14 nejlepších struhadel na halušky 2023

Jednoduchá příprava halušek.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
BANQUET Struhadlo na halušky 32 cm Red Culinaria
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat struhadlo na halušky

  • Struhadlo na halušky bývá speciálně uzpůsobené pro připevnění na hrnec
  • Nechybí mu ani prostor pro dávkování těsta tak, aby bylo možné strouhat již takřka hotové halušky.
  • Rukojeti struhadla na halušky mohou být nerezové, nebo také plastové.

Struhadlo na halušky - náš výběr

Struhadlo na halušky cedník

Struhadlo na halušky nerez plast

Zobrazit kompletní nabídku struhadel na halušky

Jak vybrat struhadlo na halušky

V čem je výjimečné

Struhadlo na halušky vypadá v základu velmi podobně jako kterékoliv jiné struhadlo. Mívá samozřejmě rukojeť a nerezovou plochu s otvory, kudy dochází ke strouhání těsta na halušky. Struhadla na halušky jsou proto většinou ruční zařízení, která mají rukojeť či nějaké madlo, za které jej můžete pevně chytit a následně brambory strouhat.

Důležité vlastnosti

Příprava halušek nebývá nijak komplikovaná, avšak fáze vytváření samotných halušek může být pro někoho zbytečně zdlouhavá. Po vytvoření těsta je totiž nutné vytvořit ještě tvar halušek a ty následně uvařit ve vodě. A právě s vytvářením halušek napomůže struhadlo na halušky. Na struhadle se totiž nachází speciální čepel se zásobníkem na těsto. Stačí tedy pak pouze posouvat zásobníkem a dochází k automatické tvorbě halušek.

struhadlo na halušky
BANQUET Struhadlo na halušky 32 cm Red Culinaria

Struhadlo na halušky je dokonce připraveno i ke snadnému položení a upevnění na hrnec, kde se již může vařit voda. Strouhané halušky tak mohou rovnou padat do vody a začít se vařit. Příprava je pak již skutečně velice snadná.

Materiály

Struhadlo na halušky je zcela nejčastěji vyrobeno z poměrně tenkého kusu nerezového plechu. Řeč je samozřejmě o oné strouhací části. Narazit však můžete taktéž na plastovou variantu, nicméně ta není tak vhodná, protože jednak dochází k docela rychlému opotřebení ostrých plastových částí sloužících ke strouhání a jednak je výsledný efekt strouhání rozporuplný. Zdaleka nedosahuje kvality struhadel s nerezovými materiály.

I v případě vhodnějších nerezových struhadel je dobře si vybírat modely, jejichž nerezový plech je spíše o něco tlustší, protože je třeba mít na paměti, že strouhací plochu nejde dodatečně nijak ostřit a ani měnit. Při intenzivním používání je tak nezbytné struhadlo čas od času zcela vyměnit a pořídit si nové.

struhadlo na halušky cedník
Cedník na halušky - Haluškovač - Struhadlo na noky Smart Cook
Materiál struhadla na halušky využití    
nerez široké spektrum využití, dlouhá životnost    
plast občasné využití, nižší cena

Madlo

Každé struhadlo by mělo být vybaveno také madlem, za který jej lze držet, případně při položení přidržovat tak, abyste mohli efektivně strouhat.

  • Dříve byla madla vyrobena rovněž z nerezového plechu a přímo tak zpravidla navazovaly na strouhací část. Šlo o velmi praktické řešení, co se týká životnosti struhadla. Na druhou stranu ergonomie a pohodlí držení nebylo z nejlepších.
  • V dnešní době se proto častěji setkáte s plastovými madly. Ty mohou být různě velké i zakřivené tak, aby se co nejlépe držely. Často bývá ve stejném plastovém duchu vyvedena také spodní část struhadla, aby jednak ladila a jednak neodírala materiál, na kterém je struhadlo položeno či opřeno.
  • Pozor si jen dejte na konkrétní tvar rukojeti. Ta se sice může skvěle držet, ale pokud bude značně členitá, bude ji velmi obtížné udržovat čistou. Některé záhyby, do kterých se mohou dostat kousky strouhaných potravin, je totiž takřka nemožné běžnými způsoby vyčistit.
  • Nejlepší jsou tak modely struhadel, které lze umýt velmi rychle, často například jen proudem vody. Struhadla na halušky jsou někdy navíc vybavena systémem přichycení na obvod hrnce.
struhadlo na halušky nerez plast
ORION Cedník, struhadlo na noky a halušky ø 18 cm, plast/nerez, barvy mix

Mytí

Každé nádobí, struhadla na halušky nevyjímaje, je po vaření či úpravě potravin potřeba omýt. Někdy stačí prosté opláchnutí pod tekoucí vodou, jindy je vyžadováno důkladnější mytí. V dnešní době je součástí mnoha domácností praktická myčka na nádobí, a proto je vhodné dle toho vybírat i struhadla na halušky. Pakliže ve své kuchyni máte a používáte myčku na nádobí, vybírejte taková struhadla na halušky, která jsou uzpůsobená mytí v myčce na nádobí. Zatímco nerezové části budou připraveny takřka vždy, pozor si je nutné dát na plastové části, neboť obyčejnějším typům může vadit vysoká teplota, která v myčce na nádobí může při mycím cyklu být.

Víte, že…?

Struhadlům na halušky by rozhodně neměl chybět speciální zásobník pro těsto, se kterým se strouhání halušek dělá mnohem lépe.

Ceny

Struhadla na halušky pořídíte v běžných obchodech s domácími potřebami již pod hranicí 200 Kč. Neparně dražší jsou pak modely s větší plochou ke strouhání, případně s ergonomicky vytvarovaným madlem na držení. Ty většinou pořídíte za zhruba 350 Kč.

struhadlo na halušky
TESCOMA struhadlo na halušky GrandCHEF

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo na halušky?

Struhadlo na halušky vybírejte ideálně se speciálním zásobníkem na těsto. Hodí se i možnost přichytit struhadlo k hrnci s vodou.

Lze struhadlo na halušky mýt v myčce?

Některé typy struhadel na halušky lze mýt v myčce na nádobí. Jde samozřejmě o zásadní výhodu a při výběru byste se na tuto skutečnost měli zaměřit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku struhadel na halušky