Sonar na ryby

Pohodlné snímání dna vodní plochy.

ca. 4 100 CZK
ca. 5 100 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 7 500 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 5 300 CZK

Jak vybrat sonar na ryby?

  • Rybářské sonary jsou speciální zařízení, které umožňují snímání dna vodní plochy a vyhledávání podvodních trofejí z pohodlí křesla na břehu rybníka.
  • Sonary vysílají zvukový nebo světelný paprsek požadovaným směrem a podle doby, za kterou se paprsek vrátí od první zasažené překážky, určují její vzdálenost. – Díky tomu s nimi zmapujete topografii dna, pokročilé sonary navíc určí vzdálenost překážky, odhalí skryté větve a ta nejlepší zařízení identifikují i možný úlovek.

Způsob lovu

Rybáři vědí, že lovit lze několika způsoby. Sonary jsou svojí podstatou vhodné spíše do hlubších vod a pro statický rybolov ze břehu nebo z lodi.

Ze břehu

Nahazovací sonary tvoří pomocníka při lovu ze břehu. Bezdrátové připojení k tabletu nebo telefonu umožňuje relativně dlouhý dosah až 100 m. Podobně jako všechny bezdrátová zařízení, tak i v případě nahazovacích sonarů je největším kamenem úrazu ztráta signálu na delší vzdálenosti.

Automatické ladění
Lowrance Sonar Hook2 4X GPS se Sondou Bullet Skimmer

Z lodi

Nejprve se sluší říci, že sonary pro lov z lodi neexistují. Zařízení určené pro tento typ lovu se nazývají echoloty. Rozdíl mezi klasickým sonarem je v přípojení. Echolot je k displeji připojený kabelem a jeho sonda volně plave ve vodě.
Díky pevnému připojení mají echoloty poměrně dobrý přenos signálu a skvělé rozlišení. Limitující je ovšem délka kabelu.

Typ zařízení Způsob lovu Připojení Výhody Nevýhody
Sonar Ze břehu Bezdrátové (Wi-Fi, Bluetooth) Dosah až 100 m, pokročilé funkce Rušení signálu
Echolokátor Z lodi Kabelové Kvalitní přenos obrazu, vysoká přesnost Menší dosah

Přesnost

Přesnost běžných sonarů a echolokátorů se pohybuje mezi 1 cm až 6,5 cm. Rozměr udává minimální velikost překážek. Čím menší údaj, tím detailnější přehled o dění pod vodou vám zařízení nabídne. Pokročilé profesionální zařízení zobrazí i hejna drobných rybiček.

CHIRP

Achillovou patou sonarů a echolokátorů je dění těsně pod hladinou. Vzhledem k množství vírů a fyzických překážek a nečistot se jen špatně zobrazují první metr vodní plochy.
Tomu zamezuje metoda CHIRP, kterou nabízejí profesionální sonary. Funkce eliminuje zmatek a šum u hladiny, v důsledku čehož zůstává dění pod hladinou skryto oku rybáře.

Bezdrátový
Deeper Pro+ Fishfinder nahazovací sonar WiFi s GPS

Víte, že…?

Dosah zařízení v hloubce také ovlivňuje kvalita vody, ve které se zrovna nacházíte. Jestliže patříte k milovníkům mořského rybolovu, vězte, že pokud výrobce neudává dosah přímo ve slané vodě, odečtěte od výrobcem udané hodnoty přibližně 25 %.

Displej

Výše jsme rozebrali technologické parametry a funkce, které od sonaru očekáváte. Posledním parametrem výběru je ale také displej, který prezentuje snímaný obraz.

Velikost

Velikost displeje je zásadní veličina pro kvalitní zobrazování. Sonary se běžně prodávají s displejem úhlopříčkou mezi 5 až 7 palci. Výjimkou ovšem nejsou ani displeje o úhlopříčce 9 palců a více, které umožňují nadstandardní zobrazení pro náročné rybáře.

Na loď
Fish Finder FF718Li Wireless 2v1

Rozlišení

Jestliže se sonary prodávají ve velkých úhlopříčkách, v případě rozlišení velký výběr nehledejte. Vzhledem k tomu, že sonary zobrazují základní informace pouze v základních barvách, nejčastěji se setkáte s rozlišením 800 × 400 px, výjimkou ovšem nejsou ani displeje s malým rozlišením 272 × 480 px.

Víte, že…?

Některé nahazovací sonary nemají vlastní displej. Ten nahrazuje chytré zařízení jako telefon nebo tablet, se kterým sonar jednoduše spárujete přes aplikaci dodanou výrobcem zařízení.

Cena

Cenové rozpětí rybářských sonarů je poměrně široké. Jejich cenu určuje především kvalita, ale promlouvá do ní i prestiž výrobce.

Kvalitní záběry
HUMMINBIRD Helix 5 DI
  • Do 5 000 Kč – jednoduché sonary bez displeje se základními funkcemi a dosahem mezi 50 až 100 metry,
  • 5 000 – 10 000 Kč – sonary pro náročnější a zkušené rybáře, které nabízejí funkce jako ukládání záznamu a GPS navigaci, vhodné pro lov ze břehu,
  • 10 000 – 50 000 Kč – pokročilé sonary pro náročné rybáře, často se jedná o zařízení, která využívají rybáři na profesionálních soutěžích,
  • 50 000 Kč a více – lokátory a sonary pro opravdu náročné uživatele, kteří se rybolovem živí. Nabízejí sofistikované funkce jako identifikaci úlovku a zpětné navedení na místo lovu pomocí GPS.

Otázky a odpovědi

V jaké hloubce sonar monitoruje?

Sonary jsou zařízení, která jsou určená pro pozorování dění v extrémních hloubkách. I tak ale mají svoje limity, které jsou dané především délkou kabelu nebo dosahu Wi-Fi v případě bezdrátového sonaru. Běžně dosažitelná hloubka sonarů je do 100 metrů. Ty nejlepší nabízejí přenos až ze 700 metrů. V tomto případě ale počítejte s dostatečně dlouhým kabelem nebo zesilovačem bezdrátového signálu.

Jaký parametr je stěžejní?

Hlavní funkcí sonaru na ryby je přesná lokalizace překážek pod vodou. Přesnost je pro rybáře stěžejní a díky sonaru včas odhalíte překážky pod vodou, či naopak rychle najdete vhodná loviště.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Automatické ladění
Bezdrátový
Na loď
Kvalitní záběry
Nejmodernější
Sladká i slaná voda
Image
Produkt
Lowrance Sonar Hook2 4X GPS se Sondou Bullet Skimmer
Deeper Pro+ Fishfinder nahazovací sonar WiFi s GPS
Fish Finder FF718Li Wireless 2v1
HUMMINBIRD Helix 5 DI
LOWRANCE Nahadzovací sonar FishHunter Pro
Humminbird PiranhaMax 4 DI
Cena ca. 4 100 CZK ca. 5 100 CZK ca. 4 500 CZK ca. 7 500 CZK ca. 5 000 CZK ca. 5 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena