lovuPřipojeníVýhodyNevýhody
SonarZe břehuBezdrátové (Wi-Fi, Bluetooth)Dosah až 100 m, pokročilé funkceRušení signálu
EcholokátorZ lodiKabelovéKvalitní přenos obrazu, vysoká přesnostMenší dosah

Přesnost

Sonary na ryby echoloty
Lowrance ELITE-5x

Přesnost běžných sonarů a echolokátorů se pohybuje mezi 1 cm až 6,5 cm. Rozměr udává minimální velikost překážek. Čím menší údaj, tím detailnější přehled o dění pod vodou vám zařízení nabídne. Pokročilé profesionální zařízení zobrazí i hejna drobných rybiček.

CHIRP

Achillovou patou sonarů a echolokátorů je dění těsně pod hladinou. Vzhledem k množství vírů a fyzických překážek a nečistot se jen špatně zobrazují první metr vodní plochy.
Tomu zamezuje metoda CHIRP, kterou nabízejí profesionální sonary. Funkce eliminuje zmatek a šum u hladiny, v důsledku čehož zůstává dění pod hladinou skryto oku rybáře.

Víte, že…?

Dosah zařízení v hloubce také ovlivňuje kvalita vody, ve které se zrovna nacházíte. Jestliže patříte k milovníkům mořského rybolovu, vězte, že pokud výrobce neudává dosah přímo ve slané vodě, odečtěte od výrobcem udané hodnoty přibližně 25 %.

Displej

Sonary na ryby s displejem
Humminbird Echolot Helix 5x SI GPS

Výše jsme rozebrali technologické parametry a funkce, které od sonaru očekáváte. Posledním parametrem výběru je ale také displej, který prezentuje snímaný obraz.

Sonar na ryby s pruty

U sonaru Vás bude zajímat především velikost a přehlednost displeje, iStock / FedBul

Velikost

Velikost displeje je zásadní veličina pro kvalitní zobrazování. Sonary se běžně prodávají s displejem úhlopříčkou mezi 5 až 7 palci. Výjimkou ovšem nejsou ani displeje o úhlopříčce 9 palců a více, které umožňují nadstandardní zobrazení pro náročné rybáře.

Rozlišení

Jestliže se sonary prodávají ve velkých úhlopříčkách, v případě rozlišení velký výběr nehledejte. Vzhledem k tomu, že sonary zobrazují základní informace pouze v základních barvách, nejčastěji se setkáte s rozlišením 800 × 400 px, výjimkou ovšem nejsou ani displeje s malým rozlišením 272 × 480 px.

Víte, že…?

Sonary na ryby echoloty
Humminbird Fishfinder 597cxi HD DI Combo

Některé nahazovací sonary nemají vlastní displej. Ten nahrazuje chytré zařízení jako telefon nebo tablet, se kterým sonar jednoduše spárujete přes aplikaci dodanou výrobcem zařízení.

Cena

Cenové rozpětí rybářských sonarů je poměrně široké. Jejich cenu určuje především kvalita, ale promlouvá do ní i prestiž výrobce.

  • Do 5 000 Kč – jednoduché sonary bez displeje se základními funkcemi a dosahem mezi 50 až 100 metry,
  • 5 000 – 10 000 Kč – sonary pro náročnější a zkušené rybáře, které nabízejí funkce jako ukládání záznamu a GPS navigaci, vhodné pro lov ze břehu,
  • 10 000 – 50 000 Kč – pokročilé sonary pro náročné rybáře, často se jedná o zařízení, která využívají rybáři na profesionálních soutěžích,
  • 50 000 Kč a více – lokátory a sonary pro opravdu náročné uživatele, kteří se rybolovem živí. Nabízejí sofistikované funkce jako identifikaci úlovku a zpětné navedení na místo lovu pomocí GPS.

Víte, že…?

Podobnou funkci jako sonar plní i zavážecí loďka.

Otázky a odpovědi

V jaké hloubce sonar monitoruje?

Sonary jsou zařízení, která jsou určená pro pozorování dění v extrémních hloubkách. I tak ale mají svoje limity, které jsou dané především délkou kabelu nebo dosahu Wi-Fi v případě bezdrátového sonaru. Běžně dosažitelná hloubka sonarů je do 100 metrů. Ty nejlepší nabízejí přenos až ze 700 metrů. V tomto případě ale počítejte s dostatečně dlouhým kabelem nebo zesilovačem bezdrátového signálu.

Jaký parametr je stěžejní?

Hlavní funkcí sonaru na ryby je přesná lokalizace překážek pod vodou. Přesnost je pro rybáře stěžejní a díky sonaru včas odhalíte překážky pod vodou, či naopak rychle najdete vhodná loviště.
Zobrazit kompletní nabídku Sonar na ryby