Vakuové pytle

Ušetřete spoustu místa ve skříni či v kufru.

 
 
 
 
 

Jak vybrat vakuové pytle

Když se teď půjdete podívat do skříně či šatny, jistě tam většina z vás narazí na oblečení, které jste už dlouho nenosili a které zbytečně zabírá místo, protože vám je líto ho vyhodit či někomu věnovat, jelikož se vždycky může hodit. Stejně tak i zimní oblečení zabírá hodně místa. S vakuovými pytli dokážete místo vytvořit a skladovat věci chytře a efektivně.

Dělení vakuových pytlů

I když se jedná o obyčejný vakuový pytel, i ten můžeme rozdělit do dvou kategorií.

  • Vakuový pytel s odsátím vzduchu vysavačem
  • Vakuový pytel s odsátím vzduchu stlačením pytle
Závěsné
Gacek 70 x 105 cm

Přes 80 % vakuových pytlů, jenž jsou k dostání v internetových obchodech či kamenných prodejnách, fungují na principu odsávání vzduchu běžným domácím vysavačem. Nicméně zejména na cestách, kdy vysavač opravdu nemáte po ruce, oceníte pytle, z nichž se vzduch dostává jejich stlačením. Nejjednodušší metodou je naplněný pytel rolovat. To vám ušetří mnoho prostoru na další oblečení či na nákup suvenýrů.

Materiál vakuového pytle

Běžný vakuový pytel je vyroben z plastu, jenž je vysoce odolný, ale pozor na vaky, které mají slabé stěny. Takové vaky bývají náchylnější k jejich poškození. Na trhu se ovšem objevují i vakuové pytle zhotovené z nylonu. Na oba materiály se můžete spolehnout a poskytnou vám stejné výhody, které uvedeme níže.

Výhody vakuového pytle

Hlavní důvod, kvůli němuž si lidé vakuový pytel kupují, jsme si již představili. Ale to není vše. Oblečení či jiné věci uskladněné v nich jsou chráněné mimo jiné před prachem, roztoči, ale i vlhkem.

Střední
LAMART LT8024 VAK 2KS 100X70CM

Možná si říkáte, že oblečení uskladněné ve vakuových pytlích je pak jistě zmačkané. Zde není jednoznačná odpověď.

Záleží vždy na materiálu na uložených věcí. Například pokud do vaků uložíte zimní bundy, peřiny či polštáře, stačí je po rozbalení jen naklepat, aby se do nich dostal vzduch a nechat je chvilku „odpočinout“ a pak ani nepoznáte, že byly v nějakém pytli uložené a stlačené.

Víte, že…?

Vakuový pytel chrání uložené věci před vlhkem. Vy si však musíte dát také pozor, aby věci, které do pytle vkládáte, nebyly zavlhlé. Tím si koledujete o pořádnou plíseň.

V sadě
Home Collection 6ks

Velikost vakuových pytlů

Vakuové pytle lze využít takřka na cokoliv. Proto si můžete vybrat hned z několik velikostí. Jednotlivé produkty od různých výrobců se od sebe mohou lehce lišit, nicméně abyste při výběru měli přehled, co na trhu existuje, nabízíme rozdělení do následujících kategorií s orientačními rozměry.

Druh Rozměry
Malé pytle 60×40 cm až 60×80 cm
Střední pytle 70×100 cm
Velké pytle 80×110 cm

Víte, že…?

Pytle rozdělené dle velikostí můžete zakoupit jednotlivě, či po více kusech najednou. Výjimkou nejsou ani celé sady, kdy balení obsahuje např. dva malé pytle, dva střední a dva největší.

Uskladnění věcí

Ať už uložení sezónního oblečení či jiných věcí, jenž chcete z nějakého důvodu uskladnit na později, stačí jednoduše vložit do vaku. Hodí se pro všechny měkké věci, dokonce do vakuových pytlů můžete dát i plyšáky, ale pozor, pokud mají ostré předměty. Ty by totiž při odsávání vzduchu mohly vak poškodit.

S pumpičkou
LAMART LT8023 VAK 2KS 45X70

Jakmile do vaku vložíte věci, jednoduše ho zapnete pomocí umělého jezdce. Po zapnutí zkontrolujte, zda někde není díra, kudy by se dovnitř vzduch mohl dostat. Pak vezměte vysavač a nasaďte hubici na odsávací místo. Vakuový pytel se postupně bude ztenčovat. Až bude všechen vzduch pryč, vysavač vypněte a uzávěr zavřete. Pokud jste vak dobře utěsnili, můžete ho uložit a rozbalit kdykoliv ho budete potřebovat.

Nejznámější značky

Značka u vakuového pytle opravdu nehraje velkou roli, dobré je sledovat hlavně její materiál, zda se nejedná jen o velmi slabý plast. Jinak se budete rozhodovat převážně velikostí vakuového pytle. Mezi kvalitní značky však patří např. Lamart, Orion, Sovio či Home Collection.

Cena

Pořídit si vakuový pytel není nic drahého. Navíc, když ušetříte cca 75 % prostoru pro uskladnění. Aneb jak se říká: za málo peněz hodně muziky.

Malé
LAMART

Cena do 100 Kč

Pokud stále nevěříte tomu, že by to mohlo fungovat, můžete si zakoupit pouze jeden vak na otestování. Do 100 Kč bez problémů zakoupíte vakuové pytle menší kategorie až do rozměru 60×80 cm. Počítejte však s plastovým provedením.

Cena od 100 Kč do 300 Kč

Mnohem častěji se však vakuové pytle prodávají v balení po 2 kusech. U plastových výrobků lze pořídit střední, ale i velké sáčky. Zatímco vaky z nylonu jsou v této cenové kategorii k dostání do střední velikosti. Narazit zde můžete i na již zmíněné samovyfukovací vaky, bez potřeby vysavače.

Cena nad 300 Kč

Zde už přichází na řadu hlavně celé sety, jenž obsahují balení s různými velikostmi, či sady s jedním rozměrem v počtu 5 či 10 kusů vakuových pytlů.

Velké
HomeLife Vacu bag kostka 2 ks
Jméno
Závěsné
Střední
V sadě
S pumpičkou
Malé
Velké
Image
Produkt
Gacek 70 x 105 cm
LAMART LT8024 VAK 2KS 100X70CM
Home Collection 6ks
LAMART LT8023 VAK 2KS 45X70
LAMART
HomeLife Vacu bag kostka 2 ks
Cena            
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena