Nejlepší sportovní ručníky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Říjen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Aquos AQ Towel rychleschnoucí ručník sportovní červený 110 x 175
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat sportovní ručník

  • Sportovní ručníky patří mezi základní výbavu při nejrůznějších pohybových aktivitách. Základním parametrem při jejich výběru je výrobní materiál. Obecně lze volit ze tří možností a to mikrovlákna bavlny nebo bambusu.
  • Velikost ručníku je vhodné vybírat s ohledem na zvolenou aktivitu. Pro osušení potu jsou dostačující menší rozměry, v případě plavání a jiných vodních sportů jsou lepší ručníky větší.
  • Při výběru je vhodné vzít také v potaz možnosti údržby ručníku. V tomto ohledu se vždy doporučuje respektovat údaje uvedené na štítku výrobku

Sportovní ručník - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Sportovní ručník

Jak vybrat sportovní ručník

Z jakých materiálů se vyrábí

Materiál je u sportovních ručníků jeden z nejdůležitějších parametrů V jejich případě se lze nejčastěji setkat se třemi základními materiály a to mikrovláknem, bavlnou nebo bambusem.

Fitness žena pije vodu

Sportovní ručník se vyrábí z rychleschnoucích materiálů, iStock / Ridofranz

Ručníky z mikrovlákna

Mikrovlákno je prakticky nejoblíbenější materiál na výrobu tohoto typu ručníků. Jejich hlavním benefitem je velmi nízká váha a skladnost. Tyto ručníky prakticky nezabírají žádné místo ve sportovní tašce, protože je lze smotat do malé ruličky. Navíc mají vysokou absorpční schopnost i kapacitu pro pohlcení většího množství vody či potu. Jsou rychleschnoucí. Materiál je také antibakteriální, díky čemuž nedochází k růstu a množení bakterií a tedy ani vzniku případných nepříjemných pachů.

Bavlněné ručníky

Ručníky z bavlny jsou jakousi klasikou, kterou lze také volit pro sportovní účely. Mají poměrně dobrou absorpční schopnost, ale na rozdíl od mikrovlákna podstatně pomaleji schnou. Ručníky jsou také těžší a méně skladné.

Ručníky z bambusu

Sportovní ručník
Aquos AQ Towel rychleschnoucí ručník sportovní červený 110 x 175

Bambusové ručníky se vyznačují mimořádnou měkkostí a jsou tedy velmi příjemné na dotek. Bambusové vlákno také vyniká svými antimykotickými a antibakteriálními vlastnostmi. Také absorpční schopnost je vyšší než např. u klasických bavlněných ručníků. Z hlediska rychlého schnutí představují jakýsi kompromis mezi mikrovláknem a bavlnou.

MateriálVýhodyNevýhody
MikrovláknoNízká váha, velmi skladná variantaMateriál nijak nezahřeje
 Vysoká absorpční schopnost 
 Jsou rychleschnoucí 
 Antibakteriální materiál 
Bavlna Dobrá absorpční schopnostPomalejší schnutí
 Široká nabídka na trhuVyšší váha a menší skladnost
BambusVelmi příjemný na dotek, je extrémně měkkýPři nesprávné péči se může materiál srážet
 Vyniká antimykotickými a antibakteriálními vlastnostmiVyšší pořizovací cena
 Vysoká absorpční schopnost 

Víte, že…?

Sportovní ručníky lze nalézt také v kategorii outdoorových nebo multifunkčních ručnících. Kromě využití u běžných sportovních aktivit jsou tyto ručníky populární také při cestování. Důvodem je právně nízká váha a skladnost.

Muž běhá s ručníkem kolem krku

Kromě materiálu by Vás měla zajímat velikost ručníku, iStock / PeopleImages

Volba správné velikosti

Výběr velikost ručníku zpravidla souvisí s osobní potřebou, ale také např. danou sportovní aktivitou.

Malé ručníky

Ručníky menších velikostí jsou naprosto dostačující např. do fitness center nebo na nejrůznější cvičební lekce. V těchto případech ručníky slouží pro osušení potu na čele nebo krku. U klidnějších typů cvičení je lze použít také jaké podložky. Při jízdě na kole jsou malé ručníky také vhodné k otření potu nebo díky nim lze zlepšit úchop řídítek.

Ručníky větších velikostí

Větší ručníky zpravidla slouží k osušení celého těla, případně vlasů a to zejména po plavání nebo jiných aktivitách spojených s vodou, vodními sporty. V případě venkovních aktivit tohoto typu je možné ručníky opět použít jako podložky např. na lehátka nebo přímo místo deky. Větší sportovní ručníky lze samozřejmě využít i při jiných aktivitách např. cvičení různého typu jako podložku a následně pro osušení těla po sprše atd.

Údržba ručníků

Ač se údržba nemusí zdát příliš důležitou, měl by se na ni brát při výběru ručníků také ohled. Je nutné si uvědomit, že v případě klasických ručníků je doporučeno praní minimálně jednou za týden, u sportovních verzí to může být podstatně častěji, respektive ideálně po každém použití. Dodržováním pravidel pro správnou údržbu je možné podstatně prodloužit životnost ručníku, ale hlavně zachovat jeho pozitivní vlastnosti. Vždy je tedy vhodné respektovat údaje výrobce na štítku. Zde by měla být uvedena jak teplota, tak cyklus praní. Obecně se doporučuje nový ručník před prvním použitím vyprat. Používají se jemné prací prostředky. Zcela nevhodná je aviváž, která má vliv na zhoršení absorpčních schopností výrobku. Sušení v sušičce se nedoporučuje u rychleschnoucích modelů, bavlnění ručníky sušit lze.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sportovní ručník?

Sportovní ručníky jsou nedílnou součástí každé sportovní výbavy. Mezi hlavní kritéria při výběru patří výběr materiálu. V současné době je velmi populární zejména mikrovlákno. Velikost ručníku lze volit podle sportovní aktivity a konkrétních potřeb sportovce. Dále je vhodné zohlednit způsob údržby.

V jakých rozměrech se sportovní ručníky vyrábí?

Stejně jako u klasických ručníků i zde lze narazit na rozmanité rozměry. Nemenší ručníky mohou mít rozměr 35 x 55 cm nebo např. 35 x 36. Tato velikost je dostačující na otření rukou nebo obličeje. Největší sportovní ručníky mají rozměry obdobné jako klasické osušky např. 80 x 160, 110 x 175 atd. Tyto jsou už vhodné pro osušení celého těla.
Zobrazit kompletní nabídku Sportovní ručník