Nejlepší topná tělesa do bojleru 2024 a jak vybrat

Náhradní díl do každého bojleru.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Ariston 816616

Jak vybrat topné těleso k bojleru

 • Poruchy bojleru bývají nejčastěji spojovány s vadným topným tělesem.
 • Výběr topného tělesa do bojleru je poměrně snadný. Kupte vždy takové, které vám doporučuje výrobce nebo distributor bojleru.
 • Tělesa se rozdělují na dva typy dle typu ohřevu vody. Běžnější tělesa pro přímý ohřev se noří přímo do vody, tělesa pro nepřímý ohřev vody se umisťují do tzv. jímky.
 • Výkon topného tělesa určuje rychlost ohřevu vody. Nejčastěji narazíte na tělesa s výkonem mezi 1 500 až 1 800 W.

Topná tělesa do bojleru Ariston - náš výběr

Ariston 816616
Zobrazit více
Ariston 816616 je topné těleso určené pro bojlery. Jeho hlavní charakteristikou je výkon 1500 W a dlouhý vývod. Toto topné těleso slouží k ohřevu vody v bojleru a má být kompatibilní s Ariston bojlery.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Topné těleso do bojleru

Jak vybrat topné těleso k bojleru

Značka bojleru

Výběr topného tělesa do bojleru je poměrně snadný. Kupte vždy takové, které vám doporučuje výrobce nebo distributor bojleru.

 • Běžně dostupné značky mají svoje vlastní distribuce náhradních dílů, které vám zajistí kvalitní a funkční příslušenství.
 • Koupí doporučeného tělesa se vyhnete problémům při výměně i dalším provozu.
 • Vadné topné těleso vám totiž dokáže poškodit i další prvky a v neposlední řadě má vliv na ekonomičnost ohřevu vody v domácnosti.

I tak se ale topidla liší v několika faktorech, které je dobré znát. Jestliže se tedy chystáte na výměnu topného tělesa, čtěte dál. Na konci článku pro vás máme několik rad, které vám pomůžou s výměnou celého tělesa.

Opotřebované topné těleso

Topné těleso bojleru je nutné čas od času vyměnit, iStock / Ildar Abulkhanov

Ohřev vody

Tělesa se rozdělují na dva typy dle typu ohřevu vody. Běžnější tělesa pro přímý ohřev se noří přímo do vody, tělesa pro nepřímý ohřev vody se umisťují do tzv. jímky.

Přímý ohřev

Topná tělesa do bojleru Ariston
Ariston 816616

Jednodušší, levnější a také častější tělesa pro ohřev vody tvoří nejčastěji měděná spirála, která se noří přímo do vody. Tím dochází k přímému ohřevu, který je sice rychlejší, voda ale také rychleji vychladne.

Nepřímý ohřev

Tělesa pro nepřímý ohřev jsou o něco dražší, bojlery s tímto typem ohřevu jsou ale ekonomičtější, protože voda vydrží teplá déle než v případě klasického ohřevu. Voda se v tomto případě ohřívá přes ocelové stěny jímky, do které se vloží topné těleso. To se skládá z keramických článků a odporového drátu navinutého na potřebný výkon tělesa.

Typ ohřevuVýkonMateriálZnačka bojleru
Přímý1 000 – 1 500 WMěď, poniklovaná měď, nerezTatramat, Mora, Ariston
Nepřímý1 500 – 2 000 WKeramikaDZ Dražice, AEG

Výkon

Výkon topného tělesa určuje rychlost ohřevu vody. Nejčastěji narazíte na tělesa s výkonem mezi 1 500 až 1 800 W, které odpovídají výkonům bojlerů do běžné domácnosti. Průmyslové bojlery s nepřímým ohřevem využívají i topná tělesa s výkonem 2 000 W a více. Obecně platí, že tělesa pro nepřímý ohřev mají větší výkon, protože jejich provoz vyžaduje přenos tepla z tělesa na ocelovou jímku.

Víte, že…?

Výkon topného tělesa volte vždy takový, jaký mělo původní těleso. Odlišný výkon může způsobit trvalé poškození nejen samotného náhradního dílu, ale i celého bojleru a dalších prvků.

Poškozené topné těleso

Největším nepřítelem topného tělesa je vodní kámen, iStock / Светлана Зайцева

Materiál

Topná tělesa se vyrábějí ze tří typů materiálů. Nejčastěji narazíte na tělesa vyrobená z mědi, méně častěji pak na nerezová. Příležitostně také narazíte na měděné spirály upravené poniklováním. Tělesa pro nepřímý ohřev se nejčastěji vyrábí z keramických článků.

Víte, že…?

Při výběru bojleru si dejte pozor na levné značky, které trpí pomalou a nedostatečnou distribucí náhradních dílů. Před nákupem bojleru si u prodejce vždy ověřte možnosti dodání náhradních dílů včetně doby dodání.

Cena

Cenové relace topných těles se pohybují od několika set korun až po několik tisíc. Na střední střídu topných těles si připravte mezi 1 000 až 2 000 Kč. Jedná se o díly určené do běžných bojlerů s přímým i nepřímým ohřevem. Levnější tělesa jsou určená především pro přímý ohřev a tvoří je jen jednoduchá měděná spirála.

Tipy na výměnu

Výměna topného tělesa není složitá, pokud si ale nejste jistí, sjednejte si na ní odborníka. Pokud se i tak rozhodnete pro výměnu svépomocí, budou se vám hodit naše rady.

 • Bezpečnost především – před samotnou výměnou nezapomeňte odpojit hlavní přívod vody a shodit jistič, na který je bojler zapojený.
 • Než otevřete nádrž bojleru, zajistěte, že ve vodovodním potrubí není voda. Otevřete všechny kohoutky, aby ze systému unikl tlak a přebytečná voda. Hladina vody v systému by měla být pod výškou bojleru.
 • Když už máte bojler otevřený, prověřte a ideálně vyměňte i další náhradní díly. Typicky mezi ně patří anodová trubice, která zabraňuje usazování vodního kamene v nádrži a dalších částech bojleru.
 • Prohlédněte také nádrž bojleru a vyčistěte ji od usazených nečistot.
 • Bojler kromě velkých částí obsahuje i drobná čidla – tepelné a čidlo termostatu. Ty se běžně nacházejí blízko topného tělesa. Při výměně si na ně dejte pozor a nepoškoďte je.

Otázky a odpovědi

Kdy se bude topné těleso hodit?

Poruchy bojleru bývají nejčastěji spojovány s vadným topným tělesem. To přitom odhalíte poměrně snadno – bojler se pomalu ohřívá nebo se neohřeje vůbec. Za vše může vadné nebo nefunkční topné těleso, které zajišťuje ohřev vody v nádrži bojleru. U bojlerů s přímým ohřevem vody bývá většinou na vině obalení vodním kamenem, u nepřímého ohřevu může být příčin více. Jedna věc je ale jasná. Výměně topného tělesa se nevyhnete.

Jakého výrobce vybrat?

Jak jsme zmiňovali na začátku našeho rádce, topné těleso pořizujte vždy od stejného výrobce jako váš bojler. Běžně dostupné jsou topná tělesa značky Mora, DZ Dražice, AEG, Gorenje, Tatramat a další.
Zobrazit kompletní nabídku Topné těleso do bojleru