10 nejlepších tažných tyčí 2023

Bezpečná pro Vás i Vaše dítě.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Tažná tyč - TRAILGATOR 2019
83 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat tažnou tyč

 • Tažná tyč se používá ke spojení dvou kol, případně k vlečení kola například s vaším dítětem.
 • Tyč bývá teleskopická, což znamená, že ji můžete mít při sobě, aniž by byla vždy využívána.
 • Výhodou je velice snadná a především rychlá montáž na každé kolo.

Tažná tyč - náš výběr

Tažné tyče Trailator

Zobrazit kompletní nabídku tažných tyčí

Jak vybrat tažnou tyč

K čemu se hodí

Tažná tyč ke kolu je v dnešní době zpravidla teleskopická a připevňuje se k zadní části vašeho kola. Dospělý na svém kole následně může bezpečně táhnout ratolest a nemusí se být, že dítě na vlastním kole někam omylem zahne nebo na kole spadne.

Vlastnosti tažné tyče

 • Současné tažné tyče jsou univerzální a lze je připevnit takřka na jakékoliv jízdní kolo pro dospělého, kdy velikost přesahuje alespoň 25 palců, což splňují skutečně všechny horská i silniční kola pro dospělé.
 • Na opačnou stranu lze upevnit dětská kola od 12palcové velikosti až do 20palcové velikosti.
 • Pozornost je nutné věnovat také hmotnosti dítěte, které bude tažnou tyčí taženo. Hmotnost by neměla výrazněji překročit 30 kilogramů, což je plně dostačující. Větší děti již zpravidla bezpečně ovládají jízdu na kole.
Tažná tyč
Tažná tyč - TRAILGATOR 2019

Hlavní výhoda

Hlavní výhoda tažné tyče spočívá v tom, že je teleskopická. V praxi ji můžete mít ve zmenšeném tvaru přidělanou ke kolu, ale nevyužívat ji. Snadno tak můžete jet na výlet i i s dětmi a v momentě, kdy jim dojdou síly, připojíte jejich kolo k tažné tyči a pokračujete dále.

Montáž tyče

Upnutí kola na tažnou tyč je velice snadné a není k tomu zapotřebí žádné nářadí. Platí to samozřejmě o obou stranách tažné tyče, což z ní dělá ideálního společníka i na delší výlety, neboť ji využijete dle potřeby a bez nutnosti mít při sobě často těžké nářadí. Při tažení je tažené kolo zvednuto a čelní kolo je ve vzduchu.

Možnosti spojení

Tažná tyč může táhnout nejen další dětské kolo, ale využívat lze rovněž vlečná kola. V zásadě jde vlastně o dětské kolo, kterému ale chybí přední kolo. Vlečné kolo je nicméně pevně spojeno s dospělým kolem a vyrábí se spíše ve větších velikostech pro o něco starší děti, které se již na kole nijak nebojí. Vlečná kola se vyrábí zpravidla ve velikostech minimálně 20 palcích, z opačné strany bývá stropem velikost 24 palců. Oproti teleskopické tyči je vlečné kolo robustnější a hodí se i na delší vzdálenosti.

Tažné tyče Trailator
Tažná tyč - TRAILGATOR 2022
Tažná tyč Využití
Teleskopická pro menší děti, snadné připojení dětského kola, lze zmenšit
Vlečné kolo pro větší děti, robustní konstrukce, vhodné i na delší cesty
   

Víte, že…?

Pokud se rozhodněte pro vlečné kolo, rozhodně si vše zkuste nejprve bez dítěte, pouze s prázdným vlečným kolem. Vyzkoušíte si, do jaké míry se změnila rovnováha vašeho kola s připojeným vlečným kolem.

Důležité postupy

Před každou jízdou s tažnou tyčí je velmi důležité vše patřičně zkontrolovat, abyste co nejvíce eliminovali možné nebezpečí při jízdě.

 • Vždy tak zkontrolujte veškeré šrouby a matice, zda jsou dostatečně dotažené. Pozornost věnujte také zevrubné vnější prohlídce, zda nedošlo k nějakému doposud skrytému poškození.
 • Všechny spojovací díly by měly být snadno zacvaknuté a nijak opotřebené.
 • V krajním případě by totiž mohlo dojít k neplánovanému odpojení v průběhu jízdy.
 • Kontrole by neměly uniknout ani rychloupínáky. Tento postup je sice poněkud zdlouhavý, ale bezpečnost je samozřejmě přednější.
Tažná tyč
Tažná tyč za kolo Peruzzo Trail Angel ZELENÁ

Ceny

Tažné tyče na kolo najdete v mnoha obchodech, kde se běžně nabízí jízdní kola a příslušenství pro cyklisty. Většina tažných tyčí je uzpůsobena na několik velikostí dětských kol, díky čemuž můžete pořídit jen jednu a tu si následně ponechat i pro účely několika sezón.

 • Tažná tyč se prodává za zhruba 2 000 Kč. Tažná tyč bude obecně využívanější, a to i z důvodu, že vlečné kolo je již poměrně nákladnou investicí a vyjde zpravidla na více než 5 000 Kč. Je tak vhodné zvážit, zda budete mít pro takového příslušenství využití.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat tažnou tyč?

Tažnou ty vybírejte vždy jen u spolehlivých prodejců, kde je minimálně šance narazit na padělky. Tyč musí být v perfektním stavu, žádné díly nesmějí být poškozené, aby při jízdě nedošlo k nežádoucímu rozpojení.

Zvolit tažnou tyč nebo vlečné kolo?

Zde velmi záleží, jak velké děti máte. U menších oceníte tažnou tyč, neboť jim vždy zůstane jejich oblíbené kolo a navíc může kdykoliv jet i samo. Větší děti mohou mít své vlečné kolo, které bude pevně spjato s vaším. Nechybí řídítka, šlapky a pro vás potřebný pocit bezpečí z robustního spojení. Lze tak říci, že o vhodné volbě rozhoduje věk a hmotnost dítěte, případně jeho zkušenost s jízdou na kole.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku tažných tyčí